iWant

Parkování v Praze může být oříšek. Pomohou s ním dvě nové české aplikace

iWant
Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445 Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445

Bydlím na Vysočině, avšak často jezdím do hlavního města. Při každé návštěvě Prahy řeším, kam zaparkovat své auto. Nejčastěji využívám parkovací místa v obchodních a nákupních centrech. Skrze známé jsem se také dozvěděl o několika místech na sídlištích blízko centra. Čemu se však vyhýbám jako čert kříži, jsou zóny, které byly loni v říjnu opět rozšířeny. Přiznám se, že se v nich absolutně neorientuji. Nevím, jaká barva co znamená, kde je najdu a už vůbec netuším, jak dlouho a pokud vůbec tam mohu stát.

Když už přijedu na nějaké místo, kde zóna je a mohu tam po zaplacení parkovného nějaký čas stát, přichází další kámen úrazu. U parkovacího automatu zjišťuju, že bere jen mince, které však u sebe věčně nemám.

Koncem loňského roku se ovšem v App Storu objevily dvě české aplikace, které přesně výše zmíněné problémy s parkováním v Praze řeší. Jde o aplikace Parkování v Praze a zaparkuju.cz. Při mých posledních návštěvách Prahy jsem obě aplikace otestoval a musím říct, že si je prozatím nechávám obě – vhodně se totiž doplňují.

parkovani2

Všechny podstatné informace na jednom místě

Jakmile aplikace spustíte, objeví se před vámi mapa a když najedete na Prahu, ulice se zbarví do příslušných barev podle dostupných parkovacích zón. Vedle zón nabízí obě aplikace také aktuální informace z P+R parkovišť, které jsou dostupné online. V zaparkuju.cz vidíte počet volných míst okamžitě v růžovém ukazateli, v Parkování v Praze musíte dané parkoviště rozkliknout. Během testování jsem si ověřoval data z aplikací s informací na světelných tabulích a minimálně na Chodově a v Holešovicích vše sedělo.

O konkrétních P+R či klasických parkovištích nabízí Parkování v Praze jen základní informace v podobě zmíněných volných míst a adresy. V zaparkuju.cz najdete v detailu ještě další informace, jako je otevírací doba, cena za parkování, hodnocení nebo výhody daného místa s ohledem na MDH či zabezpečení.

Jakmile si na mapě přiblížíte nějakou zónu ve vybrané ulici, získáte o ní potřebné informace. V zaparkuju.cz můžete po prvním kliknutí buď rovnou platit, nebo si otevřít detail celé ulice. V něm jednak vidíte název zóny, ulici i cenu a také máte barevně vyznačeno (a pod mapou vysvětleno), jaké zóny jsou k dispozici.

Parkování v Praze podobně detailní náhled nemá, ale stejné informace vám zobrazí v boxu při kliknutí na danou zónu (ať už jako celek, nebo konkrétní zóny typu ZTP nebo zakázané). Vidíte aktuální i následující tarif, který může být například zdarma. V příštím updatu Parkování v Praze by měla být možnost zobrazit jen zóny, jež jsou v daný moment zdarma.

parkovani3

Jeden rozdíl – a vcelku zásadní – ale mezi aplikacemi přesto je. Jde o navigaci. Zatímco v zaparkuju.cz můžete spustit navigaci ke konkrétnímu parkovacímu místo v preferované aplikaci třetí strany (Apple nebo Google Mapy či Waze), Parkování v Praze umí navigovat jen k velkým parkovištím, ale hlavně neumožňuje jednoduše přejít do některé aplikace třetí strany a pouze vám nepříliš efektivně zobrazí (vytečkuje) cestu z vaší pozice k parkovišti.

Vývojáři zaparkuju.cz pak chtějí do budoucna svou aplikaci vylepšit ještě o další funkci. Chystá se možnost rezervace volných míst na parkovištích – v aplikaci už je sice tlačítko pro rezervaci vidět, ale zatím nefunguje. Například pro přespolní nebo dojíždějící řidiče to může být velmi užitečná funkce.

Staré a nové zóny

Nyní se dostáváme k velmi důležité činnosti spojené s parkováním v Praze – placení. V Praze totiž existují minimálně dva typy parkovacích automatů: starší, co berou pouze mince, a novější, které již dokonce přijímají i platbu kartou či dokonce online. V prvním případě často dochází k problémům s tím, že u sebe zkrátka nemáte žádné drobné, což lze ne vždy úplně jednoduše vyřešit.

