iWant

Klávesnice pro iPady a iPhony: skládací, textilní nebo klasické

iWant

Externích klávesnic pro iPady dnes existují desítky. Pamatuji si ještě dobu, kdy bylo k dostání pouze pár klávesnic, které byly kompatibilní s prvními generacemi iPadu. Nyní lze koupit klávesnici k jakémukoliv jablečnému tabletu, a to v prakticky v jakékoliv podobě. Jedním z průkopníků na trhu s přenosnými klávesnicemi je bezesporu americká společnost Zagg, nabízející celou plejádu variant. Nám do redakce se na testování dostala vůbec nejmenší klávesnice – Zagg Pocket.

Jelikož je Zagg Pocket opravdu malou klávesnicí, je také neuvěřitelně lehká a tenká. Váží pouhých 194 gramů. Po rozložení však skoro odpovídá velikosti klasické stolní klávesnice. Na rozdíl od ní se však dokáže složit, aby byla co nejskladnější. Zagg Pocket se skládá ze čtyř dílů a ve stylu harmoniky ji snadno složíte nebo rozložíte. Ve složeném stavu ani nepoznáte, že jde o klávesnici.

Zagg u Pocket sází na hliníkovo-plastový design, který ukrývá plnohodnotnou klávesnici včetně horního řádku s českými znaky a písmeny. Vzhledem k velikosti klávesnice jsem Zagg Pocket testoval s iPhonem 6S Plus a iPadem mini, větší zařízení ani neudrží. Tedy v případě, že chcete využít praktický stojánek, kterým klávesnice disponuje. Jakmile vyšlete párovací požadavek a přes Bluetooth klávesnici spojíte s iOS zařízením, můžete psát.

Překvapivě pohodlné a rychlé psaní

Alfou a omegou všech klávesnic je rozložení jednotlivých kláves a odezva. Když jsem Pocket viděl poprvé v zahraničích recenzí, překvapilo mě, jak kladně hodnotí samotné psaní. Byl jsem celkem skeptický a nevěřil jsem tomu, že na takhle malé klávesnici lze psát všemi deseti.

Nakonec se mi ale s potěšením potvrdilo, že na Pocketu lze opravdu plnohodnotně psát. Jediné, co mi během psaní vadilo, bylo, že jsem často konečky prstů zachytával o hranu stojánku, na kterém ležel iPhone. Není to sice nějak dramatické, ale vždy mě to lehce zpomalilo. Mezi jednotlivými klávesy nicméně jsou přirozené mezery, takže nedochází například k nechtěnému klepnutí na tlačítko vedle. Také odezva je taková, jakou byste od podobné klávesnice očekávali, tedy žádný problém.

Co mě mile překvapilo, byl režim úspory baterie. Jakmile Zagg Pocket složíte, automaticky se vypne a šetří baterii, jejíž stav indikuje zelená dioda. Na jedno nabití má tak Pocket vydržet až tři měsíce. Nabíjení probíhá pomocí micro USB konektoru, který naleznete v balení.

Složená Zagg Pocket má 14,5 × 54,5 × 223,5 milimetru, a tak ji snadno vložíte do hlubší kapsy u saka nebo bundy. Integrované magnety zaručí, že se vám nikde samovolně nerozevře. Za svůj design získala Zagg Pocket ocenění v soutěži CES Innovation Awards 2015 a zejména pro majitele větších „pluskových“ je jako dělaná. Můžete ji mít stále po ruce a připravenou k psaní. Ale je třeba mít po ruce také pevnou podložku, protože na nohou s ní psát příliš nejde.

Za největší mínus u Pocketu považuji to, že se ji v Zaggu rozhodli udělat univerzální jak pro iOS, tak pro Android. Kvůli tomu totiž klávesnice nemá prakticky žádné speciální znaky a tlačítka, známá z macOS i iOS, sloužící pro snazší ovládání apod. Naštěstí ale některé klávesové zkratky, například pro vyhledávání, přesto fungují.

