iWant

Apple místo základních počítačů začíná čím dál více tlačit iPady

iWant

Produktová nabídka jablečných počítačů je po poslední keynote Applu značně roztroušená až zmatečná. Kalifornská firma totiž za celou prezentaci představila víceméně jen jeden nový notebook (když přimhouříme oko, tak dva) a všechny ostatní modely ponechala beze změny. Hitem večera tak byly nové MacBooky Pro, jenže stály až příliš osamoceně. Apple k nim zapomněl přibalit jak nové počáteční, tak koncové hráče.

Vstupní model do světa jablečných (přenosných) počítačů – okrajový jedenáctipalcový MacBook Air – je zcela mrtev. Jeho kolega s třinácti palci pokračuje dál a je s ním třeba ještě na chvíli počítat, ale zůstává už drahně dlouho prakticky beze změn. Nadále však MacBook Air pro mnoho zákazníků představuje vstupenku mezi počítače Applu, a tak zůstává v nabídce i přesto, že již svým vybavením přestává stačit.

Po čtvrteční keynote zkrátka panují minimálně smíšené pocity a když se na věc podíváme s odstupem, musíme se nutně ptát: opravdu nás Apple tlačí k tomu, abychom více používali iPady?

ipad-pro-keyboard-office

Nejlevnější MacBook Pro bez dotykového panelu vyjde na 45 tisíc korun. Za tu cenu lze problémů pořídit velký iPad Pro, a to včetně kompletního vybavení (Apple Pencil, Smart Keyboard). Za necelých dvacet tisíc korun lze také zakoupit starší iPad Air 2, opět včetně příslušenství. Mnoho lidí tak musí přehodnotit svůj postoj a popřemýšlet, co od zařízení očekávají a zda by jim nestačil nějaký iPad. Už jenom kvůli tomu, že ho lze koupit za polovic.

Do hry také vstupuje dvanáctipalcový MacBook, jehož cena ovšem nadále zůstává velmi vysoko, na téměř čtyřiceti tisících. Nejdostupnější tak je Mac mini, který pořídíte už od patnácti tisíc korun, jenže je k němu třeba připočítat monitor, klávesnici a myš a přes dvacet tisíc se přehoupnete velice snadno.

Apple zkrátka jen potvrdil, že iPady a mobilní zařízení obecně jsou pro něj mnohem důležitější než počítače. Je to ostatně vidět i na marketingu a zájmu vývojářů. Kamkoliv Tim Cook přijede, drží v ruce iPad, a již se nejednou vyjádřil v tom smyslu, že přestává vidět důvod, proč by si měl někdo kupovat počítač, když je tady právě iPad. Modely Pro sice mohou začínat na za tablet vysokých dvaceti tisících, jenže pořád to je ani ne poloviční cena proti nejnovějšímu MacBooku Pro.

lg-ultrafine

Segment počítačů zažívá velký útlum, o čemž by mohly smutně hovořit iMacy, Macy mini i Macy Pro, kterých se Apple ani slůvkem nedotkl a zarmoutil nejednoho uživatele. Ze hry totiž Apple systematicky nevytlačuje jen nejdostupnější notebook MacBook Air, ale zcela zapomněl také na profesionální uživatele, pro něž iMac nebo Mac Pro často představuje stroj pro živobytí. Mnozí si nyní kladou otázku, jestli má ještě cenu čekat na nové modely, nebo nepřistoupit na hru Applu a nekoupit nový MacBook Pro a k tomu třeba dva nové displeje od LG.

Více než kdy jindy se musejí zákazníci začít uvědomovat a hodnotit, co od svého zařízení vlastně očekávají a k čemu ho chtějí. A kolik jsou do něj ochotní investovat. Chcete levný počítač? Zůstaňte u MacBooku Air, ale nečekejte výdobytek moderní doby. Jestli chcete právě ten, kupte dvanáctipalcový MacBook, ale musíte sáhnout trochu hlouběji do kapsy.

Pro mnoho uživatelů proto místo toho začne reálně připadat v úvahu iPad, který pro základní věci, jako je surfování po internetu, sledování sociálních sítí a konzumace multimediálního obsahu, často stačí. Navíc u iPadů máte jistotu, že o ně Apple pravidelně pečuje. Až pokud vyřadíte všechny výše zmíněné možnosti, otevře se vám nový MacBook Pro, který je ovšem zejména svou cenou aktuálně položen skutečně pro ty nejnáročnější uživatele.

 • Lucason

  ..rád bych autorovi připomněl, že se vyrábí i jiné počítače, než jen ty od Applu – navíc začínají být podstatně zajímavější viz nová produktová řada Microsoftu.
  Dle mého názoru se potvrdilo, že Apple už je jen mašina na peníze – vývoj Maců se nevyplatí tolik jako vývoj iOS zařízení, proto je okrajový a představili jen něco, „aby se neřeklo“.
  K tématu iPad – lidé, kteří vlastní Macbooky Pro a mají počítače Applu na práci (většinou ve specifických grafických programech) nenajdou alternativu v iPadech ještě hodně dlouho, možná nikdy.
  Dle zahraničních fór se spíše začně hodně objevovat téma „hackintosh“, alespoň dokud se Apple nepochlapí a nebo dokud nezabije počítačový segment úplně i dalšími verzemi macOS.

