iWant

Služba Unroll.me prodávala data svých uživatelů Uberu. Ten zase obcházel pravidla App Storu

iWant

Uberu, který zprostředkovává přes mobilní aplikaci přepravu osobními vozy jako konkurenci k zavedeným taxislužbám, se v posledních měsících nedaří. Firma řeší několik veřejných skandálů a nyní prosákla informace, že se svou aplikací pro iPhony obcházela striktní pravidla Applu.

Ve svém rozsáhlém textu The New York Times píší o přístupu a životě Travise Kalanicka, spoluzakladatele a výkonného ředitele Uberu, a především odhalují detaily o dosud nezveřejněné schůzce právě mezi Kalanickem a šéfem Applu, Timem Cookem. Ten si nechal Kalanicka zavolat do své kanceláře, protože v Applu přišli na to, že iOS aplikace Uberu zásadně porušuje pravidla App Storu.

Celá věc je poměrně komplikovaná a zatím není zcela jasné, co přesně mobilní aplikace Uberu prováděla, nicméně obecněji jde o to, že vývojáři do iOS aplikace Uberu vkládali tajný kód, jímž si dokázali označovat jednotlivé iPhony, čímž chtěli předcházet podvodům. Zejména v Číně totiž řidiči kupovali kradené iPhony, vytvářeli v nich falešné účty u Uberu, objednávali přes ně jízdy a tím zvyšovali své odměny.

Zmíněný kód, díky němuž si Uber označoval jednotlivé telefony, aby je mohl sledovat (zatím není přesně jasné, do jaké míry sledování probíhalo a jestli vůbec můžeme o sledování jako takovém hovořit), zda nedochází ke zneužívání jeho systému, respektive celé toto jednání porušovalo pravidla App Storu. Kvůli tomu měl dokonce Tim Cook Kalanickovi hrozit, že pokud Uber vše nenapraví, odstraní jeho aplikaci ze svého obchodu.

travis-kalanick

Takový krok by byl pro stále populárnější službu pro přepravu osob ve vybraných městech pochopitelně téměř likvidační, jelikož na mobilních aplikacích je postavený celý její byznys model. Kalanick – vzhledem k tomu, že Uber je stále v App Storu, a zmíněná schůzka měla proběhnout už na začátku roku 2015 – všechny problémy s Applem srovnal, ale přesto bohužel pro něj a jeho firmu nepřichází zpráva The New York Times ve vhodnou chvíli.

Unroll.me vydělává na e-mailech uživatelů

Ukazuje se, že Kalanick je ochotný pro úspěch a vítězství Uberu udělat prakticky cokoliv, a to znamená nejen sebeobětování, ale zároveň často jednání na hranách zákona a dalších pravidel. S tím ostatně souvisí i další záležitost, kterou NYT odkryly. Ta tedy není nezákonná, ale zároveň není ani příliš košér.

Řeč je o službě Unroll.me, která s Uberem nemá zdánlivě nic společného, ovšem opak je pravda. Na Jablíčkáři jsme již Unroll.me představovali, jakožto šikovného pomocníka pro pořádek v newsletterech, stejně jako jsme zmiňovali, že je služba zcela zdarma. Jak se nyní ukázalo, zdarma Unroll.me skutečně fungovalo, jelikož hodnotu nepředstavovaly peníze, ale data uživatelů, což se mnoha z nich nelíbí.

Abychom však uvedli do souvislostí zmíněné propojení s Uberem, je třeba se podívat na souboj této firmy s konkurencí. Travis Kalanick se nijak netají, že chce udělat z Uberu absolutní jedničku na trhu, a v boji proti konkurenci ho nezastaví prakticky nic a nebojí se použít cokoliv, co mu zrovna pomůže. To je i případ služby Unroll.me, jež patří analytické firmě Slice Intelligence. Právě od ní Uber nakupuje data, která používá nejen při konkurenčním boji.

