iWant

Několik návrhů jak vylepšit další verzi iOS

iWant

Při uvedení prvního iPhone neuměl iOS, tehdy iPhone OS, téměř nic. Díky předinstalovaným aplikacím zvládl základní věci, jako volání, psaní SMS, vyřizování e–mailů, psaní poznámek, přehrávat hudbu, prohlížet web a… to je téměř vše. Postupem času přibyli App Store, MMS, kompas, kopírovat a vložit, multitasking, Game Center, iCloud a další a další funkce.

Bohužel jak to tak bývá, člověk je věčně nespokojený tvor, a proto ani iOS nebude nikdy dokonalý systém. Co by jej mohlo posunout o pomyslnou příčku výše?

Rychlý přístup k WiFi, 3G…

Již tradičně každoročně omílaný nedostatek – nutnost chodit do nastavení a jeho položek. Zde bych byl velice skeptický, protože pokud Apple nezměnil svůj přístup za posledních pět let, neudělá to ani teď. A upřímně, nemá k tomu ani důvod. WiFi má snad každý neustále zapnutou. Dále – bluetooth. Ten, kdo jej používá často, nemá důvod ho vůbec vypínat. Naopak uživatelům, kteří modrý zub zapínají výjimečně, po třech ťapnutích na displej prst neupadne. Co by však Apple udělat mohl, je seskupit WiFi, Bluetooth, zapnutí mobilních a 3G (případně LTE) do jedné položky v Nastavení. Otázkou zůstává, zda-li je rychlý přístup k těmto položkám opravdu nezbytný. Na druhou stranu, notifikační lišta je značně nevyužitá, zde by se místo určitě našlo.

Widgety

No ano, na ně přeci nemůžeme zapomenout. Všichni je chtějí, přesto Apple tyto miniaplikace dále ignoruje. Pokud se na tuto problematiku podíváme s pohledu jablečné společnosti, vše vyjde samo najevo – inkonzistence. Jednoduše není možno komukoli umožnit tvořit prvek, jenž bude součástí systému a mohl by narušit jeho specifické uživatelské rozhraní. Mohly by poté vznikat podobné zvěrstva jako v OS Android. Každý prostě nemá výtvarné cítění, proto je lepší těmto osobám zakázat grafické zásahy do systému. Dvojí hodiny na jedné obrazovce, nevhodný font nebo rozhozený layout – opravdu bychom chtěli něco podobného, jako na dvou následujících obrázcích?

Druhým směrem, jevící se jako reálnější, by mohlo být utvoření nové sekce v App Store. Widgety by procházely schvalovacím procesem podobně jako aplikace, z čehož však plyne jedno velké ale. Zatímco aplikace lze zamítnout na základě porušení některých z podmínek, jak zamítnout ošklivý widget? Nezbývá než určit, jakou podobu by měly widgety mít. Pokud by je Apple nakonec povolil, zřejmě by utvořil jakési šablony či API, aby byla integrace widgetů do systému co nejméně znatelná. Nebo holt Apple zůstane u svých dvou widgetů Počasí a Akcií v notifikační liště? A nebo snad existuje ještě jiný směr?

Dynamické ikony

Domovská obrazovka se za svých pět let existence moc nezměnila. Ano, přibylo pár vrstev v podobě složek, multitaskingu, roletky oznamovacího centra a tapety pod ikonkami, toť ale vše. Obrazovka se stále skládá z matice statických ikon (a případně červenými odznaky nad nimi), které nedělají nic jiného, než čekají na ťapnutí našeho prstu a následného spuštění dané aplikace. Nedaly by se ikony využít nějak efektivněji, než jen jako pouhé zástupce aplikací? Windows Phone 7 jsou v tomto aspektu možná o něco dále než iOS. V dlaždicích se zobrazují nejrůznější informace, a tak tyto dlaždice plní hned dva úkoly najednou – ikony a widgety. Netvrdím, že by iOS měl vypadat jako Windows Phone 7, ale udělat něco podobného originálním „applovským“ způsobem. Proč nemůže například ikonka Počasí ukazovat aktuální stav a teplotu, když Kalendář je schopen zobrazit datum? Určitě existuje způsob, jakým lze domovskou obrazovku vylepšit, zejména 9,7″ displej iPadu k tomu přímo vybízí.

