iWant

iWant

Původní prototyp iPadu měl dvanáctipalcový displej

iWant

Bavíme-li se o vzhledu a zpracování, iPad je bezesporu nejhezčí, nebo alespoň jedním z nejhezčích tabletů na trhu. Má čistý a jednoduchý design typický pro produkty Apple. K výrobě iPadu jsou využívány ušlechtilé materiály a masy zákazníků po celém světě ho zkrátka zbožňují. Jak ale ukazují obrázky prototypu, který vznikl někdy mezi roky 2002 až 2004, iPad nebyl vždy krásný, tenký a elegantní jako dnes. Tehdejší vize jablečného tabletu vypadala spíš jako levný notebook od Dellu – tlustý a z bílého plastu. (Tento dojem má Killian Bell, autor článku, nám spíše připomíná Apple iBook. Poznámka redakce.)

Apple je znám svým tajnůstkářstvím, jak je tedy vůbec možné, že se fotografie prototypu dostaly na veřejnost? Černobílé obrázky obsažené v tomto článku unikly z osobních záznamů dvorního designéra Applu, Jonyho Iva, které byly použity v prosinci 2011 při právních sporech se Samsungem. A jak si na první prototypy vzpomíná jejich tvůrce?

„Moje první vzpomínka na iPad to je velmi mlhavá, ale odhaduji, že to bylo někdy mezi roky 2002 až 2004. Pamatuji si ale, jak jsme vytvářeli podobné modely a zkoumali je a nakonec se z toho stal iPad.“

Až na tloušťku a použitý materiál se tehdejší Ivův návrh nijak radikálně neliší od současného iPadu. Dokonce i dokovací konektor je umístěn stejným způsobem – na spodní části zařízení. Jediné, co na tomto raném návrhu chybí, je hardwarové tlačítko Home.

Serveru Buzzfeed, ač neznámo jak, se navíc podařilo tento prototyp fyzicky získat, a tak ho můžeme se současnou podobou iPadu porovnat. Model označený jako „035“ měl zaoblené rohy a charakteristický černě orámovaný displej. Jak se nakonec ukázalo, původní prototyp měl ale mnohem větší úhlopříčku displeje, pravděpodobně něco kolem 12 palců, což je zhruba o 40 procent větší plocha než u současného iPadu, který má 9,7 palcový displej. Rozlišení původního modelu ovšem neznáme. Poměr stran 4:3 je stejný jako u vyráběných tabletů a celé zařízení se podobalo iBooku. Prototyp iPadu měl tloušťku zhruba 2,5 cm, což je o 1,6 centimetru víc, než má současný model. iBook byl tehdy vysoký asi 3,5 cm.

Díky pokroku v oblasti miniaturizace jednotlivých komponentů mohli inženýři z Applu zařízení za pouhých pár let výrazně ztenčit a dodat tak svému tabletu dnešní mimořádnou eleganci. Ačkoliv neznáme bližší technické specifikace původního prototypu jablečného tabletu, je třeba si uvědomit, jakou rychlostí se pokrok ubírá. Za jak dlouho bude současný iPad vypadat stejně zastarale jako právě objevený prototyp?

Zdroj: CultOfMac.com