iWant

Pexeso – klasika pro nejmenší

iWant

Pexeso je velice populární dětskou hrou a pomalu to vypadá, že je tomu tak i v App Store, soudě podle množství aplikací. Jednou z nich je i ta, která se pyšní tím nejvíce vypovídajícím názvem – Pexeso.

Hra nabízí několik sad ručně kreslených obrázků, mezi kterými najdete zvířátka z lesa, ze statku nebo z mořského světa, v poslední aktualizaci přibyly i vlajky světových států. Obrázky skvěle korespondují s dětským pojetím hry, jsou jednoduché, barevné a veselé, což děti asi potěší nejvíc. Možná by obrázkům slušelo i nějaké pozadí, zvířátka jsou většinou osamocená na bílém podkladu. Všechny obrázky si můžete prohlédnout v galerii, kterou vyvoláte klepnutím na hromádku karet dole vlevo.

O něco hůře je na tom grafické prostředí aplikace, kterému by slušel menší facelifting. Modré písmo na žlutém podkladu bije do očí a zvolený font také není nejvkusnější. Uživatelské rozhraní není nijak komplikované, posouváním obrázku uprostřed doleva a doprava volíte mezi různými sadami kartiček, hvězdičky pod obrázkem indikují vaše nejlepší dosažené hodnocení pro danou sadu. Osobně bych uvítal jiný způsob výběru než neustálým posouváním obrazovek, a to i v nabídce počtu hráčů, ale možná to dětem sedí víc.

Pexeso můžete hrát sami nebo se soupeřem na jednom iPhonu, kde se podle pravidel hry střídáte. Počet kartiček bohužel není možné nastavit. Hra má vlastní systém hodnocení, který bere v úvahu nalezené i nenalezené páry, tedy mínusové body za neobjevení dvojice, čas a bonusové body získáte, pokud najdete více párů v jednom kole. Skóre se pak zapisuje do žebříčků v Game Center a dostanete podle něj i odpovídající množství hvězdiček od jedné do tří.

Hru doprovází hudební smyčka v rytmu vesnické dechovky, která vás po pěti minutách omrzí a po patnácti začne lézt na nervy. Sice je možnost ji ve hře vypnout, ale už nelze místo ní pustit hudbu z aplikace iPod. Jediným způsobem, kterým lze pak ztišit ostatní zvuky, je stažení systémové hlasitosti. Snad si na to autoři v příští aktualizaci vzpomenou. Pokud vás Pexeso zaujalo, můžete si ho v App Store stáhnout za 0,79 eur nebo zdarma v odlehčené verzi. Aplikace je určena pouze pro iPhone a iPod touch.

[button color=red link=http://itunes.apple.com/cz/app/pexeso/id505923180 target=““]Pexeso – 0,79 €[/button][button color=red link=http://itunes.apple.com/cz/app/pexeso-free/id522921041 target=““]Pexeso Free – Zdarma[/button]