iWant

Původní prototyp iPadu měl dvanáctipalcový displej

iWant

Bavíme-li se o vzhledu a zpracování, iPad je bezesporu nejhezčí, nebo alespoň jedním z nejhezčích tabletů na trhu. Má čistý a jednoduchý design typický pro produkty Apple. K výrobě iPadu jsou využívány ušlechtilé materiály a masy zákazníků po celém světě ho zkrátka zbožňují. Jak ale ukazují obrázky prototypu, který vznikl někdy mezi roky 2002 až 2004, iPad nebyl vždy krásný, tenký a elegantní jako dnes. Tehdejší vize jablečného tabletu vypadala spíš jako levný notebook od Dellu – tlustý a z bílého plastu. (Tento dojem má Killian Bell, autor článku, nám spíše připomíná Apple iBook. Poznámka redakce.)

Apple je znám svým tajnůstkářstvím, jak je tedy vůbec možné, že se fotografie prototypu dostaly na veřejnost? Černobílé obrázky obsažené v tomto článku unikly z osobních záznamů dvorního designéra Applu, Jonyho Iva, které byly použity v prosinci 2011 při právních sporech se Samsungem. A jak si na první prototypy vzpomíná jejich tvůrce?

„Moje první vzpomínka na iPad to je velmi mlhavá, ale odhaduji, že to bylo někdy mezi roky 2002 až 2004. Pamatuji si ale, jak jsme vytvářeli podobné modely a zkoumali je a nakonec se z toho stal iPad.“

Až na tloušťku a použitý materiál se tehdejší Ivův návrh nijak radikálně neliší od současného iPadu. Dokonce i dokovací konektor je umístěn stejným způsobem – na spodní části zařízení. Jediné, co na tomto raném návrhu chybí, je hardwarové tlačítko Home.

Serveru Buzzfeed, ač neznámo jak, se navíc podařilo tento prototyp fyzicky získat, a tak ho můžeme se současnou podobou iPadu porovnat. Model označený jako „035“ měl zaoblené rohy a charakteristický černě orámovaný displej. Jak se nakonec ukázalo, původní prototyp měl ale mnohem větší úhlopříčku displeje, pravděpodobně něco kolem 12 palců, což je zhruba o 40 procent větší plocha než u současného iPadu, který má 9,7 palcový displej. Rozlišení původního modelu ovšem neznáme. Poměr stran 4:3 je stejný jako u vyráběných tabletů a celé zařízení se podobalo iBooku. Prototyp iPadu měl tloušťku zhruba 2,5 cm, což je o 1,6 centimetru víc, než má současný model. iBook byl tehdy vysoký asi 3,5 cm.

Díky pokroku v oblasti miniaturizace jednotlivých komponentů mohli inženýři z Applu zařízení za pouhých pár let výrazně ztenčit a dodat tak svému tabletu dnešní mimořádnou eleganci. Ačkoliv neznáme bližší technické specifikace původního prototypu jablečného tabletu, je třeba si uvědomit, jakou rychlostí se pokrok ubírá. Za jak dlouho bude současný iPad vypadat stejně zastarale jako právě objevený prototyp?

Zdroj: CultOfMac.com
 • No tedy na to, že je mezi nimi rozdíl 8-10 let tak bych vůbec netvrdil, že na tu dobu vypadá špatně nebo, že je tlustý atd. No a co, na druhou stranu v roce 2002 kde byla s podobnými zařízeními konkurence? Podle mě neni ošklivý a nevypadá vůbec špatně, jen by tehdy nemohl mít takový úspěch protože nebyl iOS. To dneska kdyby udělali takto tlustý iPad tak má výdrž tak 10dní :D

  • Joer

   Hm, ked sa tak nad tym zamyslim-iPad je presne alebo skoro presne polovica displaya od MacBookpro. Povedal by som ze aj ten vzhlad ked sa pozrem bol asi inspirovany vzhladom  LCD displaya MBP. Jednodeche ako facka, predelime na polovicu, dizajn je dany a mame vymalovane. Len tam napchat creva a je to. Velky Ive si asi tuna moc hlavu nelamal z dizajnom.

   • No co také vymýšlet, vždyť iPad vypadá skvěle, navíc zbytek těla má přesně odvádět pozornost od všeho ostatního a má dávat dojem, že středem všeho je displej a zbytek těla má ustupovat displeji aby nerušil uživatele. Já celkově designu ničeho od Apple nemůžu v podstatě nic vytknout.

    • Vkkuczera14

     Ja mam jednu vytku k dizajnu applu… Negdy jsou dizajnem tak posedli ze daji ustupek kvalite… Stve me ze u vseho puzivaji stejny hlinik… Napriklad u macbooku pro by mohli dat tvrdsi material… Steci s nim negde tuknout a uz je promacknutej(na nekterych mistech je tak hodne profrezovany ze je uplne tenoucky)… A to je ukor dizajnu… Ale jinak veskere zarizeni od applu je dizajnove naprosto fantasticke…

     • To s tim hliníkem je pravda, bohužel… Mám nový iPad a cca měsíc po koupi se mi zhoupla neoprenová brašna ve které ho nosím a i přes slušnou vrstvu neoprenu se mi o hliněnej květináč udělal docela velkej ZUB na hliníkové hraně, tak jsem koupil snapshield abych to alespoň neměl na očích a aby se mi to už nestalo. Každopádně tohle je vlastnost hliníku, nevím zda by to řešilo použití duralu, respektive high-grade aircraft aluminum. Rozhodně by to ale měl řešit liquid metal, pokud jej někdy začnou používat. Navíc je potřeba myslet na praktickou stránku věci a tou je, že pokud by MBP byl třeba z nerezové kalené oceli, tak v tu chvíli aby si chodil každej den do fitka aby jsi ho unesl ;) váha by vzrostla tak na dvojnásobek.

 • Tony Golec

  To je jako když vedle sebe postavím svoje dva ntb iBook G4 (05) + MacBook (08) Alu.. :D