iWant

Když se přeplní horní řádek nabídek, přichází na řadu Bartender

iWant

K hornímu řádku nabídek v macOS, respektive jeho pravé části, přistupují uživatelé různě. Někteří v něm nechtějí vidět nic jiného než pár základních ikon a údajů, jiní se do něj zase vůbec nemohou vejít, protože tam mají spoustu aplikací. Pokud patříte spíše k tomu druhému případu nebo zkrátka máte rádi pořádek, může být pro vás aplikace Bartender.

Aplikací, respektive ikon v horním řádku nabídek má každý různě. Různě se totiž chovají jednotlivé aplikace – některé jsou na této pozici závislé, u jiných si můžete vybrat mezi dockem a horní lištou a někde nepotřebujete ikonu vůbec. Obvykle vám ale minimálně pár aplikací v řádku nabídek zůstane, ať chcete, nebo ne.

Nejdůležitější u ikony každé aplikace bývá, zda je její pozice v řádku nabídek skutečně nutná. To znamená, jestli na ni například pravidelně klikáte, přenášíte soubory nebo vám něco indikuje, a tak ji potřebujete mít co možná nejjednodušeji přístupnou. Aktuálně mám v horní liště osm ikon, pokud nepočítám systémové Wi-Fi, Bluetooth, Time Machine a další a minimálně půlku z nich mít na očích nepotřebuji.

bartender2

Jedná se o aplikace Fantastical, Dropbox, CloudApp, 1Password, Magnet, f.lux, Tooth Fairy a Rocket. Několik jmenovaných aplikací jsem začal používat až v poslední době, a proto jsem také začal zvažovat, že nasadím aplikaci Bartender, kterou jsem již několik let znal, ale neměl větší důvod využít. Jak se mi ale řádek nabídek zaplnil, po Bartenderu jsem ihned sáhl a udělal dobře.

Bartender funguje jako další aplikace v horní liště, ovšem pod jeho ikonu můžete skrýt klidně všechny ostatní položky v řádku nabídek, a tak slouží jako taková složka, kam můžete vše nepotřebné uklidit. Z mých zmíněných aplikací tam okamžitě putovaly 1Password, Magnet, Tooth Fairy, Rocket (vše ovládám přes klávesové zkratky) a f.lux, který operuje automaticky.

Zůstaly Fantastical, Dropbox a CloudApp. Ikona Fantasticalu mi neustále ukazuje aktuální datum a zároveň ke kalendáři jinak než přes horní lištu ani nepřistupuji. Na ikonu CloudApp neustále přetahuju soubory, které se pak automaticky uploadují, a Dropbox také používám často. Nastavení každého uživatele se určitě bude různit, ale alespoň pro představu nastiňuji mé fungování.

bartender-iconMnoho uživatelů jistě uvítá, když mu z očí zmizí Time Machine, Bluetooth nebo třeba klidně hodiny a stav baterie. Bartender umí skrýt i tyto systémové položky. A aby toho nebylo málo, můžete pak klidně skrýt i celého Bartendera, vyvolávat ho jen přes klávesovou zkratku a mít řádek nabídek zcela čistý. V rámci Bartendera lze pak mezi aplikacemi snadno vyhledávat a někomu může toto fungování vyhovovat.

Jiní jisté uvítají, že si s Bartenderem mohou podle svých preferencí seřadit všechny ikony, a to jak v řádku nabídek, tak ve složce Bartenderu, stačí jen zmáčknout CMD a přetáhnout ikonu na vybranou pozici. Aplikace i uvnitř složky fungují úplně stejně, jen jsou schované. Bartender může mít různé podoby: ikonu barmana, ale třeba jen jednoduchý motýlek, tři tečky, hvězdička nebo vyberete vlastní obrázek.

Uživatelská nastavení jsou zkrátka velmi široká a u každé konkrétní aplikace si vždy zvolíte, jak se má Bartender chovat. Například umí i to, že když se aplikace aktualizuje, na určitý čas se zobrazí v hlavní liště mimo složku, abyste o tom věděli.

Pokud vás Bartender zaujal, můžete si ho na macbartender.com stáhnout a celý měsíc zkoušet zdarma. V případě, že se vám zalíbí, si můžete za necelých 400 korun zakoupit plnou licenci, což je férová cena.