Zavřít reklamu
iWant

Recenze IDOS do kapsy 4 – nejlepší jízdní řády pro iOS 7

iWant

Jako Pražák bez vlastního auta se musím v drtivé většině případů spoléhat na MHD a mít jízdní řády po ruce na telefonu je pro mě nezbytnost. I proto používám aplikaci IDOS (dříve Connections) už od jejího debutu v App Store. Aplikace se od své první verze značně změnila, postupně se nabalovaly funkce a z IDOSu se stal plnohodnotný klient pro webové rozhraní s převážnou většinou funkcí, které nabízí.

iDOS 4 hlavni

Vývojář Petr Jankuj chtěl nicméně aplikaci delší dobu zjednodušit, aby spíš než plnohodnotná verze IDOSu sloužila jako co možná nejrychlejší způsob, jak najít relevantní informace o nejbližším spojení, což je nakonec to, co na iPhonu potřebujeme nejčastěji. Nová verze iOS 7 pro to byla skvělou příležitostí a IDOS 4 jde ruku v ruce s novým designovým jazykem operačního systému Applu.

Zjednodušení si všimneme už na úvodní obrazovce. Předchozí verze se skládala z několika samostatných záložek, nyní máme pouze jedinou obrazovku, kolem které se vše točí. Funkce ze záložek jsou dostupné přímo z hlavní stránky – v horní části lze přepnout mezi hledáním spojení, odjezdů ze zastávky nebo jízdního řádu konkrétní linky. Záložky se objeví tažením prstem doprava a veškeré nastavení, navíc značně osekané, se skrylo do systémového nastavení.

Viditelnou novinkou je mapa ve spodní části, která zobrazuje nejbližší zastávky v okolí vaší lokace. Každý špendlík představuje zastávku, jelikož IDOS zná i přesné GPS souřadnice zastávek v mnoha českých městech. Klepnutím na zastávku ji vyberete do pole Odkud. Díky tomu odpadne zbytečné zjišťování, jak se jmenuje nejbližší zastávka a zároveň vidíte další okolní zastávky, což zase ulehčí rozhodování, kterým směrem se na zastávku vydat, a případné související hledání v mapách.

Podržením prstu na mapě ji lze navíc zvětšit na celou obrazovku a procházet jí podobně jak v dedikované aplikaci Mapy. I zde se budou zobrazovat špendlíky se zastávkami, nicméně z této obrazovky lze zastávku označit nejen jako počáteční, ale i cílovou stanici, pokud třeba navádíte někoho jiného na místo konání akce.

Zastávky Odkud, Kam a případně Přes (je třeba zapnout v nastavení) je však samozřejmě možné vyhledávat klasicky. Aplikace našeptává zastávky po napsání prvních písmen. Zmizely dříve přítomné oblíbené stanice, místo toho aplikace po otevření okna pro vyhledání nabídne nejčastěji používané zastávky. De facto tak vybírá oblíbené stanice za vás. Nemusíte tak přemýšlet, které stanice si chcete uložit do oblíbených, IDOS je zobrazí v dynamickém pořadí. Možné je samozřejmě vybrat i aktuální pozici a nechat tak aplikace vybrat stanici dle vaší polohy. Pro podrobnější hledání je pak dostupná nabídka Pokročilé, kde si vyberete třeba spoje bez přestupů nebo dopravní prostředky.

Jízdní řády vybíráte z nabídky, která se objeví po klepnutí na horní lištu s názvem řádu. IDOS umí odfiltrovat naposledy používané jízdní řády pro rychlé přepínání, pro kompletní přehled je třeba seznam přepnout na Všechny. Do této nabídky se také schovala možnost koupě SMS jízdenky podle vybraného řádu.

Výpis nalezených spojů je výrazně přehlednější než kdykoliv předtím. Nabídne totiž pro každé spojení kompletní přehled přestupů, aniž by bylo třeba otevírat detail spoje. Zobrazí nejen jednotlivé linky, ale také čas cesty a dobu čekání mezi přestupy. Mapa v horní části pak zobrazí počáteční i cílovou stanici. Z této obrazovky je také možné přidat spoj do záložek nebo poslat celý výpis (tedy ne jen jednotlivé spojení) e-mailem.

Jelikož už výpis nabídne ty nejdůležitější informace, detail spoje se proměnil v jakýsi itinerář, kde místo nezáživného přehledu jednotlivých přestupů vypíše instrukce podobně jako navigační aplikace. Ty mohou znít například: „Vystupte, jděte přibližně 100 m, vyčkejte 2 min na Tram 22 a jeďte 6 minut do zastávky Národní třída.“ K tomu přidá i přehled všech stanic, kterými budete projíždět bez nutnosti cokoliv rozklikávat. Nicméně klepnutím na libovolnou část otevřete přehled všech stanic pro daný spoj.

Celou cestu si můžete z nabídky také nechat ukázat na mapě, což se hodí zvlášť u přestupů, kde jednotlivé stanice mohou být i stovky metrů od sebe, a vy pak nemusíte bloudit a strachovat se, že navazující spoj odjede dřív, než zastávku najdete. Stejně tak lze spoj uložit do kalendáře včetně upozornění nebo jej poslat prostřednictvím SMS.

Pro vlaky a autobusy zde bohužel chybí některé informace, například čísla nástupišť, je ovšem otázkou, zda jsou vůbec prostřednictvím API dostupná. Dalším prozatímním nedostatkem je absence historie hledání, která byla v předchozí verzi k dispozici, nicméně by se měla objevit v budoucí aktualizaci.

Jak již bylo zmíněno na začátku, IDOS umožňuje i vyhledávat odjezdy všech linek z konkrétní zastávky, což skvěle supluje hledání ve fyzických jízdních řádech na zastávce. Jelikož lze do hledání zadat aktuální pozici místo vepisování jména zastávky, relevantní informaci zjistíte rychleji, než kdybyste měli udělat pár kroků na nástupišti. Nakonec je tu i možnost i vyhledání trasy linek.

IDOS 4 je velkým krokem dopředu, hlavně z hlediska jednoduchosti použití a intuitivnosti uživatelského rozhraní. Ačkoliv vypadá aplikace výrazně zjednodušená, ve skutečnosti přišla jen o několik málo funkcí, které nikdo příliš nepoužíval. Nová verze není bezplatnou aktualizací, nýbrž novou samostatnou aplikací, což můžeme vidět u softwaru pro iOS 7 poměrně často. Každopádně čtvrtá verze IDOSu je skutečně zcela novou aplikací přepsanou od základu se zcela novým uživatelským rozhraním, ne jen mírnou grafickou změnou.

Cestujete-li městkou hromadnou dopravou, vlakem nebo autobusem často, nový IDOS je prakticky nutnost. V App Store lze najít několik alternativ, ale aplikace Petra Jankuje je po stránce funkcí i vzhledu nepřekonaná. Je dostupná zatím pouze pro iPhone, nicméně časem by měla přibýt v rámci aktualizace i verze pro iPad.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/idos-do-kapsy-4/id737467884?mt=8″]