iWant

iOS 7 pod lupou – Nové funkce

iWant

iOS 7 proti předchozí verzi prodělalo obrovské změny co se designu týče. Ne všechny změny jsou však vizuálního charakteru. Přibyla i velká řada funkcí, malých i velkých. Ty lze zpozorovat nejen v aplikacích, ale i v systému samotném, ať už na hlavní a zamčené obrazovce či v Nastavení.

apple-ios-7

iOS 7 stejně jako dřívější vydání operačního systému přineslo některé změny, které jsme dlouhou dobu mohli vídat pouze u jailbreaknutých zařízeních prostřednictvím Cydia. Systém se ještě zdaleka nenachází z pohledu funkcí v bodě, kde by ho mnozí z nás chtěli vidět, na to zde chybí řada dalších vymožeností, které můžeme vidět například u Androidu. Vymoženosti jako interakce s notifikacemi v oznamovacím centru, integrování aplikací třetích stran do sdílení (ne pouze předávání souborů) nebo nastavení výchozích aplikací jako náhradu za ty předinstalované. iOS 7 je nicméně velkým krokem kupředu a některé funkce uvítáte s otevřenou náručí.

Ovládací centrum

iPhone 5 Control centerZřejmě jako následek letitého naléhání Apple konečně umožňuje uživatelům rychlé přepínání nejpotřebnějších funkcí. Dočkali jsme se Ovládacího centra, dostupného odkudkoliv v systému přejetím prstem nahoru po obrazovce od dolního okraje. Ovládací centrum se zjevně inspirovalo u jedné z nejpopulárnějších jailbreakových aplikací SBSettings, která nabízela velmi podobnou funkcionalitu, byť s více možnostmi. Ovládací centrum je SBSettings přesně podle Applu – zjednodušené s nejdůležitějšími funkcemi. Ne že by nešlo vyvést lépe, alespoň co do vzhledu, na první pohled působí poměrně přeplácaně. Obsahuje však většinu toho, co uživatelé potřebují

V horní řadě lze zapínat/vypínat letový režim, Wi-Fi, Bluetooth, funkci Nerušit a zamknutí rotace displeje. Hned pod se nalézá ovládání jasu obrazovky, hlasitosti a přehrávání hudby. Jako bylo zvykem v iOS 6 a dříve, stále se jedním dotekem můžeme dostat do aplikace, která zvuk přehrává. Ne až tak intuitivně se v iOS 7 činí dotykem na název skladby. Podle potřeby se pod ovládáním hlasitosti objevují kontrolky pro AirDrop a AirPlay. AirDrop umožňuje přenášet určité druhy souborů mezi iOS a OS X zařízeními (podrobnější informace níže) a AirPlay zase umí streamovat hudbu, video nebo rovnou celý obsah obrazovky na Apple TV (či Mac se správným softwarem).

Zcela dole se pak nachází čtveřice zkratek. V první řadě je to ovládání LED diody, spousta totiž lidí používá iPhone také jako svítilnu. Diodu šlo dříve aktivovat buď ve fotoaparátu nebo přes aplikace třetích stran, zkratka dostupná na jakékoliv obrazovce je však  příhodnější. Vedle toho jsme dostali zkratky do aplikací Hodiny (konkrétně na časovač), kalkulačku a fotoaparát. Zkratka pro fotoaparát není iOS cizí, už dříve ho šlo aktivovat ze zamčené obrazovky vytažením ikony prstem nahoru – tato zkratka je stále přítomná – ale stejně jako v případě svítilny je dodatečné umístění příhodnější.

V Nastavení si lze navolit, zda chcete, aby se Ovládací centrum zobrazovalo na zamčené obrazovce (je lepší vypnout z bezpečnostních důvodů kvůli rychlému přístupu k vašim fotkám bez zadání hesla prostřednictvím fotoaparátu) nebo v aplikacích, kde by mohlo gesto pro aktivaci kolidovat s ovládáním aplikace, zvlášť ve hrách.

Oznamovací centrum

Notifikační centrum mělo svou premiéru před dvěma lety v iOS 5, nicméně k ideálnímu správci všech upozornění měla daleko. Při větším počtu upozornění bylo centrum nepřehledné, widgety na počasí a akcie se mísily s upozorněními z aplikací, později pak přibyly zkratky pro rychlou zprávu na Facebook a Twitter. Proto byla nová podoba konceptu rozdělena na tři obrazovky místo jedné – najdeme zde sekce Dnes, Vše a Zmeškané notifikace, mezi jednotlivými sekce mi se lze pohybovat buď klepáním na horní navigaci nebo pouhým tahem prstu.

[one_half last=“no“]

Dnes

Dnes má zastávat funkci asistentky – řekne vám dnešní datum, jaké je a bude počasí, jak dlouho by vám trvalo dostat se na vaše častá místa, dále co dnes máte v kalendáři a Připomínkách a jak se vyvíjí akcie. Dokonce vám pogratuluje k narozeninám. Na konci je i mini sekce Zítra, která vám oznamuje, jak plný máte kalendář v následující den. Jednotlivé položky, které se mají zobrazovat, je možné zapnout v systémovém nastavení.

Některé funkce nejsou úplně nové – nadcházející události z kalendáře a připomínky jsme mohli vidět už v první iteraci oznamovacího centra. Jednotlivé položky jsou však zcela přepracované. Kalendář ukazuje místo výpisu jednotlivých událostí výsek plánovače, což se hodí zejména pro překrývající se události. Takto je můžete vizuálně vidět vedle sebe jako obdélníky, ze kterých je okamžitě patrné i délka událostí, což v předchozím konceptu nebylo možné.

Připomínky také zobrazují více informací. Každá připomínka má nalevo od názvu barevné kolečko, kde barva koresponduje s barvou seznamu v aplikaci. Stisknutím kolečka pak úkol dokončíte, niž byste museli aplikaci otevírat. V současné verzi je tato funkce bohužel nespolehlivá a u některých uživatelů úkoly zůstávají nedokončené i po stisknutí. Jednotlivé položky kromě názvu navíc zobrazují i prioritu formou vykřičníků, poznámky a opakování.

