iWant

iWant

Things – Time Management pro iPhone

iWant

Pokud bych si měl z minulého roku vybrat jednu aplikaci na iPhone, která mi nejvíce pomohla v pracovním i osobním životě, tak by to byla právě aplikace Things od firmy Cultured Code. Things je úkolovník, který využívá metodu Getting Things Done (mít vše hotovo). Tuto metodu vymyslel američan David Allen.

Podle Allena totiž člověk není přizpůsobený k tomu, aby si pamatoval a připomínal všechny své úkoly či schůzky a proto by si je měl zaznamenávat do nějakého externího systému. Jedině takto si člověk vyčistí mysl, může se plně soustředit na provedení úkolu a nemusí během této činnosti přemýšlet, co všechno musí udělat a dostávat se tak zbytečně pod tlak. A pokud chcete, aby Vás některé záležitosti přestaly trápit, tak je zkrátka udělejte.

Metoda Getting Things Done je především o těchto 5 krocích: sesbírat úkoly, zpracovat, zorganizovat, zkontrolovat a samozřejmě udělat. Také zde platí zásada 2 minut – pokud Vám úkol nezabere více než 2 minuty, tak ho neodkládejte, ale udělejte ho hned.

Pro ty co neznají metodu GTD, ale dále by Vás zajímala, tak bych Vás odkázal na stránky MitVseHotovo.cz. Pokud chcete jít do hloubky, tak bych doporučil ke koupení knihu Mít Vše Hotovo od Davida Allena, která je prostě výborná. Pokud si koupí nejste jisti, tak Vám doporučím recenzi od Petra Máry.

Dnes se ale zaměřím na jednu z aplikací, která právě využívá princip GTD pro Vaše plánování a tou je aplikace Things. Aplikace není nijak složitá a to je právě její největší plus. Působí designově velice čistě. Aplikace Vám nabízí prostředí s co nejmenším počtem různých kolonek a tlačítek, ale přesto dokázala zachovat vynikající použitelnost. Právě to, že zde není tolik možností nastavování a vyplňování, Vás neděsí si úkoly na svém iPhone přidávat, ale naopak rádi si aplikaci pustíte a úkol zapíšete.

things-iphone-aplikace-1 things-iphone-aplikace-2

Na hlavní stránce se nacházejí položky Inbox, Today, Next, Scheduled, Someday, Projects a Logbook. Vaše práce s aplikací vypadá tak, že kdykoli se objeví nebo si vzpomenete na nějaký nový úkol, tak vstoupíte do kontejneru Inbox a zde úkol zapíšete. To je důležité pro vyčištění Vaší hlavy. K úkolu můžete přidat poznámku či případně datum, do kdy je nutné úkol vyřešit.

Vždy když máte dost času, tak je vhodné úkoly dále zpracovat a zorganizovat. Položky z Inboxu přesouváte dvěma kliknutími do různých složek. Pokud úkol plánujete vyřešit dnes, přendáte ho do kontejneru Today. Pokud úkol neplánujete udělat dnes, tak ho můžete přesunout podle charakteru. Například si můžete úkol naplánovat na přesné datum nebo ho přesunete jen do kontejneru Next, kde na Vás čekají úkoly, které v blízké době plánujete dělat, či případně si ho dáte do Someday (někdy v budoucnu). Do Someday patří spíše úkoly stylu „Naučit se mluvit španělsky“, zkrátka někdy byste rádi nějakou takovou akci udělali. 

Často existuje nějaký velký úkol, například „Naplánovat zájezd na formuli 1“. Ten si můžete uložit jako projekt a pod něj si ukládáte podúkoly, které budou potřebné ke zvládnutí tohoto velkého úkolu – projektu.

things-iphone-aplikace-3 things-iphone-aplikace-4

Things vyniká právě svou jednoduchostí a pracovat s ním je radost. Úkoly se velice snadno a rychle přesouvají mezi složkami, rychle označíte úkoly, které plánujete udělat dnes či případně ty, co už máte hotové. Na konci každého dne se splněné úkoly přesouvají do položky Logbook, kde máte svůj diář splněných úkolů.

Jenže co by to bylo za plánovač, kdyby s ním bylo možné pracovat jen na mobilním telefonu. Things mají i svoji desktopovou verzi, která nabízí ještě více funkcionality než Things na iPhone. Samozřejmě nechybí ani wi-fi synchronizace mezi desktop aplikací a iPhonem. Bohužel tato desktopová aplikace je v současnosti dostupná pouze pro operační systém MacOS. Ačkoli by si vývojáři velice přáli i verzi pro Windows, tak zatím to není v jejich silách, jelikož teprve finišují finální verzi Things 1.0 na MacOS, která bude představena na Macworld.

things-time-management-desktop

Things na iPhone také chybí možnost přidání tagů a oblastí k úkolům (ačkoli to desktopová verze umí), což by mohlo být pro někoho velké mínus. Na iPhone verzi se ale stále velice intezivně pracuje. Například verze s tagy se na Appstore objeví v několika málo dnech, již pouze čeká na schválení Applem. A tak i přidání oblastí můžeme očekávat v relativně krátkém časovém úseku.

Chybí mi zde také synchronizace s nějakým online serverem. Vývojáři by rádi synchronizovali s MobileMe, ale to jim v současné době Apple neumožňuje.

Ačkoli mám v současně době k aplikaci nějaké výhrady, tak aplikaci, která by mi více sedla, jsem v Appstore nenašel. Things mi nabízí přesně to, co potřebuji. A jelikož autoři své zákazníky neustále informují o průběhu vývoje (například přes Twitter), tak věřím, že svých $9.99 za Things na iPhone si určitě zaslouží. 

[xrr rating=4.5/5 label=“Hodnocení Jablíčkáře“]

itunes

Soutěž pro čtenáře

Soutěž uzavřena