  • DavaZL

   Produktová řada od Mrkvosoftu??? :) Tak to asi nemyslíte vážně, že. Přešel jsem na zařízení apple po mnoha letech používání klasického PC a nakonec i 5-ti nebo 6-ti letech nainstalovaného podstatně rozumějšího OS a to linux Ubuntu a musím říci, že macOS je prostě jinde. A to i přes to, že jedu na již, dejme tomu, zaprášeném „Mac mini (Late 2014)“! Rozhodně počkám na inovaci hrdw a nepoběžím cestou o 10let zpět k něčemu, co je podstatně horší než Ubuntu a nebo SuSe. Pokud požíváte mac, tak takovou blbost nemůžete napsat. :)

   • Fila

    Hackintosh je mam pocit neapplovskek hardware s macOS. Mam pocit ze lidi chteli rict ze zelezo od applu je extremne overpriced za to co nabizi ale vzdat se perfektniho macOS se nikdo moc nechce. Tudiz koupi nejaky high end jinde a sipnou tam macOS.

    • JK

     To ano ale pisatel o pár komentů výše připomínal novou produktovou řadu od MS a tam je cena taky jinde :)

    • DavaZL

     Ano, ale reagoval jsem i na „..dokud nezabije počítačový segment úplně i dalšími verzemi macOS“. Mrkvacky hrdw bych nekoupil uz jen z principu a to ze stejneho proc jsem si kdysi nainstaloval prvni linux. Podle me, je Hackintosh to same jako Jailbreak u iPhone. Delat ho nebudu. Kdyz si dostatecne odladim stavajici zelezo, tak jsem spokojeny :)

   • JK

    Souhlas. Já jedu na nejvyšší konfiguraci iMac 27″ 2011 s naprostou pohodou a to i s Widlema na kterých jedu pouze občas World of Tanks. Nevidím ani důvod proč upgradovat pokud nepřijdou s nějakou inovací, kterou nyní naznačil právě MS

   • Lucason

    Myslím to vážně, viděl jste nový Surface Studio? S „pukem“ jako ze sci-fi? Nebo surface book osazený GTX 965 a 16 hodinovou výdrží na baterii? Opět s možností používat na něm „puk“.
    Za mě šel Mrkvosoft cestou pěkného designu a směrem do budoucna a skutečným inovacím.
    Já sám si stále ještě nechci „ťapat“ na display, ale možnost si display odtrhnout a jít s ním někam, nebo ta přidaná hodnota puku v grafických apliakacích, nemluvě na implementování 3D a virtuální reality. Mě Mrkvosoft velmi překvapil a nadchnul.

    Ale nejsme idealista, vím že většina těch věcí bude fungovat jen na 90 procent a bude třeba ještě hodně doladování a spol, aby to naplnilo tu slíbenou „scifi“ představu, ale podle mne o několik úrovní lepší než Apple, který hodinu mluví o vynálezu dotekové lišty (mělo už několik notebooku, hlavně herní i třeba v podobě části klávensice s dotekovým displayem) a jinými kusy udělal z PRO řady něco pouze líbivého.
    Ano, software Microsoftu je otázkou, všichni to víme pro většinu to byl často hlavní důvod přesedlání na Apple.

    • Dalibor

     Tak puk jo :-D Podle mne je dost bolestivé vidět, jak někdo vynaložil hromadu úsilí, a přitom vytvořil jen další pitomost. Že něco vypadá jako ze scifi je sice hezké, ale to je vše. Kromě toho, puk mohl být klidné softwarový, zbytečný krám navíc. Možná to působí zajímavě pro někoho, kdo v prezentovaných oblastech nepracuje, ale už vidím jak grafik cvičí před položeným Studiem s pukem s ohnutými zády ala oldschool rýsovací prkno. Ne, MS opravdu nikdy nevěděl, a neví ani teď.

  • Jarda

   Souhlasím. Opravdu existují jiní výrobci než Apple, kteří, žel, dodávají výkonnější a zajímavější počítače. Těšil jsem se na nový Macbook Pro, ale při té výbavě a ceně se jeví jako optimální varianta zmíněný hackintosh. Škoda, ale je to tak.

   • Jirka

    Problém je v OS: V HW Apple nestihá a mrší kvůli komerci vše co jde, ale OSX (macOS) je zatím nedostižný (dělám dlouhodobě na všech třech rozšířených platformách paralelně a jinak to prostě vidět nedokážu)…

  • zbynda

   Máte pravdu. hackintosh je jedna z věcí, na které se brzy zaměřím. Bojím se problémů kolem aktualizace systému apod. Nicméně z aktuální nabídky Mac / Macbook si nejsem schopný vybrat :(

   • Jirka

    Hackintosh jsem zkoušel a bylo to docela bezproblémové – pokud jsem dodržel přesně komponenty (tedy poskládal jsem si PC, nikoliv notebook).

    Zanedlouho to bude jediná možnost, jak používate to jediné, co z portfolia Applu zůstává na úrovni – tj. OSX (macOS).

    • Jarda

     Mam 15palcovy notebook Lenovo, 4 jadrovy procesor 3.8GHz, 32GB pameti, displej 2880xneco, macOS, funguje skoro vsechno a jsem nadseny. Cena asi petinova oproti high end MacbookPro…

     Cili ani u notebooku neni potreba se bat hackintoshe

 • Michal

  No nemohu souhlasit, že je iPad za poloviční cenu.