Tato sekce je díky velkému datu na začátku, počasí a kalendáři podle mě nejpraktičtější částí nového Notifikačního centra – také proto, že je přístupná i ze zamknuté obrazovky (což, stejně jako pro Ovládací centrum, můžete vypnout v Nastavení).

[/one_half] [one_half last=“yes“]

Vše

Zde zůstal zachován původní koncept oznamovacího centra, kde vidíte všechna oznámení od aplikací, které jste zatím nevyřídili. Až příliš malé a nevýrazné ‚x‘ umožňuje oznámení pro každou aplikaci odstranit. Kliknutí na upozornění vás do dané aplikace ihned přesměruje.

Zmeškané

Ačkoliv se na první pohled zdá tato sekce identická s Vše, není tomu tak. V této sekci se totiž ukazují pouze upozornění, na která jste nereagovali v posledních 24 hodinách. Po uplynutí tohoto času už je najdete pouze v sekci Vše. Zde ocenuji, že Apple pochopil klasickou situaci nás všech – v Notifikačním centru máme 50 upozornění od různých her a sociálních sítí, ale my chceme nalézt, kdo nám před třemi minutami volal. Proto sekce Zmeškané funguje i jako filtr na (časově) nejvíce relevantní upozornění.

[/one_half]

Multitasking

[three_fourth last=“no“]

Další vylepšenou funkcí je multitasking. Když Apple v iOS 4 představil tuto možnost přepínání mezi aplikacemi, funkčně to byl velký krok dopředu. Avšak vizuálně už se s ním ve starém designu nepočítalo – proto vždy působil nepřirozeně v celém konceptu iOS. Jony Ive si však pro sedmou verzi dal práci znovu si uvědomit, co vlastně člověk od takovéto funkce chce. Došlo mu, že aplikace si nepamatujeme tolik podle ikonky jako podle vzhledu celé obrazovky aplikace. Nově tedy člověk po dvojkliku na Home button odhalí vedle sebe seřazené posledně běžící aplikace. Táhnutím vyfocených posledních vzhledů každé aplikace se můžeme horizontálně přesunovat pomalu, po táhnutí přes ikonky už rychleji.

Koncept je to praktický, ovšem během beta-testování jsem měl často problém s návratem do aplikace. Člověk klikne na aplikaci, ta se přiblíží – ale ještě chvíli vidí pouze fotku aplikace z toho, jak vypadala naposled. Doteky tedy nejsou registrovány, dokud se aplikace znovu nenačte – což může v extrémních případech trvat až sekundy. Nejhorší však není to čekání, ale ta nevědomost, jestli se díváme na fotku či už běžící aplikaci. Snad na tom ještě Apple zapracuje a buď přidá nějaký ukazatel načítání nebo se postará o rychlejší načtení.

[do action=“citace“]Aplikace mají nově možnost běžet v pozadí, když je systém vyzve.[/do] [/three_fourth] [one_fourth last=“yes“] [/one_fourth]

Samotné řazení aplikací a jejich chování je ovšem v iOS 7 na mnohem vyšší úrovni než kdy dřív. Jak se Apple chlubil, iOS se snaží pozorovat, jak často a které aplikace používáte tak, aby mohl zajistit vždy aktuální obsah. Aplikace mají nově možnost běžet v pozadí, když je systém vyzve (Background Fetch). To, kdy a na jak dlouho tedy systém dá aplikaci možnost na pozadí běžet záleží na tom, jak moc ji používáte. Pokud tedy každé ráno v 7:20 zapnete Facebook, systém se naučí v 7:15 nabídnout Facebook aplikaci Background Fetch, která tím pádem umožní mít aktuální obsah, kdykoliv ji spustíte. Všichni známe to otravné čekání, kdy zapneme aplikaci a ta při naběhnutí teprve začne dotazovat server na nová data. Nově by se tedy tento krok měl dít automaticky a včas. Samozřejmostí je uvědomění si iOS, že např. má skoro vybitou baterii a je připojeno na 3G – proto tato stahování dat v pozadí probíhají převážně při připojení zařízení k Wi-Fi a dostatečném nabití baterie.

Ačkoliv by to mělo být krajní řešení, i v iOS 7 lze ručně ukončit aplikaci. Již nemusíme vyvolat editační mód a poté kliknout na malé mínus, nově jen po vyvolání Multitasking obrazovky přetáhněte aplikaci nahoru.

AirDrop

iOS 7 AirDropAirDrop se nově dostal do iOS. Poprvé jsme tuto funkci mohli vidět v OS X verzi 10.7 Lion. AirDrop vytváří šifrovanou ad-hoc síť, využívající jak Wi-Fi, tak Bluetooth pro přenos souborů. Zatím umožňuje (na iOS) přenášet fotografie, videa, Passbook karty a kontakty. Další typy souborů umožní až eventuální API pro AirDrop. Kompatibilní by měl být AirDrop na iOS 7 s OS X až od 10.9 Mavericks.

Dostupnost pro AirDrop v iOS sami ovládáte z Ovládacího centra, kde ji úplně vypnout, zapnout pouze pro vaše kontakty či zapnout pro všechny. Přenos souborů mezi zařízeními byla dlouhou dobu často kritizovanou záležitostí. Apple odmítl pro přenos využít klasicky Bluetooth, což ovládaly i hloupé telefony před uvedením iPhone. Stejně tak se postavil kriticky i k NFC. AirDrop je velice elegantní způsob pro přenos souborů mezi iOS zařízeními, pro transfer mezi jinými systémy však bude třeba stále využít řešení třetích stran, e-mail nebo Dropbox.

Siri

Po dvou letech Apple odebral Siri štítek beta a je k tomu důvod. Za tuto dobu se Siri z věčně nefungující, nepřesné či pomalé asistentky stala mnohojazyčným, spolehlivým a pro mnohé (zejména nevidomé) nenahraditelným nástrojem. Nově Siri interpretuje výsledky vyhledávání na Wikipedii pro určité dotazy. Díky její integraci s Wolfram Alpha, která je v systému dostupná od představení iPhone 4S, můžete se Siri vést konverzaci, aniž byste se na telefon kdykoliv podívali. Také Vám vyhledá konkretní Tweety, a dokonce je schopna měnit určitá nastavení telefonu, např. zapnutí bluetooth, Wifi a regulování jasu.

