iWant

S aplikací Rocket můžete na Macu snadno vyhledávat a vkládat emoji

iWant

O šikovné aplikaci Rocket jsem věděl již delší dobu, ale nikdy jsem úplně nenašel potřebu ji stahovat. Jenže jsem začal čím dál tím víc používat emoji, a to si pak můžete být jisti, že vás po čase přestane bavit, jak se takové emotikony zadávají na Macu. A tak jsem nakonec Rocket jako záchranu stáhl a udělal jsem dobře.

Pokud chcete vložit emoji na Macu, musíte vyvolat systémovou nabídku, u níž je první problém, že mnoho uživatelů ani neví, kde se skrývá. Kdo zkratku CTRL + CMD + Mezerník zná, ví, že tím vyvolá nabídku emotikonů a symbolů, která se podobá té v iOS.

Nahoře máte 32 nejpoužívanějších emoji a pak procházíte dolů klasickými kategoriemi. Největší problém s touto systémovou nabídkou je ovšem v tom, že zdaleka nefunguje tak ideálně, jak by měla. Na rozdíl od iOS je sice pozitivní, že můžete v emoji vyhledávat, což je rychlejší, ale celá zkušenost s přidáním emoji do textu nebo kamkoliv jinam už tak plynulá vždy není.

Často se mi stává, že se paleta s emoji vůbec nechce zobrazit nebo že její načtení příliš dlouho trvá, ale nejvíce frustrující je, když si ze širokého výběru emotikonů vyberete ten svůj, kliknete na něj a nabídka se v tu ránu přetočí na jinou pozici a vybere se a vloží úplně jiný obrázek.

rocket

Nevím, jestli se takto chovají všechny Macy, ale pro mě to byl jednoznačný důvod, proč zkusit Rocket. A tak mám teď od těchto problémů pokoj a emoji vkládám snadno i všude na Macu. Kdo používá například Slack, tak mu bude princip fungování Rocket známý. Jde o to, že pro vložení emoji nemusíte vyvolávat systémovou paletu, ale jen napíšete například dvojtečku a pokračujete v psaní názvu emoji.

Pokud tedy napíšete :smile, automaticky vám za kurzorem vyskočí nabídka Rocketu se smějícími se emoji. Tady jsou důležité zmínit dvě věci: Rocket nemusí spouštět jen dvojtečka, ale vlastně jakýkoliv znak. Vzhledem k užití se nicméně doporučuje právě dvojtečka či podtržítko. Druhá věc je pak fakt, že Rocket neumí české názvy emoji, takže je třeba psát anglicky.

To však nemusí být příliš velký problém. Stačí znát jen základní slova a snadno najdete jakýkoliv obrázek. Jakmile začnete psát slovo za vybraný znak, automaticky se vám začnou objevovat příslušné emoji, takže ani nemusíte napsat celý název, šipkami nebo kurzorem vyberete v nabídce požadovaný emotikon a vložíte.

Právě na tomto principu funguje vkládání v aplikaci Slack a učí se to již i další. S Rocket můžete takové snadné vkládání emoji získat v rámci celého systému, přičemž si v nastavení Rocketu nastavíte, v jakých aplikacích se nemá aktivovat. Pro správné fungování akorát musíte Rocket povolit přístup v rámci Zabezpečení a soukromí > Soukromí > Zpřístupnění.

Celé se to pro některé může zdát jako banalita a mnozí jistě žádné emoji nepoužívají, ale pro ty, kteří si například obrázky ve zprávách oblíbili na iPhonu, mohou v Rocket najít dobrého pomocníka, jak snadno obohatit své texty také na Macu. Podle vývojáře Rocketu Matthewa Palmera, který prováděl průzkum na toto téma, zhruba polovina uživatelů kvůli horší přístupnosti emoji na Macu vůbec nepoužívá.

Rychle vyhledávat a vkládat emoji umí Rocket zcela zdarma a stáhnout ho můžete zde. Když navíc vývojáři přispějete 5 dolarů, získáte plnou licenci, která obsahuje i vkládání vlastních emoji a GIFů a i ty pak můžete kamkoliv snadno vkládat pomocí Rocketu.