  MacBook 12″ je za 40000 s 256GB – iPad Pro s 256GB, klávesnicí a pencilem je za 42000.

  No a když to porovnáte – iPad má stále jen iOS – fajn na většinu akcí ale občas potřebujete něco co iOS nezvládne a chce to plný macOS.
  Velikost a váha stejné.
  iPad je lepší na čtení webů v posteli, MacBook zas na práci – maily texty a plný software.

  Zrovna tak se nedá říci, že by i nejvýkonnější MacBook Pro 15″ dokázal částečně nahradit léta neaktualizovaný Mac Pro – to je blbost – Xeon, dvě profi grafiky a až 64GB ECC RAM to prostě je zcela jinde než MacBook Pro.

  Osobně bych to viděl tak, že by Apple měl upravit ceny a portfólio.

  MacBook 12 dát za 30000 – ostatně na jaro se za tuto cenu vyprodával model 2015 a 2016 byt má jiný CPU o nějakém reálném navýšení výkonu nemůže být řeč. Nechat ho jako vztupní model místo Airu.

  U iPad Pro zlevnit příslušenství to je cenově mimo.

  MacBook Pro bez TB – za 45000 no OK proč ne.

  MacBook Pro s TB a s TID od 55000 – je to dost no tady by měli dle mě co nejdříve aktualizovat HW na současný – třeba na jaře a nabídnout díky DDR4 i možnost 32GB RAM.

  Vše ostatní vyházet – Air 11 je pryč, ale 13 bych se zbavil a starší MacBook Pro taky pryč.
  Teď je v tom bordel a buď chtějí tlačit novinky nebo neví co chtějí když nechávají staré stroje.

  Samozrejmne co nejdříve aktualizovat iMac a Mac Pro.

  • Petr Hlavicka

   S většinou souhlasím. Sám mám 9,7 ipad pro a drtivou většinu věcí na něm udělám. Jen často stříhám ve fcp a občas ps atd. Ohledně fcp pro ipad náhrada není a ps je pořád o dost pohdlnější na macos. Trochu jsem doufal že Macbook bude doplněn o 14 palčovou variantu cenově by mi to dávalo smysl 30k 12 palců a 35k 14 palců. K tomu jsem doufal i Macbooky pro 14 (do kterého by už šla návrat dedikovaná grafická karta) za začínajících 40k jako doposud a větší model za 45k. Ceny iPadů pro bych klidně nechal pokud by byl základ 64gb a lte modul. Cena klávesnice je opravdu přehnaná. Kupce pencil si cenu odůvodní. Mac pro a iMac by si opravdu zasloužily aktualizaci. iMac by měl hlavně přestat používat pomalé rotační disky a jeho cena by se měla ustálit na 40k za menší a 50k za větší. .Mac mini bych klidně z nabídky vypustil. Jak bylo řečeno apple jako vstupní zařízení tlačí iPady a .Mac mini myšlený jako komp pro nenáročné je už zbytečný.

   • Michal

    Jj přesně tak.
    Taky jsem doufal ve zvětšený MacBook 13-14″ s Touch ID místo ořezaného PRO 13 – hlavně kvůli pasivnímu chlazení.

    On ten iPad není špatnej, ale člověk chce občas něco stáhnout, rozbalit nebo sepsat něco delšího a tady už narazí na omezení.

    Osobně iPad vnímám jako fajn doplněk.

    • Petr Hlavička

     Přesně 14 macbook by mohl bylt ještě elegantnější a přenosnější.

 • Robin Martinez

  Kriplej to, na to nejde nic jinýho říct.

 • dfx

  Apple pre profesionalov prakticky zabil vsetko starsie ako je ten najnovsi MBP. Dovodom je nekompatibilny konektor so vsetkymi starsimi zariadeniami. Menit kazdu chvilu redukcie je na nervy. Napriklad vyradili ethernet konektor na retinovych MBP a bolo potrebne si kupit redukciu na thunderbolt. Teraz treba inu redukciu na USB C. Alebo redukciu z USB C na thunderbolt :-)

  Ak ma byt USB C ( thunderbolt 3 ) buducnost, tak ju mali vymenit na vsetkych zariadeniach naraz. Teda urobit update aj Macu Pro, iMacov, macu mini a 12″ macbooku. MAcbook Air uz mohli vyhodit z ponuky. Ten je uz mrtvy. Teraz je vsetko s OS X okrem najnovsieho MBP zastarale.

  A co sa tyka toho najnovsieho MBP, tak limitom pre profesionalov moze byt prave 16GB RAM bez moznosti zaplatit si za viac. Pre grafikov moze byt 16GB RAM malo.

  iPad Pro nenahradi profesionalny mbp ani nahodou. Chcel by som vidiet, ako by niekto kompiloval nieco na iPade. Alebo ladil nejaky web a mal virtualne spustene dalsie systemy.

  Daleko lepsie pre grafikov je to nove Surface Studio ako iPad Pro v maximalnej vybave a s plnym prislusenstvom.

  • Robin Martinez

   Apple tvrdi, ze Vam iPad staci, tak Vam proste staci!

   jinak jsem nekde cetl, ze omezeni na 16GB je prej z duvodu energeticke uspory. Pokud to tak skutecne je, tak to ani omylem neni PRO zarizeni.

