iWant

Když na iPadu potřebujete pracovat

iWant

Nosit s sebou stylový Apple iPad má něco do sebe, ale pokud potřebujete napsat delší text nebo vypracovat špičkovou prezentaci, dotykový displej vám brzy přestane dostačovat. Naštěstí existují šikovné doplňky, s nimiž proměníte svůj iPad na „něco jako počítač“.

Základním nedostatkem, kvůli němuž je použití tabletu pro práci přinejmenším složité, je způsob zadávání textů. Pro rychlou odpověď na e-mail nebo zveřejnění vypilovaného statusu na Facebooku dotyková klávesnice jistě plně dostačuje. Pokud ale máte rychle vyprodukovat větší množství písmenek, třeba v rozsahu tohoto článku, už to taková hitparáda není.

Výrobci originálního i neoriginálního příslušenství proto přemýšleli, jak doplnit tablety plnohodnotnou klávesnicí, a přišli s jednoduchým řešením. Zabudovali klávesnici do ochranného krytu. Díky tomu je tablet chráněn před peklem firemních mítinků. A současně několika šikovnými pohyby přeměníte obal na klávesnici a šikovný stojánek, který udrží váš tablet v podobné poloze jako displej běžného notebooku. Ty nejlepší obaly s klávesnicí pak umožňují, abyste si úhel naklopení iPadu volili podle svých potřeb.

ultrathin1

Klávesnice samozřejmě musí být nízkozdvihová, jinak by byl výsledný obal s tabletem uvnitř příliš tlustý. To sice není ergonomicky úplně optimální, pokud ale nesepisujete celé dny tisícistránkové traktáty, asi to vaše prsty v pohodě přežijí.

Logitech Ultrathin Keyboard Cover for iPad

Tyto klávesnice většinou komunikují s iPadem přes bezdrátovou technologií Bluetooth, takže nemusíte řešit kompatibilitu konektorů, častý problém uživatelů čehokoliv od Applu. A když už jsou klávesnice bezdrátové, nemusí být přece nijak blízko tabletu. Originální klávesnice Apple Keyboard proto nemá žádný obal přeměnitelný na stojánek. Můžete se klidně válet na gauči a na dálku psát e-mail šéfovi. Jen pozor na překlepy.

wireless-keyboard

Abyste se jim vyhnuli, museli byste při psaní bedlivě koukat na displej svého tabletu, a sledovat, jestli náhodou váš prst nezabloudil na některé z vedle umístěných tlačítek. Druhou možností je připojit iPad k televizi nebo k počítačovému monitoru. Výhodou je samozřejmě výrazně větší obraz, což vaše oči možná po celodenním koukání do mobilu nebo tabletu jen ocení. Na výběr je celá řada kabelů a adaptérů, na ukázku jsme vybrali jeden, který propojí konektor vašeho tabletu s VGA konektorem monitoru.

Lightning-VGAa

Monitor, tiskárna, disk

Tím samozřejmě přeměna iPadu na plnohodnotný pracovní stroj daleka nekončí. Ale ostatní věci už asi máte zařízené tak nějak mimochodem.

Pracovní stroj musí být připojen k internetu, k čemuž se hodí kvalitní domácí či kancelářská síť Wi-Fi. Měl by umět tisknout; většina moderních tiskáren pro domácí i pracovní použití nabízí aplikaci, díky níž můžete ze svého mobilního zařízení tisknout odkudkoliv z internetu, samozřejmě po řádné autentizaci. Pracovní dokumenty si tak odešlete k tisku v koloně cestou do práce, a v práci si jen vyzvednete na tiskárně vytisknuté materiály. Nebo naopak cestou domů zadáte z iPadu tisk na domácí tiskárně a doma vás bude čekat úhledně seřazený štůsek papírů.

Horší už je to s připojováním diskům. Nepředpokládáme, že byste s sebou neustále nosili externí disk, který jednou připojíte k notebooku, podruhé k pracovnímu počítači a potřetí třeba k tabletu, o který jde především.

Naštěstí žijeme v době internetové, respektive v době cloudové. Pokud vám přestane dostačovat vnitřní kapacita uživatelské paměti v tabletu, nebo pokud budete potřebovat sdílet vytvářené soubory s dalšími zařízeními (ať už se jedná o smartphone nebo počítač), uložte je do internetu. K dispozici je jak nativní Apple iCloud, tak třeba Google Drive nebo Dropbox.

Navíc se díky všudypřítomné internetové konektivitě můžete kdykoliv připojit k firemnímu nebo domácímu síťovému úložišti NAS a získat tak přístup ke všem datům a souborům, které ke své práci potřebujete.

Toto je komerční sdělení, Jablíčkář.cz není autorem textu a nezodpovídá za jeho obsah.