iWant

Things – Time Management pro iPhone

iWant

Pokud bych si měl z minulého roku vybrat jednu aplikaci na iPhone, která mi nejvíce pomohla v pracovním i osobním životě, tak by to byla právě aplikace Things od firmy Cultured Code. Things je úkolovník, který využívá metodu Getting Things Done (mít vše hotovo). Tuto metodu vymyslel američan David Allen.

Podle Allena totiž člověk není přizpůsobený k tomu, aby si pamatoval a připomínal všechny své úkoly či schůzky a proto by si je měl zaznamenávat do nějakého externího systému. Jedině takto si člověk vyčistí mysl, může se plně soustředit na provedení úkolu a nemusí během této činnosti přemýšlet, co všechno musí udělat a dostávat se tak zbytečně pod tlak. A pokud chcete, aby Vás některé záležitosti přestaly trápit, tak je zkrátka udělejte.

Metoda Getting Things Done je především o těchto 5 krocích: sesbírat úkoly, zpracovat, zorganizovat, zkontrolovat a samozřejmě udělat. Také zde platí zásada 2 minut – pokud Vám úkol nezabere více než 2 minuty, tak ho neodkládejte, ale udělejte ho hned.

Pro ty co neznají metodu GTD, ale dále by Vás zajímala, tak bych Vás odkázal na stránky MitVseHotovo.cz. Pokud chcete jít do hloubky, tak bych doporučil ke koupení knihu Mít Vše Hotovo od Davida Allena, která je prostě výborná. Pokud si koupí nejste jisti, tak Vám doporučím recenzi od Petra Máry.

Dnes se ale zaměřím na jednu z aplikací, která právě využívá princip GTD pro Vaše plánování a tou je aplikace Things. Aplikace není nijak složitá a to je právě její největší plus. Působí designově velice čistě. Aplikace Vám nabízí prostředí s co nejmenším počtem různých kolonek a tlačítek, ale přesto dokázala zachovat vynikající použitelnost. Právě to, že zde není tolik možností nastavování a vyplňování, Vás neděsí si úkoly na svém iPhone přidávat, ale naopak rádi si aplikaci pustíte a úkol zapíšete.

things-iphone-aplikace-1 things-iphone-aplikace-2

Na hlavní stránce se nacházejí položky Inbox, Today, Next, Scheduled, Someday, Projects a Logbook. Vaše práce s aplikací vypadá tak, že kdykoli se objeví nebo si vzpomenete na nějaký nový úkol, tak vstoupíte do kontejneru Inbox a zde úkol zapíšete. To je důležité pro vyčištění Vaší hlavy. K úkolu můžete přidat poznámku či případně datum, do kdy je nutné úkol vyřešit.

Vždy když máte dost času, tak je vhodné úkoly dále zpracovat a zorganizovat. Položky z Inboxu přesouváte dvěma kliknutími do různých složek. Pokud úkol plánujete vyřešit dnes, přendáte ho do kontejneru Today. Pokud úkol neplánujete udělat dnes, tak ho můžete přesunout podle charakteru. Například si můžete úkol naplánovat na přesné datum nebo ho přesunete jen do kontejneru Next, kde na Vás čekají úkoly, které v blízké době plánujete dělat, či případně si ho dáte do Someday (někdy v budoucnu). Do Someday patří spíše úkoly stylu „Naučit se mluvit španělsky“, zkrátka někdy byste rádi nějakou takovou akci udělali. 

Často existuje nějaký velký úkol, například „Naplánovat zájezd na formuli 1“. Ten si můžete uložit jako projekt a pod něj si ukládáte podúkoly, které budou potřebné ke zvládnutí tohoto velkého úkolu – projektu.

things-iphone-aplikace-3 things-iphone-aplikace-4

Things vyniká právě svou jednoduchostí a pracovat s ním je radost. Úkoly se velice snadno a rychle přesouvají mezi složkami, rychle označíte úkoly, které plánujete udělat dnes či případně ty, co už máte hotové. Na konci každého dne se splněné úkoly přesouvají do položky Logbook, kde máte svůj diář splněných úkolů.

