iWant

Surface Laptop od Microsoftu ukazuje, jak měl dnes vypadat MacBook Air

iWant

Microsoft se stále významněji pouští na hardwarové kolbiště, kde v poslední době přímo či nepřímo často vyzývá Apple. Poté, co se svými stroji vyplul do vod profesionálů a kreativců, útočí nyní Microsoft na studenty a podobné méně náročné uživatele, které zajímá především cena, výdrž a styl. Nový Surface Laptop je útokem nejen na MacBook Air.

Microsoft to v posledních letech zkoušel různě. Přišel nejprve s tabletem Surface Pro, k němuž přidal i klávesnici a tužku, aby z něho mohli uživatelé dostat maximum. Poté představil hybridní Surface Book, který může fungovat jako notebook, nebo jako tablet. Po experimentech v různých oblastech se nicméně nakonec v Redmondu vrátili ke klasice – tenký Surface Laptop je klasický notebook a nic jiného.

Od Microsoftu to rozhodně není uznání porážky, že by se snad Surface Pro či Surface Book neuchytily, ale spíše této firmě došlo, že pokud se chce skutečně ucházet o studenty, musí přijít s osvědčeným receptem. A tento recept můžeme také velmi zjednodušeně nazvat jako vylepšený MacBook Air, protože jednak právě MacBook Air byl často studenty vybírán jako ideální stroj a jednak právě on je jedním z největších konkurentů Surface Laptopu.

surface-laptop3

Moderní studentský notebook

Jedno je ovšem jasné na první pohled: zatímco Surface Laptop je notebook roku 2017, MacBook Air už mu přes veškerou svou popularitu zoufale nestíhá, protože marně čeká na oživení. Oba stroje přitom začínají na 999 dolarech (24 600 korun bez DPH), což je mimo jiné jedna z hlavních věcí, proč jdou na trhu proti sobě.

Proto je dobré se podívat, kde jsou největší rozdíly mezi těmito dvěma notebooky. Surface Laptop má navíc po vzoru řady Surface dotykovou obrazovku (a podporu Pen), avizuje vyšší výdrž na baterku (14 proti 12 hodinám) a je lehčí (1,25 vs. 1,35 kg).

Velmi zásadní je pak displej. Zatímco MacBook Air stále zoufale vyhlíží Retinu, Microsoft již jako všichni ostatní nasazuje jemnější displej (2 256 na 1 504 pixelů s poměrem 3:2), který se mnohem více blíží 12palcovému MacBooku nebo MacBookům Pro. Ostatně celkově se těmto strojům blíží Surface Laptop více než MacBooku Air, s nímž má ovšem společnou cenu, což je klíčové, a velikost displeje (13,5 palce).

Jelikož studenti potřebují, aby jim notebooky vydržely třeba celý den přednášek, aniž by museli dobíjet, pracoval Microsoft na baterce opravdu intenzivně. Výsledkem je udávaná výdrž 14 hodin, což je velmi slušné. Zároveň si mladí lidé často zakládají i na tom, jak jejich počítače vypadají, a tak i tady inženýři Microsoftu odvedli hodně důkladnou práci.

Konkurence jen a jen prospěje

Tělo Surface Laptopu je z jednoho kusu hliníku, bez jakýchkoliv šroubků a otvorů, ale co ho odlišuje od ostatních, je klávesnice a její povrch. Microsoft použitému materiálu říká Alcantara a jedná se o syntetickou mikrovláknovou kůži, jež je velmi odolná a využívá se v luxusních automobilech. Vedle neotřelého vzhledu to přináší i o něco teplejší zážitek při psaní.

Jelikož do Alcantary nebylo možné udělat díry, zvuk u Surface Laptop vychází zpod klávesnice. Trochu překvapením je opomenutí USB-C, Microsoft vsadil jen na USB-A (USB 3.0), DisplayPort a 3,5mm jack na sluchátka. S procesory Intel Core i7 sedmé generace a grafikami Intel Iris bude nicméně Surface Laptop výrazně rychlejší než MacBook Air a podle Microsoftu má dokonce v některých konfiguracích atakovat i MacBook Pro.

surface-laptop4

O výkonu ale Surface Laptop rozhodně není, tedy ne na prvním místě. Microsoft tu jednoznačně útočí na jiný segment trhu, kde je důraz především na cenu, a za 999 dolarů nabízí rozhodně víc než několikrát zmíněný MacBook Air. Microsoft by pak navíc jistě rád zaútočil také na Chromebooky, které jsou v amerických školách nesmírně populárním řešením. I proto spolu s novým notebookem firma představila také operační systém Windows 10 S.

Upravená varianta Windows 10 je šitá na míru právě pro Surface Laptop, má zajistit, že se notebook během let zbytečně nezpomalí, a především v ní půjdou instalovat pouze aplikace z obchodu Microsoftu, což má zajistit maximální bezpečnost a bezproblémový chod. Pokud byste na Windows 10 S chtěli instalovat jiné aplikace, budete muset zaplatit 50 dolarů, což však bude platit až později.

Operační systém stranou, Apple by tu rozhodně měl zbystřit. Pokud to totiž neudělá on, velmi pravděpodobně začnou Surface Laptop okukovat jeho dosud věrní zákazníci, kteří netuší, čím nahradit zestárlý MacBook Air. Hardwarově je nové železo od Microsoftu úplně někde jinde a Apple s ním dokáže soupeřit až díky MacBooku nebo dokonce MacBooku Pro, které jsou však mnohem dražší. Surface Laptop je někde mezi nimi, tam, kde dnes měl být MacBook Air.

surface-laptop5

Zůstává otázka, jak Apple s MacBookem Air naloží, ale jeho uživatelé se stále častěji ozývají, že pro ně jablečná firma stále nepředstavila adekvátní náhradu, až budou chtít počítač vyměnit. Microsoft nyní ukázal, jak by takový nástupce mohl vypadat. Je jedině dobře, že Microsoft začíná na Apple i v oblasti hardwaru konečně pořádně tlačit.