Centrální úložiště

Sdílení souborů přes iTunes už prostě není „cool“, obzvláště pokud potřebujete obstarávat více iZařízení najednou. Mnozí by tento problém jistě vyřešili přes mass storage, ale všichni moc dobře víme, že Apple adresářovou strukturu iOS nikdy neodemkne. Naopak se Apple pomalu ale jistě odhodlává ke cloudovému řešení. Stále více aplikací je schopno ukládat svá data a soubory do iCloudu, což určitě zpříjemňuje jejich sdílení mezi zařízeními. Bohužel i zde funguje jakýsi sandboxing, a co do obláčku uložila jedna aplikace, druhá již nevidí. Z hlediska ochrany dat je toto samozřejmě v pořádku, avšak přeci jen bych si rád totéž PDF či jiný dokument otevřel ve více aplikacích bez nutnosti duplikace nebo použití jiného úložiště (Dropbox, Box.net,… ). Na tomto by cupertinští jistě zapracovat mohli a věřím, že tak učiní. iCloud je zatím jen v plenkách a jeho rozmachu a maximálního využití potenciálu se dočkáme až v příštích letech. Vše se odvíjí od rychlosti, spolehlivosti a stabilitě datového připojení.

AirDrop

S přenosem souborů souvisí také funkce AirDrop, která si svou premiéru zažila s příchodem OS X Lion. Jedná se velmi jednoduché a intuitivní kopírování souborů ve mezi Macy v lokální síti přímo ve Finderu. Nešlo by něco podobného vymyslet i pro iZařízení? Alespoň pro obrázky, PDF, MP4, iWork dokumentů a jiné typy souborů, které se stejně v iOS otvírají pomocí aplikací vytvořených přímo Applem. Zároveň by se jednalo o alternativu pro uživatele, kteří neradi svěřují svá data vzdáleným serverům.

Multitasking

Ne, nebudeme se nyní bavit o funkčnosti a principech multitaskingu v iOS. Budeme se bavit o způsobu, jakým je uživatelům povoleno zacházet se spuštěnými aplikacemi. Všichni onu rutinu, jak z jakéhokoli důvodu neposednou aplikaci „odstřelit“, známe – dvakrát stisk home tlačítka, popř. na iPadu tažení 4–5 prsty směrem nahoru, podržení prstu na ikonce a následné ťapnutí na červený odznak s mínusem. Unavující! Nešlo by jednoduše aplikaci ukončit prostým zatažením mimo multitaskingovou lištu? Určitě šlo, ale opět to má své ale jménem inkonzistence. Je potřeba se vžít do technicky méně zdatného uživatele, který si zvykl aplikace odinstalovat pomocí onoho roztřepání a ťapnutí na mínus. Odlišný způsob manipulace s ikonkami by jej mohl zmást.

Stejně tak lze jen těžko implementovat rozdílný způsob managementu spuštěných aplikací na iPadu. Uživatelé jsou zvyklí ze svých iPhonů a iPodů touch na jednoduchou lištu vespod displeje, a tak by je každá změna mohla jednoduše uvést do rozpaků. I když velká obrazovka iPadu přímo láká k Mission Control, težko říct, zda je na konzumním zařízení takováto relativně pokročilá funkce potřeba. Apple svá iZařízení udržuje jednoduchá, jak jen je možné.

Integrace Facebooku

Žijeme v informační době, kde se sociální sítě staly nedílnou součástí velkého procenta populace. Toho si je samozřejmě vědom i Apple, a proto do iOS 5 integroval Twitter. Ovšem na světě existuje ještě jeden, mnohem větší hráč – Facebook. Současné informace naznačují, že Facebook by mohl být součástí iOS již ve verzi 5.1. Očekávání zvýšil i sám Tim Cook, který tuto síť označil jako „přítele“, s nímž by měl Apple více spolupracovat.

