iWant

Recenze IDOS do kapsy 4 – nejlepší jízdní řády pro iOS 7

iWant

Jako Pražák bez vlastního auta se musím v drtivé většině případů spoléhat na MHD a mít jízdní řády po ruce na telefonu je pro mě nezbytnost. I proto používám aplikaci IDOS (dříve Connections) už od jejího debutu v App Store. Aplikace se od své první verze značně změnila, postupně se nabalovaly funkce a z IDOSu se stal plnohodnotný klient pro webové rozhraní s převážnou většinou funkcí, které nabízí.

iDOS 4 hlavni

Vývojář Petr Jankuj chtěl nicméně aplikaci delší dobu zjednodušit, aby spíš než plnohodnotná verze IDOSu sloužila jako co možná nejrychlejší způsob, jak najít relevantní informace o nejbližším spojení, což je nakonec to, co na iPhonu potřebujeme nejčastěji. Nová verze iOS 7 pro to byla skvělou příležitostí a IDOS 4 jde ruku v ruce s novým designovým jazykem operačního systému Applu.

Zjednodušení si všimneme už na úvodní obrazovce. Předchozí verze se skládala z několika samostatných záložek, nyní máme pouze jedinou obrazovku, kolem které se vše točí. Funkce ze záložek jsou dostupné přímo z hlavní stránky – v horní části lze přepnout mezi hledáním spojení, odjezdů ze zastávky nebo jízdního řádu konkrétní linky. Záložky se objeví tažením prstem doprava a veškeré nastavení, navíc značně osekané, se skrylo do systémového nastavení.

Viditelnou novinkou je mapa ve spodní části, která zobrazuje nejbližší zastávky v okolí vaší lokace. Každý špendlík představuje zastávku, jelikož IDOS zná i přesné GPS souřadnice zastávek v mnoha českých městech. Klepnutím na zastávku ji vyberete do pole Odkud. Díky tomu odpadne zbytečné zjišťování, jak se jmenuje nejbližší zastávka a zároveň vidíte další okolní zastávky, což zase ulehčí rozhodování, kterým směrem se na zastávku vydat, a případné související hledání v mapách.

Podržením prstu na mapě ji lze navíc zvětšit na celou obrazovku a procházet jí podobně jak v dedikované aplikaci Mapy. I zde se budou zobrazovat špendlíky se zastávkami, nicméně z této obrazovky lze zastávku označit nejen jako počáteční, ale i cílovou stanici, pokud třeba navádíte někoho jiného na místo konání akce.

Zastávky Odkud, Kam a případně Přes (je třeba zapnout v nastavení) je však samozřejmě možné vyhledávat klasicky. Aplikace našeptává zastávky po napsání prvních písmen. Zmizely dříve přítomné oblíbené stanice, místo toho aplikace po otevření okna pro vyhledání nabídne nejčastěji používané zastávky. De facto tak vybírá oblíbené stanice za vás. Nemusíte tak přemýšlet, které stanice si chcete uložit do oblíbených, IDOS je zobrazí v dynamickém pořadí. Možné je samozřejmě vybrat i aktuální pozici a nechat tak aplikace vybrat stanici dle vaší polohy. Pro podrobnější hledání je pak dostupná nabídka Pokročilé, kde si vyberete třeba spoje bez přestupů nebo dopravní prostředky.

Jízdní řády vybíráte z nabídky, která se objeví po klepnutí na horní lištu s názvem řádu. IDOS umí odfiltrovat naposledy používané jízdní řády pro rychlé přepínání, pro kompletní přehled je třeba seznam přepnout na Všechny. Do této nabídky se také schovala možnost koupě SMS jízdenky podle vybraného řádu.

Výpis nalezených spojů je výrazně přehlednější než kdykoliv předtím. Nabídne totiž pro každé spojení kompletní přehled přestupů, aniž by bylo třeba otevírat detail spoje. Zobrazí nejen jednotlivé linky, ale také čas cesty a dobu čekání mezi přestupy. Mapa v horní části pak zobrazí počáteční i cílovou stanici. Z této obrazovky je také možné přidat spoj do záložek nebo poslat celý výpis (tedy ne jen jednotlivé spojení) e-mailem.

