iWant

Na iPhone a iPad přijel legendární RollerCoaster Tycoon Classic

iWant

Na displeje iPhonů a iPadů se dostala opravdová lahůdka z přelomu století. Osobně jsem u ní strávil značnou část dětství. Na mysli mám budovatelskou strategii RollerCoaster Tycoon Classic, která je upravená pro dotyková zařízení a spojuje v sobě to nejlepší z prvních dvou dílů této legendární hry. Stejně jako na PC, tak i na iOS na vás čekají desítky parků, které musíte dovést k blahobytu a prosperitě.

Na první pohled jde o zcela věrnou kopii původní hry. Nechybí ani pixelová grafika a originální hudba. Celkem na vás čeká více než 95 scénářů umístěných v různorodém prostředí od obyčejné louky přes les a hory až po pouště a džungle. V každém scénáři máte přitom nějaké úkoly. Někdy začínáte s již hotovým zábavním parkem, který však nevydělává a neprosperuje. Musíte tak změnit nejen atrakce, ale i najmout nové zaměstnance či přebudovat chodníky. Jinde začínáte naopak na zelené louce.

Další úkoly se mimo jiné točí kolem počtu zákazníků, jejich spokojenosti a vydělaných financí v zadaném časovém limitu. Jinde zase budete muset postavit určitý počet horských drah a dalších atrakcí. Důležité je přitom to, že každou atrakci si můžete přizpůsobit k obrazu svému. Můžete měnit nejen samotnou dráhu, ale i její barvu, design, okolní prvky i cenu jízdy a její trvání. Podobným způsobem můžete upravit jakoukoliv atrakci od pirátské lodě přes dům hrůzy, řetízák, lodičky až po stánek s občerstvením.

rollercoaster1

Čistota a jednoduchost

V každém parku nesmí chybět nejen atrakce, ale také zaměstnanci. Rozhodně budete potřebovat údržbáře atrakcí, bezpečností ochranku či maskota na rozveselení zákazníků. U každé horské dráhy a atrakce nechybí ani podrobné statistiky, například kolik jste vydělali peněz či jak je dráha oblíbená. Své názory a myšlenky o vašem zábavním parku mají i zákazníci, stačí na ně jen kliknout. Nezapomínejte také na čistotu a vzhled vašich parků, kde musíte vedle atrakcí postavit také chodníčky.

Právě klikání může být v některých situacích celkem obtížné, ale vývojáři z Atari mile překvapili a vše se snažili co nejvíce uzpůsobit dnešní dotykové době. V každém parku můžete zoomovat, různě ho otáčet a upravovat. Chvílemi se mi sice stalo, že jsem kliknul někam, kam jsem nechtěl, ale vše jde většinou hned vrátit do původní podoby. Nejvíce jsem se vyřádil na stavění a projektování vlastních „rollercoasterů“.

Ve hře nechybí ani počáteční tutoriál, to kdybyste náhodou s RollerCoaster Tycoon nikdy nepřišli do styku. Na jednu stranu jsem naštvaný, že se Atari tato legendární hra podařila dostat na displeje iPhonů a iPadů, jelikož teď pár dní nebudu dělat nic jiného, než stavět parky, ale dýchnutí nostalgie za rozhodně stojí. Na začátku však nepočítejte s tím, že bude vše hned dostupné. Musíte si to takzvaně vyhrát.

 

Pokud by vás základní scénáře již omrzely, můžete si po dvou eurech dokoupit hned tři rozšíření, a to Wacky Worlds Expansion, Time Twister Expansion a editor scénářů. RollerCoaster Tycoon vás vyjde na 6 eur (160 korun), což není kdovíjaká částka v porovnání s tím, kolik hodin zábavy na vás čeká. Dodejme jen, že hru lze bez problémů hrát i na displeji iPhonu. Vše je přehledné a ovladatelné. Pokud jste tuto hru někdy v minulosti hráli, je doslova povinností si ji stáhnout.

RollerCoaster Tycoon® Classic
RollerCoaster Tycoon® Classic
Developer: Atari
Price: 149,00 Kč+