iWant

iWant

Jony Ive: Pracujeme na nejdůležitějším produktu

iWant

Jonathan Ive si na moment odskočil z Cupertina do rodné Velké Británie, kde byl v londýnském Buckinghamském paláci pasován na rytíře. Pětačtyřicetiletý Ive při této příležitosti poskytl obsáhlé interview, v němž zdůrazňuje své britské kořeny a také odhaluje, že společně se svými kolegy ve společnosti Apple pracuje na „něčem velkém…“

Rozhovor s mužem, který stojí za designem jablečných produktů, přinesl deník The Telegraph a Ive v něm přiznává, že je pasováním na rytíře za přínos designu velmi poctěn a nesmírně si toho váží. Ve velice otevřeném interview se sympatický Brit, jenž se zásadně podílel na revolučních produktech jako iPod, iPhone či iPad, hlásí právě k britské tradici designu, jenž je skutečně významná. Ačkoliv je Jonathan Ive dost možná jedním z nejvlivnějších designérů na světě, přiznává, že ho na veřejnosti příliš mnoho lidí nepozná. „Lidi zajímá především samotný produkt, ne ten, kdo za ním stojí,“ říká Ive, pro kterého je jeho práce zároveň velkým koníčkem. Vždy si totiž přál být designérem.

V rozhovoru se Shanem Richmondem si holohlavý designér každou odpověď pečlivě rozmýšlí a pokud mluví o své práci v Applu, vždy mluví v první osobě množného čísla. Věří v týmovou práci a často používá slůvko jednoduchost. „Snažíme se vyvíjet produkty, které mají své opodstatnění. To ve vás pak zanechává pocit, že to všechno dává smysl. Nechceme, aby naším produktům, které slouží jako nástroje, stál design v cestě. Snažíme se přinést jednoduchost a srozumitelnost,“ vysvětluje Ive, který v Cupertinu nastoupil přesně před 20 lety. Předtím pro Apple pracoval jako konzultant.

Ive, jenž žije v San Franciscu se svou ženou a dvěma dětmi, se svými kolegy často přijde s nápadem, který je natolik nový, že nestačí vymyslet jen design, ale celý výrobní proces, podle něhož ho pak vyrábí továrny. Získání rytířského titulu je pro něj odměnou za skvělou práci, kterou v Cupertinu odvádí, ačkoliv můžeme očekávat, že ještě dlouhá léta bude svět svými nápady obohacovat.

[do action=“citace“]Pravdou však je, že to, na čem nyní pracujeme, vypadá jako jeden z nejdůležitějších a nejlepších projektů, jaký jsme kdy vytvořili.[/do]

Na otázku, kdyby si měl vybrat jediný produkt, za který by si ho měli lidé pamatovat, nemá jasnou odpověď, navíc se nad ní dlouho rozmýšlí. „Je to těžký výběr. Pravdou však je, že to, na čem nyní pracujeme, vypadá jako jeden z nejdůležitějších a nejlepších projektů, jaký jsme kdy vytvořili, takže by to byl tento produkt, ale pochopitelně vám o něm nemohu nic říci,“ potvrzuje Ive všeobecné tajnůstkářství Applu, jímž je kalifornská společnost pověstná.

Jonathan Ive je sice designér, ovšem sám rodák z Londýna uvádí, že jeho práce se jen kolem designu netočí. „Slovo design může mít mnoho významů, stejně jako nemusí mít žádný. Nemluvíme o designu jako takovém, ale spíše o vytváření a vyvíjení myšlenek a nápadů a vytváření produktů,“ říká Ive, jenž v roce 1998 navrhl iMac, který pomohl vzkřísit tehdy bankrotující Apple. O tři roky později světu představil nejúspěšnější hudební přehrávač všech dob, iPod, a trh měnil i s iPhonem a později iPadem. Na všech produktech má Ive nesmazatelný podíl.

„Naším cílem je jednoduše řešit složité problémy, které pak zákazník ani nerozezná. Jednoduchost ale neznamená absenci přeplácanosti, to je jen následek jednoduchosti. Jednoduchost popisuje účel a smysl objektu či produktu. Absence přeplácanosti znamená ‚nepřeplácaný‘ produkt. To ale není jednoduchost,“ vysvětluje Ive význam svého oblíbeného slova.

Své práci zasvětil celý život a je jí plně oddán. Ive popisuje, jak je důležité umět přenést myšlenku na papír a vnuknout jí určitou dimenzi. Svou dvacetiletou kariéru v Applu prý posuzuje podle problémů, které se svým týmem řešil. A nutno říci, že je Ive podobně jako Steve Jobs velkým perfekcionistou, a tak chce mít vyřešený i ten nejmenší problém. „Když jsme nějakému problému opravdu blízko, tak investujeme velké zdroje a mnoho času, abychom vyřešili i ty nejmenší detaily, které někdy ani nemají vliv na funkčnost. Děláme to ale proto, protože si myslíme, že je to správné,“ vysvětluje Ive.

„Je to takové ‚tvoření zadní části šuplíku‘. Můžete namítat, že lidé tuto část nikdy neuvidí a hodně těžko se popisuje, proč je to důležité, ale nám to tak zkrátka připadá. Je to náš způsob, jak ukázat, že se opravdu staráme o lidi, pro které produkty vytváříme. Cítíme vůči nim tu zodpovědnost,“ říká Ive a vyvrací příběh o tom, že by se při vytváření iPadu 2 nechal inspirovat sledováním techniky výroby samurajských mečů.

V Ivově laboratoři, která má zatemněná okna a přístup do ní mají jen vybraní kolegové, se vytvoří mnoho prototypů, které pak nikdy nespatří světlo světa. Ive přiznává, že se často musí udělat rozhodnutí, zda-li s vývojem určitého produktu nadále pokračovat. „V mnohých případech jsme si museli říct ‚ne, tohle není dostatečně dobré, musíme s tím přestat‘. Takové rozhodnutí je ale vždycky složité,“ přiznává Ive s tím, že stejný průběh nastail i u iPodu, iPhonu nebo iPadu. „Kolikrát dlouho ani nevíme, jestli ten produkt nakonec vůbec vznikne, nebo ne.“

Podle senior viceprezidenta průmyslového designu je důležité nicméně to, že jeho tým je z větší části pohromadě už více než 15 let, a tak se všichni pohromadě učí a zároveň dělají chyby. „Nic se nenaučíte, pokud nevyzkoušíte spoustu nápadů a mnohokrát neuspějete,“ povídá Ive. S jeho názorem na týmovou spolupráci souvisí i to, že nesouhlasí, že by se mělo firmě po odchodu Steva Jobse mělo přestat dařit. „Vytváříme produkty úplně stejným způsobem jako před dvěma, pěti nebo deseti lety. Pracujeme stejně jako velká skupina, ne jako jednotlivci.“

A právě v soudržnosti týmu vidí Ive příští úspěch Applu. „Naučili jsme se učit a řešit problémy jako tým a přináší nám to satisfakci. Například tím způsobem, že sedíte v letadle a většina lidí kolem vás používá něco, co jste společně vytvořili. To je úžasná odměna.“

Zdroj: TheTelegraph.co.uk (1, 2)