iWant

Kdy získá Apple svého prvního filmového Oscara? Amazon již začal sošky sbírat

iWant

Na první pohled to může znít bláznivě, ale Andrew Murphy z Loup Ventures zcela vážně zodpovídá otázku, kdy by Apple mohl vyhrát svého prvního Oscara:

Myslíme si, že Apple vyhraje Oscara do pěti let. Tak dlouho mu bude trvat, než zvýší investice do originálního obsahu z dnešních méně než 200 milionů dolarů na pět až sedm miliard dolarů ročně. Důvod, proč očekáváme za pět let takovou investici od Applu do originálního obsahu, je ten, že Apple musí dohnat Netflix a Amazon, kdy první jmenovaný tou dobou bude pravděpodobně utrácet přes 10 miliard dolarů ročně.

(…)

Nové televizní pořady Applu jsou jen začátek. Očekáváme, že Netflix, Amazon a Apple budou v následujících letech pokračovat ve zvyšování investic do obsahu. A vy budete platit za to, co dostanete. Netflix a Apple nakonec dosáhnou podobně skvělých kritik za jejich exkluzivní obsah, jako nyní získává Amazon. Hodně věříme ve výhody rozptýleného doručování obsahu a rozptýlených majitelů obsahu. Apple má dobrou pozici pro významné investování do originálního obsahu, jeho distribuci novými způsoby a zvyšování synergie v rámci svého masivního ekosystému uživatelů a zařízení. Věříme, že toto mocné postavení nakonec vyústí ve velké vítězství pro Apple. Do té doby si ale užívejte Oscary!

Loup Ventures je investiční VC firma se zaměřením na virtuální a rozšířenou realitu, umělou inteligenci a robotiku, kterou loni spolu s kolegy založil Gene Munster. Ten se předtím dlouhé roky jako analytik zabýval mimo jiné právě firmou Apple, a tak má dobrý vhled do jeho fungování. Ale to jen tak na okraj.

Důležité je s ohledem na výše citovaný text zmínit, že myšlenka, aby Apple získal Oscara, rozhodně není nereálná. Amazon se totiž letos stal první streamovací službou, která získala v rámci Cen Akademie významnější uznání.

Drama Manchester by the Sea, na které Amazon zakoupil distribuční práva, získalo šest nominací v hlavních kategoriích včetně nejlepšího filmu. Oscara pak snímek získal za hlavní mužskou roli (Casey Affleck) a scénář (Kenneth Lonergan). Také Netflix již má na kontě od chvíle, co začal nakupovat práva, oscarové nominace, nicméně zatím jen v kategorii dokumentů.

Apple je prozatím oproti konkurenci v tomto ohledu pozadu, ale jen stěží budou letošní novinky Planet of the Apps a Carpool Karaoke jen prvními a zároveň posledními vlaštovkami. Apple si tím bude chtít především oťukat trh a nijak neskrývá, že plánuje do vlastního obsahu další investice.

Podle dosavadního vývoje – čemuž odpovídá i zmínka Loup Ventures o rozptýlené distribuci a majitelích obsahu – navíc bude vlastní a exkluzivní obsah zřejmě klíčový pro přilákání uživatelů a zlepšování pozice na trhu. To nyní v oblasti seriálů a filmů již potvrzuje Netflix a stále více i Amazon. Mnozí nyní čekají na Apple, který začíná nenápadně přes Apple Music, ale může se rychle stát podobně silným hráčem.