Nově využívá Siri pro výsledky hledání Bing místo Googlu, souvisí to pravděpodobně s méně přátelským vztahem se společností z Mountain View. Platí to jak pro hledání klíčových slov, tak nově i pro obrázky. Stačí Siri říct, jaké obrázky chcete vidět a prostřednictvím Bingu zobrazí matici obrázků odpovídající zadání. Google lze však používat stále, jen je třeba Siri říct „Google [hledaná fráze]“.  Siri v iOS 7 také změnila hlas. Ten zní mnohem více lidsky a přirozeně. Apple využívá hlasovou syntézu, kterou vyvíjí společnost Nuance, zásluha tak patří spíše této společnosti. A pokud vám nesedí ženský hlas, lze jen vyměnit za mužský.

Siri je stále dostupná jen v omezeném množství jazyků, mezi které čeština nepatří a budeme muset ještě nějakou dobu čekat, než naše mateřština na seznam přibude. Aktuálně jsou servery, na kterých Siri běží, zřejmě přetížené a mnohdy uvidíte hlášku, ze aktuálně není možné zodpovídat dotazy. Možná měla Siri v betě ještě chvíli zůstat…

Další funkce

[three_fourth last=“no“]
 • Spotlight – Systémové vyhledávání se přesunulo na nové místo. Pro jeho aktivaci je třeba stáhnout hlavní obrazovku dolů (ne úplně odshora, jinak se aktivuje oznamovací centrum). Tím odhalíte lištu pro hledání. Vzhledem k tomu, že se jedná obecně o méně používanou funkci, je umístění příhodnější než vedle první obrazovky v hlavní nabídce.
 • iCloud klíčenka – Zřejmě už v Applu někoho přestalo bavit stále zadávat hesla na nových zařízeních, proto se rozhodli Klíčenku na OS X 10.9 a iOS 7 synchrozovat přes iCloud. Úložiště hesel tedy budete mít všude sebou. První zařízení se zapnutou iCloud Klíčenkou slouží jako referenční – vždy když chcete tuto funkci zapnout na dalším zařízení, musíte akci potvrdit na vašem referenčním. V kombinaci se senzorem otisku prstu v iPhonu 5S můžete tedy docílit opravdu vysoké bezpečnosti za cenu minimálního zpomalení workflow.
 • Hledat iPhone – V iOS 7 se Apple snaží docílit také nižší náchylnosti vašich zařízení k odcizení. Nově se Apple ID uživatele „obtiskne“ přímo do telefonu a přetrvá i přeinstalování operačního systému. I když Vám iPhone ukradou, pokud jste měli zapnuté Hledat iPhone, tento telefon již nepůjde aktivovat bez Vašeho Apple ID. Tato překážka by měla tedy přispět k radikálnímu snížení odcizených iPhonů, protože již znovu nepůjdou prodat.
[/three_fourth] [one_fourth last=“yes“] [/one_fourth]
 • Složky – složky na ploše nyní pojmou více než 12 aplikací. Nyní je zobrazeno v matici 9 aplikací najednou, přičemž složka je stránkovaná jako hlavní obrazovka. Nejste tedy omezeni počtem obsažených aplikací.
 • Kiosek – speciální složka Kiosek se nyní nechová jako složka, ale jako aplikace, tedy lze ji přesunout do složky. Vzhledem k tomu, že ji na iPhone málokdo používá, je toto vylepšení pro schování Kiosku velmi vítané .
 • Rozpoznávání času i v češtině – pokud vám například v e-mailu nebo v SMS někdo napíše časový údaj, například „dnes v 8“ nebo „zítra v 6“, tento údaj se zmení v odkaz a klepnutím na něj si můžete rovnou vytvořit novou událost v kalendáři.
 • iCar – iOS zařízení bude možné lépe integrovat do auta. Díky AirPlay bude možné palubní deska vozidla přistupovat k některým funkcím iOS
 • Herní ovladače – iOS 7 obsahuje framework pro herní ovladače. Díky tomu na iOS konečně existuje standard pro výrobce ovladačů i vývojáře her. Na hardware již pracují společnosti Logitech a Moga.
 • iBeacons – Poměrně nenápadná funkce v rámci API pro vývojáře by mohla v budoucnu nahradit NFC. Více se dozvíte v samostatném článku.

 Na článku se podílel Michal Žďánský 

Ostatní části:

[related-posts]
 • Pavel Kraus

  Nehorázný je redesign „Hudba“, na stránku u IP4 se vejdou kvůli kravinám kolem jen 3 playlisty a to první je ještě „One the go“, kdyby ty náhledy alb šly alespon vypnout :( To je opravdu hnusný a jsem z toho brutálně zklamanej!

  • Ma5te3m1nD

   Hm, na ip5 to vypadá slušně ale na ipadu mini je to katastrofa a na velkým padu si to ani nedovedu představit. Ale co, Ecoute bude snad upgradován do ios7 dizajnu a alespoň na telefonu to bude v pohodě.

 • elkacz

  Sorry, ale ten článek by měl přepsat někdo, kdo umí aspoň trošku psát. To je děs.

  • czechboy0

   Je mi lito, ze se vam nelibi. Urcite vas radi privitame v tymu, kde budete moci predvest vlastni schopnosti – ozvete se na libor@jablickar.cz. :)

   • elkacz

    To, že se mi něco nelíbí, automaticky neznamená, že to musím umět lépe a chci to dělat.

    • David Dvořák

     Toto je presne shrnuti internetovych brblalu celosvetove :-)))

     • Jirka

      A Ty, když se např. nelíbí, jak popeláři vyvážejí popelnice, hned se vším sekneš a jdeš to dělat ?

      • David Dvořák

       Tvoje logika je spravna :-) jen se mi libila ta veta :-)

  • Co konkrétně se nelíbí?

   • elkacz

    Obsah je fajn. Ale stylisticky je to strašně toporné. Ti, co mě nazývají brblalem, asi budou chtít příklady: „Systém se ještě zdaleka nenachází z pohledu funkcí v tom bodě, kde by ho mnozí z nás viděli“, „Zkratka fotoaparátů není iOS cizí“, a podobně.

