iWant

Nový kampus původně neměl vypadat jako vesmírná loď, prozradil jeho designér

iWant

V rámci své nové environmentální kampaně Apple zveřejnil také video odkrývající projekt nového kampusu, který společnost právě staví a kam se chce do tří let přestěhovat. Několik detailů prozradil také designér projektu Norman Foster.

„Pro mě to začalo v prosinci 2009. Zničehonic jsem dostal telefonát od Steva. ‚Ahoj, Normane, potřebuji pomoct‘,“ vzpomíná ve videu architekt Norman Foster, pro kterého hodně znamenala následující Stevova slova: „Nesmýšlej o mně jako o svém klientovi, smýšlej o mně jako o jednom z členů svého týmu.“

Norman prozradil, že pro Jobse byl důležitý odkaz na kampus Stanfordu, kde studoval, a na prostředí, v němž žil. Jobs chtěl v novém kampusu ztělesnit atmosféru ze svého mládí. „Myšlenkou je přinést Kalifornii zpátky do Cupertina,“ vysvětluje dendrolog David Muffly, jenž má v novém kampusu na starosti flóru. Celých 80 procent areálu bude oplývat zelení a není žádným překvapením, že celý kampus bude poháněn ze sta procent obnovitelnou energií, což z něj udělá energeticky nejefektivnější budovu svého druhu.

Když se nyní řekne „Campus 2“, automaticky vyvstane na mysli futuristická budova připomínající vesmírnou loď. Norman Foster ovšem ve videu prozradil, že původně tento tvar vůbec nebyl zamýšlen. „Nepočítalo se s kulatou budovou, do té to až nakonec dorostlo,“ uvedl.

Podrobné video o novém kampusu poprvé viděli už v říjnu loňského roku zástupci města Cupertino, nicméně nyní ho Apple poprvé vydal ve vysoké kvalitě i pro veřejnost. „Campus 2“ hodlá Apple dokončit v roce 2016.

Zdroj: MacRumors