iWant

S aplikací Quadro okusíte, co může na Macu nabídnout Touch Bar

iWant
Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445 Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445

Používám MacBook Pro z roku 2014 a jsem naprosto spokojený. Nové stroje s Touch Barem se mi sice líbí, ale nejde o funkce, které nutně potřebuji. V Apple Storech jsem ze zvědavosti nový dotykový panel na MacBoocích Pro pochopitelně vyzkoušel a některá užití mi přišla šikovná, jako například zkratka pro rychlé vytvoření e-mailu nebo otevření oblíbeného webu.

Na klávesnici píšu všemi deseti prsty a při krátkém testování Touch Baru mi přišlo, že si ho prsty často zakrývám, a tak jsem musel vždy nejprve rukou uhnout a až pak s Touch Barem pracovat, což by mě v práci vcelku brzdilo. Často – a to mi skalní příznivci Maců jistě dají za pravdu – bylo pro cokoliv mnohem rychlejší použít klávesovou zkratku. Nedávno jsem však objevil další alternativní způsob ovládání, který nejvíce připomíná zmíněný Touch Bar – aplikaci Quadro.

Hned na začátku je potřeba uvést, že vývojáři této aplikace nechtějí konkurovat Touch Baru, což vzhledem k provedení ani pořádně nejde. Jejich smyslem je představit lidem další možnost, jak mohou rychleji ovládat MacBook a jednotlivé aplikace, a to zejména v případě, když nemají zažité zmíněné klávesové zkratky.

Interaktivní dlaždice

Princip je prostý. Quadro promění iPhone nebo iPad v dotykovou plochu s tlačítky (dlaždicemi), pomocí nichž můžete ovládat některé funkce a aplikace na MacBooku. Z App Storu si nejprve musíte stáhnout aplikaci Quadro pro iOS, která je zdarma, a na Macu stáhnout taktéž bezplatně aplikaci z webu vývojářů.

Následně si vezměte do ruky iPhone nebo iPad, spusťte aplikaci Quadro a spojte ji s počítačem. K tomu bohatě postačí, když budete na stejné Wi-Fi síti. Během pár kliků budete spojeni a aplikace vás provede i úvodním tutoriálem. Na první dobrou můžete být po spuštění trochu zmatení, protože již nyní Quadro podporuje přes padesát aplikací, a tak se objeví desítky tlačítek.

Kromě systémových aplikací jako Finder, Kalendář, Mail, Zprávy, Poznámky, Safari, Pages, Numbers nebo Keynote lze přes Quadro ovládat také Pixelmator, Evernote, Tweetbot, Skype, VLC, Spotify a mnoho dalších. Quadro na iPhonu nebo iPadu pak ukáže vždy sadu tlačítek pro aplikaci, která je zrovna na Macu spuštěná. Jakmile přepnete na jinou, změní se i nabídka tlačítek. Takže tady je stejný princip jako u Touch Baru.

quadro2

Zároveň ale nabízí Quadro ještě opačnou funkci – přepnout na jinou aplikaci na Macu můžete i v Quadru. Prakticky neustále mi na Macu minimálně na pozadí běží Tweetbot a když na iPadu nebo iPhonu v Quadru kliknu na tlačítko Timeline, v macOS okamžitě vyskočí Tweetbot s nejnovějšími tweety. Pak můžu stejně jednoduše (dalším kliknutím na tlačítko v Quadru) vyvolat psaní nového tweetu, přidat mu srdíčko, začít vyhledávat atd.

Vlastní workflow

Fakt, že jde velmi snadno takto ovládat Mac na dálku, zmiňuji zejména z toho důvodu, že se mi během testování nechtěně podařilo vymazat některé dokumenty a fotografie. Jakmile máte spuštěný Finder, můžete díky Quadru velmi rychle listovat, vyhledávat a provádět určité úkony, a to včetně mazání souborů, takže pozor, abyste při prvotním zkoušení všech možných tlačítek neudělali nějaký nechtěný úkon.

V Quadru se jinak pohybujete šviháním prstu a dlaždice s tlačítky u jednotlivých aplikací můžete libovolně editovat. Právě v tom tkví největší potenciál a síla Quadra. Každou aplikaci a její jednotlivé funkce si můžete přizpůsobit na míru tomu, co děláte. Nechybí ani propojení na populární automatizační službu IFTTT a tvorba zcela vlastních worflow.

quadro3

Dejme tomu, že každý den pracujete s Photoshopem, Pixelmatorem nebo v Keynote a děláte ty stejné úkony pořád dokola. V Quadru si k těmto účelům můžete vytvořit vlastní dlaždici a pomocí jednoho kliku vždy činnost vyvolat. Jednat se může o ty nejsnazší úkony, jako je změna barvy, až po složitější jako jsou různé editační skripty apod.

Pokud náhodou používáte na Macu aplikaci, která v Quadru není, můžete si pro ni vytvořit vlastní plochu. Takovou aplikací je například Telegram, u něhož jsem si v Quadru velmi rychle vytvořil konkrétní zkratky, byť automaticky podporována nebyla. Pokud máte oblíbenou sadu aplikací, které používáte často, je dobré si je uložit mezi oblíbené, dostanete se k nim pak mnohem rychleji.

Quadro na iPadu

Quadro rozhodně není samospásné, a tak nečekejte, že budete od první minuty s aplikací efektivnější nebo rychlejší. Quadro chce hlavně čas a trpělivost, než najdete ty správné postupy a jednotlivá tlačítka si přizpůsobíte tak, jak vám bude vyhovovat. Mnoho funkcí – i těch výše zmíněných – je obvykle stále mnohem rychlejší provést pomocí klávesové zkratky nebo dokonce myší. Asi nemá smysl Quadrem přeskakovat písničky nebo snižovat jas – to je mnohem rychlejší jedinou klávesou přímo na Macu.

Na druhou stranu, pokud se neřadíte mezi pokročilé uživatele, například Pixelmator nebo Photoshop používáte na grafiku jen občas a nemáte zažité všechny klávesové zkratky a postupy, může vám Quadro odkrýt zcela jinou úroveň práce. V tom je ostatně z velké části smysl i nového Touch Baru v MacBooku Pro, který nabídky jinak skryté pod zkratkami v menu ukáže všem uživatelům přímo.

Samotnému se mi osvědčilo, když jsem Quadro pouštěl na iPadu mini, který má větší displej než iPhone 7 Plus a práce mi tak přišla efektivnější. Nápad, že bych měl iPad vedle displeje Macu, na zkratky tedy neustále viděl a když by bylo potřeba, využil bych dlaždici v Quadru, se mi vcelku líbil. Minimálně si tak můžete alespoň zhruba představit, co může přinést Touch Bar, byť ten je umístěn ergonomicky úplně jinak.

Důležité je, že si Quadro můžete vyzkoušet zcela zdarma. Co se týče základní verze, ta by podle vývojářů měla zůstat zdarma i nadále. Pokud by vám základní funkce a možnosti nestačily, je třeba platit 10 eur ročně. Za jednorázový poplatek 3 eur si můžete do Quadra pořídit i klávesnici. Během testování se mi stalo, že některé funkce ještě nereagovaly úplně správně, ale vývojáři již na těchto porodních bolestech pracují.

Quadro
Quadro
Developer: Actions
Price: Free+