 • jozef R

  „Jony Ive si však pro sedmou verzi dal práci znovu si uvědomit, co vlastně člověk od takovéto funkce chce. Došlo mu, že aplikace si nepamatujeme tolik podle ikonky jako podle vzhledu celé obrazovky aplikace. “

  staci rovno napisat, ze to obslahol z webos.

 • emkei

  Kde, prosim, najdu danou iCloud klicenku v iOS? Dekuji.

  • Aktuálně ji Apple deaktivoval, objeví se patrně až s OS X 10.9 v aktualizaci.

   • emkei

    Aha, kolik dalsich aplikaci v clanku o NOVYCH FUNKCICH je deaktivovanych? =)

    • Funkce oficiálně představená byla a bude součástí iOS 7.

     • Guest

      Neni divne psat PRUVODCE k fcim, ktere nemate nikterak vyzkousene? To je jako psat pruvodce k ceste na severni pol a nikdy nevystrcit paty z baraku =( ale je to jen muj nazor

      • Ma5te3m1nD

       Odstavec z celých čtyř vět v části článku Další funkce rozhodně nelze považovat za jakéhosi průvodce! Článek je skvělý.

       • emkei

        okno v safari je pri zobrazeni tohoto clanku nadepsano, cituji: KOMPLETNI PRUVODCE IOS 7 – NOVE FUNKCE IOS POD LUPOU.. takze z tohoto to povazuji

      • czechboy0

       Prominte, ale iOS 7 pouzivam kazdy den na dvou zarizenich od 11. cervna 2013. To je pres 3 mesice pouzivani. Kde jste tedy prisel na to, ze funkce nemam nikterak vyzkousene? Ci jaka pasaz clanku pusobi neinformovane? Rad prijmu kritiku, kdyz mi presne ukazete, co vam prijde spatne informovane. Diky.

       • emkei

        jde o to, ze popisujete fce, ktere tam pro „bezneho“ uzivatele nejsou, tot vse.. bavime se o finalni verejne verzi ne? pokud se clanek bude tykat vyvojarske verze, tak ok, ale netyka.. nebo ano? a presne tedy: iCloud klicenka v soucasne dobe neni, tak proc o ni pisete jak o nove fci VYDANEHO iOS

        • czechboy0

         Tato funkce tam 3 mesice byla a ja ji normalne pouzival. To, ze ji apple na posledno chcili nedal do verejne verze snad neni nase vina. Tato funkce se tam ale opet objevi, takze to jsme nemeli psat zde a pak o tom napsat individualni clanek??
         Nechapu vase rozhorceni.

         • emkei

          1) nazor vs rozhorceni = rozdil
          2) kritiku rad prijmete.. aha =)
          3) asi si nerozumime.. clanek je oznacen jako pruvodce po systemu iOS.. vy popisujete fce, ktere tam nejsou a objevi se treba az za pul roku.. tak to me nejak nejde dohromady.. asi bych popisoval, co tam spise je, nez neni.. ale OK

          • czechboy0

           1) Ja vim, proto pisu rozhorceni :)

           2) Ano, smysluplnou a konstruktivni kritiku vzdy. Ale mrceni nad tim, ze pisu o funkci, ktera tam tri mesice byla, je zasadni soucasti iOS 7, ale ted na par tydnu ji Apple vyndal z release verze a zase ji tam vrati az prijde 10.9, mi prijde trosku nefer.

           3) Kde mate napsano, ze jde o pruvodce? Nazev clanku je „iOS 7 pod lupou – Nové funkce“. Je iCloud Keychain soucasti iOS 7? Je. Je to nova funkce? Je. Jmenuje se clanek iOS 7 Release verze pod lupou? Nejmenuje. Zkratka to v iOS 7 je, oni to zase zapnou. A fakt nechapu, ze mate energii a cas kritizovat za to, ze piseme o funkci, ktera je docasne deaktivovana. Nereknu, kritizovat, ze jsme na neco zapomneli – to chapu. Ale tohle :) Usmevny.

          • emkei

           Zkuste se podivat na nazev tabu, okna, nebo prepnuti programu, resp. prohlizece..
           Vy tak trosku se snazite ohnout realitu, ze =) predstava: koupil jsem si iphone pred tydnem, vcera provedl update.. mam iOS7.. kde je prosim KEYCHAIN, o ktere pisete v clanku iOS 7 pod lupout atd.. tak to mam asi spatny telefon, protoze tam keychain nemam.. achjo..
           Bude vase odpoved, ze se mam podivat na keynote, ze si mam projit jine diskuze a clanky.. ne, to neudelam, ja verim jablickari, protoze jsou to odbornici
           Cekal jsem na uplne prvni komentar neco ve smyslu: zmenime text v clanku nebo neco podobneho.. nestalo se, tak jsem si nasel tu energii, o ktere pisete..

          • JK

           Jeho neřeš. Ví vše nejlépe a nemá cenu s ním debatovat.

          • Řeknu vám to zcela jednoduše – tento článek budou čist lidé nejen hned po vydání, ale i později. Kvůli dočasnému vypnutí funkce, která se znovu objeví dříve či později, nebudeme článek potom znovu přepisovat. Klíčenka součástí iOS 7 je a byla skoro celu dobu, co byla v betaverzi. Ale pravda, kolega měl zmínit, že funkce je v současné verzi aktuálně vypnutá.

 • Jakub Krc

  „AirDrop umožňuje přenášet určité druhy souborů mezi iOS a OS X zařízeními “

  Pletu se, nebo je to špatně? Měl jsem za to, že AirDrop je hloupý, že umí přenos jen z iOS na iOS či z OS X na OS X, ale ne křížem?

  • Ono je to trochu nešťastně formulované, křížem to zatím nejde, ale máme za to, že v Mavericks už to možné bude.

   • czechboy0

    AirDrop v iOS 7 neni kompatibilni jen se starym AirDrop na OS X (10.8 a nize).

