iWant

Jedna vzpomínka bývalého evangelisty Applu na osobnost Steva Jobse

iWant

Jeden uživatel diskusního webu Quora chtěl vědět o nejzapamatovatelnějších zkušenostech lidí z práce se Stevem Jobsem. Bývalý zaměstnanec Applu, Guy Kawasaki, jež byl hlavním evangelistou firmy, odpověděl vylíčením, jak Jobs ovlivnil jeho pohled na upřímnost:

***

Jednoho dne do mojí kóje přišel Steve Jobs s mužem, kterého jsem neznal. Neobtěžoval se mi jej představit, místo toho se zeptal: „Co si myslíš o firmě jménem Knoware?“

Řekl jsem mu, že její produkty jsou průměrné, nezajímavé a primitivní – nic perspektivního pro Macintosh. Ta firma pro nás byla irelevantní. Po téhle invektivě mi Steve řekl: „Chci ti představit výkonného ředitele Knoware, Archieho McGilla.“

Díky, Steve.

A tady je pointa: Uspěl jsem v IQ testu Steva Jobse. Kdybych říkal hezké věci o mizerném softwaru, Steve by usoudil, že nemám přehled, a to byl krok limitující nebo ukončující kariéru.

Pracovat pro Jobse nebylo jednoduché ani příjemné. Vyžadoval dokonalost a udržoval vás na vrcholu vašich možností – jinak jste skončili. Nevyměnil bych zkušenost práce pro něj za žádné jiné zaměstnání, co jsem kdy měl.

Tahle zkušenost mě naučila, že bych měl říkat pravdu a méně se starat o následky ze tří důvodů:

  1. Pravdomluvnost je zkouškou vašeho charakteru a inteligence. Sílu potřebujete k vyřčení pravdy a inteligenci k rozeznání, co je pravdivé.
  2. Lidé touží po pravdě – tedy, říkaní lidem, že jejich produkt je dobrý, jen abyste byli pozitivní, jim nepomůže ho vylepšit.
  3. Existuje jen jedna pravda, takže když jste upřímní, je jednodušší být konzistentní. Pokud nejste upřímní, musíte si udržovat přehled o tom, co jste řekli.
Zdroj: Quora