Automatické aktualizace

Každý z nás postupem času nasbíral desítky aplikací, z čehož logicky vyplývá, že téměř každý den vyjde update nějaké z nich. Není dne, aby mě iOS neupozorňoval na dostupné aktualizace číslem (mnohdy dvojciferným) v odznaku nad App Store. Je určitě dobré vědět, že byly uvolněny novější verze nainstalovaných apliací a že by je měl stáhnou, ale nemohl by to za mě udělat systém? Určitě by nebylo na škodu mít v nastavení položku, ve které by si uživatel zvolil, zde se budou aktualizace stahovat automaticky nebo manuálně.

Co ještě by Apple mohl doladit

 • umožnit přesun více ikon najednou
 • přidat tlačítka Sdílet v App Store
 • umožnit zkopírování odkazu a textu popisu v App Store
 • přidat synchronizaci podoken Safari přes iCloud
 • vytvořit API pro Siri
 • doladit Oznamovací centrum a jeho lištu
 • umožnit základní matematické výpočty ve Spotlight jako v OS X
 • umožnit změnu výchozích aplikací (nepravděpodobné)

Jaké nové funkce byste uvítali vy? Napište nám zde pod článek nebo do komentářů v sociálních sítích.

 • jiriczek

  No defakto půlku věcí s jailbreak uděláš…

 • Mato

  Mne tam chýba posielanie súborov cez Bluetooth, všetky ostatné smartphony aj moja stará 6ročná nokia vie posielať súbory cez bluetooth bez nejakého tweaku

 • jiriczek

  Rychlý přístup k WiFi, 3G: SBSettings
  Dynamické ikony: Když umíte s Winterboardem, tak Winterboard popřípadě DreamBoard
  Centrální úložiště: iCloud dostačuje
  AirDrop: ím, že něco takého v CYDII je, ale nepoužívám, protože mám jen iDivice
  Multitasking: Opět SBSettings – Proces, free up memory, trvá to 5 sekund a odstřelí to všechno spuštěné a vytěžujcí RAMku za vás
  Integrace Facebooku: Možná to jde, ale nevím o tom…
  Automatické aktualizace: Neřeším, vždy čekám na jailbreak a pak jdu restore na určitý FW…
  Stačí ne ? :)

 • Stavros

  Pošlete to vývojářům do applu :)

 • jiriczek
 • Mato: Posílání souborů přes BT je mimo raději to v dnešní době pošlu přes mail a bude to rychlejší než BT, proti tomu mluví hodně na iOS není moc věcí, které by se takto dali posílat, hudbu, kterou by většina lidí takto sdílela posílat beztak nejde, videa jakbysmet pokud nejsou natočená iPhonem. Pokud máš iPhone a iPhone pošleš soubory i přes iMessage a další a další důvody proti BT… tohle je totiž nejméně pochopitelný argument, který vždy slýchám, že iPhone neumí posílat nic přes BT tak to je telefon na nic. Já ani v době BT a střední školy to téměř nevyužíval, až na pár vyjímek a to jsme často sdíleli jeden soubor také celou hodinu, děkuji nechci.

  Článek: Některé nápady fajn, s MT nesouhlasím, na jednu stranu by to bylo super jako na Macu s ikonama v docku, ale já když už ručně něco vypínám tak ve většině případů prostě jedu jak slepice na entru a vypínám jednu aplikaci za druhou, pokud bych takto měl vypnout 20aplikací jejich vytažením z docku tak by mi brzy upadl prst. Myslím si, že tento systém ač možná není nejdokonalejší tak funguje velice dobře a není důvod jej měnit.

  Widgety by mohli být zajímavé a když už je vymysleli v notifikačním centru tak určitě to nebyl jen výkřik do tmy, určitě se nad tím ještě zamýšleli takže je možné, že podobných věcí se dočkáme, osobně bych docela ocenil možnost naprogramovat vlastní widget a v podstatě by to Apple mohl udělat tak jako s aplikacemi a vůbec bych se nebál toho, že Apple odmítne ošklivý widget, ale na druhou stranu zeptejme se kdo je zodpovědný za ten bordel na obrázcích ve článku. Vývojář určitě ne… to že to je levák na grafiku o tom žádná, ale kdo si to tam nahrál? No? No přeci uživatel a pokud je s tim uživatel spokojenej s tim hnusem tak to je problém toho uživatele. Samozřejmě, by ale určitá a značná kontrola měla být, protože podobný hnus nechci ani vidět v AppStore natož ho mít v telefonu. Na druhou stranu už nyní je AppStore plný vyloženě hnusných aplikací. Co naplat.