 • tomáš

  ve výpisu hovoru nevidím jediný hovor který jsem vedl,neukazují se mi zmeškane hovory.,prostě historie volání je prázdná..může mi někdo poradit??? Iphone 4s iOS7 nainstalovaný dnes

 • Marek Melnyčok

  Zdravím, proč se mi v oznamovacím centru nezobrazuje počasí? Zkoušel jsem prolézt nastavení, ale nikde jsem to neobjevil. Díky

  • emkei

   Myslim, ze se zobrazuje jen kdyz povolite lokaci aplikace pocasi.

   • Marek Melnyčok

    Myslíte polohové služby? To jsem zapnul a bohužel nic

    • Kook

     Stejný problém.

    • ehiker

     U me taky nic, musel jsem jednou pustit aplikaci pocasi a pak se mi zaclo info ukazovat v not. centru. Neni tam ikonka, ale pocasi je popsano jednou vetou.

 • KarelVarel

  Ten AirDrop to je to sdileni v seznamu obrazku?Kde si vytvorim stream?Pac v Ovladacim Centru zadnej AirDrop nemam.Diky

  • czechboy0

   Jen od iPhonu 5 vyse.

 • pol

  Jen drobná poznámka – přístup k fotografiím ze zamčené obrazovky není. Jen se spustí foťák a uživatel se může podívat na fotografie, které s ním vyfotí. K těm, co jsou uložené před uzamknutím se bez odemčení dostat nedá (a umí to i iOS6).
  Jak přesně funguje to, že „Apple ID uživatele „obtiskne“ přímo do telefonu“ a to tam přetrvá i po resetu telefonu? Zařízení by na to muselo mít nějaký čip, kde by byl uložen v zašifrované podobě. Pokud je to „jen“ nějaký kus software, tak ho půjde vždy násilím smazat. Jinak „Hledat iPhone“ šlo zabezpečit i v iOS6 přes omezení přístupu k účtům, aby nešlo bez hesla vypnout. Jen to nebylo dostupné přímo z menu s popiskem Hledat iPhone – ale bez „otisku přímo do telefonu“.

  • czechboy0

   Ano, prezije i reset telefonu. To je cela pointa, aby ani po resetovani ci pokusu o premazani nesel znovu aktivovat.

   • Mája K.

    Mě k tomuhle ale napadá otázka, že po koupi IP5S budu chtít svůj iP4 prodat. Jak to udělám bez svého ID? :-D

    • czechboy0

     Odhlasis se ze z Find my iPhone na svem iP4.

     • Mája K.

      Aha, takže odhlásím Find my iPhone, zadám k tomu heslo z ID a pak, když ho dám obnovit, tak bude komplet čistý bez ID, připravený pro nového uživatele? :) Děkuju..

      • czechboy0

       Presne tak. Samozrejme, kdyz neni prihlaseny zadny Apple ID v dobe, kdy se telefon restoruje, tak to pak zadny Apple ID nechce pri aktivaci.

      • czechboy0

       Presne tak.

 • OP

  Mám problém, že mne neslyší SIRI z dálky – slyší mě jen u ucha nebo na handsfree – nevíte co s tím?

  • erticek

   Oslovit Siri a pak příkaz?

 • Martin

  Funguji nekomu ty automaticke aktualizace? Po instalaci ios7 to bylo v nastaveni povolene a prestoze jsem vsude cetl o spouste novych verzi aplikaci na ios7 tak mi to nic nestahlo, a podle app storu bylo pry vse aktualni. Pritom kdyz jsem si rucne nasel treba Facebook tak jsem si aktualizaci stahnout mohl. Kdyz to v nastaveni vypnu tak mam najednou 15 aktualizaci a v pohode je stahnu pres store. To prece neni normalni aby to takhle (ne)fungovalo ne? Mam iP5 a iPad2 a chova se to stejne.

  • Fero

   Funguje to v pohode. V nastaveniach skontroluj ze to mas naozaj povolene. Ja som si to zapol, dnes rano som vstal a mal som updatnute appky, az som pozeral co sa deje ze sami od seba zmenili vzhlad.. a potom mi doplo ze automaticky update :)

   • Martin

    Zvláštní… iOS7 jsem měl včera zhruba od 9 večer na obou zařízeních a doteď se samo od sebe nic nestáhlo :) Zkusím to zase zapnout a uvidím u dalších aktualizací. Dik

 • Tomáš

  Jen se zeptám – je iOS 7 dostupný i pro iPhone 4 – tedy bez přídomku S ?? Díky

  • czechboy0

   Ano.

   • Tomáš

    Díky :-)

    • Bobo

     Lepší je tam nechat iOS6,nestíhá to a už mi to 2xspadlo…

     • Tomáš

      Fakt? Chtěl jsem si totiž starší čtyřku pořidit na testování. Sám mám Lumii, ale chci iOS 7 lépe poznat. Pokud je to nestabilní, tak to snad neměli ani vydávat.. :-/

      • Robin Martinez

       Jede dobre, ale ne na 100%, A4 procesor i s grafickym koprocesorem nestiha nektere efekty a tak je radsi apple pro iP4 vypl. System je celkove pomalejsi, nicmene pouzitelny.

       • Tomáš

        I tak je to škoda, člověka to trošku odradí..ikdyž je mi jasné, že to bude stále lepší, jak zasekaný Android :-D

        • Zdeněk Eliáš

         Mě to funguje tak jak ios6 a 6 už bych nechtěl. Já jsem s novým systemem velice spokojen. I manželka která je hrozná konzerva si ho nechala dát na svůj foun a to včera tvrdila že ho nechce a když si to osahala na iPadu tak také konvertovala. Mě už spíš vadí ty aplikace, které ještě nejsou přizpůsobené novému systému.

       • ehiker

        Souhlas, prijde mi pomalejsi prepinani mezi aplikacema a obecne nacitani aplikaci. Jinak odezva UI je bez problemu.

     • Mája K.

      Mě to jede výrazně rychleji, než iOS6…

    • Filip Matoušek

     Ale bacha, kamarád má 4ku a zde mu nejde psani textu. Vždy když píše, ať už v aplikacích, sms a nebo v mailu, tak mu zamrzne zobrazování napsaného textu, takže musí psát poslepu a doufat. Text se nakonec zobrazí ale až po několika sekundách… Já mám 4s a vadí mí že nemám air drop.. Holt apple chce aby si člověk kupoval nové stroje.

