iWant

Jaký zvolit souborový systém pro Mac i Windows

iWant

Možná jste sami někdy řešili situaci, že jste potřebovali přenášet data mezi dvěma operačními systémy, tedy mezi OS X a Windows. Každý ze systémů používá vlastní proprietární souborový systém. Zatímco OS X se spoléhá na HFS+, Windows dlouhodobě využívá NTFS, přičemž oba souborové systémy si mezi sebou moc nerozumí.

Hard-Disk-Drive

OS X umí nativně z NTFS soubory číst, nikoliv však zapisovat. Windows si s HFS+ bez pomoci neporadí vůbec. Pokud máte například přenosný externí disk, který připojujete k oběma systémům, nastává dilema. Naštěstí existuje několik řešení, každé z nich má však svá úskalí. První možností je systém FAT32, který předcházel u Windows NTFS a na který je dnes formátovaných většina flashdisků. Windows i OS X dokáží do tohoto souborového systému zapisovat i z něj číst. Problém je, že architektura FAT32 neumožňuje zapisovat soubory větší než 4 GB, což je například pro grafiky nebo profesionály pracující s videem nepřekonatelná překážka. Zatímco u flashdisku, které se zpravidla používají pro ukládání menších souborů, omezení vadit nemusí, pro externí disk se nejedná o ideální řešení.

exFAT

exFAT je stejně jako FAT32 proprietární souborový systém Microsoftu. Jedná se v podstatě o evoluční architekturu, která netrpí limity jako FAT32. Umožňuje zápis souborů o teoretické velikosti až 64 ZiB (Zebibyte). exFAT si dal Apple od Microsoftu licencovat a podporuje ho od verze OS X 10.6.5. Na souborový systém exFAT je možné disk naformátovat přímo v diskové utilitě, nicméně kvůli chybě nebylo možné číst disky naformátované v OS X na Windows a bylo nutné disky nejprve formátovat v operačním systému Microsoftu. V OS X 10.8 byla tato chyba opravena a lze bez obav formátovat externí disky a flashdisky i v Diskové utilitě.

Systém exFAT se zdá být ideálním univerzálním řešením pro přenos souborů mezi platformami, rychlosti přenosu je navíc stejně rychlý jako FAT 32. Je však nutné počítat i s několika nevýhodami tohoto formátu. V první řadě se nehodí pro disk využívaný s Time Machine, jelikož tato funkce vyžaduje striktně HFS+. Další nevýhodou je, že se nejedná o žurnálový systém, což znamená větší riziko ztráty dat při nesprávném vysunutí disku.

[do action=“infobox-2″]Žurnálovací systém souborů zapisuje změny, které mají být v počítačovém souborovém systému provedeny, do speciálního záznamu nazývaného žurnál. Žurnál je obvykle realizován jako cyklický buffer a jeho účelem je ochránit data na pevném disku před ztrátou integrity v případě neočekávaných havárií (výpadek napájení, neočekávané přerušení vykonávaného programu, pád systému apod.).

Wikipedia.org[/do]

Třetí nevýhodou je nemožnost vytvářet softwarové RAID pole, zatímco FAT32 s nimi nemá problém. Disky se souborovým systémem exFAT také není možné šifrovat.

NTFS na Macu

Další možností pro přesun souborů mezi OS X a Windows je pomocí souborového systému NTFS v kombinaci s aplikací pro OS X, která umožní i zápis na dané médium. V současnosti existují dvě vitální řešení: Tuxera NTFS a Paragon NTFS. Obě řešení nabízí zhruba stejné funkce, včetně nastavení cache a další. Řešení od Paragon vyjde na 20 dolarů zatímco za Texura NTFS dáte o deset dolarů víc.

Výrazný rozdíl je však v rychlosti čtení a zápisu. Server ArsTechnica provedl rozsáhlý test všech řešení a zatímco se rychlosti Paragon NTFS takřka rovnají FAT32 a exFAT, Tuxera NTFS výrazně pokulhává s propadem až o 50 %. I vzhledem k nižší ceně je Paragon NTFS lepším řešením.

HFS+ na Windows

I pro Windows existuje obdobná aplikace, která umožní čtení i zápis do souborového systému HFS+. Nazývá se MacDrive a vyvíjí ji společnost Mediafour. Kromě základní funkce čtení/zápisu nabídne i pokročilejší možnosti formátování a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se jedná o solidní a spolehlivý software. Co se rychlosti týče, je na tom podobně jako Paragon NTFS, exFAT a FAT32. Jedinou nevýhodou je vyšší cena necelých padesáti dolarů.

Pracujete-li ve více operačních systémech, dříve či později budete muset jedno z řešení zvolit. Zatímco většina flashdisků je předformátovaná na kompatibilní FAT32, u externích disků se budete muset rozhodnout pro jednu z výše uvedených možností. Zatímco exFAT se zdá být nejlepším možným řešením i s jeho limity, nechcete-li již plný disk formátovat, máte na výběr možnost pro OS X i Windows podle toho, jaký souborový systém daný disk využívá.

Zdroj: ArsTechnica.com