   • JK

    Je to PRO ve své tenké přenosné třídě :)

   • dfx

    Hej, som zvedavy, kedy Apple prinesie XCode a terminal na iPad. A este virtualizaciu a x dalsich funkcii, ktore potrebuju vyvojari.

    Aj ja som to cital o tych 16GB RAM. Ak by tam dali Kabylake a DDR4 RAM, tak by to nebol problem z hladiska energetickej narocnosti. Ale Apple dal viac ako rok stary Skylake do noveho Macbooku Pro, takze 16GB RAM je maximum :-(

  • JK

   na nové Surface studio jsem zvědav, ale už teď mám výhrady k puku, který se válí po stole a potom na displeji a nějak MS nevěřím,že to bude makat všechno jak má, cena taky nic moc..uvidíme

   • dfx

    Viem si predstavit, ze pouzivatel lavou rukou ovlada ten puk a pravou nieco kresli na dotykovom displayi. Ak budu profesionalne programy podporovat ten puk, tak sa s tym urcite bude dat lahsie pracovat ako kreslit dotykovo na iPade alebo mysou alebo touchpadom na iMacu.

    Myslim, ze Microsoft s pukom tentoraz predbehol Apple s touch barom v inovacii. Cenovo vychadza Surface studio rovnako ako pouzitelny iMac. A 13″ iPad Pro naozaj nemoze konkurovat Surface studiu.

    • JK

     Já stejného názoru právě nejsem. A jestli něco bude nebude je jen dohad. iPad Pro je na kreslení s tužkou naopak super, ale je pořád malý. Proč kreslit dotykově? U puku mi vadí že se bude válet po stole a poté ho budu dávat na displej kde s ním navíc jezdí. Z toho vyplývá jen poškrábaný displej od nalepeného prachu a jemného smetí.

 • Petr

  Vzhledem k důslednému sandboxingu v iOS je iPad jako náhrada malého notebooku nepoužitelný. V normálním počítači musí být možné pracovat na JEDNOM souboru několika aplikacemi bez toho, abych ho do zblbnutí kopíroval. A jsou i další omezení.

  • JK

   o tom píši..toto přeci Apple již nějak vyřešil jen to musí aplikace podporovat. Soubory už se nemusí kopírovat do každé appky zvlášť

   • Jan Šalomoun

    No to teda nevyřešil. Jediné jak to lze řešit, že všechny ty aplikace shodně používají jeden cloud – pak se to synchronizuje s ním.

    • JK

     I to je možnost, ale pracuje to i jinak kdy se pouze přepne do jiné aplikace ale subor se nekopíruje

 • Ondrej Sojka

  iPad není dlouhodobě použitelný na cokoliv, protože iOS. Kancelářské aplikace (zkoušel jsem Word, Pages i GDocs) jsou stále hodně bastardizované. Nelze používat jiné jádro prohlížeče než Safari, nelze sdílet jeden soubor mezi více aplikacemi… Nelze pouštět filmy stažené odjinud než z iTunes (kodeky), nelze jednoduše stáhnout a rozbalit ZIP soubor stažený z internetu. NEMÁ PODPORU VÍCE UŽIVATELŮ, což Android i Windows mají a u iPadu to dává smysl – to mám kupovat čtyři iPady do rodiny? Když iPady se obecně používají tak sporadicky?

  • JK

   filmy stažené odjinud přehraji např VLC a jiné, zip i rar rozbalí spousta aplikací používám běžně. kancelářské aplikace jsou stále na štíru i když už je to o dost lepší-co zkusit Office? Mám pocit,že jeden soubor už mezi aplikacemi sdílet jde na posledních iPadech. Alespoň byla nějaká možnost prezentována s tím, že už se nekopíruje mnohokrát do každé aplikace.

   • adam

    a ako stiahnes film priamo do ipadu? mam tiez ipad a je to pre mna dovolenkovy prenosny prehravac filmov a pozerac mailov. na realnu pracu vzdy prejdem na komp. pokial nepobezi macOS na ipade dovtedy vzdy budem musiet presadavat.

    • Miky

     Stahni si prohlizec iCab mobile, v nem stahnes film a pak ho nechas otevrit v jakymkoliv prehravaci.

     • Ondrej Sojka

      Zapomněl jsem ještě na nemožnost jakékoli aplikace běžet na pozadí, když je vypnutý displej. Takže třeba Spotify začne aktualizovat offline playlisty, zrovna když ho zapnu a chci vyrazit. Přesněji, iOS to dovoluje dvě minuty pro vypnutí displeje, pak aplikace už nemůže stahovat. Srovnejte s Androidem

      • JK

       Toto je pravda a je to na úkor spoření baterie, ale v nastavení ( teď nevím jestli iOS nebo přímo něktrých aplikacích) šlo nastavit práci na pozadí. Zase se ale nestane že něco bez vědomí vycucne baterii

      • Eric Cartman

       Tohle není pravda. API na to existuje, pouze to ta appka neumí/neimplementovala.

     • adam

      dakejem skusim to. 2 dolare je v podstate ziadna cena, skoda ze to nevie ipad sam.

    • JK

     Jedna z více možností je použít již dlouhá léta dostupný prohlížeč iCabmobile

   • Ondrej Sojka

    AC3 kodek není k dispozici ve VLC. Používá ho většina filmů získaných z „jiných zdrojů“.

    Nemluvím o tom, že na iOS NEEXISTUJE JEDINÝ torrent klient.

