iWant

Pár tipů a triků pro OS X Mountain Lion

iWant

Nový OS X Mountain Lion se třemi miliony stažených kopií se stal operačním systémem s nejrychlejším startem v celé cupertinské historii. Podrobné preview celého systému jsme vás přinesli již v jednom z předchozích článků. Nyní přinášíme pár rad, tipů a triků, které se týkají novinek a drobných změn v OS X Mountain Lion.

Odstranění ikony z Docku

Již od úplných počátků operačního systému Mac OS X jsou jeho uživatelé zvyklí na jisté zaběhlé způsoby, které se zkrátka nemění. Jedním z nich je jednoduchá metoda odstranění jakékoli ikony z Docku jejím přetažením mimo něj. Ani instalací Mountain Liona uživatelé o tuto možnost nepřijdou, malá změna ovšem nastala. Inženýři z Applu se snažili předejít riziku nechtěného přemisťování nebo odstraňování položek z Docku. Ve výsledku se tedy ikony v této liště při manipulaci chovají trochu jinak, než bylo zvykem v minulých verzích operačního systému.

V OS X Mountain Lion je k odstranění ikony nutné přesunout ji od Docku do určité vzdálenosti (cca 3 cm?) a než se u ikony objeví typický symbol zmačkaného papíru trvá i určitý čas (okolo jedné sekundy). Jedná se o opatření eliminující možnost nechtěného zásahu do vašeho Docku. Vzdálenost a čas nutný k úpravám nijak výrazně nezdržuje ani neobtěžuje. Při první zkušenosti s Mountain Lionem však tato novinka může některé uživatele zaskočit.

Druhou alternativou je přemístit položku, kterou chceme z Docku odstranit, na ikonu Koše. Nad Košem se v tomto případě objeví bublina s nápisem Odstranit z Docku, která stvrzuje náš úmysl. Tato metoda není nijak nová, ani problematická.

Nová možnost v Mission Control aneb Exposé se vrací

V Mac OS X Lion došlo ke sloučení Spaces a Exposé v nový mocný nástroj nazvaný Mission Control. Tuto oblíbenou možnost souhrnného zobrazení oken a ploch jistě není nutné znovu představovat. V Mission Control v Lionu se okna automaticky seskupovala podle aplikací. V OS X Mountain Lion oproti tomu došlo k drobné změně. Přibyla totiž nová možnost, která umožňuje uživateli zvolit, zda chce okna podle aplikací řadit nebo nikoli.

Nastavení lze provést v Předvolbách systému, kde je nutné zvolit oddíl Mission Control. V této nabídce poté lze odškrtnout možnost možnost Seskupit okna podle aplikací. V OS X Mountain Lion si tedy přijdou na své fanoušci moderního Mission Control i milovníci staré klasiky Exposé.

Ztracené RSS

Po instalaci Mountain Liona mnoho uživatelů s hrůzou zjistilo, že v nativní aplikaci Mail již není přítomna zabudovaná čtečka RSS. Možností, jak příspěvky (feedy) tohoto typu odebírat, je mnoho a není tak problém, najít k tomuto účelu jinou alternativu. Problém však někteří uživatelé viděli v tom, že jim byl odepřen přístup k jejich starým uloženým feedům. Ani zde však nenastává neřešitelná situace a ke starším příspěvkům se dá poměrně snadno dostat.

Ve Finderu stiskněte Command+Shift+G a do vyhledávacího pole zadejte cestu ~/Library/Mail/V2/RSS/. V nově otevřené složce RSS otevřete soubor info.plist. V tomto dokumentu naleznete URL, které stačí zadat do jakékoli RSS čtečky a znovu tak získáváte přístup ke svým „ztraceným“ příspěvkům ze čtečky v Mailu.

Tweeky

Za zmínku jistě stojí také aplikace Mountain Tweaks, jež obsahuje několik drobných vychytávek pro úpravu OS X. Jedním z tweeků, které aplikace nabízí, je například obnova staršího stříbrného grafického rozhraní v Kalendáři a v Kontaktech. Někteří uživatelé jsou současnou „koženou“ texturou znechuceni a díky této miniaplikaci pro sebe mohou udělat grafické rozhraní příjemnějším.

Pro další tipy a triky pro OS X Mountain Lion můžete shlédnou toto zhruba půlhodinové video, které na YouTube vložili redaktoři serveru TechSmartt.net.

Zdroj: 9to5Mac.com, OSXDaily.com (1, 2)
[do action=“sponzor-poradny“/]
 • Nastavení Mission Control je přesně to, co jsem potřeboval. Dík za tip!

 • Horus

  Sláva, můžu odstranit ten kožený hnus!

  • host

   Ale hnědé nápisy tlačítek zůstanou :-(.
    

 • Horus

  Sláva, můžu odstranit ten kožený hnus!

 • m.

  chvála za konec slučování oken v mission control doted jsem nepochopil proc rozepsany mail se řadi pod okno aplikace mail. díky moc za tip. ještě nějak nenásilně odstrani notification center a zprovoznit sync poznamek z iphonu 3g a jsem zase zpet u funkcniho mac-ios

 • CrusoeCZ

  Mission Control vs. Exposé
  V „Předvolby-Trackpad-Další gesta“ je možné nastavit tři prsty nahoru=Mission Control, dolů=Exposé.
  To mě osobně vyhovuje nejvíce a pokud vím, jedná se také o novou funkci, která v Lionovi nebyla.

  • SteveJSF

   Ted nesedim u Mac OS, tak to nemuzu vyzkouset, ale zda se mi to trosku nesmyslne – tremi prsty dolu vyvolat Expose? Expose je prece o aktivnich rozich, ne? Nebo mi neco uniklo?

   • m.

     jestli se nepletu tak se pletes ty ale expose je o vyrovnani vsech oken na praxovni ploše což se změnilo na mission control. ono je to v článku dost zavádějící použití toho názvu exposee. spíš to mělo být ANEB MISSION CONTROL DOSTALO ZPĚT FUNCKI Z EXPOSÉ :-)

    • SteveJSF

     Jo, je to tak. Matlo me to, ze v casti Expose jsem si vzdycky nastavoval aktivni rohy. Ted teda nevim, proc to tak bylo. Ale rad jsem to pouzival.

     • m.

       ja to teda nesnasel ale v misson control mas dole butonek „hot corners“ a muzes si to nastavit :-)

      • SteveJSF

       No ja jsem to pouzival hlavne v dobe, kdy jsem delal na MB bez multitouch ovladani, slo tam pouzit jen dva prsty. Ted uz me to tolik netrapi a mam k dispozici ruzna gesta. Akorat mi stale chybi podobne ovladani na iPadu – v Safari bych chtel jit o stranku zpet taky gestem, stejne jako v Mac OS.

  • likethis

   Ale to je pouze aplikacni expose (zobrazi okna aktivni aplikace) a tato fce jiz v Lionu byla. Pouze v nastaveni trackpadu je to v ceske lokalizaci trosku jinak prelozeno (v Lionu bylo Okna aplikaci tusim a v ML je tam Aplikace Expose).