Jedním z největší konkurentů Uberu je Lyft, který funguje na podobném principu, a pro Uber tak bylo nesmírně cenné získávat e-maily s účty právě od Lyftu, z nichž pak získával mnoho cenných a jinak nedostupných dat o své konkurenci. K těmto e-mailům se nedostal nijak jinak než přes Slice Intelligence a službu Unroll.me, která má vzhledem k povaze svého fungování přístup do e-mailové schránky každého přihlášeného uživatele.

unroll.me

Je třeba zdůraznit, že Slice prodává data týkající se účtenek od Uberu i Lyftu striktně anonymizovaně, takže nejsou nijak spojeny s uživatelovými osobními daty, nicméně to i tak není pro mnoho uživatelů akceptovatelné. Také se proto mnoho z nich po těchto objevených skutečnostech ozvalo.

Služba Unroll.me byla založena v roce 2011 a po akvizici Slice v roce 2014 našla výnosný byznys, který spočívá ve zmíněném prodeji různých dat o uživatelích třetím stranám, které ovšem Slice odmítá zveřejnit. Zdaleka však nešlo jen o e-maily týkající se účtenek Uberu nebo Lyftu.

Vzhledem k negativní publicitě okamžitě vyrukoval s reakcí výkonný ředitel Unroll.me Jojo Hedaya, který v pozoruhodném prohlášení, nazvaném „Můžeme to dělat lépe“, místo toho, aby vysvětlil, jak vlastně s daty svých uživatelů zachází, všechny obvinil z toho, že si nepřečetli podmínky Unroll.me, s nimiž při registraci souhlasili, a tak by je podobná činnost víceméně neměla překvapovat.

Hedaya přiznal, že podobnou reakci zákazníků rozhodně neviděl rád a že Unroll.me evidentně dostatečně nevysvětlovalo, co s daty uživatelů dělá, což prý hodlá zlepšit. Zároveň však nikterak neuvedl, že by se mělo chování firmy – prodávání anonymizovaných dat třetím stranám – změnit. Hedaya pouze zdůraznil, že při tom Unroll.me jednoznačně dbá na to, aby nikomu neprozradilo vaše osobní data.

Jak se odhlásit z Unroll.me?

Zkušenější či znalejší uživatelé tu mohou jistě namítnout, že už jen to, že některé službě dáte přístup k vaší e-mailové schránce, je – obzvlášť v dnešním světě – hodně riskantní. A je to pravda. Na druhou stranu Unroll.me je skutečně velmi efektivní služba, která mnohým šetřila čas a námahu s otravnými newslettery. Navíc, přestože musela firma svou službu poskytovanou zdarma nějak monetizovat, nebylo vůbec tak zřejmé, že Unroll.me vydělává právě na prodeji dat svých uživatelů, protože variant monetizace je tu vícero.

Pokud jste dosud Unroll.me používali a tak jako pro mnoho dalších zákazníků i pro vás znamená nynější odhalení porušení důvěry (mimo jiné o ochraně soukromí) a chcete službu opustit, máme pro vás návod, jak tak rychle učinit (via Owen Scott):

  1. Přihlaste se v Unroll.me ke svému účtu, v pravém horní rohu klikněte na svůj e-mail a z nabídky vyberte Settings.
  2. Sjeďte dolů a klikněte na Delete my account.
  3. Vyberte důvod zrušení účtu a znovu klikněte na Delete my account.

Pokud jste byli k Unroll.me přihlášení přes Google účet, je dobré ještě vzájemné propojení smazat přímo v Gmailu:

  1. V pravém horním rohu klikněte na profilovou ikonu a vyberte Můj účet.
  2. V záložce Přihlášení a zabezpečení klikněte na Přidružené aplikace a weby.
  3. V sekci Aplikace propojené s vaším účtem klikněte na Spravovat aplikace.
  4. Najděte a rozklikněte aplikaci Unroll.me, zvolte Odebrat a potvrďte OK.

Po těchto krocích vám všechny dříve zpracované zprávy přes Unroll.me zůstanou ve složce „Unroll.me“, nicméně není jasné, co služba udělá s již uloženými zprávami na svých serverech. V jejích podmínkách není ani řečeno, zda ukládá každý nebo třeba jen některé e-maily, jež odešlete či přijmete.

Zdroj: The New York Times, TechCrunch, The Guardian, BetaNews