Jenže co by to bylo za plánovač, kdyby s ním bylo možné pracovat jen na mobilním telefonu. Things mají i svoji desktopovou verzi, která nabízí ještě více funkcionality než Things na iPhone. Samozřejmě nechybí ani wi-fi synchronizace mezi desktop aplikací a iPhonem. Bohužel tato desktopová aplikace je v současnosti dostupná pouze pro operační systém MacOS. Ačkoli by si vývojáři velice přáli i verzi pro Windows, tak zatím to není v jejich silách, jelikož teprve finišují finální verzi Things 1.0 na MacOS, která bude představena na Macworld.

things-time-management-desktop

Things na iPhone také chybí možnost přidání tagů a oblastí k úkolům (ačkoli to desktopová verze umí), což by mohlo být pro někoho velké mínus. Na iPhone verzi se ale stále velice intezivně pracuje. Například verze s tagy se na Appstore objeví v několika málo dnech, již pouze čeká na schválení Applem. A tak i přidání oblastí můžeme očekávat v relativně krátkém časovém úseku.

Chybí mi zde také synchronizace s nějakým online serverem. Vývojáři by rádi synchronizovali s MobileMe, ale to jim v současné době Apple neumožňuje.

Ačkoli mám v současně době k aplikaci nějaké výhrady, tak aplikaci, která by mi více sedla, jsem v Appstore nenašel. Things mi nabízí přesně to, co potřebuji. A jelikož autoři své zákazníky neustále informují o průběhu vývoje (například přes Twitter), tak věřím, že svých $9.99 za Things na iPhone si určitě zaslouží. 

[xrr rating=4.5/5 label=“Hodnocení Jablíčkáře“]

itunes

Soutěž pro čtenáře

Soutěž uzavřena

 • Tomáš X. Hustoles

  Jedna z nejvyužívanějších funkcí na mém iPhone – Notes. Jsem poznámkový maniak :P Kalendář se také hodí ale na Notes to nemá ;-)

  Soutěže se zúčastním rád.

 • makavelli

  vyzera to zaujimavo …ja osobne na organizaciu svojho casu nepouzivam nic okrem vlastnej hlavy a preto to tak aj vyzera:)…nestiham ulohy sa mi kopia a potom stresujem takze sa mi urcite tato aplikacia zide :)

 • Petr

  Pěkný článek. Určitě by se mi taková app hodila ;)

 • Já prozatím používám Remember The Milk, ale stále se rozhoduji, jestli si zaplatit Pro Account.

 • SteveJSF

  Zdravím všechny! Na organizaci času jsem dosud používal „papírové“ diáře, které doplňovali poznámky v mobilu. Od té doby, co mám iPhone, jsem přestal v mobilu používat kalendář, protože iPhone sám o sobě mi nijak nedá najevo, že na dnešní den v kalendáři něco mám (pokud nemám nastavené upozornění). Před pár dny jsem si stáhl aplikaci To Do’s, která je zdarma a umožňuje zapisování úkolů s komentářemi a jejich odškrtnutí po splnění. Nejvíce se mi na ní líbí to, že na její ikonce je zobrazené číslo s počtem nesplněných úkolů, podobně jako na ikonce SMS nebo mailu. Škoda že aspoň toto nedělá kalendář. To Do’s můžu doporučit každému, kdo nehodlá skladovat velké množství úkolů – hlavně je zdarma.
  (Placeným aplikacím se nebráním, ale momentálně nemám na kreditce aktivovány internetové platby, takže není za co nakupovat. Výhra aplikace Things by určitě potěšila. :-))

 • crossczech

  Na podobné věci používám většinou myšlenkové mapy.
  (Na iPhone iBlueSky, na desktopu Mind Manager), a na jednoduché úkoly ToDos. Obecně si myslím, že v organizaci úkolů je iPhone ještě pořád daleko za Palm OS, se kterým jsem – zejména s Agendusem – pracoval řadu let (8?).

  Zatím mi chybí dobrá – ideálně obousměrná – synchronizace mezi desktopem a iPhonem, Things vypadají slibně, právě co se týká desktopu. Dík za tip.

 • Kosta

  Hezká recenze,
  Nejlepší je kus papíru po kapsách, ale vážně naučil jsem se hodně věcí si pamatovat, jinak pokud je to důležité tak si nastavím na iphonu budíka :D

  Zasoutěžím si rád :)

 • Bagricek

  Zdravím.. zatím používám kalendář od Applu, ale chybí mi na něm možnost barevně odlišovat podle duležitosti… (ale možná jsem na to jen nepřišel :-) )