  Integrace Facebooku… nejsem si jistý jestli chci aby mi byl FB ještě blíž už tak o mě vědí příliš a podle mě Apple zvažuje koupit značnou část FB protože integrovat jej nechce to už mohl udělat dávno a nemůže si ani dovolit aby Facebook zvedl zadek ze židle a šel škudal do MSFT o integraci. Přecijen 800M aktivních uživatel není zrovna málo.

  Rychlý přístup k WiFi ani nechci spíš bych chtěl aby to uměla Siri „Siri turn on Wi-Fi“ apod ;) což se dle mého připravuje.

  AirDrop je super věc jen nevím, jak by uplně fungovala na iOS určitě to ale není špatný nápad, zejména pokud k tomu připraví API pro vývojáře, to bych asi našel způsob a důvod kam a jak to integrovat.

  Dynamické ikony určitě přínos jen se bojím, že bych byl zmatený kdyby mi nějaká aplikace měnila ikonu každou chvíli na nějakou jinou, muselo by tady nastat nějaké řízení vzhledu přímo Applem při kontrole aplikace. Prostě, že se smí měnit jen část ikony kdy nikdy nedojde ke změně takové aby se značně změnil originální vzhled ikony jasně identifikující aplikaci, třeba Calendar mění pouze číslo a název dne, nikdy nemění celou ikonu. Určitě by to mohlo být zajímavé a snad z toho ve finále nebude uplný cirkus protože v tu chvíli mažu veškeré i sebelepší aplikace co budou nějakým způsobem měnit ikonu.

  API pro Siri určitě chci!! To je totiž kámen úrazu celé Siri, kdyby aplikace třetích stran mohli registrovat určitá schémata ovládání od Siri v podstatě stejně jako to dnes dělají s URL schématy tak by to bylo hodně zajímavé a hlavně snadné. Nadefinovat si typy frází, které musí uživatel říct aby vyvolal aplikační ovládání například tak, že zapnu Siri, řeknu jí „Find places nearby in Foursquare“ a vyjel by mi přímo z aplikace seznam míst, který by se v Siri zobrazil a já bych buď klepl na ten, kde chci provést checkin a nebo bych řekl „Siri check me into third place from the top“ a Siri by mě zacheckinovala do třetího místa zhora. Naprosto perfektní jen by bylo nutné vyslovit jméno aplikace v prvotním příkazu, kdy by se aplikace na pozadí inicializovala a komunikovala se Siri pomocí API.

  Synchronizace tabů v Safari přes iCloud by mohla být zajímavá, to bych asi také uvítal uvidíme ;)

  Sdílení v AppStore je, Tell A Friend, spíše jej tedy rozšířit. Celkově uvidíme co přinese akvizice firmy Chomp do AppStore nového.

  Přesun více ikon je nepravděpodobný a v podstatě jsem se ani za 4roky nesetkal s potřebou toto někdy dělat.

  Automatické aktualizace by možná byly fajn, nedovedu si to však uplně představit když mám 16GB iPhone mám v něm 90% plno a najednou se mi začnou stahovat aktualizace her tak jsem během minut bez místa v telefonu. Celý systém aktualizací by měl být vyřešen lépe, velké hry 1,5GB se občas těžko aktualizují, protože potřebujete mít volného místa pro celou instalaci a v podstatě aktualizace je vždy nová instalace nové verze což je šílenost u takto velkých aplikací, chtělo by to umožňit aktualizace jako u OS, kdy se prostě OTA stáhne jen ta změněná část aplikace, ušetří to datové přenosy a hlavně výrazně čas. To je to co by se mělo změnit, zda automaticky mě už nezabije jít do AppStore a kliknout na update all.

  A to je v podstatě asi vše co bych chtěl říct/napsat k této problematice.

