iWant

S cloudovým úložištěm vstupuje do hry Microsoft i Google, Dropbox inovuje

iWant

Během dvou dní přibyla Dropboxu zajímavá konkurence. Microsoft inovoval svou cloudovou službu SkyDrive na úkor LiveMesh, které zaniklo, o den později přispěchal Google s dlouho očekávaným Google Drive.

Microsoft SkyDrive

V případě Microsoftu se zdaleka nejedná o novou službu, představena byla už v roce 2007 exkluzivně pro Windows. S novou verzí chce Microsoft patrně konkurovat stále sílícímu Dropboxu a zcela přepracoval filozofii svého cloudového řešení, aby úspěšný model napodobil.

Stejně jako v Dropboxu si Skydrive vytvoří vlastní složku, ve které se vše bude synchronizovat s cloudovým úložištěm, což je velká změna oproti LiveMesh, kde jste si museli složky určené k synchronizaci zvolit manuálně. Podobenství s Dropboxem zde najdete více, například: u synchronizujících se složek uvidíte točící se šipky, sesynchronizované soubory mají zelené zatržítko.

Zatímco LiveMesh byl výsadou Windows, SkyDrive přichází s aplikací pro Mac a pro iOS. Mobilní aplikace má obdobné funkce jako najdete u Dropboxu, tedy především prohlížení uložených souborů a jejich otevírání v jiných aplikacích. Aplikace pro Mac má však své mouchy. Sdílet soubory lze například pouze přes webové rozhraní a synchronizace obecně je velice pomalá, rychlost se pohybuje někdy i v desítkách kB/s.

Dosavadní uživatelé SkyDrive získají zdarma 25 GB volného prostoru, noví uživatelé pak pouze 7 GB. Místo si lze samozřejmě za určitý poplatek rozšířit. Oproti Dropboxu jsou ceny více než příznivé, za 10 dolarů ročně získáte 20 GB, za 25 dolarů ročně 50 GB místa a 100 GB pořídíte za 50 dolarů za rok. V případě Dropboxu vás stejný prostor vyjde čtyřikrát dráž, nicméně zase existuje několik možností, jak si účet zdarma rozšířit až o několik GB.

Aplikaci pro Mac můžete stáhnout zde a iOS aplikace naleznete v App Store zdarma.

Google Drive

O cloudové synchronizační službě od Google se spekuluje už přes rok a bylo téměř jisté, že společnost takovou službu představí. Nejedná se však o zcela novou záležitost, nýbrž o přepracované Google Docs. Do této služby již bylo dřív možné nahrávat i jiné soubory, nicméně maximální velikost úložiště 1 GB bylo značně omezující. Nyní byl prostor rozšířen na 5 GB a Google Docs se změnily na Google Drive, v češtině Disk Google.

Cloudová služba sama o sobě dokáže zobrazit ve webovém rozhraní až třicet typů souborů: od kancelářských dokumentů, po soubory Photoshopu a Illustratoru. Editace dokumentů z Google Docs nadále zůstává a uložené dokumenty se nezapočítávají do užitého místa. Google také oznámil, že služba získá také OCR technologii pro rozpoznávání textu z obrázků a pro jejich analýzu. Teoreticky tak třeba budete moci napsat „Pražský hrad“ a Google Drive vám vyhledá fotografie, kde je na snímcích. Ostatně vyhledávání bude jednou z domén služby a nebude se týkat pouze názvů souborů, ale i obsahu a dalších informací, které lze ze souborů získat.

Co se týče aplikací, mobilní klient je zatím dostupný pouze pro Android, uživatelé počítačů Apple si tak budou muset vystačit pouze s Mac aplikací. Ta je velice podobná Dropboxu – vytvoří v systému vlastní složku, která se bude synchronizovat s webovým úložištěm. Nemusíte však synchronizovat úplně vše, lze si i manuálně vybrat, které složky se budou synchronizovat a které ne.

Soubory uvnitř hlavní složky budou vždy označené příslušnou ikonkou podle toho, zda jsou sesynchronizovány nebo pokud nahrávání na web právě probíhá. Je zde však několik omezení. Sdílení je možné stejně jako u SkyDrive možné pouze z webového rozhraní, navíc dokumenty z Google Docs, které mají vlastní složku, fungují pouze jako zástupce a po jejich otevření budete odkázáni do prohlížeče, kde se ocitnete v příslušném editoru.

Synergie Google Docs a Google Drive otevírá nicméně zajímavé možnosti při práci v kolektivu, kde je potřeba soubory sdílet a mít k dispozici vždy nejnovější verzi. U dokumentů to již nějakou dobu funguje, dokonce můžete živě sledovat práci ostatních. Webové rozhraní však přidává možnost komentování jednotlivých souborů bez rozdílu formátu, celou „konverzaci“ můžete navíc sledovat přes e-mail.

Google se částečně spoléhá na rozšíření skrze API, které umožní vývojářům třetích stran integrovat službu do svých aplikací. V současné době už existuje několik aplikací pro Android, které propojení s Google Drive nabízí, dokonce byla těmto aplikacím věnována samostatná kategorie.

Při přihlášení do služby dostanete zdarma 5 GB prostoru. Pokud potřebujete více, je třeba si připlatit. Cenově se Google Drive pohybuje někde mezi SkyDrive a Dropboxem. Za upgrade na 25 GB budete každý měsíc platit 2,49 dolarů, 100 GB stojí 4,99 dolarů měsíčně a v nabídce je i celý terabyte, který vás přijde na 49,99 dolarů měsíčně.

Přihlásit se ke službě a stáhnout klienta pro Mac můžete zde.

[youtube id=wKJ9KzGQq0w width=“600″ height=“350″]

Aktualizace Dropboxu

Aktuálně nejúspěšnější cloudové úložiště nemusí zatím bojovat o svou pozici na trhu a vývojáři Dropboxu nadále rozšiřují funkce této služby. Nejnovější aktualizace přináší rozšířené možnosti sdílení. Doteď bylo v počítači možné skrze kontextovou nabídku poslat odkaz pouze na soubory ve složce Public, případně jste mohli vytvořit samostatnou kolektivní složku. Nově jde vytvořit odkaz na jakýkoliv soubor nebo složku v Dropboxu, aniž byste ji museli přímo sdílet.

Sdílení složky totiž vyžadovalo, aby druhá strana měla také aktivní účet na Dropboxu a jediný způsob, jak vytvořit odkaz na více souborů jedním URL, byl jejich zabalení do archivu. S přepracovaným sdílením lze z kontextové nabídky vytvořit odkaz i na složku a její obsah je pak možný prostřednictvím toho odkazu prohlížet nebo stáhnout bez nutnosti vlastního účtu na službě Dropbox.

Zdroje: MacStories.net, 9to5mac.com, Dropbox.com