 • Biermann

  Pred relativne kratkou dobou jsem si take poridil jednu z GTD aplikaci a to Todo od Appigo. Jsem s ni spokojeny, ale take se jedna o placenou aplikaci za stejnou cenu jako Things, tzn. $9,99. Pro nekoho muze byt vyhodou, ze se dokaze synchronizovat s Toodledo a Remember the milk, zatim ale narozdil od Things nepodporuje subtasky, coz je mozna skoda, ackoliv sam jsem tuto funkcnost zatim nepotreboval. Hlavni vyhoda Things, kterou vidim a to desktopova aplikace je mi bohuzel jako Windowsovemu uzivateli k nicemu :(

 • cwe

  O Getting Things Done jsem uz leccos slysel, ale nikdy jsem si o tom nic moc neprecetl. Aplikace na s timto konceptem by byla urcite zajimava vstupenka. Zatim vystacim s iCalem a Stickies :)

  • Dobrý den,
   Velmi rád se soutěže zúčastním.

   Filip Bačák

 • wattetman

  Tak když už je tu i soutěž o tak potřebnou app, tak se samozřejmě musím účastnit taky..

  A teď již k tomu jak organizuju svůj čas..
  Mám aplikaci Todo, jak už tady někdo psal, je to určitě skvělá app, ale chybí opravdu podpora projektů. Sice ta aplikace má smetí jako „tags“ a „contexts“, ačkoliv netuším jaký v tom má být rozdíl. Síla má být přece v tom, aby to šlo lehce používat a ne v tom, abych si u každého jednoho kroku definoval, kde je potřeba jeho splnění, do jakých „tagů“ to zapadá a podobně. Ale jak jsem psal: podpora projektů mi velice chybí. Zkoušel jsem nějak projekty implementovat v Todo a to třeba tím že bych udělal projekty z již zíměných „tags“, ale nevydržel jsem u toho. Nebylo to pohodlné.
  Dále když jsem vybíral svoji „GTD“ aplikaci, tak bylo kritérium, abych měl ke všem úkolům přístup i na desktopu.
  Avšak dnes, když se porozhlédnu nad tímto kritériem, tak i když mám Todo synchronizované s mým Toodledo účtem, tak na něj na PC stejně nechodím. Jelikož Toodledo má strašně odporné stránky. Takže jsem přišel na to, že bych si vystačil i se samotnou app na iP, bez synchronizace..

  A nebyl bych to Čech, abych se nezůčastnil akce, kde je něco ZDARMA…
  Takže to byl takový náhled do mojí minulosti s GTD apps. A rád bych se soutěže účastnil!

 • František Hovad

  Na organizaci toho moc nepoužívám ale občas když dostanu nápad tak mě štvě že buď není kam ho poznamenat nebo se to pak ztratí(tuhle mě napadl scénář na film) a už z toho taky nic nebude :D

 • Bobulix

  Presne neco takoveho jsem postradal. Jenom by me zajimalo, jestli se to da nejak skloubit s GoogleCalendarem.

  Takze chci do souteze, at to aspon vyzkousim, ze …

 • Juraj

  na organizaciu pouzivam notesy, ale tie prave. najoblubenejsia Nznacka samozrejme Moleskine. ale toto sa zide :)

  • beonair

   Zatím jsem pro podobné účely používal vestavěné aplikace Notes a Calendar. Článek mě ale přiměl k upgradu. Takže to nejdřív zkusím formou soutěže :)

 • Pavell

  Momentalne premyslim o koupi RTM ovsem pokud tato app nabizi oboustanny sync s Windows, tak proc ne! :D

 • Ondra Krajtl

  Miluju vsemozne spravce ukolu, takze souteze se urcite zucastnim rad. I kdyz jsem si zaplatil u Remember the milk Pro ucet, prave kvuli jejich aplikaci na iPhone, kterou mam jako bonus zdarma, neuspokojuje me to bez vyhrad. Takze rad vyzkousim neco noveho. V nejhorsim pripade zustanu u toho mlika. Treba nakonec objevim i to, jak v nem jednoduse vytvaret projekty… :-)

 • nechci vyhrát..:D:D:D

 • Pavel Kral

  To nevypada spatne. Kdyby to melo také win aplikaci, tak na GTD idealni. Osobne vkladam nadeje do pocket informanta.

 • mio

  Ked sa stastie unavi sadne aj ………………… na mna? :D

 • Kryštof Kocot

  Snažil jsem se najít efektivní způsob na úkoly na Macu, ale ToDos v Mailu mě mo nenadchly, takže to dodnes řeším spíš papírkem, který si vždycky ráno napíšu a pak se ho snažím zbavit. GettingThingsDone vypadá, že bude možná to co hledám. Právě jsem si pořídil Things pro iPhone a stáhl zkušební verzi pro OS X, ale nechce se mi za ní zatím platit.