 • Martin

  – rychly pristup k wifi nebo 3G osobne nepotrebuji. nechodim tam tak casto, aby jsem to ocenil.
  – prenost souboru pres modrozuba take nepotrebuji. mel jsem nokii co to umela a za tech 5 let co jsem ji mel jsem to ani jednou nevyuzil.
  – multitasking v soucasne podobe me vyhovuje. jednoduchym pretazenim aplikace mimo listu by mohlo dojit k nechtenemu ukonceni aplikace kdy v zapalu zavirani aplikaci si zavru i tu, kterou potrebuji. zkousel jsem to na webos a pripada mi to neprakticke.
  – widgety nejsou potreba, na max os x nejsou vyuzivane a na ios budou na tom stejne.
  – airdrop by se hodil
  – synchronizace oken se stolnim safari je zbytecna. na stolnim pocitaci mam otevrene bezne tak 20 oken. mit to otevrene i na ipadu, tak se z toho zblaznim. a synchronizace stranek ke cteni uz nativne funguje pres icloud. vic neni potreba.
  – ikony jsou na ios dynamicke tak akorat.
  – jen ne integrace facebooku. nepouzivam ani twitter. bylo by to dalsi ignorovane tlacitko navic.
  – automaticke aktualizace jsou sice fajn, ale nechci. kdyz delali jednou update dayone, tak hned psali at si to neinstalujeme bo to nici data a ze oprava updatu je na ceste. pri automaticke aktualizaci by se me posrala aplikace i data. tak jsem se tomu mohl vyhnout. to stejne plati i o pripadu kdy aktualizace je o dost vetsi nez puvodni verze. tak by jsem nemel ani jednu, jen by jsem se nastval hlaskou, ze puvodni verze je odstranena a pro novou neni volne misto.
  -centralni uloziste by se hodilo.

 • Neonik

  Nechápu nenávist k Androidu. Když chcete pomlouvat jejich widgety, tak aspoň najděte screen aktuální verze a neukazujte tu zmršeniny se starým OS. Ačkoli chápu, že je to jednoduchý způsob udržování svých „oveček“, které sledují jen jednu stránku a chlemtají každý obrázek který jim dáte.

 • xenon

  Je to možný ale já se jailbreaku vyhejbám jako čert kříži. iPhone sem s jailbreakama viděl a používat bych to asi nechtěl. Zpomalení, padání a podobný věci mi nepudou přez práh.

  Vždycky je nejlepší když to je nativně udělaný a ne někde zbastlení na koleni.

 • jiriczek

  xenon: Ani jednou mi appka nespadla a ještě k tomu když si stáhneš zrychlení animací běhá ti rychleji..

 • Neonik: To já chápu nenávist k Androidu a to z mnoha důvodů vezmu ten nejběžnější… Androiďáci nenávidí iOS přitom většinou něměli podobné zařízení ani v ruce. Takže dva tábory co hází špínu jeden na druhého. Ale hlavně je to ukradený systém, který využívá nápady Applu z iOS. To jen odpovídá tomu, že jsi nikdy nic sám nevytvořil, protože by jsi moc dobře věděl jaké to je, když něco super vytvoříš a pak příde nějakej trumbera, okopíruje to od tebe a ještě špatně a vydává to za svůj produkt a o to hůř pokud je ten jeho produkt pak úspěšnej nebo úspěšnější ale ani ne tak kvuli tomu, že by byl lepší ale je to levnější a pro masy. Tak to pak budeš naštvanej, že i když lidi vědí, že originální produkt je ten NEJ tak i přesto raději pujdou a koupí si ten ukracenej produkt. No měl by si občas přemýšlet nad tím co píšeš, jinak než napíšeš, že jsem další ovce tak jsem Android v ruce měl a kdybych to musel používat déle tak to hodím z okna a radši budu bez mobilu. Je to děs. Ale pokud to někomu vyhovuje tak OK.

