iWant

Nová Smart Keyboard by mohl být další krok, jak posunout dál iPady

iWant

Jelikož iPady zažívají již několik čtvrtletí propad, diskutuje se o tom, co by Apple mohl udělat, aby ho zastavil. Nejčastěji se pochopitelně zmiňují hardwarové změny v samotných tabletech a větší novinky v iOS určené právě pro iPady, ale důležitou evolucí by mohla projít také Smart Keyboard.

Nabádá k tomu nejen logická úvaha s ohledem na to, jak klíčové je příslušenství v podobě Smart Keyboard a Pencil k co nejefektivnějšímu využití iPadů Pro, ale také patent Applu, na který upozornil web Patently Apple:

Americký patentový úřad publikoval patent Applu, který by mohl prozradit, jak bude vypadat iPad Smart Keyboard 2. Zdali Apple tento rok implementuje všechny zmíněné přídavky, jen některé nebo dokonce nějaké další, není v tuto chvíli známo. Mezi klíčové přídavky patří nová tlačítka pro „Sdílení“ a „Emoji“, jednodušší způsob vyvolání Siri a další.

První generace „chytré klávesnice“ k iPadu Pro, připojovaná přes Smart Connector, je z velké části jen zmenšenou a přizpůsobenou variantou běžné klávesnice pro Mac, konkrétně rozložením a funkcemi tlačítek. Přestože mnoho zkratek, které znají uživatelé z Maců, funguje s externí klávesnicí i v prostředí iOS, zmíněný patent ukazuje, jak by mohl Apple mnoho funkcí iOS ještě více „zviditelnit“ a usnadnit k nim přístup.

V patentu, který Apple odeslal už v březnu loňského roku, se objevují například nová tlačítka pro emoji a sdílení. V praxi by to znamenalo, že by stačilo stisknout jedinou klávesu, abyste v libovolné aplikaci na iPadu vyvolali nabídku pro sdílení, což je stále častěji využívaná funkce, ať už chcete někomu poslat dokument nebo komunikovat s dalšími aplikacemi v rámci iOS.

 

K rovněž stále populárnějším emotikonům se lze již nyní dostat přes klávesu glóbusu v levém dolním rohu, ale dedikovaná klávesa „emoji“ (v patentu nahrazující méně využívaný Caps Lock) by byla ještě zřejmější. Pokud Apple emotikony významně prezentoval u Touch Baru, není důvod, proč by jim nemohl dát i vlastní klávesu na Smart Keyboard.

Dále se v patentu objevuje také nová klávesa s lupou, díky níž by se nejen snadněji prohledávaly webové stránky nebo dokumenty, ale především by bylo snazší vyvolat další klíčovou funkci iOS, potažmo iPadu – Siri. Jedním klepnutím na tlačítko s lupou vyhledáváte v aktuálně otevřené aplikaci, dvojitým klepnutím vyvoláte Siri. Na rozdíl do některých klávesnic třetích stran Smart Keyboard Siri vyvolat neumí, což je rozhodně škoda.

V patentu se nakonec objevuje i zmínka o tom, že by Apple mohl přemapovat některé známé zkratky a pro vložení místo zažitého CMD + V používat pro neznalého logičtější CMD + P (Paste, anglicky vložit). Je otázka, zda k něčemu takovému vůbec dojde a zda by zrovna tato konkrétní změna byla prospěšná (P se nyní používá pro Print (tisk)), ale obecně tato záležitost demonstruje jistý problém s tím, že aktuálně je většina zkratek na Smart Keyboard převedených z Macu.

Mezi ně se řadí jak kopírovat/vložit, tak také například návrat na hlavní obrazovku, přepínání mezi aplikacemi nebo vyvolání Spotlightu. Kdo používá Mac, nebudou pro něj zkratky CMD + H, CMD + Tab nebo CMD + Mezerník ničím novým, jenže novému uživateli, který například přechází z Windows a drží v ruce iPad vůbec poprvé, nebudou dávat smysl. A sám na ně ani nikdy nenarazí.

Vlastní tlačítka nejen pro sdílení nebo emoji, ale také základní funkce, jako je právě návrat na hlavní obrazovku nebo vyvolání Spotlightu (může fungovat zmíněná klávesa s lupou), jsou další cestou, jak usnadnit uživateli osvojení práce s iPadem a následně zefektivnit práci s ním. Ze Smart Keyboard by se pak stala skutečná iPadová klávesnice a ne jen něco na půli cesty mezi tím a klasickou „macovskou“ klávesnicí.

 • TRAVELER in TIME

  iPady zažívají již několik čtvrtletí propad – nekazi sa to potvorka kazde 2 roky to bude asi tym :), ale Apple vie ako zatlacit na kupu – staci zalokovat update na novy iOS a zase budu zakaznici kupovat. CO JE AJ MOJ PRIPAD TENTO ROK.

  • Karlička Voprcálková

   A bez nejnovějšícho iOS se iPad už nedá používat?

   Naopak já to vítám, mám iPad Air a s iOS10 rychlost zařízení dost klesla.

   • TRAVELER in TIME

    Da sa používať – mam iPad 3 Retina ake uz je to znàt s iOS 10, a samozrejme uz je block na možnosť update.

 • Josif

  Měnit klávesovou zkratku CMD+V na CMD+P mi připadá jako pěkná blbost. Už jenom kvůli uživatelům přecházejících z Windows…

  • Tomáš Čech

   Přesně. Cmd+C a Cmd+V jsou snad nejpoužívanější zkraty vůbec. Jsou blízko sebe. Představa lovit zkratku přes celou klávesnici… Nesmysl.

  • David

   Souhlas, hlavně se podivej kde je klávesa V a kde P

 • Martin Novák

  Nejdulezitejsi tlacitko v Apple – emoji

 • Adam Mucha

  A co zavření aplikace ? Tlačítko ESC nebo zkratka CMD+Q..