iWant

iWant

Přechod na iOS 10.3 může uvolnit až několik gigabajtů úložiště

iWant

Včera vyšla třetí větší aktualizace iOS 10. Mezi jinými přináší nový souborový systém APFS, který může uvolnit nezanedbatelné množství místa.

Z (doslova) pohledu uživatele budou asi nejzajímavějšími novinkami iOS 10.3 rychlejší animace, lepší organizace nastavení spojených s Apple ID a možnost najít ztracené AirPody. Jednoznačně největší změnou je ale přechod na zcela nový souborový systém, APFS (Apple File System), vyvinutý Applem specificky pro moderní operační systémy a flashová úložiště.

Na stránkách Jablíčkáře se článek představující APFS objevil už před časem.

Souborový systém strukturuje data na fyzickém úložišti a jeho vlastnosti tak mají velký vliv na způsob, jakým s daty pracuje operační systém, tedy jak jsou ukládána a vyvolávána. Jedním z přínosů APFS je proto efektivnější práce s úložištěm, což neznamená, že soubory budou zabírat méně místa, ale platí to pro samotný souborový systém a snad i některé části operačního systému, případně nějaké typy dat, například metadata, což jsou informace o parametrech dat uložených na disku.

apple-file-system-apfs

V praxi to znamená, že po přechodu na iOS 10.3 s Apple File Systemem by měli všichni uživatelé zaznamenat více volného místa (samozřejmě bez ztráty vlastních dat) a někteří i navýšení kapacity. Ta nikdy nedosahuje stejné hodnoty jako kapacita nezformátovaného úložiště, částečně právě kvůli nutné přítomnosti souborového systému a jeho způsobu práce s daty.

Mezi členy naší redakce jsme například u iPadu Air 1 32 GB pozorovali navýšení kapacity volného místa o téměř 1,5 GB, u téměř nového iPhonu 7 32 GB zvýšení volného místa o 800 MB. U všech zařízení jsme zkrátka pozorovali o stovky megabajtů až jednotky gigabajtů více volného prostoru.

Uživatelé s iOS zařízeními vyšších kapacit mohou podle zpráv Apple Insideru zaznamenat nárůst kapacity až o více než 3,5 GB a volného místa o téměř 8 GB.