iWant

iWant

Proč Apple koupil společnost PrimeSense?

iWant

O Applu je již delší dobu známo, že se snaží integrovat senzory pro záznam pohybu do svých vlastních technologií, a to zejména do dlouho očekávaného televizního setu. Tyto dohady ještě podpořil fakt, že Apple nedávno odkoupil společnost PrimeSense.

Její 3D technologie přitom v posledních letech použila celá řada produktů od různých výrobců. Je (nebo alespoň byla) spojována s vývojem Kinectu, pohybového příslušenství pro platformu Xbox od Microsoftu. PrimeSense používá ve svých výrobcích „světelné kódování“, které napomáhá zkonstruovat 3D obraz díky kombinaci infračerveného světla a CMOS senzoru.

AppleTV-prime-sense

Na letošní konferenci Google I/O společnost PrimeSense uvedla technologii Capri, jež mobilním zařízením umožňuje „vidět svět v 3D“. Umí naskenovat celé okolní prostředí včetně nábytku a lidí a na displeji pak zobrazuje jeho vizuální reprezentaci. Také dokáže vyčíslit vzdálenost a velikost různých objektů a umožňuje uživatelům skrze svá zařízení interagovat s okolím. Tato technologie bude možné využít v interaktivních videohrách, mapování interiérů i dalších aplikacích. Výrobce tvrdí, že se mu podařilo „smazat hranici mezi reálnými a virtuálními světy“.

PrimeSense na Google I/O uvedl, že jeho nový čip je připraven k výrobě a je možné jej použít v rozličných mobilních zařízeních. Vestavěný čip Capri by pak bylo možné díky připravovanému SDK použít ve „stovkách tisíc“ aplikací. Capri je natolik miniaturní, aby se vešlo i do mobilního telefonu, smysl by však v případě Applu dávalo i použití v (snad) připravované televizi.

Co je jisté, je zájem kalifornské firmy o danou technologii. Ještě roky před letošní akvizicí si totiž zaregistroval patenty pro technologie, které s Capri do určité míry souvisí. Zaprvé je to patent z roku 2009, který zmiňoval užití hyperreálných displejů umožňujících uživatelům pohlížet na trojrozměrné předměty. Dále pak o tři roky novější patent, který se zabýval užitím pohybových senzorů k vytvoření trojrozměrného prostředí v rámci iOS.

[youtube id=nahPdFmqjBc width=620 height=349]

Jiná technologie společnosti PrimeSense s jednoduchým názvem Sense, také umožňuje 360° skenování živých obrazů. Z výsledných skenů pak lze v počítači vytvořit model a ten dále zpracovat. Dá se například odeslat do 3D tiskárny, která následně vytovří přesnou kopii daného objektu. Apple, který již dříve projevil o 3D tisk zájem, by mohl tuto technologii zahrnout do procesu vytváření prototypů. Sense je oproti mechanické cestě mnohem levnější a také časově nenáročnější.

O společnost PrimeSense měl původně zájem i Microsoft, který by získané technologie použil pro vylepšení svého produktu Kinect. Vedení společnosti se však nakonec rozhodlo pro koupi konkurenční firmy Canesta. V době akvizice (2010) měl management Microsoftu dojem, že Canesta má oproti PrimeSense větší potenciál. S postupem času však už není jasné, zda Microsoft učinil správné rozhodnutí.

Apple firmu PrimeSense odkoupil na začátku června tohoto roku. Přestože se o akvizici dopředu spekulovalo, stále není jasné, jak kalifornská společnost hodlá svou investici využít. Vzhledem k tomu, že technologie firmy PrimeSense jsou na světě už několik měsíců a dostaly se i mezi běžné zákazníky, na produkty s čipem Capri bychom možná nemuseli čekat dlouho.

Zdroj: MacRumors