Jelikož už výpis nabídne ty nejdůležitější informace, detail spoje se proměnil v jakýsi itinerář, kde místo nezáživného přehledu jednotlivých přestupů vypíše instrukce podobně jako navigační aplikace. Ty mohou znít například: „Vystupte, jděte přibližně 100 m, vyčkejte 2 min na Tram 22 a jeďte 6 minut do zastávky Národní třída.“ K tomu přidá i přehled všech stanic, kterými budete projíždět bez nutnosti cokoliv rozklikávat. Nicméně klepnutím na libovolnou část otevřete přehled všech stanic pro daný spoj.

Celou cestu si můžete z nabídky také nechat ukázat na mapě, což se hodí zvlášť u přestupů, kde jednotlivé stanice mohou být i stovky metrů od sebe, a vy pak nemusíte bloudit a strachovat se, že navazující spoj odjede dřív, než zastávku najdete. Stejně tak lze spoj uložit do kalendáře včetně upozornění nebo jej poslat prostřednictvím SMS.

Pro vlaky a autobusy zde bohužel chybí některé informace, například čísla nástupišť, je ovšem otázkou, zda jsou vůbec prostřednictvím API dostupná. Dalším prozatímním nedostatkem je absence historie hledání, která byla v předchozí verzi k dispozici, nicméně by se měla objevit v budoucí aktualizaci.

Jak již bylo zmíněno na začátku, IDOS umožňuje i vyhledávat odjezdy všech linek z konkrétní zastávky, což skvěle supluje hledání ve fyzických jízdních řádech na zastávce. Jelikož lze do hledání zadat aktuální pozici místo vepisování jména zastávky, relevantní informaci zjistíte rychleji, než kdybyste měli udělat pár kroků na nástupišti. Nakonec je tu i možnost i vyhledání trasy linek.

IDOS 4 je velkým krokem dopředu, hlavně z hlediska jednoduchosti použití a intuitivnosti uživatelského rozhraní. Ačkoliv vypadá aplikace výrazně zjednodušená, ve skutečnosti přišla jen o několik málo funkcí, které nikdo příliš nepoužíval. Nová verze není bezplatnou aktualizací, nýbrž novou samostatnou aplikací, což můžeme vidět u softwaru pro iOS 7 poměrně často. Každopádně čtvrtá verze IDOSu je skutečně zcela novou aplikací přepsanou od základu se zcela novým uživatelským rozhraním, ne jen mírnou grafickou změnou.

Cestujete-li městkou hromadnou dopravou, vlakem nebo autobusem často, nový IDOS je prakticky nutnost. V App Store lze najít několik alternativ, ale aplikace Petra Jankuje je po stránce funkcí i vzhledu nepřekonaná. Je dostupná zatím pouze pro iPhone, nicméně časem by měla přibýt v rámci aktualizace i verze pro iPad.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/idos-do-kapsy-4/id737467884?mt=8″]
 • Mimo zatím chybějícího redesignu na iOS 7, je nějaký důvod, proč po letech přejít ze zdarma nabízeného klienta jizdnirady.cz ? (Když píšete, že je nepřekonaná) https://itunes.apple.com/us/app/jizdni-rady-idnes.cz/id473503749?mt=8

  • Tak třeba že IDOS je bez reklam, zmíněná funkce s mapou, výrazně lepší UI (nejen design), mnohem lepší výpis nalezených spojení… všechno je to v recenzi, srovnání je pak už na vás.

   • ghoast

    Zmínil bych ještě v „jízdních řádech“ chybějící možnost volby přestupní stanice a „našeptávání“ názvů stanic.
    Trochu bych se obával aktuálnosti spojů v IDOS4 (např. v případě výluky apod.). Nevím z jaké databáze aplikace čerpá…
    Rovněž by mě velmi zajímalo srovnání svižnosti těchto dvou aplikací!