 • Jirka

  Ahoj, proč na iphone 4 mám v horní oznamovací liště v pohodě kalendář v tabulce DNES, hezky mi to ukazuje co mě čeká a na iphonu 4S to nemám? Možnost Dnes není ani v nastavení oznamovacího centra, ehm? Děkuji za odpověď.

 • Marth

  Home Sharing pre iTunes vyvojari nedorobili, nefunguje… ten tenky font vyzaduje zrejme retina displej s vysokym rozlisenim, na ipade mini hroza… iOS7 sklamanie… ziadna revolucia… co fungovalo nefunguje a tie nove „vychytavky“ – nic z coho by mal clovek padnut na zadok… neostava nic ine ako hladat na nete ako sa dostat spat k iOS6

  • ehiker

   Kdyz jsem videl tento komentar, hned jsem bezel Home Sharing vyzkouset, protoze ho casto pouzivam, a funguje. Hudba i audioknihy mi na iP4 iOS7 hrajou. Na pocitaci jsem mel 10.8.4 a iTunes 10.0.5 i aktualizovanou verzi 10.8.5 a iTunes 10.1. Na iPadu mini jsem jeste na iOS7 neaktualizoval, uvidim, jak se mi bude libit na iP.
   To pismo je hodne tenky a myslim ze hodne lidi bude mit s citelnosti problemy.

   • Shteffi

    V nastavení
    general settings > Accessibility > Bolt text
    První věc co jsem si v iOS7 zapnul.
    Pak písmo vypadá jako v iOS6

 • Tomáš

  nedokážu vypnout aplikace běžící v pozadí

  • JardaK

   musíš okno té aplikace vytáhnout nahoru

 • Ladislav Bašek

  iPad 2 a nejde mi Siri, jak jí mám aktivovat?

  • panpetr

   stejný problém, ani ji v nastavení nikde nemohu najít

   • panpetr

    Už jsem to vyčetl na zahraničních webech. na IPAD 2 SIri nebude z důvodu slabšího hardwaru

    • Ondřej

     Máte pravdu. Na iPad 2 Siri nikdy nebude, ale neřekl bych, že je to z důvodu slabého hardware. Siri se totiž pár „šikovným lidem“ povedlo rozchodit i na iPhone 3G. Spíš to bude tím, že to Apple prostě zakázal.

     • czechboy0

      Duvodem je ve skutecnosti Applovsky standard „vsechno nebo nic“. Pro pouzitelne vysledky potrebujete dvojity mikrofon, ktery se poprve objevil v iPhonu 4S. Se single mikrofonem je obzvlast v hlucnem prostredi Siri nespolehliva, proto to Apple u techto zarizeni zakazal. Takze nejde o vykon, ale o chybejici hardware.

 • Katka

  Dobrý den, jeden dotaz. Na 5 když se dostanu z příchozí pošty na hlavní stránku, nejde se mi vrátit zpět na příchozí poštu. Pouze na všechny zprávy…?!!! Je v tom nejaký fígl?!? Diky

  • onakvee

   Na hlavnej stránke si dajte v pravo hore „upraviť, následne si môžete vybrať/označiť tie položky, ktoré majú byť na hl. stránke zobrazované a opačne.

 • Makavelli

  Multitasking…. Ive si uvedomil … Alebo odkukal od samsungu tam to funguje presne rovnako iba odstranujes do stran nie do vrchu :D

 • onakvee

  Zdravím,

  v prvom rade chválim autorov článok, avšak musím podotknúť, že moju radosť kazí jeden detail…

  Celkovo je sytém super (páči sa mi), za 5 minút som bol so všetkým stotožnený…avšak sklamala ma jedna vec a tou je multitasking.

  Táto verzia je určite v krok v pred, avšak čakal som „aj“ možnosť uživateľského nastavenia, kde by som si mohol vybrať niektoré appky, ktoré chcem aby bežali stále aj na pozadí. Takto nemôžem využiť napr. appku internet bankingu so súvisiacou appkou generátora kódov…ako náhle jednu hodím na pozadie, ihneď sa odhlási, tým je to celé nepoužiteľné.

  Mal som podľa predbežných recenzií za to, že táto možnosť už bude v novom systéme implementovaná…apple to však pojali inak cez b. fetch.

  Neviete o nejakej možnosti, riešení? Neexistuje vážne nejaké nastavenie?

  • czechboy0

   Bohuzel ne. Sam pouzivam 1Password, mobilni app pro bankovnictvi atd a tam lze nastavit, jestli chcete odhlasit pri prechodu do pozadi. Muzete to teoreticky (v zavislosti na aplikaci) tuto funkci vypnout. Ale z bezpecnostnich duvodu bych to nedoporucoval.
   iOS samotne stale neumoznuje opravdovy multitasking, predevsim z bezpecnostnich a energetickych duvodu.

   • onakvee

    Zdar,

    pred

 • petr

  nevíte někdo jak zrušit ze safari ty tři odporné odkazy na apple disney a yahoo?

  • Marek

   Safari -> zalozky -> oblibene a tam to smazes.

   • Bobo

    A to kde?V nastavení?Mne to nejde…

    • Marek

     V aplikaci Safari si dáš dole na liště záložky a potom mezi tvýma záložkama jsem měl nahoře složku Oblíbené. A v té složce všechno smažeš.

   • Bobo

    Jo díky.Je to přímo v Safari dole,konečně jsem to smazal.

 • Eva

  Po nainstalování nového ios 7 se iPhone 4S vždy po zhasnutí displaye zamkne a je nutno vždy znovu zadat PIN a odemknout jej. Nevíte, jak toto automatické zamykání zrušit?

  • tableguy

   Obecné->kodóvý zámek->frekvence zamykání změň z „bezprostřední“ na delší interval.

   • Eva

    Diky moc.

   • Roman

    Po volbě „kodový zámek“ se mi hned nabízi zadání hesla. Jak se dostat k frekvenci zamykání?