    • JK

     To byl příklad na prohlášní že nelze přehrávat filmy-lze. AC3 používají zase jiní. AVPlayerHD třeba tento kodek má i jiní. Ani na počítači nepřehraje vše každý přehrávač

 • Xenon

  Hw battle se jede snad od doby co apple vubec existuje. Hw dneska nic nestoji sou to centovy az dolarovy zalezitosti to nejvetsi co stoji nejvic prachu je samlzrejme vyvoj a lidi. A nikdo z vas to tady nechape. Kdyz si koupim notebook s windows co tam bude? Nic tento pocitac a kos..tot vse. Kdyz rozbalim mac mam tam vse na fotky video emaily hudbu, a zadarmo budouci vyvoj jak jejich offcu tak vyvoj os zadarmo. Kdybych tohle mel vsechno kupovat na windowsy tak se nedoplatim i office pro studenty stoji idiotskejch 2,5k na rok s nemoznosti koupit jen word treba. Nemluve o tom ze widle nejsou free. Pochopil nekdo ze k tomu kompu platite vsechen sw a optimalizaci a ty lidi co to delaj? Kdybyste ne-torrentili tak se nedoplatite

  • Jarda

   Nepochopil. Mam hackintosh, ale koupil jsem si i mac mini, ktery nepouzivam. Jen kvuli sw, abych mel sam pred sebou ciste svedomi. Porad je rozdil v cene obrovsky

  • JK

   Ano to je pravda, ale jen částečně. Notebook či PC taky již kupuji s Widlema a je to již v ceně. Mnoho výrobců dává i další programy v ceně. Někdy jsou i dobré :)

 • m2

  Poslední Keynote applu bohužel potvrdila, že vedení applu asi jede na cracku… neumím si to jinak vysvětlit. Jsem skalní fanda a uživatel Applu, posledni 2 roky přešlapuju a čekám. Čím nahradit stávající iMac 27″ 2011. Není prostě čím, skok v HW je mizerný, pokud by měl stát za to tak iMac bude za 80tisíc. To už je drahé i pro firmy natož pro jednotlivce.

  Začínal jsem kdysi na Mac mini. Bohužel aktuální nabídka/cena to je opravdu HW výsměch. MacBook to samé. Mac Book pro. No 13″ mi opravdu nestačí, 15″ 73990,- omg wtf lol. To už je opravdu přehnané.

  Takže náhradou toho všeho, mám být entry level pro zákazníky Applu, iPad. Měl jsem první iPad, pak druhý. teď mám iPad AIR. Přístup ke keynote, numbers, pages? jen minimálně když si potřebuju doupravit na macu připravený dokument. Platím si i office 365, ne iPad je pro mne zařízení pro konzumaci obsahu, videa, hry a prohlížení netu. Toť vše. Když by to mělo být k něčemu: plochy, klávenice, myš, alespoň 13″, uživatrlské účty!!!… no není z toho notebook? Mimochodem právě iPad je posledním cena/výkon opravdu velmi zajímavým zařízením. Výdrž na baterku super, je lehké, poměrně výkonné. Nemám nic proti iPadu pokud z něj někdo nědelá něco čím opravdu není.

  TouchBar, soudím aniž bych ho viděl. Ale ergonomicky to nemůžou ani myslet vážně. Koukám na display, kouknu na touchbar, na display na touchbar…

  • JK

   Mám iMac 27″ 2011 a taky stál 70K. iPad jedině Pro na práci a i tak malé. TouchBar je podle mě taky trochu nesmyslný, ale dokážu si představit i že díky němu budou některé funkce rychleji k dispozici. A koukání na něj třeba při psaní kdy nabízí slova taky není úplně od věci pro ty kteří při psaní koukají na klávesnici.

  • Janko Hrasko

   Môžem určite odporučiť prechod na iMac 5K… ja som bol do toho dotlačený rok dozadu kedy som nenašiel náhradu za MacBook Pro 17″ 2010 (hlavne kvôli diskovej kapacite) a nemôžem si vynachváliť. Bežnú offcie robotu vyriešim na iPad Mini 4 plus externá klávesnica. Do iMacu sa dokúpi lacná RAM a človek má 32GB „za facku“ a ten počítač zvládne neskutočné veci. Zo 4K resp. 5K monitoru som sa smial ale už nikdy by som nechcel to bežné „zrno“. Pre DTP nevyhnutnosť a neuveriteľné zrýchlenie práce. Ale aj pre inú prácu je tá jemnosť displaya pohladením pre oči. A mám istotu že to bude rýchly počítač aj za 3 roky. Súčasný iMac predajte kým sa dá :) Inak ale ponuka Apple stojí za veľké h…o. Strašné čo predvádzajú. Aj samotné prezentácie sú úbohé a nemajú žiaden cveng…

 • zgercik

  vyplati se koupit repasovany nebo se na apple uplne…. apple zkousi zo zakaznici jeste vydrzi

