iWant

Tim Cook promluvil o autě, inovacích i cyklech, kterými Apple prochází

iWant

Magazín Fortune udělil Applu již podeváté v řadě prvenství v žebříčku nejobdivovanějších společností světa. Možná i v návaznosti na toto ocenění s jeho novináři promluvil sám šéf Applu Tim Cook. Výsledkem je velice zajímavý rozhovor, ve kterém je možné se dočíst o Cookově pohledu na finanční výsledky firmy, jež jsou dle řady kritiků neuspokojivé, o autě a celkovému přístupu firmy k inovacím i o novém kampusu, který by mohl být uveden do provozu již zhruba za rok.

Co se týče kritiky Applu v návaznosti na poslední hospodářské výsledky, Tim Cook, jehož společnost prodala 74 milionů iPhonů a vykázala zisk 18 miliard dolarů, zůstává klidným. „Jsem dobrý v ignorování tohoto ruchu. Stále se sám sebe ptám, děláme správné věci? Držíme si svůj směr? Soustředíme se na vytváření těch nejlepších produktů, které v jistém smyslu obohacují životy lidí? A my všechny tyto věci děláme. Lidé milují naše produkty. Zákazníci jsou spokojení. A to je to, co nás pohání.“

Šéf Applu si je rovněž vědom toho, že Apple prochází určitými cykly a myslí si, že i to je důležité a pro firmu zvláštním způsobem přínosné. Apple totiž i v době úspěchu vytrvale investuje do inovací a ty nejlepší produkty tak mohou přijít klidně v době, která pro Apple bude v tu chvíli nepříznivá. Jak Cook připomenul, vzhledem k historii společnosti by nešlo o nic neobvyklého.

Objevujeme nové věci. Je to součást naší zvědavé povahy.
Cook byl dotazován také na strukturu zisků Applu. Není to totiž tak dávno, co Apple vydělával výhradně na počítačích Mac, zatímco nyní se jedná o produkt z finančního hlediska spíše okrajový. Dnes firmě dvě třetiny peněz přináší iPhone a pokud by se mu přestalo dařit, pro Apple by to za současných podmínek mohlo znamenat těžkou ránu. Přemýšlí tedy Tim Cook někdy o tom, jak by měl z hlediska udržitelnosti ideálně vypadat poměr zisků z jednotlivých produktových kategorií?

Na tuto otázku Cook odpověděl poměrně typicky. „Nahlížím na to tak, že naším cílem je vytvářet ty nejlepší produkty. (…) Výsledkem tohoto úsilí je, že máme miliardu aktivních zařízení. Přidáváme stále nové služby, které po nás zákazníci chtějí, a skutečný objem odvětví služeb dosáhl v posledním čtvrtletí 9 miliard dolarů.“

Jak se dalo očekávat, novináři z Fortune se zajímali také o aktivity Applu na poli automobilového průmyslu. Na Wikipedii je k přečtení dostupný dlouhý seznam expertů z celé řady světových automobilek, které Apple v poslední době zaměstnal. O tom, co firma chystá, se ale ví pramálo a důvod těchto personálních akvizic zůstává skryt.

„Tím skvělým na působení zde je fakt, že jsme zvědaví lidé. Objevujeme technologie a objevujeme produkty. Vždy přemýšlíme o tom, jak by Apple mohl vytvořit skvělé produkty, které by lidé milovali a které by jim v něčem pomohli. Jak víte, v tomto se nezaměřujeme na příliš mnoho kategorií. (…) Debatujeme o mnoha věcech a děláme jich o mnoho méně.“

V souvislosti s tím se nabízí otázka, zde si Apple může dovolit utrácet velké peníze za něco, co skončí v šuplíku a na svět se nedostane. Cookova firma si vzhledem ke svým finančním rezervám něco takového dovolit finančně může, ale faktem je, že to obvykle nedělá.

„Objevujeme nové věci v týmech lidí a to je součást naší zvědavé povahy. Součástí našeho objevování technologií a vybírání té správné je to, že se s ní natolik sblížíme, že vidíme cesty, jak ji využít. Nám nikdy nešlo o to být první, ale o to být nejlepší. Takže objevujeme mnoho rozdílných věcí a mnoho rozdílných technologií. (…) Jakmile ale začneme utrácet mnoho peněz (například za výrobní prostředky a nástroje), jsme tím zavázáni.“

apple-campus2

Výroba automobilu by pro Apple byla věcí v mnoha ohledech naprosto odlišnou od všeho, co doposud dělal. Logickou otázkou tedy je, zda Apple pomýšlí na to, že by pro něj automobily vyráběl smluvní výrobce. Ač je totiž tento postup u spotřební elektroniky naprosto běžný, automobilky tímto způsobem nefungují. Tim Cook ale nevidí důvod, proč by se tímto směrem ubírat nedalo a proč by specializace neměla být i v oblasti aut tím nejlepším řešením.

„Jo, to pravděpodobně neudělám,“ odpověděl však Cook na dotaz, zda může potvrdit, že se Apple na základě desítek najatých expertů skutečně snaží vyvinout auto. Není tedy vůbec jisté, zda na konci „automobilových“ snah kalifornského giganta bude skutečně stát vůz jako takový.

A konečně, rozhovor se stočil také k futuristickému kampusu Applu, který je ve výstavbě. Dle Cooka by k otevření tohoto nového velitelství mohlo dojít začátkem příštího roku a šéf Applu věří, že by nová budova mohla značně stmelit zaměstnance, kteří jsou momentálně rozptýleni do mnoha menších budov. Ve firmě se stále hovoří také o pojmenování budovy a je pravděpodobné, že Apple budovou nějakým způsobem uctí památku Steva Jobse. Na ideální formě vzdání holdu svému zakladateli firma hovoří i s Laurene Powell Jobsovou, vdovou po Stevu Jobsovi.

Zdroj: Fortune