iWant

OmniFocus se znovuzrodil

iWant

Patřím mezi ty, kteří by za iOS 7 Jonathana Iva uznale poplácali po ramenou, nová podoba systému mi neskonale sedí. A radost z poznávání „sedmičky“ mi posílilo souběžné uvedení nové verze GTD aplikace OmniFocus.

V The Omni Group totiž nelenili a ducha iOS 7 zhmotnili i do nástroje, který se má starat o třídění projektů a úkolů. Zatímco jejich verze pro iPad se tehdy po uvedení dočkala velmi pozitivního přijetí i kvůli ovládání a grafice, na verzi pro Mac se povětšinou nadává a sestřička určená pro iPhone tak nějak stála opodál. Nebyla škaredá, ani hezká, nepřehledná, ani vyloženě intuitivní. Za „ruku jsem ji vodil“ především, pokud mi šlo o ukládání položek do schránky (či případné čištění). To se ale s příchodem verze 2.0 změnilo.

OmniFocus 2
Titulní obrazovka

Na jedné straně se s iOS 7 pojí výkřiky o barvičkách a přeplácanosti, ale fakt, že jejich využití je v natolik čistém uchopení, že krásně koresponduje s vizí jednoduchosti, jakou Apple razil už několik let, to jaksi mezi halasným povykem zaniká. A jsem rád, že Omni Group pravděpodobně pochopil, o čem iOS 7 je, protože jejich novinka to dokazuje.

Jak je to s funkcemi

Dobrá, než budu pokračovat v chvále, přiznávám, že s uvedením OmniFocusu 2 se mohli vývojáři zaměřit také na vylepšení aplikace jako takové, jejích funkcí. Kupříkladu Perspektivy, které představují jeden z pilířů aplikace, ani teď nevytvoříte přímo z mobilu. Musíte mít desktopovou verzi a navíc stále není podporované vidění skrze projekty, ale kontexty. Těžko se to popisuje neznalým, každopádně nejeden uživatel OmniFocusu si stýská, že pohled přes perspektivy na mobilních zařízeních zkrátka není úplně takový jako na Macu.

OmniFocus 2
Perspektivy

Synchronizace také není úplně doladěná. Funguje, je rychlejší (díkybohu), ale zatímco ostatní aplikace se synchronizují a aktualizují, aniž by vás tím obtěžovaly, OmniFocus (patrně hrdý na to, že se synchronizace přes vlastní službu od Omni Groupu podařila) na chvíli pak obrazovku zatemní, aby se ukázal proces „přebudování databáze“.

OmniFocus 2
Synchronizace

Naopak mnohem lepší pocit budete mít, jakmile zadáte něco do řádku vyhledávání. Ten si můžete zobrazit tažením obrazovky dolů, čili se k němu dostanete odkudkoliv (juchů!), prohledává nejen mezi položkami čekající na odškrtnutí, ale také mezi těmi, s nimiž jste se už vypořádali (no konečně).

Základní obrazovka má snadno dosažitelnou volbu Nearby, s kontexty totiž můžete spojit lokaci, a tak vám po klepnutí na tlačítko aplikace ukáže či vypíše úkoly, které jsou vám „nejblíže“.

A ještě k vylepšením. Šikovnější je zadávání položek do schránky. V dolním pravém rohu se všudypřítomně ukazuje tlačítko, skrze které vytvoříte novou položku a odešlete do schránky, abyste se pak ocitli tam, kde jste byli. Tlačítko nevadí, nepřekáží. A při zadávání do schránky přišel Omni Group kromě tlačítka Save ještě i se Save+, díky němuž mnohem rychleji do inboxu nové úkoly vkládáte. Je to praktické a já jsem za to rád.

Jinak vlastně vše zůstává při starém, možnost filtrování zpráv, třídění, možnost si vybrané perspektivy ohvězdičkovat a dostat na titulní obrazovku, nastavit způsoby upozornění nebo toho, zda vám ikona na ikoně bude ukazovat počet prošlý, blízkých a důležitých úkolů, nebo pouze něco z toho (já si vystačím s těmi ovlajkovanými).

Rozhraní

Novinky-nenovinky ve funkcích by sami o sobě nestačily na to, aby se kolem OmniFocusu 2 dělal nějaký povyk a určitě ne, aby se za ně speciálně platilo. Vzhled vás ale už motivovat může. Pokud potřebujete pracovat s nástrojem, který i dobře vypadá, pak je OmniFocus 2 jasné zlepšení.

OmniFocus 2
Nová položka

Titulní obrazovka je zjednodušená na to nejzákladnější, Forecast (skvělá funkce!) má své vrchní patro, což mi dává smysl. A líbí se mi, že u názvu projektu, perspektivy nebo daného kontextu se objeví šedá kolečka – kolik úkolů, tolik koleček. A pokud se nějaký úkol už může nazvat jako „due soon“, kolečko zežloutne. Graficky a jednoduše vám aplikace ukazuje, jak jste na tom.

Kolečko místo čtverečku se nachází také u jednotlivých položek, klepnutím na něj jej zaškrtnete. Kolečko mění barvu v závislosti na tom, jestli je ještě před termínem, nebo už po něm (dávejte si pozor na červenou!).

Ortel

Inu, možná že nejste tak nadšení z iOS 7, pak bych vám ani nedoporučoval OmniFocus 2. Už proto, že si za něj musíte připlatit. Ne připlatit, zaplatit! Kupujete si aplikaci znovu. Ta původní už zmizela z App Store a pokud jste věnovali osmnáct eur Omni Groupu, teď můžete prasátko rozbít zase. Ne, netvrdím, že je to úplně fér, ale chová se tak hodně týmů a firem. Prakticky si platíte za možnost aplikaci používat na iOS 7 a mít jistotu, že se bude dočkávat aktualizací.

Co není zrovna v tuto chvíli ideální, to je přecházení z verze pro iPhone, na verzi pro iPad a Mac. Každá vypadá úplně odlišně, musíme zkrátka počkat, než je Omni Group vizuálně sjednotí (a než si zaplatíme i za ty zbývající zase plnou cenu).

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/omnifocus-2-for-iphone/id690305341?mt=8″]
OmniFocus 2 icon