Za Zagg Pocket musíte zaplatit 1 999 korun, což je poměrně dost, ale u Zaggu to zase tolik nepřekvapí. Jeho klávesnice nikdy nepatřily mezi ty nejlevnější.

Další alternativy

Někteří uživatelé však dávají přednost spíše tradičnějším klávesnicím. Zajímavou novinkou rovněž od Zaggu je česká bezdrátová klávesnice Limitless, ke které můžete připojit až tři zařízení najednou. Do univerzálního žlabu nad samotnými tlačítky navíc můžete umístit jakékoliv iOS zařízení, kromě dvanáctipalcového iPadu Pro. Vedle sebe se ale vejdou třeba iPad mini a iPhone.

Velikost Zagg Limitless odpovídá dvanáctipalcovému prostoru, a tak nabízí z hlediska psaní maximální komfort a přirozené rozložení kláves. V horním řádku nechybí ani česká diakritika.

zagg-limitless

Hlavní výhoda Limitless tkví v již avizovaném připojení až třech zařízení současně. Navíc nemusíte mít připojené jen iPhony a iPady, ale také zařízení s Androidem nebo počítač. Pomocí speciálních tlačítek pak jen přepínáte, na jakém zařízení zrovna chcete psát. Mnozí uživatelé jistě v této možnosti spatří velkou efektivitu, když přecházejí mezi více zařízeními. Využití je nespočet.

Zagg Limitles se také může pochlubit neuvěřitelnou výdrží baterie. Na jedno nabití ji lze používat až dva roky. Oproti Pocketu sice není tak skladná, ale přesto je velmi tenká, takže lze snadno strčit do brašny nebo třeba mezi nějaké dokumenty. Co se týče psaní, je zkušenost velice podobná, jako když píšete například na MacBooku Air/Pro. Přítomný žlab pak spolehlivě udrží všechny iPhony a iPady, takže psaní je bezproblémové a pohodlné. A navíc stojí Limitless o něco méně než Pocket – 1 699 korun.

Co na to konkurence

Pokud však odhlédneme od americké společnosti Zagg, můžeme zjistit, že i konkurence na tom není vůbec špatně. V poslední době často používám bezdrátovou klávesnici Logitech Keys-To-Go, která je šitá na míru pro použití v kombinaci s iPadem.

Sám na ni oceňuji zejména to, že má speciální klávesy pro ovládání iOS. Pokud se totiž pohybujete výhradně v jablečném ekosystému a snažíte se iOS využívat na maximum, taková tlačítka se opravdu hodí. Navíc má Logitech Keys-To-Go neuvěřitelně příjemný povrch FabricSkin, který využívá i Smart Keyboard pro iPad Pro od Applu. Psaní na Keys-To-Go se je tak hrozně příjemná a pro mě osobně až návyková záležitost. Líbí se mi její naprostá bezhlučnost a rychlé odezva. Pořizovací cena je přitom skoro stejná jako v případě Pocketu, tedy 1 949 korun.

logitech-keys-to-go-1

Ve finále jde tak především o to, co každý uživatel preferuje, protože cenově se pohybujeme v podobných hladinách. Mnozí pak k iPadům stále nosí například originální bezdrátovou klávesnici od Applu, kterou jsem si kdysi oblíbil s obalem Origami Workstation. Firma Incase už ho však přestala vyrábět, navíc i Apple vydal inovovanou Magic Keyboard, a tak je třeba se porozhlédnout jinde. Například v kombinaci s klasickým Smart Coverem ale toto spojení s Magic Keyboard nadále funguje.

Výše zmíněné klávesnice ovšem zdaleka nejsou jedinými dostupnými alternativami. Vedle velkých hráčů, jako jsou právě Zagg a Logitech, vstupují na trh s externími klávesnicemi i další firmy, a tak by dnes měl najít svou ideální klávesnici k iPhonu nebo iPadu opravdu každý.