    • IDOS si sahá do stejné online databáze jako webová verze, takže výluky se tam hned projeví. Co se týče svižnosti, starší verze IDOSu byla svižnější než Jízdní řády a nový IDOS je výrazně rychlejší než starší IDOS, hlavně při hledání výsledků. Zvlášť na EDGE je to poznat, ale zrychlení jsem zaznamenal i na 3G.

     • ghoast

      Díky!

 • George K

  Kvůli necelým třem Eurům nebudu skuhrat nad tím, že jsem si aplikaci koupil asi před měsícem a teď bych měl znovu, pokud ovšem odpadly ty hrůzy, které v původní aplikaci byly: neuvěřitelně nepříjemné zadávání zastávek, špatná idetifikace zastávek a hlavně nalezení úplně jiných spojů, než u IDOSu na webu!

  • Jak je zadávání zastávek nepříjemné? Díky našeptávání napíšu pár písmenek a je to, navíc si to pamatuje dříve vyhledávané zastávky. Co se týče druhému problému, nahlaste to vývojáři, může se jednat o nějakou chybu.

   • George K

    Dost jsem bojoval se zjištěním spoje, když jsem byl na Kačerově a chtěl jet busem do stanice Vrbova. Jsem sice v Praze, ale když zadám Vrbova, plete se tomu nějaká Vrbová, když zadám Praha, Vrbova, jsou tam kupodivu dvě čárky mezi Prahou a stanicí. Po tom, co se třikrát uklepnu a musím se vrátit o krok zpátky, by mě trefilo, že z mého zadání nic nezůstalo a můžu začít znovu.
    Co se týká spojů, tak konkrétně MHD v Ústí n/L mi na webu najde v pět ráno autobus odněkud někam, ale na iPhone mi to jeden spoj úplně vynechá. A je dobrodružství, čemu teda věřit, jestli to pojede nebo ne.

    • Říkám, doporučuji napsat vývojáři a nedostatky řešit s ním.

 • ales

  nevimm proc to neudelal jako upgrade idosu

 • sejrus

  jo, parada. jen je skoda, ze je treba kazdou novou verzi vzdy koupit :( co mam jako delat s temi predchozimi dvema verzemi? pan Jankuj sice odstranuje nedostatky, ale pokazde si to necha solidne zaplatit. :( cekal bych, ze update bude zdarma.

  • ales

   presne, moje rec

 • Michal

  Aplikace je zbytečná pro Pražáky. Doporučuji free appku – MHDapp, která je zdarma a také uspusobena iOS7. Ma stejné možnosti a pravidelně updatuje.. (y)

 • Adam

  Jak jiz nekteri rekli. Moc nerozumim, proc to neni update predchozi verze. Ktera navic neni uplne funkci v iOs 7 ( pada pri prechodu z aplikace mapy a dalsi nedostatky ) predchozi verzi jsem si koupil a byl zklaman jeni nekorektni funkcnosti a s pocitem ze to vyresi urcite update jsem ji v appstore nevracel.. Ale asi jsem mel. I kdyz to jsou 3€ tak i to jsou penize

  • George K

   To se tu – myslím – řešilo nedávno a problém bych v tom neviděl, pořád je tu možnost prostě nekupovat. Když nekoupí nikdo, je to pro vývojáře jasný signál, že takto to nepůjde. Před-předchozí verze neznám, ale oproti minulé to je velký rozdíl (na pohled, jinak jsem nezkoušel) a udělat takové změny v designu rozhodně není práce na odpoledne. Ani na dvě.

   • sejrus

    vyvoj zcela nove aplikace a jeji zpoplatneni je OK, ale to ze ale puvodni aplikace neprochazi zadnymi vetsimi updaty a opravami nedostatku a vse pokazde zahrne az do zpoplatnene verze OK neni! pripada mi to trochu nefer. zatim zustanu u verze predchozi. nejde mi o tech 70kc, ale o to, ze platime pokazde tech 40-70kc i za updaty a opravene nedostatky, ktere jsou jinde v ramci updatu zdarma.