 • JKr

  U widgetů by úplně stačilo kdyby Apple vytvořil jen pár užitečných vlastnich a v některé z nich by se objevovali i vámi zvolené notifikace či náhledy ostatních app. Větsina widgetů je totiž zbytečná a stává se i nepraktickou okrasou když ji honím někde na páté ploše. Zkušenost z Androida je že jsem se ustálil na pár užitečných widgetů u kterých si max. Občas změnim vzhled. SMS či iMessage, hodiny ?, počasí,kalendář,Youtube, nějakou poznámku a víc v podstatě nepotřebuju. Stejně tak nechápu proč v horní liště u hodin není umožněn datum.nějaký náhled a rychlý skok třeba na tu pátou plochu by taky neškodil.
  S těmi aktualizacemi jen změněných částí bych souhlasil též.

 • JKr

  Neonik: abys věděl že tu jsou i applisti kteří Android ne že by nenáviděli tak ti řeknu že tady nebyl určitě záměr pomluvit widgety a Android ale ukázka toho jak to může dopadnout když to někdo zmrší. Každý vi že existují i hezký kousky a užitečný kvůli kterým by je rádi měli. Stačí jen pořádně čist a nečertit se.

 • Petr

  Brrr, ani jedno ze zmíněných mi tedy rozhodně nechybí. Komu chybí, ať si telefon jailbreakuje a může mít těh widgetů na úvodní obrazovce třeba 20 :) I na spoustu dalšího je jailbreak vhodný…

  Ocenil bych přínosnější články, jako například proč v Safari na iPadu můžu otevřít jen asi 8 záložek a otevřu-li další, první se smaže?

  Proč ikonka Kiosek na iPhone nejde přesunout do žádné složky?

  apod.

  • Upřímně nevím, jak by velká přínosnost takového článku byla. Safari nepovoluje více záložek kvůli operační paměti a kiosek nejde dát do složky, protože je to složka sama o sobě. Nad tím podle mě není třeba nějak hloubat. Ale víte jak to je, nejde vyhovět každému. Někdo si takové články rád přečte, jiný zase ne. Každý má rád něco jiného…

 • choros

  presne clanky tohohle typu spis odrazuji od cteni stejne tak jako ten otravny previt na Vasi uvodni strance Jablickare. Kde se to meni co chvili v neco jinyho. Nevkus.

 • Macropus

  Vždycky, když to tu čtu tak žasnu. Opravdu nechápu jak někomu může vadit mít nějakou možnost navíc. To vás tak děsí možnost volby? Pak se nedivte, že vám nadávají do ovcí.

 • Michal Hrbek

  Co mě teda hodně štve je, že Facebook zabírá neuvěřitelná kvanta místa v mém iPodu..Aplikaci stáhnu a má něco přes 30 MB a když ho ale používám denně velikost této aplikace (spíše dat v nich) vyskočí asi o 30MB..Nechápu proč…A když už Facebook zabírá hodně místo (stalo se mi přes 500MB!!) tak jednoduše aplikace reinstaluju..
  Kdyby se FB integroval možná by to nedělal..
  Proč to ale dělá?! TO fakt nevím..(ptal jsem se kámošky s iPhonem 4S a ona s tím problém nemá..)

 • Jan Šalomoun

  Zvukové profily! To je něco co mne neskutečně otravuje. Přijdu domu a chci stlumit vyzvánění na určitou úroveň a zároveň vypnout vybrace. Prostě funkcionalita kterou má každá hloupá Nokia a na androidu na ní existují aplikace s widgetem.

 • swenak

  Já bych ocenil třeba zavření složky po spuštení aplikace (ideálně se dostat rovnou na home). Dále alespoň zobrazení aktuální aplikace v MT (třeba zavírání tomtom je opruz). Vím, že obojí je možné, dokonce mám i koupené něco, co běží na JB, ale před časem jsem s JB skončil a chtěl bych to rovnou :-) Stejně tak mi vadí práce s lupou a opravou textu obecně, hlavně třeba v adrese v Safari. Neskutečně mně vytáčí taky to, že když otevřu email, pak ho v PC/na netu smažu a updatne se mi mail v iPhonu (smaže se otevřená zpráva), tak mi automaticky otevře poslední zpráva (a označí se jako přečtená a já na ni zapomenu). A obecně ocením vše naví, co budu moct, ale nebudu muset a nebude to znamenat destrukci systému. Mít volbu je fajn :-)