 • Honza

  Dobrý den, mám problém s obrázky (fotky)které si chci nastavit jako tapetu, před update na iOS7 vše ok, ale ted jsou všechny nějak velký a když se to snažím oddálit a vybrat výřez nedostanu se absolutně na požadovanou velikost
  to samé i s obrázky z app wallpapers HD…

  • tableguy

   Mám stejný problém,nevíte někdo jestli se s tím dá něco udělat?Takhle se nedá totiž min půlka tapet či fotek z dřívejška použít :( hodně to vadí

  • Zdeněk Treblík

   Je to z toho důvodu, že máte novou fci náklonu obrazovky.. Tzn: když nakloníte mobil, tak se můžete podívat jakoby pod ikonu… Právě kvůli tomuto pohybu potřebuje mít tapeta rezervu i za hranami dispeje :)

 • Jana

  Ahoj chci se zeptat jak se da smazat jednotlive zpravy v sms?! Dekuju

  • Podřzte na sms prst a z nabídky vyberte další. Pak už je to snadné.

 • Ondřej

  Ahoj, rád bych se zeptal, jestli je možné vypnout 3G síť. V případě, že ano, kde? Děkuji

  • czechboy0

   Settings -> Cellular -> 3G tam jde vypnout. Nebo i vse pripojeni k internetu pres mobilni sit.

   • Ondrej

    V Settings-> Cellular-> Enable LTE… Kdyz to vypnu, 3G se mi stale zobrazuje… Vsechna data nechci vypnout, jen 3G, abych setril baterii… Dekuji

 • Vitas

  Zdravim, v případe ze nainstaluji aplikaci v ios7, uz se mi nezobrazí přes aplikaci pruh s popiskem nova aplikace, jako to bylo v ios 6, nevíte zda to jde nějak změnit v nastavení?

  • czechboy0

   Nove se zobrazuje modra tecka pred nazvem nove nainstalovane/updatovane aplikace.

   • N2by

    Pokud se to synchronizuje pres iTunes, tak se tam ta tecka neukazuje, coz je taky dost blby (mozna bylo i driv, ale to jsem iTunes nebyl nucen pouzivat).

    • czechboy0

     To je mozny, nikdy jsem aplikace neinstaloval ani neupdatoval pres iTunes. A proc to vlastne jste nucen delat vy?

     • N2by

      Protoze od iOS7 mam iTunes Store tak strasne pomalej, ze nejsem schopen na iPadu 2 stahnout vubec nic. Stejne jako update na 7.0.2 jsem musel stahnout skrz iTunes, protoze iPad mi ho ani nenasel. No des.
      PS: Ja jsem ja, ne vy :-D.

 • Misa

  Ahoj mam iPad mini a vcera sem si nainstalovala ios7 a od te doby se mi iPad nechce pripojit na wifi ( u iOS 6 to slo ) , co mam delat ????

  • erticek

   Jak je nastaven Wifi router?
   Zkusil bych dát zapomenout tu wifi, připadně i objovení síťových nastavení

 • erticek

  Vtisknutí Apple ID bude i u iPadu?

  • czechboy0

   Ano, je to funkce iOS 7, ne iPadu ci iPhonu.

   • N2by

    Samozrejme je to dalsi krok jak nedat sve zarizeni lacino kazdemu moulovi. Tzn. urcite je to jedna z mala featur ktera je opravdu k dobru.
    Myslim ale ze nejaka cesticka by se nasla jak to dostat ven, pokud to neni v nejake specialni pameti. Pokud je to jenom soucast iOS ktery jde smazat, tak to pujde dostat pryc.

    • czechboy0

     Je to soucast iOS – ano, ale rozhodne nic, co by slo smazat preinstalovanim iOS. Sam jsem si to overil, kdyz jsem preinstalovaval iOS manualne a opravdu jsem musel pred aktivaci zadat Apple ID, ktere tam v dobe smazani iOS bylo.

     • N2by

      Jasny, nemyslel jsem jen reset, ale spis nejakej Jailbreak, nebo nejaky iso atp…
      Kazdopadne urcite kazdej klacek pod nohy zlodejum je spravnej :-).

 • mical10

  notification centre neukazuje celodenne udalosti len mne alebo aj ostatnym ?

 • Tom

  Kalendář, poznámky, úkoly, ale i Safari působily v šestkové verzi velmi příjemně, protože celkový vzhled mi nenamáhal zbytečně oči. Tím bílým prostředím a nitkovým písmem, které jediné šlo zlepšit nastavením na Bold, to podělali. Práci s mým iPad mini mi tak Apple pořádně otrávil. Proč to, co bylo a je tlačítkem přestało vypadat jako tlačítko? Komu to vadilo? Co to zlepšilo? To co přidali je buď omezeně funkční (control centrum nedovoluje vyměnit ty dvě nepotřebné aplikace za jiné) nebo stále nefunkční (Siri v češtině).
  Co vítám je AirDrop, byť pro trapně omezený výčet funkcí. Smutné je, že to trvalo tak dlouho, když posílat si kde co přes IR, později přes BT umožňovaly už před mnoha lety nejen tzv. chytré telefony, ale i ty naprosto obyčejné, jakými byly např. Nokie s nativním systémem S40.
  Můj závěr je tedy ten, že já osobně bych vyměnil původní design šestkové verze za nové funkce, které nepovažuji za takovou revoluci jakou byl přechod na vše v bílé a nitkové písmo.

  • N2by

   Nejsem zastancem iOS7, ale…
   Pismo se da zvetsit (nebo jen boldovat).
   AirDrop ma omezeni kvuli sireni nelegalniho SW (celkem to chapu) a abych se priznal moc to ani nepotrebuju, protoze je uz tolik sluzeb a aplikaci. Doporucuju iFiles + BOX nebo nejake obecne sluzby.
   Ikony jsou proste hnusny a vypada to trosku jako cirkus, coz je divny u manazerskeho mobilu a ne hracky pro deti. s tim se ale nic delat neda ;-).
   Se zaverem souhlas, taky bych sel nejradeji zpet. On se ale Apple postara aby to moc lidi nedelali (uz jenom tim, ze bude nutit vyvojare, aby to nepodporovali).