    • George K

     Tak jako uživatel bych určitě uvítal, kdybych měl vše zadarmo, ale na druhou stranu jsem realista a nevím, kde se vzala ta myšlenka, že je nějaký automatický nárok na update zdarma. Resp. na update a opravy chyb proč ne (když pominu, že program kupujete „tak, jak je“), ale na upgrade? Nezastávám se přímo IDOSu, protože tam jsem používal pouze tu „minulou“ verzi a žádnou další, tak nedokážu porovnat, jaký byl přínos těch novějších verzí.
     Je ovšem vidět jeden zajímavý trend: bez ohledu nízkou cenu aplikací, uživatelé chtějí navždy aktualizace zadarmo a ještě se v této zcestné myšlence utvrzují tak dlouho, až mezi nimi vznikne konsensus, že by to tak prostě MĚLO být. Takže cena 70 korun s tím evidentně nesouvisí, remcalo by se i u jedné koruny a oháněli bychom se „principem“. Sakra, tak to prostě nekupujte, ne? Je to tak jednoduchý.

     • sejrus

      no jenze spousta lidi remcalo, ze je to zabugovany, ze to pada atd. a kolik bylo updatu? mozna dva? me stve to, ze se to stava pravidlem. u kazdeho minimalnhi vylepseni ci opravy chyby bylo vyhlaseno, ze oprava prijde s updatem nove verze. a ted ten update prisel, ale za 70Kc. tak at pan Jankuj vyhlasi ze je pronajem na rok 3eura a kazdy rok je treba zaplatit znovu abych dostal vylepsenou opravenou predchozi verzi a je to. a nekteri uz i u nove verze hlasi ze to pada. tak je u spousty lidi je obava, ze narazi na nejaky problem, ktery bude vyresen zase opet az za rok v nove 70kc verzi. o tom to cele je. chapu, ze vyvoj neco stoji a nejde si dovolit delat zmeny zadarmo jak to dela vetsina mezinarodnich aplikaci, ale budme tedy ferovy.

      • George K

       Když se podíváš dolů do diskuze, tak na funkčnost jsem si sám stěžoval, takže v tom jsme určitě zajedno. Taky jsem psal, že se nemůžu IDOSu úplně zastávat, protože jeho chybovou historii neznám.
       Ale srovnávat mezinárodní aplikace, kde je daleko větší počet potenciální zákazníků (resp. nezáleží na tom, kde aplikace vznikla, ale její účel – což IDOS asi v USA neprorazí), zase úplně fér není.

       • sejrus

        vsak to ja uznavam. jen podle me moc neobstoji argument, ze si mam tedy nechat starou verzi. podle me se nejedna o novou aplikaci ale jen ruzne verze te stejne a neverim, ze se ted IDOS do kapsy bude opravovat updatovat atd. A v pripade nejakeho problemu ci neaktuality se to spise necha vyhnit a bude uzivatelum predhazovano, ze si maj koupit novou. je treba asi u teto aplikace pocitat s castkou 70kc na rok.

 • Petr Jankuj

  Já doufám, že Vám všem bude aplikace dobře sloužit a usnadní Vám cestování. Za jakékoliv problémy se omlouvám a neváhejte mě kontaktovat. Aplikace prošla intenzivním testováním testery a chtěl bych jím touto formou taktéž poděkovat. Byli jste skvělí!

  • Marek Fořt

   Zatím bezproblémové, jen by to chtělo už nový iPhone, aplikace (stejně jako celý iOS) mi už jede příliš pomalu.

 • Tonda

  Osobně můžu doporučit spíš aplikaci CG Transit, která mi přijde o dost rychlejší (např. při výběru zastávek) a celkově mi přijde přehlednější a funkčnější než IDOS (stará verze, novou pořizovat nebudu).
  Jinak mi přijde ale licenční politika vývojáře IDOSu docela zvláštní. Tohle už je podruhé, co starou verzi odstřihnul a nechal si zaplatit za novou.

