iWant

Týden aplikací #3 2016

iWant

App Store je čím dál lukrativnější byznys, Trello se otevírá vývojářům třetích stran, do App Storu dorazila hra Exploding Kittens, Airmail se na OS X dočkal aktualizace a brzy dorazí i na iOS a mnoha vylepšení se dočkaly také kancelářské aplikace Microsoftu. To a mnohem více čtěte v 3. letošním Týdnu aplikací.

Novinky ze světa aplikací

Trello otevírá svou platformu pro všechny vývojáře a přidává nové funkce (19. 1.)

trello_giphy

Populární cloudová služba, která je určena pro správu projektů a virtuální kanceláře, otevírá svoji aplikaci pro všechny vývojáře. Prostřednictvím otevřené API mohou vývojáří vytvářet vlastní integrační vylepšení či nové vychytávky pro lepší správu úkolů a projektů. Trello je populární nejen u běžných uživatelů, ale i v různých kolektivech a pracovních týmech, které jej využívají pro rychlejší a přehlednější správu všech úkolů a kompletní organizaci v týmu.

Vývojáři z Trello tak do své aplikace rovnou přidali několik vylepšení díky partnerům stojícím za aplikacemi jako je Zendesk, Giphy či SurveyMonkey.

Aplikace se kromě jiného také může pochlubit tím, že má více než dvanáct milionů uživatelů a neustále se jako firma rozrůstá.

Zdroj: The Next Web

Google Play vítězí v počtu stažení, finančně ale vítězí App Store (21. 1.)

01-2015-Revenue-and-Downloads-iOS-and-Google-Play-Combined

Google a jeho Android poráží iOS v počtu prodaných zařízení i v počtu stažených aplikací. Apple ale se svým systémem požírá velkou většinu zisků, na čemž se podle pravidelné zprávy App Anie nic nezměnilo ani v roce 2015.

Dominance Google Play v poštu stažených aplikací minulý rok pokračovala a obchod Googlu se oproti App Storu mohl pochlubit hned dvojnásobkem stažených aplikací. Androidu k tomu růstu pomohly především rozvojové trhy jako Indie, Mexiko či Turecko. Nevídaně se pak Googlu v distribuci aplikací dařilo i ve Spojených státech.

App Store od Applu ale i přesto za aplikace utržil o 75 % prostředků více, a to i díky nákupům uvnitř aplikací a díky předplatným různých služeb (Spotify, Netflix atp.). Extrémně důležitá byla pro Apple v minulém roce Čína, která Applu oproti roku 2014 vygenerovala dvojnásobek peněz. Nárůst počtu stažených aplikací byl přitom v Číně „jen“ dvacetiprocentní.

Zdroj: The Verge


Nové aplikace

Populární karetní hra Exploding Kittens vyšla ve verzi pro iPhone

Exploding_Kittens

Karetní a deskové hry jsou stále v kurzu a mezi lidmi velmi oblíbené. Důkazem je karetní hra Exploding Kittens, tedy Vybuchující koťata, která se díky velmi vydařené kampani na Kickstarteru dostala i do obchodu App Store. Autoři karetní předlohy popisují svoji hru jako strategickou verzi ruské rulety s koťaty.

Verze pro iOS samozřejmě kopíruje svoji reálnou předlohu a stejně jako v karetní hře, tak i tady je hlavním principem uhýbat kartám s kočkami, které vybuchují. Hráči si totiž během hry různě tahají náhodné karty z balíčku, přičemž každá karta má nějaké vlastnosti či schopnosti, díky kterým může hráč uhýbat či se jinak pohybovat proti vybuchujícím koťatům. Ve hře rovněž nechybí ani zneškodnění vybuchující kočky. Hráč, který si vybere vybuchující kočku, totiž logicky vypadává ze hry.

Samotná hra funguje především díky lokálnímu multiplayeru s použitím technologie Bluetooth či Wi-Fi. Exploding Kittens nepodporuje hru po internetu s náhodnými hráči. Současně si může zahrát dva až pět hráčů a vývojáři rovněž avizují, že se ve hře nachází speciální karty, které v původní předloze nejsou. Exploding Kittens můžete stahovat v obchodě App Store, a to za solidních 1,99 €, přičemž hra je kompatibilní se všemi iOS zařízeními.


Důležité aktualizace

Airmail pro Mac prošel výraznou aktualizací, vývojáři testují také verzi pro iOS

airmail-2.6

Populární emailový klient Airmail pro Mac prošel výraznou aktualizací. Uživatelé, kteří tuto aplikaci aktivně používají, se nově mohou těšit hned z několika zásadních vylepšení. Vývojáři totiž Airmail přepracovali nejen po stránce redesignu hlavního menu, ale nově přibylo hned několik nových funkcí a vylepšení, díky kterým bude práce s e-mailovou poštou opět o něco snazší.

