iWant

Proč jsou mobilní data v Česku drahá? Poláci za 1 GB zaplatí 30 Kč

iWant

PR. V České republice jsou mobilní služby drahé, především pak data. To se nelíbí nejen zákazníkům, ale nově se proti cenám mobilních dat ohradili i politici a Český telekomunikační úřad. Také sami operátoři přiznávají, že ceny jsou oproti zahraničí mnohonásobné.

K neomezeným tarifům čeští zákazníci neomezené datové balíčky nezískají. Podle ceny si mohou vybrat větší či menší datový limit. Zhruba 750 Kč klient zaplatí za neomezené volání a zasílání SMS a 1,5 GB dat. S takovým limitem však stačí stáhnout jeden film a po zbytek měsíce si již sotva přečtete e-maily a nové zprávy. Zákazníci našich sousedských států jsou na tom o poznání lépe. Jen na Slovensku zaplatí za mobilní tarif s až 35 GB dat měsíčně 945 Kč. A nejen Slováci mohou levně surfovat. Poláci zaplatí za 1 GB pouhých 30 Kč.

Vysoké ceny mobilních dat kritizují i politici

Drahý mobilní internet se dlouhodobě nelíbí Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ). Ke kritice regulátora se nyní přidali i politici a společně tak začali apelovat na mobilní operátory, aby datové tarify zlevnili.

Z politiků se o problematiku zajímá především vládnoucí ČSSD. Taktiku na snížení cen bude s vedením ČTÚ probírat sám předseda Bohuslav Sobotka. Strana chce, aby úřad získal větší pravomoci. Jeho rozhodnutí musí být ze strany operátorů akceptovaná, nikoliv ignorovaná. Avšak do jaké míry je vložení ČSSD do problémů trvajícího již roky populistické, lze těžko říci. S blížícími se volbami to možná není jediná snaha o řešení problému ve prospěch spotřebitelů, tedy voličů.

ČTÚ chce mobilní internet trojnásobně zlevnit

Až nyní díky anonymním zpovědím tuzemských operátorů vychází na povrch, že český regulátor kryl takzvané šedé operátory, tedy společnosti, které přeprodávají levně mobilní služby nejen svým zaměstnancům, ale i jejich celým rodinám, což není správné. Takové jednání mobilní trh velmi poškozuje.

Nyní vzešel od ČTÚ požadavek na trojnásobné snížení velkoobchodních cen, což jsou ceny, za které operátoři prodávají své služby virtuální konkurenci. Bohužel podle slov operátorů je požadované zlevnění zcela nesmyslné. Při výpočtu slevy nelze vycházet z cen takzvaně tajných nabídek či z cen určených pro firemní zákazníky.

Český regulátor se snaží o narovnání mobilního trhu

Kdyby Český telekomunikační úřad řešil drahé datové tarify již dříve a důrazněji, možná by nyní nemuselo k žádnému skokovému zlevnění a kooperaci s politiky docházet. Samotný úřad je kritizován nejen ICT unií z internetového byznysu, ale také mobilními operátory. Pro ně je viníkem selhání trhu právě ČTÚ.

Český regulátor přiznává, že v minulosti kvůli jejich pasivitě došlo k pokřivení mobilního trhu. Nyní se však znovu snaží trh narovnat. Zároveň i vedení ČTÚ kritizuje a vyvrací argumenty, kterými tuzemští operátoři ospravedlňují své vysoké ceny. Typickým nesmyslným příkladem za všechny je, že mobilní data musí být drahá kvůli nerovnému reliéfu České republiky. Ve Švýcarsku či v Rakousku mají mnohem více kopců a hor, a přesto operátoři nabízí i předplacené karty s levnějšími daty než u nás.

Toto je komerční sdělení, Jablíčkář.cz není autorem textu a nezodpovídá za jeho obsah.

 • Jiří Brož

  Kdo je prosím zadavatel tohoto komerčního sdělení? ?

  • Petr Šourek

   Mládek? :-D Hlavně by mne zajímalo co si z toho článku mám odnést. Krom toho, že máme drahá mobilní data (což je všeobecně známo).

   • Penis

    Úplně se mi z té zprávy stáhnul Šourek

    • Petr Šourek

     Tak to máte blbý, neporadím Vám, přeci jen, já jsem jen poddaný, hlava a hlavní ko…penis je nademnou :-D

  • Matyáš

   CSSD jako strana

 • NE

  to je děsnej blábol. ČSSD s tím dělá leda tak ho*no.

 • Tomas Libensky

  Proč se najednou po tolika letech ČTÚ probudilo k aktivitě? Co za veřejné peníze úřad dělal celé ty roky?

 • Bublina Mi

  až bude od července rooming v eu za cenu v zahraničí jako doma u operátora – půjde uzavřít levnou smlouvu třeba s Orange ve Francii a v čechách být na levnějším roomingu?

  • Jirka

   Rooming se týká volání, ne dat.

   • Bublina Mi

    myslím, že to má platit na celou smlouvu a pokud má někdo ve smlouvě i data – měl by je mít za stejnou cenu jako doma

 • Jirka

  Když už v tom Polsku stojí giga 30 korun, tak 10 giga stojí 300 korun a to mám tedy lepší cenu . Platím 1000 za 4 čísla s neomezeným voláním a na každém mám 10 giga. A ještě jsem je nikdy nepřetáhnul. Ale jestli někdo „musí“ mít v mobilu x filmů, které si nikdy nepřehraje, je to jeho volba

  • Milan

   Jirko, u koho a jak se da tvuj tarif ziskat? Dekuju.

   • Jirka

    Vodafone. Jsem u nich dlouhá léta, nikdy jsem se neopozdil s placením ani o jediný den, nikdy jsem na nikoho neječel a ani nevyhrožoval odchodem apod. A jde o individuální nabídku od nich.