Vývojáři zaparkuju.cz se zřejmě i proto rozhodli, že tyto „nemoderní zóny“, kde ještě nebyly instalovány novější automaty, vůbec nezahrnou, přičemž argumentují tím, že by novější a starší typy dohromady uživatele akorát mátli, protože by někde nemohli zaplatit online přímo v aplikaci. V aplikaci Parkování v Praze proti tomu najdete úplně všechny parkovací zóny, což je jednoznačně lepší varianta. Někdy zkrátka potřebujete zaparkovat v oblasti, kde nové automaty vůbec nejsou, a kdybyste se řídili pouze aplikací zaparkuju.cz, tak si můžete myslet, že tam ani žádná místa na parkování nejsou.

Rozdíl v pokrytí dokonale demonstruje například situace na obou březích Vltavy mezi Karlovým mostem a Tančícím domem. Zatímco v Parkování v Praze máte barevně posetu většinu ulic, v zaparkuju.cz najdete zóny pouze na Smíchově, kde již jsou nové automaty. Možnost zapnout si v zaparkuju.cz staré zóny alespoň ručně by jistě bylo vhodné. V porovnání si můžete všimnout také toho, že zatímco Parkování v Praze využívá mapové podklady od Applu, zaparkuju.cz sází na open-sourcový Mapbox.

parkovani1

Těžkopádná zkušenost s placením

A teď již k samotnému placení. To je v obou aplikacích vymyšleno víceméně stejně, protože prozatím je bohužel možné pro zaplacení za parkování využít jen tzv. „virtuální parkovací hodiny“, což je webová aplikace. V zaparkuju.cz lze automaticky zaplatit v každé zóně (důvod viz výše), v Parkování v Praze se vám u detailu zóny zobrazí v případě možnosti online platby ikona VPH (virtuální parkovací hodiny) – v obou aplikacích jste ale následně přeneseni do zmíněné webové aplikace, která přináší na iPhonech trochu zastaralou a pomalou zkušenost.

Ve výsledku je ale důležité, že si můžete v obou aplikacích uložit svou SPZ (i více, pokud potřebujete) a také své platební/CCS karty, aby byl i přes webové rozhraní nákup co možná nejjednodušší. Pokud se necháte do virtuálních parkovacích hodin přenést přímo z vybrané zóny, automaticky je vyplněn i její kód, a tak už potřebujete zadat jen bezpečnostní heslo, které si pro každou kartu nastavíte.

„Lísteček“ o zaplacení si pak můžete zobrazit rovnou v aplikaci (ale nejde nijak stáhnout, maximálně udělat otisk obrazovky) nebo si ho stáhnout v e-mailu, který vám dorazí. Vzhledem k současnému provedení online automatu patrně asi ani není možné, aby s konkrétním „lístečkem“ aplikace dále pracovaly a případně ho ukládaly.

parkovani4

Co nabízí Parkování v Praze navíc, jsou parkovací hodiny. Tlačítkem „Zaparkovat tam, kde stojím“ (vybrat zónu můžete i ručně) se vám automaticky uloží místo, kde máte zaparkováno, a také si můžete spustit odpočet, jak dlouho tam ještě můžete stát. Aplikace vás pak upozorní 20 a 10 minut před vypršením limitu a také ve chvíli, kdy už vám parkování propadlo.

Co se týče platebního portálu, chystá však zaparkuju.cz velké vylepšení. Současné řešení totiž rozhodně není ideální, a tak vývojáři připravují vlastní platební portál, který by se měl objevit v další verzi spolu s možností rezervace. Ve výsledku by pak měl celý proces opravdu zabrat pár vteřin a být takový, jak si ho dnes na mobilních zařízeních představujeme, protože bude integrovaný přímo v aplikaci. Detaily ale prozatím neznáme.

Jak jsme při vlastním testování zjistili, mezi dvěma aplikacemi, zaměřujícími se na totožný problém, neexistuje jednoznačný vítěz. Paradoxně se vcelku dobře doplňují, kdy zaparkuju.cz nabízí snadnou navigaci k parkovišti přes jakoukoliv aplikaci třetí strany a Parkování v Praze zase disponuje kompletní databází o parkovacích místech. Rozhodně se ale jedná o velmi užitečné pomocníky, ať už v Praze parkujete denně (alespoň snazší placení online) nebo přijíždíte jako přespolní a hledáte, kde bude nejlepší zaparkovat.

Parkování v Praze
Parkování v Praze
Developer: Stokkur Software
Price: Free
zaparkuju.cz
zaparkuju.cz
Developer: zaparkuju.cz
Price: Free