iWant

Macworld 2009 – unibody Macbook Pro 17"

iWant

Ačkoli jsme si před Macworld všichni mysleli, že bude plný nových kousků hardwaru, tak jsme nakonec často byli velmi překvapeni a zklamáni. Žádný iPhone Nano, žádný iMac a ani žádný Mac Mini. Jediným hardwarem se stal Macbook Pro 17″, který byl začleněn do rodiny zvané unibody.

macbook-pro-air-family-unibody

Apple již tedy od teď nabízí k předobjednání Macbook Pro s 17-palcovou obrazovkou v rozlišení 1920×1200. V unibody těle se v základní konfiguraci ukrývá procesor Intel Core 2 Duo 2,66 Ghz (1086Mhz fronside bus, 6M L2 Cache), 4GB DDR3 SDRAM, 320GB harddisk s 5400rpm a SuperDrive. Na grafické operace se zde opět nalézají dva grafické čipy – Nvidia 9400M a 9600M GT s pamětí 512MB. Pokud by Vám tato konfigurace nestačila, je možné si vybrat Intel C2D 2,93Ghz, 8GB RAM a 256GB velký SSD disk.

Podle specifikací bude vyhlížen především profesionály z grafických studií, čemuž napomáhá i možnost matného displeje, za který si připlatíte $50. Ale jelikož je cena na takovouto konfiguraci celkem přiznivá ($2799), tak by to mohla být i dobrá volba na rodinný multimediální počítač, který bychom přes den využívali v terénu pro práci – např. prezentování projektů zákazníkům.

macbook-pro-unibody-17-2

Macbook Pro 17″ váží 2,99kg, tudíž není o mnoho těžší než jeho o dvě čísla menší bráška. Tlustý je pouhých 2,5cm. Samozřejmě nechybí wi-fi (s bluetooth), ethernet, mini display port, firewire, insight kamera, 3 USB porty, express card slot, audio-in a audio-out. Stejně tak jako celá unibody rodina má i skvělý skleněný trackpad, který si stále nemohu vynachválit.

Kapitolou sama o sobě je baterie. Zaprvé nový unibody Macbook Pro 17″ vydrží na baterii až 8 hodin při používání Nvidia 9400M a až 7 hodin při použití výkonné 9600M GT. To je naprosto výborné oproti předchozím 5 hodinám. Ale to není vče. Životnost této baterie je více než třikrát delší než u běžné baterie v notebooku, vydrží až 1000 nabíjecích cyklů. Jenže samozřejmě to má své ale – baterii si uživatel nemůže sám vyměnit, je nutné si ji vyměnit v Apple servise. Ale je to vůbec mínus? Výdrž 8 hodin přeci musí stačit, životnost výborná a aspoň to vše bude pěkně držet pohromadě.

macbook-pro-17-unibody

Velký Macbook Pro se zkrátka povedl, zklámáním je pouze to, že jsme se na Macworld nedočkali více novinek. Podle mě ale není nutné truchlit. Nové iMac i Mac Mini se zkrátka objeví v krátké době na nějakém zvláštním eventu, jsem si tím naprosto jistý. A iPhone Nano? Uvidíme. Apple je se svými plány pozadu, třeba to opravdu není jen divoká spekulace?!