  • Martin Kozák

   CG Transit je offline. Používá jízdní řády stažené do mobilu, díky čemuž našeptává rychleji.

   • Loker

    aha,takze uplne nejlepsi,zadne poplatky za nutnost byt pri vyhledavani na siti ;)

    • Martin Kozák

     Připojení nepotřebuje, dokonce aplikace jako taková je zdarma, ale platí se roční licence za jízdní řád. Celkově to pak vyjde dráž, ale za tu rychlost to myslím stojí.

  • mkrupala

   Taky používám tuto aplikaci a přijde mi normální za služby v přiměřené kvalitě zaplatit. A jestli zaplatím 50 nebo 100 fakt neřeším, proboha co to je za peníz? To někdo z váš řeší? Vždyť ty ceny jsou směšné…, když si uvědomíte, kolik zaplatíte za třeba navigaci v mobilu a kolik stojí externí navigace, fakt mi přijde směšné se bavit o tom, že zaplatím kilo za kvalitní aplikaci…

 • Vojtech Benes

  Ahoj,
  podarilo se nekomu vlozit trasu do kalendare? Me se v kalendari zobrazi nesmyslne datum do a ten event nelze ulozit. a z roku 2000 se mi nechce prejizdet na dnesek. je to chyba jen u me nebo v app?

 • adam

  Nevíte jak přidat pole pro výběr přestupni stanice?

  • Petr

   Aplikace má nastevní mezi ostatními nastaveními iOS (tj. v app Nastavení)

 • Deestrone

  Pana Jankuja rad podporim ale tohle je uz podruhe ze si necha zaplatit stejnou aplikaci prvni byla Connections druha byla IDOS do kapsy a ted tato to ako kazdej rok si vsechno necha zaplatit ? nereknu jednou este podruhe to pochopúim ale tri krat stejnou aplikaci ???

  • Petr Jankuj

   Aplikace využívá oficiální API služby IDOS a tím se odlišuje od ostatních. Staré verze aplikací jsou funkční stále a nové verze nikdy nebyly jen kopií staré, ale vždy významné major updaty. Komu stačí základní funkce ostatních aplikací, necht si je používá. Alternativ je dostatek.

   • Deestrone

    dobre zeptam se takhle budete starou verzi podporovat nebo ji zariznete ako predesle ?

    • Trenege

     Pochopitelne,ze nebude pro starou verzy podpora,to by pak nova verze postradala veskery smyl ;)

     • Deestrone

      takze funkcni max do konce roku potom IDOS zmeni jizdni rady a muzu mazat a koupit novou fakt super :-D

     • Deestrone

      To si stahnu radsi jizdni rady iDnes.cz mam to zdarma a ponukne mi stejne co tohle stejnak ocekavam od aplikace jenom bezne veci to nemusim kvuli tomu kupovat placenou aplikaci tym me pan Jankuj sklamal ako chapu ze potrebuje vydelat penize ale kazdej rok nova aplikace kterou musim znova zaplatit mi pride z jeho strany nefer ja jsem koupil po peti letech IM+Pro7 to chapu ale pan Jankuj uz odvtedy udelal uz tri aplikace Connections,IDOS do kapsy a ted tuhle to uz jsou tri zbytecne aplikace navic nic proti vam pan Jankuj ale pride vam to fer?? videlavat trikrat na stejnej aplikaci????

   • Deestrone

    pane tu jde o podporu ci se docka stara verze aktualizace ale pravdepodobne asi ne nemam pravdu? ona funkcni bude ale dokdy pane ja vas rad podporim ale pride mi nefer ze starou verzi zariznete a hned mate novou a pokud uz starou verzi podporovat nebudete tak proc starou verzi z appstoru nestahnete

 • Deestrone

  pardon potreti

 • Pan

  Appka Jizdniradyidnes.cz zdarma a srat na nejakej idos,kterej zebra kazdou chvili kacky :(

  • Marek Fořt

   Žebrá? Vždyť Petr jankuj odvedl skvělou práci, která je hodna zaplacení. Já si za dennodenně používanou aplikaci klidně připlatím.

