iWant

macOS Sierra se od vydání potýká s problémy s vytvářením a úpravou PDF souborů

iWant

MacOS Sierra je jednou ze spolehlivějších verzí počítačového operačního systému Applu, jelikož přinesl méně velkých novinek a často se zaměřoval na zlepšování výkonu a stability. Není ovšem zdaleka dokonalý a některé nedostatky jsou až příliš výrazné.

Jeden z nich se projevuje už celkem dlouho – problémy s PDF dokumenty. V den oficiálního vydání macOS Sierra první problémy spojené s PDF soubory objevili uživatelé skenovacích aplikací ScanSnap od Fujitsu. Dokumenty vytvořené tímto softwarem obsahovaly mnoho chyb a jeho uživatelům bylo doporučeno s přechodem na novou verzi macOS počkat. Chybné funkci ScanSnapu na Macu naštěstí bylo možné předejít a Apple jeho kompatibilitu s macOS opravil s vydáním macOS 10.12.1.

Od té doby ovšem přibývají další problémy se čtením i úpravou PDF souborů na Macu. Zdá se, že všechny jsou spojeny s rozhodnutím Applu přepsat PDFKit, který zajišťuje nakládání macOS s PDF soubory. Apple to udělal s cílem sjednotit práci s PDF v macOS a iOS, nezáměrně při tom však ovlivnil zpětnou kompatibilitu macOS s již existujícím softwarem a vytvořil mnoho chyb.

Vývojář Christian Grunenberg, spojený s DEVONthinkem, o upraveném PDFKitu říká, že je to „rozpracovaný projekt, (…) byl vydán příliš brzy a Apple poprvé (alespoň co já vím) odstranil několik funkcí aniž by se ohlížel na kompatibilitu.“

V nejnovější verzi macOS s označením 10.12.2 je v aplikaci Náhled (Preview) nová chyba, která u mnoha PDF dokumentů po jejich úpravě v aplikaci odstraní OCR vrstvu, jež umožňuje rozeznávání textu a práci s ním (označování, přepisování apod.).

Vývojář a redaktor webu TidBITS Adam C. Engst napsal: „Jako spoluautora příručky Take Control of Preview se mi to špatně říká, ale uživatelům Sierry musím doporučit vyhnout se používání aplikace Náhled pro úpravy PDF dokumentů, dokud Apple tyto chyby neopraví. Pokud se upravování PDF v Náhledu nemůžete vyhnout, ujistěte se, že pracujete s kopií souboru a uchováte si originál, pokud úpravy soubor nějak poškodí.“

Mnoho vývojářů pozorované chyby oznámilo Applu, ten ale v nejednom případu buď nereagoval vůbec, nebo uvedl, že se nejedná o chybu. Jon Ashwell, vývojář Bookends, uvedl: „Poslal jsem Applu několik oznámení chyb, z nichž dvě byla uzavřena jako duplikáty. V jiném případě jsem byl požádán o poskytnutí naší aplikace, což jsem učinil, ale nedočkal se žádné další reakce.“

Zdroj: MacRumors, TidBITS, Apple Insider
 • Jaroslav Havránek

  Potvrzuju. Nainstaloval jsem Sierru a nativní aplikace Náhled mi špatně zobrazuje PDF s formuláři. Musím používat Adobe Reader, což je opruz. Náhled mi stačil. Doufám že to spraví co nejdříve.

 • FE

  Na knihovnu pro práci s PDF Apple skutečně dlouho nesáhnul. Bohužel je to klíčová součást macOS, na kterou spoléhají například Pages (iWork). Proto například v Pages nelze exportovat (ani vytisknout!!! na tiskárnu) komentáře do PDF nebo exportovat dokument jako PDF/A (archivační účely – někde je vyžadováno u bakalářek/diplomek). Tyhle věci umí Word pěkně.

 • GA

  Ze špičkových vývojářů jsou teď špičkoví rozesírači.. Ach jo, ten software býval fakt dobrý.. Kdysi :-(

  • TRAVELER in TIME

   Si spomen na stary Snow Leopard, to chodilo ako hodinky.

   • Dodnes na něm jedu a nevyměnim ho dokud mi nechcípne železo co ho podporuje. A kdyby iMac chcípnul asi bych hledal jetýho Macka Pro v bedně (popelnici proboha NE !) a zase pojedu na sněhulákovi. Já myslim že i Johny Ive už má nejlepší léta za sebou. V době iMacka G3 a G4 to byl PAN designér. Dneska je všechno hnusný, nebarevný, placatý divně vyblitý… jako ostatní PC a Androidí zařízení

 • Karel

  PDF bývalo klíčovou výhodou Mac OS X a jedním z jeho základních komponent – QARTZ se tomu říkalo. V Applu asi trpí Alzheimerem :(

  https://uploads.disquscdn.com/images/6b928ccbcddc0d6dbfeb2a76fcc17e71e606bbba8184b88c2f51ff4a5d481b13.jpg

  • TRAVELER in TIME

   Uz to riadia diletanti. Skoda Jobsa, myslim ze by tiez nikdy nedovolil ten uzastny ciarovy dizajn. Volakedy to bolo nieco, ale teraz neviem ci nie je cas prejst na Windows.

   • joer

    TO TRAVELER in TIME: Bohužial ne diletanti ale buzeranti-pri všetkej úcte k Timovi, je to slaboch zženštilej ktorý tam naťahal kopec ludí s oblasti módy atd. Kto niečo znamenal v oblasti vývoja Applu je preč. B. Mansfield, šéf vývoja iOS, len čo si trochu spomeniem na pár mien. S. Jobs jednoducho natvrdo povedal-je to na hovno a zmietol to zo stola. Bol vždy prvý betatester-tým že nebol žiaden inžinier ale obyčajný užívatel produktov Applu vedel presne vychytať muchy a povedať takto nie, toto pre bežného užívatela nebude fungovať to sa musí prerobiť. A bol vizionár, tvrdý vyjednávač, ten si nedal od marketingu rozkazovať. Tim je slaboch, nemajú žiaden Wau produkt do budúcnosti. Predaje iPhone padajú, iPady tiež, profi produkty sú zastaralé, software pre profíkov prestali vyrábať. Otázka času kedy sa Apple dostane do problémov ako keď ho viedol Sculy. Lenže to už žiaden S. Jobs nepríde aby ich vytiahol zo sračiek.

    • TRAVELER in TIME

     Tiez mi vadi, ze pre profikov uz nemaju produkty, resp. aktualne sa viac zameriavaju na mainstream. A to uz nie je ta firma co bola. Teraz je v tom zapojena hrabivost akcionarov.

 • JM

  Spíše mně štve problém s grafikou při odhlašování v iMacích, ty barevné rozpady jsou hrozné.

 • cakpuh

  Apple sa stava spolocnostou poskytujucou sluzby. Software a hlavne hardware bude druhorady. Bude iCloud, stremovcie sluzby, filmy a ostatne pojde do uzadia.

 • no hlavně že máme spoustu úžasných emoji .. koho zajímá nějaké PDF ..

 • TRAVELER in TIME

  Ani nahodou nedam Sierru, je to zabugovane ako vzdy.