iWant

Western Digital My Passport Studio – externí disk s unibody

iWant

Společnost Western Digital je v současné době největší světový výrobce pevných disků. Mezi jeho portfolio patří také externí disk My Passport Studio, který je k dispozici v kapacitách 500 GB, 1 TB a 2 TB. Do redakce se nám dostala nejvyšší verze a my ji tak mohli podrobně otestovat.

Zpracování a výbava

My Passport Studio je svým zpracováním velice unikátní, jeho tělo je totiž tvořené ze dvou kusů hliníku v kombinaci stříbrné a černé barvy, čímž koresponduje se vzhledem počítačů Apple. Postavíte-li ho například vedle MacBooku Pro, budete mít pocit, jako by disk byl jeho nedílnou součástí. Pod hliníkovým tělem se nachází 2,5″ disk Western Digital WD10TPVT Scorpio Blue s 5200 otáčkami za minutu, 8 MB cache a rozhraním SATA 3Gb/s. Disk lze poměrně snadno rozebrat a My Passport Studio je tak jeden z mála disků, který teoreticky umožňuje disk uvnitř vyměnit.

Ačkoliv je disk určen spíše pro stacionární použití, svými kompaktními rozměry (125 × 83 × 22,9 mm) spíše připomíná přenosnou verzi. Ani váha 371 g rozhodně nebrání přenášení, batoh nebo tašku vám nijak zvlášť nezatíží, kovové šasi ho pak chrání před možným poškozením. My Passport Studio navíc nepotřebuje externí zdroj pro napájení, vystačí si s proprietárním napájením přes připojený USB nebo FireWire kabel.

Na boku se nachází tři porty, jeden micro-USB port a dva devítipinové FireWire 800. Právě přítomnost FireWire dává pocit, že je disk určen především pro počítače Mac, které jsou s výjimkou MacBooku Air tímto portem vybaveny, ostatně právě Apple toto rozhraní vyvinul. FireWire je obecně rychlejší než USB 2.0, nabízí teoretickou rychlost necelých 100 MB/s, zatímco USB pouze 60 MB/s. Díky hned třem portům bude s diskem možno pracovat z více počítačů najednou a díky dvěma FireWire portům i při vyšších rychlostech. Jen je škoda, že disk nemá také Thunderbolt, který bychom zde vzhledem k ceně disku očekávali. Práci s diskem pak indikuje malá dioda nacházející se nalevo od portů.

K disku dostanete také dva kvalitně zpracované půlmetrové kabely, jeden s koncovkami Micro-USB – USB a 9-pin FireWire – 9-pin Firewire. Délka kabelů je tak tak dostačující pro přenosný disk, pro běžné použití budeme možná muset sáhnout po delší variantě v nejbližším obchodě s elektronikou. Ještě zmíním, že se naspodu disku nachází čtyři gumové pacičky, na kterých My Passport Studio stojí.

Test rychlosti

Disk byl z výroby naformátován na souborový systém HFS+ žurnálový, proto jsme test provedli pouze na Macu. Rychlost čtení a zápisu jsme testovali na MacBooku Pro 13″ (mid–2010) pomocí programů Aja System test a Black Magic Disk Speed test. Výsledná čísla jsou průměrné hodnoty z několika testů z obou aplikací.

[ws_table id=“6″]

Jak můžete podle naměřených hodnot vidět, My Passport Studio nepatří zrovna mezi nejrychlejší, jak v případě USB 2.0, tak i u FireWire. Spíše bychom ho vzhledem k rychlostem konkurenčních disků řadili k mírnému nadprůměru, což je vzhledem k výbornému zpracování a vysoké ceně celkem zklamání. Rozhodně jsme od tohoto kusu čekali víc, zejména u připojení přes FireWire.

Dodávaný software

Na disku také naleznete DMG soubor obsahující několik doplňkových programů přímo od výrobce. První z nich se jmenuje WD Drive Utilities a jedná se o jednoduchý nástroj pro správu disku. Obsahuje základní diagnostické programy jako kontrola stavu SMART a také opravu chybných sektorů disku. Další z funkcí je nastavení automatického vypínání disku po určité časové periodě, ostatně to si lze nastavit přímo v systému OS X. Poslední funkce umí zcela smazat disk, což rovněž zvládne i Disková utilita.

Druhou aplikací je WD Security, která umí zabezpečit disk heslem. Není to přímo šifrování disku, jaké nabízí File Vault 2, jen budete vždy při přístupu k disku vyzváni k zadání hesla, které si určíte. To se hodí zejména pokud chcete použít My Passport Studio jako přenosný disk. Pokud však heslo zapomenete, ke svým datům se už nedostanete. Alespoň si můžete zvolit nápovědu, která vám pomůže si na heslo v případě výpadku paměti vzpomenout.

Závěr

My Passport Studio je bezesporu jeden z nejhezčích disků na trhu, zvlášť pokud se příslušenství snažíte ladit do stylu Applu. Disk má však několik záporů. První z nich je již zmíněná rychlost, kterou bychom očekávali trochu v jiné výši. Další je poměrně vysoká provozní teplota disku, a to i v nečinnosti. Třetí je pak celkem vysoká cena, což je ale i důsledek záplav v Thajsku. Oficiální prodejní cena činí 6 490 Kč, což je například jen o 500 korun méně, než dáte v Apple Online Store za Time Capsule o stejné kapacitě.

Co naopak potěší, je prodloužená tříletá záruka. Pokud tedy hledáte odolný externí disk s rozhraním FireWire, který vám bude skvěle ladit s vaším Macem, třeba bude My Passport Studio to pravé. Za jeho zapůjčení děkujeme českému zastoupení společnosti Western Digital.

Galerie