  • Marek Fořt

   Nevím tedy jak to bylo s předešlými, ale toto je v podstatě nová aplikace. Ostatně potom žebrá tak polovina vývojářů po celém světě, co vydali update pro aplikace pro iOS7.

   • Klon

    no ono jde o to,ze kdyz si neco koupim(cokoli a jakkoli drahe)vyzaduji,aby mi to fungovalo/to je fer,ne?Ale kdyz si koupim appku a za nejakou dobu jsem NUCEN ke koupi nove(pac ta stara mi nebude fungovat/kdyby fungovala,nevydava se nova-nemusi),tak to me jako stve.Kdyby bylo u appky napsano,cena xy eček za rok pouzivani,nereknu ani popel a poohlednu se po jine u ktere dostanu za sve penize opravdu to,co chci ;) pekny denTaky by se ti nelibilo,kdyby sis koupil ted PS4 a pristi rok by se zacali delat hry,ktere PS4 nepobere a byl nucen koupit PS5,ktery ti bude nabizen ;)kdybys tu informaci mel,urcite by sis koupil XBOX,ktery by mel podporu nekolik let ;)

    • Marek Fořt

     No, a ta stará už nefunguje?

  • Lukáš Valenta

   každou chvíli? Každé dva roky. A ta aplikace od iDnesu je nepoužitelná.

 • Marek Fořt

  Všem, co si stěžují na to, že to není jen bezplatný update, tak si uvědomte – čekali jste snad, že když jste si koupili GTA IV, že dostanete zadarmo i GTA V? Asi ne a tady je ten princip stejný.

  • sejrus

   kdyby vysla zaroven oprava a drobny update puvodni IDOS, tak nereknu ani popel.

   • Marek Fořt

    Ono to je dost podobné jako s těmi hrami. Také už se jimi vývojáři při vydání nového dílu nezabývají. A jaký drobný update byste si představoval? A jaká oprava?

  • Tlupa

   Hra GTA IV je naprosto jina hra nez GTA V(to je zase priklad :D)Mam lepsi,kdyz si koupim FIFU 14,tak k ni mam cely rok podporu v podobe novych updatu ;) pak je na me zda si koupim 15ku.Jizdni rady se az tak nemeni ;)

   • Marek Fořt

    Ale vždyť k IDOS byla taky podpora (rok? Teď přesně nevím, ale určitě to nebylo jen pár měsíců). Jízdní řády se sice až tak nemění, ale aplikace se změnila opravdu razantně.

  • Deestrone

   to je sice pravda ale autor kdyz udela novou hru tak na starou mas stale update i kdyz malej ale aspon je nejakej mas to trebars u angry birds ktorych mas hned nekolik epizod i kdyz vijde nova ale stare jsou stale podporovane tu by som hry neopovazil porovnavat s aplikaci pana Jankuja a je maximalna drzost od neho ze je jasne ze starej IDOS do kapsy podporu uz nikdy nedostane ale pan Jankuj ju stale nabizi za penize v appstoru mal by mat aspon trosku charakteru a verzi na kterou uz podpora nikdy nebude by mel z appstore stahnout,mnoho lidi si to treba stahne ale podpory se ta aplikace uz nikdy nedocka a staci ze IDOS zmeni jizdny rad a konec nic proti panovi Jankujovi nemam prajem mu hodne uspechu ale z jeho strany mi to pride taketo jednani dost sarkasticke

 • Lukáš Valenta

  Aplikace je skvělá. Konečně jsou jízdní řády jednoduché, příjemné a hlavně hezké.

  A vy všichni, co fňukáte, že musíte platit znovu: Předchozí aplikace byla ve storu od roku 2011. Srpna 2011! To znamená, že vydržela přes 2 roky. A za celou tu dobu od Vás autor neměl žádné peníze navíc, tak teď je v rámci předělání vyžaduje a vy mu nadáváte? Vy pracujete zadarmo, že to očekáváte od jiných?