 • Jaroslav Olearnik

  To snad nemysli vazne ze IPad je schopnej nahradit pocitac. Zajimalo by me jestli Tim Cook nekdy skousel delat prezentaci na Ipadu? Rok zpatky muj prvni Macbook 2008 unibody zaslouzene odesel na Odpocinek. Od te doby cekam na rozumny notebook a funguji na Ipadu. Nejsem zadny pro uzivatel nedelam grafiku nestriham video needituju folky. A presto mne z toho de porazit. Nejde stahnout film, nejde psat ani 6ti prsty co zvladam natoz deseti. Po 5 minutach keynote mam tlak 220. Nejde rozbalit zip rar.. Rikate si proc ne Macbook air/Macbook? Kupuji pocitac na 5+ let, ten prvni je dinosaurus s displayem z 2008, ten druhy mam obavu ze vykonnostne nebude stacit mnohem driv a s zivotnosti sem taky pesimista. Novy MBP design ok, display ok, trackpad ok, konektivita mi nevadi(i kdyz extra prachy za magsafe co z toho bude trcet a jedna redukce na usbA neni idealni) Ram 8gb je dobra pro telefon, to same 256gb disk. Ten prouzek mi prijde dobry tak na bolest hlavy a do Starbucks nechodim, ale uvidime, ctecka otisku na odemykani fajn. Cena je zly vtip. Chapu ze vyvoj neco stoji vcetne MacOS a prislusenstvi, jenze par let zpatky to slo o dost levneji a macu se nepredavalo vic, tak zeby nenasytnost akcionaru? Nejdulezitejsi otazka, existuje rozumna alternativa?

  • René Mahdal

   Zip i rar lze rozbalit pomoci app File Manager

   • JK

    Na tyto soubory se mi osvědčil více Phone Drive

  • JK

   film stáhneš rar i zip rozbalíš, ale jiak chápu. Na Pro verzi už je to asi lepší, ale pořád to není ono na práci s mnoha MB ne-li GB dat a už jsem si na 27″ dost zvykl. Zatím je to pořád takové lámání přes koleno i když spousta lidem to může ke své práci plně dostačovat.

   • adam

    ako stiahnem film a ako ho prenesiem do appky ktoru na pustanie filmov pouzivam? dakujem za rady

    • JK

     Pokud jde o stažení filmu tak lze použít iCabMobile

 • Premysl Krejcirik

  Nahrazeni notebooku iPad-em jen tak nepůjde. Koupil jsem IpadPro 12,9. Pencil a malování super, AutoCAD 360 pro základní prohlížení a editaci taky. Ale například u hry World of Tanks nestíhá grafika (i když je snížena na minimum), seká se a nedá se prakticky hrát. To jsem nečekal.

 • Aleš

  Beru, že ve spoustě případů stačí iPad místo Maca či PC. Naši (generace 60+) už používají hlavně iPad na všechno. PC opravdu jen na banku a tisk fotografií a vše spojené s Offfice a tiskem. Office na iPad je OK, ale ten uživatelský komfort ještě není 100%. Co mně spíš vadí, že iPad nemá uživ. profily. Máma má iPad registrovaný na sebe a běží jí tam vše, od FB, Pinterestu a všech uživ. účtů pouze na její jméno. Táta si ho bere jen kvůli Safari a občas YT. Proč nemá Apple profily pro všechny členy rodiny? Teď mu budeme pořizovat iPad jenom jemu. Jak říkám iPad ==) pro rodiče OK.
  Ale my jsme generace (30+) hergot!:) Která vyrostla na počítačích a já chci doma počítač! Mám stolní PC a chtěl jsem pořizovat MB Pro po jeho představení (výkon PC mám hlavně na hry, jinak stačí lowend). Ale cena 46k (bez Touch Baru) je prostě moc.:( Macbook za cenu kolem 40k. je také moc.
  Zaráží mě, jak je Apple velká firma. Chápu, že Jony Ive maká na pár produktech zároveň a nemůže dělat všechno. Ale to je tak těžké, přesunout část lidských zdrojů i do upgradu MB Air? Tenčí okraje displeje, zmenšení šasi, upgrade procesorů atd…? To nemají inženýry, kteří by to udělali a pak tadá? Tady ho máte!
  Nemají, nebo spíš nechtějí. Bohužel si u Applu asi nevyberu a koupím ntb s W10 i když jsem nechtěl.:( A jak Tim Cook naznačil srovnání nového MB Pro s MB Air, tak Air už nezamýšlejí upgradovat. Ale platit za MB Air 30k (dobře v akci za 25k) s neaktuálním HW se mi nechce. Ať se na mě nezlobí, ale tohle ne. Kdyby zlevnili Macbook 12″ na 30k, tak bych o tom uvažoval. Takto to bude drahé i pro amíky samotné.:/
  Na závěr ==) není problém dát 46k za MB Pro. Ale opravdu stojí za tolik peněz?
  Bohužel ne… Alespoň pro mě.

 • Jensa

  Predstava, ze mi ipad nahradi kompl je naivni. Vzdyt k tomu nejde ani pripojit pitoma mys. To mi jde k Lenovo Pad za 2000, co mi dali v bance zadara. Dnes radeji sahnu po notebooku. Mam stary HP s SSD diskem. Otevru viko, zmacknu tlacitko a za 2 sekundy muzu pracovat. Zasavani textu podstatne rychlejsi, komfort prace hlavne treba na kolenou nebo v posteli lepsi. Displej si naklonim jak chci a nemusim nic drzet. Pokud nekdo ma treba Mac Booka, ktery startuje z uspani taky za par sekund a vydrzi 12 hodin, proc by tahal na vetsinu veci tablet. To nema zadny vyznam. Jen minimum veci je lepsich na tabletu a ted me ani zadne nenapadaji. Navic pokud mate vetsi telefon. To pak je tablet uplne na nic. Mne se nejvic osvedcila kombinace Nadupany desktop, ultraprenosny notas a velky telefon. Co mi nejde delat na telefonu, udelam na notasu. Kdyz potrebuju vykon, velky monitor a pohodlny ergonomicky posaz, pustim desktop. Ale kazdy to mame jinak.