 • Mike Litoris

  Bohuzel mam pocit, ze ios homescreen, pokud ma zustat ve stylu v jakym je dneska, tak tam se uz neni moc kam hnout.
  Treba notifikacni listu jsem ocekaval uz davno, ono totiz gesto zezhora bylo jedno z mala volnych. Navic si doted myslim,ze ta lista je dost nedotazena. Pak taky multitasking pres dvojklik na iPhonu je nezvykle neapplovska cesta. Na iPadu diky gestum lepsi.
  Jedno je zda se jisty, ikonovy matice a tim celyho layoutu pouze o ikonach se nezbavime hnedtak. Proc? Protoze OS X si tenhle styl osvojuje taky a cimdal vic, je nesmysl nastavovat os x smerem jakym jde ios a pak ios prekopat. To by se ty dva smery nikdy nesesly.
  Co se GUI tyce WP je daleko dal, Android bez komentare, pekne vypada jeste WEB OS, ale ten je mimo.
  Apple je asi spokojenej se svym jednotvarnym GUI ala totalni omalovanky.

 • Tomas

  Pořád nechápu, proč není ikona ,, tichého režimu,, Přepnu do tichého režimu, během práce na to zapomenu, ikdyž na telefon koukám mnohokrát, ….. (prostě z boku tak často nekoukám) a pak se stávají zbytečnosti.

 • JK

  Notifikační lištu bych raději volil zespodu. Spodní část je méně aktivní a vic by se odlišila. Často se mi stává ze ji stahuju aniž bych chtěl třeba při kopírovaní adresy z prohlížeče . Na iPadu vzhledem k místu by mohli být lišty tři dvě na jiné veci. Náhled do druhé aplikace(multitasking), zkratky pro wifi, BT, tichý ržim atd.. Nebo cokoliv užitečnějšiho.

 • Arny

  Mne by potěšilo mít funkce co jsem používal na HTC desire a na iOS nenašel:
  Profily a jejich automatické přepínání v závislosti na čase (prostě se večer vypne zvuk a zapne se sám ráno)
  Snadné vkládání kontaktů z adresáře do schůzek v kalendáři (na Androidu s DialerOne otázka vteřiny)

  A jěte Fullscreen u Safary.

 • Jan_Stuchly

  Jelikož často používám vestavěné Google Maps (jak na iPadu, tak iPhone), nechápu proč nejde s mapu točit jako třeba v Google Earth. Když zapnu kompas, tak se mapa točí, ale kolikrát je užitečnější ručně točit dle lokace v terénu mapou než celým iZařízením.

 • Karel

  Používal jsem android cca 3 roky. Skoro hned po vydání jsem si pořídil 4s a ano, stal jsem se ovcí. Osobně to chápu jako závislost na opravdu vyladěném, 99% času dokonale pracujícím systému bez blbostí navíc. A to prostě android neumí. Ze seznamu výše bych uvítal určitě dynamické ikony. Na windows phone to funguje báječně. Na multitaskingu bych mi stačilo jednoduché tlačítko „kill all“. I když jsem se ještě nikdy nesetkal s tím, že by mi iphone něco brzdilo, i když je dole v liště klidně 20 aplikací. Spíš je to psychologický problém. No a facebook dost možná bude a to je fajn. Zbytek jsou buď zbytečnosti nebo věci narušující celkový koncept ios. A ten, kdo je opravdu chce, si je nějakým způsobem sežene. Jo a kiosek bych chtěl schovat! Nepoužívám ho a narušuje mi design :) Ale hlavně! Ať dodělají nortifikační lištu. Nevím proč tam je, ale když už, tak ať je k něčemu. Počasí a akcie už dneska nikoho neohromí. A nebo ať se dá vypnout. To by bylo nejlepší…

 • michal

  No me by se dost casto hodilo neco na zpusob windowsovskeho ctrl+f v safari

 • Macman

  Michal: jestli máš na mysli funkci vyhledávání, tak ta tam je přes search pole hned vedle url, zadáš a krom nabídky z netu je dole počet nalezených výrazů na stránce.

  • Michal

    aha no vidis :) diky