iWant

Na Instagram můžete nově díky mobilnímu webu nahrávat fotky i z počítače

iWant

Instagram provedl relativně malou, avšak pro mnohé, kdo tuto foto-sociání síť používají, zásadní změnu – nově umožňuje nahrávat obrázky z mobilního webu Instagram.com. A klíčové je, že si mobilní web Instagramu můžete relativně bez problémů zobrazit i na počítači, odkud dosud nebylo možné fotky nahrávat.

Pokud si nyní na iPhonu nebo iPadu otevřete Instagram.com a přihlásíte se, objeví se vám dole uprostřed nové tlačítko fotoaparátu a možnost „Zveřejnit fotku“. Zatímco na iPhonu budete k práci s Instagramem zpravidla využívat příslušnou aplikaci, pro iPad není (pouze zvětšená z iPhonu), a tak se může webová alternativa hodit.

Mnohem důležitější však je, že si můžete tuto mobilní verzi zobrazit i na Macu a nahrávat fotky přímo z počítače. V Safari si jen stačí přepnout zobrazení na mobilní verzi a fungujete stejně jako na iPadu.

instagram-mobile-upload2

Návod, jak zobrazit mobilní verzi v Safari nebo Chromu na Macu i Windows, popisuje na svém blogu český Instagramista Hynek Hampl:

Návod pro Safari (Mac/Windows)

  1. Otevřete Safari a otevřete Předvolby (⌘,).
  2. Vyberte Pokročilé a dole zaškrtněte Zobrazit v řádku nabídek nabídku Vývojář.
  3. Otevřete web Instagram.com a přihlaste se se svým účtem.
  4. V horním řádku nabídek klikněte na položku Vývojář > Identifikace prohlížeče a vyberte „Safari – iOS 10 – iPad“.
  5. Web Instagram.com se znovu načte, tentokrát již v mobilní verzi, a tak se objeví také tlačítko pro zveřejnění fotky.
  6. Na tlačítko s fotoaparátem klikněte a vyberte z počítače fotku. Potřebujete ji mít připravenou ve správném formátu, protože na počítači můžete v mobilní verzi pouze vybírat, zda půjde o čtverec nebo váš poměr stran. Přidáte popisek a sdílíte.

Při tomto postupu sice na počítači nemůžete zvolit sdílení také na další sociální sítě, což umí jen mobilní aplikace, ani nemáte možnost označit jiné účty, nicméně pro základní sdílení to jistě mnohým postačí. Pokud používáte Safari a návod zmíněný výše, je třeba identifikaci prohlížeče změnit při každé návštěvě Instagramu, protože si Safari toto nastavení nepamatuje.

Návod pro Chrome (Mac/Windows)

Pokud využíváte prohlížeč Google Chrome, také se můžete dostat na mobilní verzi Instagram.com, jen s tím rozdílem, že to Chrome neumí nativně. Z Chrome Storu si stáhněte rozšíření User-Agent Switcher for Chrome a vše pak již funguje prakticky totožně jako v Safari.

Jediný rozdíl je v tom, že místo volby Identifikace prohlížeče zmáčknete ikonu zmíněného rozšíření (ikona s maskou přes oči), zvolíte iOS – iPad a aktuální záložka se přepne do mobilního rozhraní. Pak se již jen na Instagram.com přihlásíte a pokračujete podle návodu výše.

Aktualizováno 10. 5. 2017: Hynek ve svém návodu zmiňuje nutnost stažení rozšíření pro Chrome z důvodu, že mu nativní řešení nefungovalo úplně korektně, ale také Google ve svém prohlížeči umožňuje nativní přepnutí do mobilního rozhraní. Je pro to třeba jít do Zobrazit > Vývojář > Nástroje pro vývojáře a v levém horním rohu konzole kliknout na druhou ikonku se siluetou telefonu a tabletu. Následně si jen nahoře vyberete potřebné zobrazení (např. iPad) a dostanete se do mobilního webu (nejen) Instagramu.

Zdroj: HynekHampl.com