 • Dalibor

  iPad nemůže Mac nahradit, nemá jak, dokud bude mít systém z telefonu. Jakákoliv snaha o komplexnější práci na iPadu je škrábání levou nohou za pravým uchem, absolvovaní zdlouhavých nesmyslných postupů a jistá vsupenka do blbince. Ale někdo si možná libuje v sebepoškozování, no :)

  iPad je dobrý na specializované úkoly a konzumaci obsahu, dělat na tom cokoliv dalšího je v jeho současné podobě zoufale neefektivní, a tedy zcela zbytečné.

  Myslím si, že tento článek je tady hlavně s cílem rozproudit diskuzi a z toho plynoucí benefity pro web ;) Čas od času se tu takový objeví. Je jasné, že Apple klade důraz na svůj mobilní byznys, protože množina uživatelů, kterou jím lze zasáhnout je mnohem větší, než množina lidí co se neobejdou bez Macu. Thank you Captain Obvious :) Někomu stačí iPad, a těm co nestačí prostě stačit nebude, i kdyby je o tom třeba 100x přesvědčoval samotný Tim Cook.

  • Jiri

   Dokážu si představit používání ipadu v případě, že:

   – bude vyřešené dávkové zpracování fotek
   – bude možné updatovat přes ipad Garmin hodinky
   – bude možné updatovat přes ipad foťák a objektivy
   – bude vyřešný export fotek na můj web

   Jinak si s ipadem a případnou externí klávesnicí vystačím. Počítač na nic jiného nepotřebuji.

   Ostatně, před rokem jsem si vyzkoušel asi dva měsíce bez počítače, jen na telefonu a ipadu. Bylo super dělat fotky na ipadu – protože mě to nenutilo vymýšlet hlouposti s presety v lightroomu a přinutilo mě to více dávat pozor na to, co fotím.

   • Robin Martinez

    Ja si dokazu predstavit pouzivani iPadu v pripade, ze:

    – to dokaze nahradit PC

 • m1k3s

  to ze air je nedostacujici je taky mozna hloupe tvrzeni, retina je sice pekna vec ale relne jen zhickanost na druhou stranu usb je stale potreba. myslim a vim ze air ma porad dost vykonu prakticky na cokoliv a kdyz si to srovname tak novej notebook nepochopitne pojmenovanej PRO je co se tyka ceny a konektivity mnohem horsi a jediny v cem ma nacis je retina a to NEJDULEZITEJSI je tenci protoze to bylo na keynote brano v potaz jako nejvic dulezita vec… chce se mi zvracet na druhou stranu co vas nuti si kupovat novej? sam pouzivam macbook pro 17 latte 2011 s ssd protoze nic lepsiho jeste nevydali… smutne ze za par let prijdou s ti. ze jejich notebook je vysokej 5mm jmenuje se super extra pro nema zadnej port a je potreba k nemu pripojit klavesnici a monitor ala raspbery pi

 • cakpuh

  Microsoft to jablku napraskal a niektori to nevedia stravit.:-)) Apple poslednu dobu nejak straca smrnc….

  • Jirka

   Jasně. A už je Vám lépe ? :-)

   • bohuzial je to absolutna pravda a to som apple user. velmi sklamany a nahnevany apple user. Nie som ani grafik, ani video editor, ani programator a predstavte si, na ipade by som mal prinajlepsom polovicnu produktivitu. Bez mysi resp. aspon bez touchpadu je pre mna nemyslitelna celodenna praca. Pred dovomi rokmi som kupoval najvykonnejsi (ak neratam custom) macbook pro 15″ a stal ma 2050€ bez dane. teraz za ten isty zaplatim 2600€ a nedostanem ani jeden port kompatibilny s mojim prislusenstvom, touchbar nevyuzijem, lebo som na ext. monitore, klav. a mysi a velkost a vaha su mi k hovnu ked ho mam polozeny cely den na stole. Total fail z mojej strany a ziadna vyhoda usb-c ma nepresvedci.

    • Jirka

     Já samozřejmě rozumím tomu naštvání nad cenou i nad USB-C, ale od toho je trh, aby si každý vybral, co potřebuje, co „must have“ a kolik je ochotný do toho investovat. Když to budu skutečně potřebovat a budu vědět, že si na to vydělám, pak mne cena ani potřeba nějakých redukcí nijak nerozhodí. Každý člověk to má jinak. Já např. dnes už vím, že na mé potřeby iPad PRO více, než stačí ale k tomu jsem došel až postupem času. Byly doby, kdy jsem „musel mít“ každý rok nejnovější co nejvíce nabouchanou mašinu za 100.000 s co největším displayem – tenkrát Apple 30 za nějakých 45000 a k tomu macbook PRO za dalších 70.000 . Ale pak jsem zjistil, že nevyužiju ani 10% toho, co umí, nevyužiju naplno ani současný Air. A věřím, že postupem času k tomu dojde když ne většina tak určitě mnoho jiných uživatelů. Faktor „must have“ je někdy prevít. :)

   • Petr p

    vždyť má pravdu.
    a buď strčíme hlavu do písku a budeme ja plácat po ramenou a kupovat ty jejich nový nesmysly (notebooky bez magsafe, účelně osekané rozhraní) a nezmění se to,
    nebo apple dostane políček slabým prodejem a třeba i přijde zase s něčím, co bude hodné názvu macbok pro a důstojným nástupcem aira.

