iWant

Pocket přichází s prémiovým modelem předplatného, nabídne osobní archiv

iWant

Jsou tomu dva roky, kdy se služba a iOS aplikace Read It Later přejmenovala na Pocket a přešla na zcela nový model fungování. Z původní strategie placené a omezené verze zdarma se stala jedna zadarmo nabízená aplikace pro iOS, Mac a Android a společnost stojící za Pocket tak zredukovala své příjmy od uživatelů na nulu, aby se místo toho pustila cestou shánění investorů. Jen od Google Ventures získala 7,5 milionu dolarů. Tento model byl svým způsobem znepokojující pro uživatele (aktuálně 12 milionů), kteří se báli a budoucnost své oblíbené služby pro ukládání článků pro čtení později.

Pocket-premium

Tento týden Pocket odhalil, jakou cestou se bude ubírat dál. Nabídne nové prémiové funkce prostřednictvím předplatného, podobně jako Evernote, mimo jiné partner Pocket, nebo konkurenční Instapaper. Předplatné přijde na pět dolarů za měsíc nebo padesát dolarů za rok (100, respektive 1000 korun) a nabídne možnost osobního archivu, full-textového hledání a automatického štítkování uložených článků.

Právě osobní archív má být největším tahákem předplatného a podle tvůrců také často žádaná funkce. Pocket totiž funguje na bázi ukládání URL. Když se články stahují do aplikace, veškerý obsah je sice uložen pro četbu offline, nicméně jakmile je článek archivován, mezipaměť se vymaže a zůstane pouze uložená adresa. Jenže ne vždy zůstanou původní odkazy zachovány. Daná stránka může přestat existovat nebo změní URL a pro uživatele už není možné se z Pocket zpětně k článku dostat. To má právě řešit ona archivní knihovna, která dělá ze služby pro čtení na později službu pro ukládání navždy. Předplatitelé tak mají jistotu, že se ke svým uloženým článkům dostanou i po archivaci.

Full-textové hledání je další novinkou pro předplatitele. Doposud uměl Pocket hledat pouze v titulcích článků nebo v URL adrese, díky full-textovému hledání bude možné hledat klíčová slova i v obsahu, jménech autorů nebo štítcích. K tomu ostatně i poslouží automatické štítkování, kde se Pocket podle obsahu snaží vygenerovat odpovídající štítky, takže například v recenzi aplikace pro iPhone článek označí  štítky „iphone“, „ios“ a podobně. Tato funkce však není zcela spolehlivá a často je rychlejší spíše vyhledávat podle konkrétního názvu než zkoušet zadávat automaticky generované štítky.

Předplatné je dostupné od nové verze aplikace ve verzi 5.5, která vyšla tento týden v App Store. Pocket je aktuálně nejpopulárnější služba svého druhu a výrazně překonala svého konkurenta Instapaper 12 miliony uživatelů. Stejně tak se služba chlubí miliardou uložených článků za dobu své existence.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/pocket-save-articles-videos/id309601447?mt=8″]