 • perry

  Osobne zatim pouzival Mail / iCal, ale Things vypada o hodne lip, zvlaste na iPhone by to chtelo neco poradnejsiho.

 • Používám RTM Pro. Používám už delší dobu v kombinaci: iPhone, Gmail a občas i plnohodnotná webaplikace… a jsem spokojený. Ale jsem otevřený i novinkám. ;o)

 • Kryspin

  chtel bych zacit pouzivat Things ;-) chtel by se zapojit ….

 • Mireček

  Velmí zajímavá recenze, prolezl jsem si i odkazovaný web a obědnal jsem si knihu. Na polskem i tunes je aplikace za cenu cca 8euro. No co dodat…největší radost nemá člověk ze splněných přání ale ze splněných poviností. K iphone jen dodám, že organizace práce je intuitivní ale velmi skromná nejvíce mi chybi aktivní plocha kterou jsem měl na nokii a kdykoli při práci s telefonem jsem viděl co mě dnes čeká a nemine.

 • Mireček

  PS chci do soutěže…:-)

 • Pro mě je synchronizace s online účtem důležitá, proto používám Todo od Appigo. Ale soutěže se rád zúčastním.

 • Pavelsan

  rad se rozhodne zucastnim.
  Protoze, to co mi chybi je good time management, dle meho managera:-)
  A navic budu moci synchronizovat cas a ukoly i doma na Macu.

 • Ifko

  Things aplikaciu mam v skusobnej verzii na imacu a je skvela…aplikaciu pre iphone este nepoznam, ale z toho co som videl urcite stoji za to.

 • Jirka

  Take jsem vyzkousel nekolik to-do lite aplikaci, ale stale to neni ono. Znate nekdo metodu pro synchronizaci tasku z Outlook WIN do iPhone?
  Diky
  Jirka

  • Mireček

   prosím jak mám použít kupon „THINGSPRESALE20“ abych měl tu slevu 20% na aplikaci?

 • @Jirka: Reseni asi bude vice, ja znam napriklad nasledujici. Stahnete si program ToodleDo sync s Outlookem od Chromatic Dragon a pote kdyz ho dobre nastavite, tak se vam bude syncovat outlook s webem ToodleDo. Pote si jiz staci vybrat nejakou iPhone aplikaci, ktera umi syncovat s ToodleDo. Napriklad primo aplikace ToodleDo ci radeji Appigo ToDo. Pokud mate zajem, tak treba zitra mohu napsat navod na nastaveni zde na blogu. Ale je to snadne.. Asi to nebude potreba..

 • Mireček

  ajo špatně jsem si přečetl první větu. škoda že nemužu nakupovat na us učtu.

 • Ali

  No tak jelikoz mym nejvetsim ukolovnikem je taky hlava, tak tady nemohu moc vyzvednout nejake programky. Je pravda, ze na veci co nejsou tak dulezite a mohl bych je zapomenout mi staci kalendar a kdyz potrebuji jeste nejakou poznamku tak notes. A jedine „to do“ mam na nakupy a tim je shop shop coz je pekna free aplikacka :)

 • George

  Skvela aplikace, zacal jsem pouzivat Trial verzi a jsem spokojeny. Prehledna, jednoducha, synchronizace funkcni. Licence by mi udelala radost:)

 • Radim Kučera

  chci do soutěže

 • Mcstuff

  Skor by ma potesila licensia na desktopovu verziu, mobilnu uz mam

 • !TOx!C!

  Chci do soutěže, díky :)
  Jinak na organizaci mi zatím stačí klasický Notes :)

 • pavelsan

  takze desktope verze za 50usd+10usd za synchro s iphone? ufff

 • Dusbac

  Zkusil jsem uz vsechny free dostupne ukolovniky, nejvic mi navsech vadi ze se musi porad zapisovat..:-) Uvital bych moznost zaznamu hlasu s pridanim casu. Pouzivam proto jednoduchy diktafon v iPhon iTalk

 • SteveJSF

  Poznamky jsem drive pouzival na predchozich telefonech, ale na iPhonu jsem od Notes ocekaval o trochu vic, takze jsem zklamany. Kdo Notes pouzivate, doporucuju zkusit neco jineho, uvidite ten rozdil. Co treba YouNote? Nebo na ukoly obycejny, ale sikovny To Do’s? Obe jsou zdarma, nevahejte.