 • Jirka

  Stále více si i já kladu otázku, jestli ke své současné práci dnes ještě potřebuji počítač. A stále častěji si sám odpovídám, že už ne. Takže můj postupný přechod na iPad PRO je stále reálnější. Že to nemá myš ? Probůh, k čemu na dotykovém displayi ? Paměť ? 256 GB pro běžného uživatele a kancelářskou krysu bohatě stačí a když ne, tak dnešní cloudy už běžně za pár drobných nabízejí tera a více. Konektivita na externí média ? Co to dnes je ? Upřimně, neznám mnoho lidí, kteří ještě používají CD, DVD a dnes už ani všelijaké USB dongly , SD karty apod. A za pár let to bude vše zase o kus dál. Samozřejmě, že na profesionální grafiku, videa apod. je potřeba stále pořádný výkon a stroj, paměti a zálohy na x discích, ale kolik je takových skutečných profíků? Zlomek. A ti si na ten stroj svou prací vydělají a cenu moc neřeší. Takže směr Apple k iPadu PRO chápu a rozumím mu.

  • Lucason

   To je ale prave ono – bezny uzivatel – ano.
   Ale kdokoliv, kdo ho ma na neco jineho nez na konzumaci obsahu uz se musi omezovat.
   Ani kancelarska krysa si nepolepsi – odepisovat 8 hodin na emaily, cely den vytvaret a upravovat excelove tabulky, vytvorit komplexni dokument deset stran dlouhy s obrazky a spol – s iPadem Vam urcite klesne vykonost.
   Ano, vse zminovane na nem lze udelat, ale pohodlneji a rychleji nebo alespon srovnatelne s PC/Macem? Ani nahodou..

  • Lucason

   ..a o smeru Applu v poslednich letech urcite nikdo nepochybuje a vsichni ho chapou – zisk, hodnota akcii.
   Neverte, ze nas do iPadu tlaci proto, ze si mysli ze to je pro nas nejlepsi..ne, pro ne je to nejlepsi.

   • Jirka

    Samozřejmě, že je na prvním místě hodnota akcií a zisk. To je přece naprosto normální. A ten zisk mu zajistí právě ta drtivá většina běžných uživatelů. Chápu, že jsou profesionálové zvyklí léta na hýčkání a teď jsou zejména po uvedení Microsoft Surface Studio naštvaní, ale Apple snad není jen o železu, ale hlavně o systému asoftwaru. Uvidíme, jak se Microsoftu povede. Studio vypadá luxusně, ale je příliš nové a neznámé. Aby to nebylo tradiční Microsoft pozlátko. Myslím, že na odsudky je příliš brzy.

    • Lucason

     Po recenzích a kometářích se stále držím Yosemitu (MacRetina15 Late 2013) a iOS 9 asi už nikdy neopustím, takže za mě už ten úpadek začal, na to že od El Capitana tvrdí, že jejich jediným cílem je ladit systém – a přitom klesá výdrž na baterie a svižnost systému.
     Microsoft je zatím pozlátko – stačí se podívat na reklamu Studia vs. hands-on, ale pořád je na nich podle mého vidět vývoj a snaha posouvat se směrem do budoucna (mě osobně VR ve všech podobách velmi láká), zatímco Apple představuje dotekovoý doplněk klávesnice, který tu už byl u nejednoho herního notebooku, a do softwaru přidává postupně funkce, které mohly už dávno být v Yosemitu. Nevidím u nich žádný skutečný pokrok.
     Běžní uživatelé táhnou – ale ted se ukáže, dle mého běžní uživatelé budou táhnout v podobě masových objednávek posledních kusů starších MB a nebo Airu, nevěřím že ani v západních ekonomikách budou běžní uživatelé prahnout po noteboocích za 2000 dolarů, které nenabídnou nic, co by cenu obhájilo.
     Marketingová informace v podobě „nejvíce online objednávek“ mi nepřesvědčí – už tu někde bylo zmíněno, za 3 roky od posledního představení se online prodej a předprodej více rozmohl, také je to dle mého poprvé, co není možné nové MB rovnou koupit a je třeba předobjednávat a navíc, nikde není psáno, že to vůbec nemusí být pravda a Apple se jen snaží umlčet záporné reakce na forech a pod články.

     Játo vidím na eGPU osazenou něčím, co zvládne virtuální realitu a tenhle strojek mi ještě 4 roky vydrží, ne-li déle, do té doby si mohu jen přát, aby se Apple trošku usměrnil tím správným směrem (pro mne a ne „běžné masové uživatele“).

  • Petr p

   ios prostě není pracovní prostředí.
   V momentě, kdy potřebuješ jeden dokument upravovat v rámci několika programů (indesign, photoshop, illustrator nebo prezentace, úprava obrázků, textový editor) je přechod mezi jednotlivým softem daleko plynujelší na plným systému.

   Celkem by to dávalo smyl, kdyby pro běžel na os x.