 • Emm

  Ahoj, v šestce jsem na Ipadu pozavírala aplikace po dvojitém kliknutí a následně křížkem. Nyní po dvojitém kliknutí se mi sice objeví, co mám otevřené, ale chybí tam ten křížek. Jak to pozavírám ? Díky

  • czechboy0

   Pretahnete aplikaci nahoru mimo obrazovku.

   • N2by

    Zajimave, ze na to nikdo (kdo ocividne nevidel Keynote) neprisel :-).

 • Jiří Heiniš

  Ahoj, po instalaci ios 7 na muj 4S mam problem s nastavenim iMessage a FaceTime. Pise mi to hlasku ze se nelze pripojit a ze mam overit pripojeni k siti… Pritom jsem na wifi. Nevite prosim proc? Moc diky za info. Jirka

 • Terka

  Ahooj, jak mam na iPadu dostat zalozku do oblibenych? V iOS 6 se objevovaly samy podle navstevovanosti, ale ted nevim jak na to, jelikoz nejsem jablickar vubec, mam pouze iPad a to skoro nahodou =D diky

 • Martin

  v ios 7 (IP4S) mi v rychlym pristupu (swipe from the bottom) funguje vse az na prehravani hudby. Hlasitost i jas taky jdou, ale vypnout/zapnout/predchozi/nasledujici skladka nejde zmacknout – vubec to nereaguje. Hledal jsem to na netu a vypada to, ze jsem asi jediny, kdo ma tenhle problem

  • Lukáško Janček

   Mne ide vsetko aj zvuk aj ked volam a nejde mi prehravat hudbu a ani app mi nejde zvuk jebne ma ios7 je total kktina!!!

 • Bob

  Zdravím – poradí prosím někdo – v oznamovacím centru nevidím u aktuálniho dne počasí (TWC) – i když mám v nastavení vše aktivní (zatržítka zelená….).
  Díky – Bob, Praha

 • adulka

  Zdravím tak včera jsem si nainstalovala IOS7 a myslím že mě navždy opustila siri, na ipadu po instalaci 7 vše klape ale iphon ani náhodou, tlačítko vůbec nereaguje v nastavení mám vše zaplé jazyk nastavený ale žádná reakce,jako by v telefonu tahle funkce nebyla. a při zamklém telefonu v roletce kde mám dnes zmeškané a vše se mi zobrazuje pouze dnešní datum žádné počasí nic a nastavené vše je, tak nevím kde bude problém.

 • Pavla

  Ahoj, pri otoceni telefonu nefunguje otoceni displeje, pritom ikonu na zamceni nemam aktivni.. Taky mi nahore zmizely ukazatele signalu, casu a baterky. Objevi se to jen kdyz otevru nejakou aplikaci, nevite kde se to da zmenit?? Diky.

 • Six

  Jak se dá trvale zakázat update na iOS7 ?

  Chtěl bych se toho trvale zbavit, aby se mi ten hnůj pořád nenabízel ani v telefonu ani iTunes. Díky za info

  • N2by

   Tak v iTunes se to pta jestil preskocit tuhle verzi, tak kdyz das preskocit, tak te to urcite otravovat nebude ;-).

 • Víťa

  Jak lze v ios 7 vyhledávat na stŕnce klíčové slovo, když zmizela na klávesnici řádka pro vygledávánirá

 • Tomáš

  V článku píšete: „Dnes má zastávat funkci asistentky – řekne vám dnešní datum, jaké je a bude počasí, jak dlouho by vám trvalo dostat se na vaše častá místa“.
  Poradíte mi jak dosáhnout aby mi v oznamovacím centru iphone zobrazoval trasy na ty častá místa? Díky

 • N2by

  Nevim z ceho je autor tak vysmatej. Kdybych si udelal poradnou zalohu iOS 6, tak uz jsem zpet.
  Tech par usmudlanejch funkcni co k necemu jsou nejsou dobrou vymenou za hnusny GUI a nevim jak vam, ale na iPadu 2 se mi to cele optimalozovani tak podelalo, ze se mi to seka i v menu. Do iTunes Storu jsem se poradne od iOS 7 nedostal a musim zase zpet synchronizovat pres (alespon uz) MAC jak pako. Aktualizace na 7.0.2 sla uz jenom pres MAC, protoze v iPadu se to proste ani nezaclo stahovat.
  Takze 2 kroky zpet a jeden vpred!

 • Karel Soukup

  Ahoj všem co přešli na 7…Máte stejně jako já problém s tím,že se uzamčená obrazovka se samočinně odemyká (např. při vytahování z kapsy při zvonění si hovor přijmu)…a další nepříjemnost, když je aktivní hovor, a obrazovka při telefonu u ucha by měla být nečinná, začne pípat, protože se např. aktivovala klávesnice…atd atd…
  Díky Karel

 • Marcel

  Iphone 4S a mam problem s
  Tym ze pri volani sa zapina display a nasledne uchom zapnem hlasity odposluch alebo vypnem mikrofom.

 • Kristýna

  Od té doby co jsem stáhla ios7 mi iphone 4S nejde nabít přes počítač ukáže se mi okénko duvěřovat nebo nedůvěřovat tomuto počítači, když dám důvěřovat zachvíly mi opět naběhne a takhle pořád dokola s tím že nabíjení minutu funguje posléze to vypadne a dokola takže třeba za hodinu se mi nabil o 10 % ..:/ !

 • jen9k

  nejdou zmensit ikony, neotaci se automaticky obrazovka. uz jsem prosel nastaveni snad 100 krat. zacinam byt fakt nasrany…….jo a objevila se mi nejaka poloviditelna ikona na obrazovce kde je oblibene/zarizeni/plocha/hlas.vytaceni

 • Renny

  Dobrý den, v dřívějších verzích mi šlo nechat spuštěnou aplikaci se staženými videoklipy (free video pro), ale teď když vyjedu na hlavní obrazovku a chci dělat něco jiného, hudba neběží v pozadí..
  Nevíte si s tím někdo rady?

  Díky moc!

 • L.V

  Neví někdo, jak opět nastavit, aby iPhone nedůvěřoval PC, kterému jsem jednou důvěřovat chtěl, kvůli přesunu fotografií ale už nechci…
  Jde to někde smazat, přímo v iPhone?