iWant

Pamatujete na sluchátkový jack? Skandál, který se nekonal

iWant

V nadpisu jsem si dovolil parafrázovat titulek článku Yoniho Heislera z BGR, jenž velmi trefně popsal situaci kolem chybějícího sluchátkového jacku v nových iPhonech, které i přesto během posledního kvartálů překonaly všechny rekordy. V září bylo odstranění 3,5mm jacku obrovské téma, po půl roce si už na něj většina ani nevzpomene.

Kritika se může objevit jakákoliv, ale jediným směrodatným měřítkem úspěchu jsou nakonec stejně prodejní čísla, a ta v případě iPhonů 7 a 7 Plus promluvila jasně. Apple v tomto týdnu oznámil finanční výsledky za prázdninové čtvrtletí a iPhonů bylo během těchto tří měsíců prodáno nejvíce v historii, přes 78 milionů.

Jen těžko si lze představit, že by Apple opět pokořil své předchozí prodejní rekordy, pokud by byl chybějící sluchátkový jack takový problém, jak píše i zmíněný Yoni Heisler:

Obzvlášť pozoruhodné je ohledně výsledků iPhonu 7 v minulém čtvrtletí to, že nikoho očividně nezajímalo, že se prodává bez sluchátkového jacku. Celé se to teď může zdát jako dávná minulost, ale rozhodnutí Applu odstranit prověřený 3,5mm sluchátkový jack se v září setkalo s velkým posměchem. Mnozí okamžitě designové rozhodnutí Applu označili za arogantní a považovali ho za důkaz, že se firma odcizila vlastním zákazníkům. Jiní jasně proklamovali, že Apple dělá obrovskou chybu a výrazně se to projeví na prodejích.

Po čtyřech měsících, co jsou iPhony 7 v prodeji, můžeme s klidným srdcem konstatovat, že k ničemu takovému nedošlo. Pro některé je sice sluchátkový jack nadále velkým tématem a Nilay Patel z The Verge kvůli tomu patrně nespí dodnes, ale i mnohé další firmy ukazují, že budoucnost se starým konektorem nevidí.

airpods

Místo toho, aby se řešilo, proč už k nejnovějšímu iPhonu tou nejjednodušší cestou nepřipojíte oblíbená drátová sluchátka, mnohem více internet zaplavují recenze, testy a zkušenosti s všemožnými bezdrátovými sluchátky, v nichž nejen Apple vidí budoucnost.

Zdárným důkazem jsou ostatně AirPody, které se po vleklých porodních bolestech dostaly do prodeje až s velkým zpožděním a navíc jsou stále nedostatkovým zbožím. Heisler píše:

O pár měsíců později jsme pozorovali stejnou dynamiku také u AirPodů. Ano, bylo snadné smát se jejich designu, a ano, bylo snadné jmenovat scénáře, kdy je uživatelé ztratí, ale pokročilá bezdrátová sluchátka Applu byla nakonec velmi dobře přijata jak recenzenty, tak uživateli.

Bezdrátové AirPody jsou nadále zásadně nedostupným zbožím, což je zapříčiněno jednak vysokou poptávkou a jednak tím, že je Apple absolutně nestíhá vyrábět. Český Apple Online Store hlásí dostupnost za šest týdnů stejně jako ten americký.

Mnohem více uživatelů zkrátka řeší budoucnost, než aby se ohlíželo za minulostí, již představuje sluchátkových jack, který se už do iPhonů nikdy nevrátí. Samotného mě překvapilo, když jsem zjistil, že jsem po několika týdnech s novým iPhonem vlastně drátové EarPody s Lightning konektorem ani nevybalil z krabičky.

Kdo chce používat svá drátová sluchátka, smířil se s tím, že je k iPhonu bude muset připojovat s redukcí, která je však alespoň v krabici s telefonem, a tak to již celé není předmětem tak výrazné kritiky. Ostatní – a že jich je opravdu významné procento – se spokojí s přibalenými EarPody s Lightningem a zbytek se už poohlíží po bezdrátovém řešení.

Mediální pozornost, jakou si sluchátkových jack prožil loni na podzim, už tak nemusí tento zdánlivě nestárnoucí konektor dlouho zažít. Možná tehdy, až ho Apple definitivně odstraní i z Maců?

Foto: Kārlis Dambrāns, Megan Wong