V Airmailu pro Mac tak kromě jiného naleznete například funkci odložit email (Snooze), nástroj který umí změnit velikost posílané přílohy a mnoho dalších vylepšení v kombinaci s opravami chyb pro dosažení celkové stability.

Vývojáři také stále pracují na verzi Airmailu pro iOS. Nedávno spustili i beta testování, přičemž aplikace funguje zcela totožně jako desktopová verze. Airmail umí pracovat a synchronizovat hned několik poštovních klientů najednou. V aplikaci pro iPhone nechybí ani různá rozšíření pro GTD aplikace třetích stran, mezi nimiž najdeme například 2Do, Evernote, Clear, Omnifocus, Pocket či Things. Rovněž nechybí ani podpora všech významných cloudových uložišť.

Potěší rychlá akční tlačítka, ovládání gesty či synchronizace s kalendáři. Obecně lze konstatovat, že Airmail na iPhonu vypadá velmi elegantně, jednoduše a především funkčně. Aplikaci pak ocení především uživatelé, kteří používají hned několik e-mailových klientů či stahují poštu pomocí protokolů IMAP a POP3. Kdy bude Airmail pro iOS spuštěn veřejně, není zatím jasné. Beta verze prochází skoro každý den novými aktualizacemi a vylepšeními a mezi novinkami je i aplikace pro jablečné hodinky Apple Watch.

Facebook vybraným uživatelům přináší širší podporu 3D Touch

Facebook_3Dtouch

Facebook tento týden vypustil aktualizaci své aplikace pro iOS, kterou tak obohatil o nové funkce. Popis aktualizace jako obvykle žádné konkrétní novinky a změny nepopisuje, ale je zřejmé, že přibyla širší podpora 3D Touch. Radost tedy mohou mít majitelé nejnovějších iPhonů 6s a 6s Plus.

Funkce 3D Touch je použitelná již z ikony na hlavní obrazovce, odkud vám zkrátí cestu k vašemu profilu, k pořízení či nahrání fotografie a k napsání příspěvku. Většina zkratek je k dispozici již od října, ale možnost rychle si zobrazit vlastní profil přibyla až nyní. Úplnou novinkou je ale možnost využití 3D Touch uvnitř aplikace, a to formou peek and pop. Peek and pop funguje s webovými odkazy i odkazy na profily, stránky, skupiny, události, fotografie, profilové fotografie a úvodní fotografie.

Novinky jsou tedy bezesporu pěkné. Všechno to má ale jeden zásadní háček. Aktualizace přinesla popsanou podporu 3D Touch jen „malé skupině uživatelů“ a k ostatním se novinky dostanou až v „příštích měsících“. I tak si ale aktualizaci stáhněte, možná s ní získáte podporu Live Photos, která sice byla ohlášena již dříve, ale rovněž se mezi uživatele dostává postupně.

Word, Excel i PowerPoint pro iOS přináší 3D Touch a podporu iPadu Pro s Apple Pencil

office_3Dtouch

Microsoft vydal aktualizace pro své kancelářské aplikaci Word, Excel a PowerPoint. Mezi novinkami najdeme podporu 3D Touch s rychlými zkratkami k vytvoření nového dokumentu i k posledním použitým dokumentům. Nechybí ale ani podpora iPadu Pro a jeho speciální tužky Apple Pencil. Všechny tři aplikace se naučily využívat také vyhledávání skrze systémový Spotlight.

Podpora Apple Pencil přichází spolu s novou funkcí umožňující anotace kreslením. Uživatelé tedy mohou využít zcela novou záložku „Draw“ a s pomocí Apple Pencil, jakéhokoli jiného stylusu a dokonce i vlastního prstu budou moci kreslit, podtrhávat či třeba zvýrazňovat ve svých dokumentech. Poslední zajímavou novinkou v kancelářských aplikacích Microsoft je možnost stahovat z cloudu dodatečné fonty.

OneDrive přišel podporou iPadu Pro a je citlivý na tlak

onedrive

Za krátkou zmínku stojí i aktualizace oficiální aplikace OneDrive pro přístup k webovém úložišti Microsoftu. OneDrive rovněž přichází s optimalizací pro velký displej iPadu Pro a podporou 3D Touch nejnovějších iPhonů.

Na iPadu Pro vedle toho nově můžete při práci s PDF využívat možnosti opatřovat dokumenty anotacemi. Potěší vás pak citlivost displeje na tlak, díky čemuž budete moci lehčími dotyky psát a kreslit tenčí čáry a při přitlačení naopak nanášet čáry tlustší. Lepší optimalizace se navíc dočkala elektronická tužka Apple Pencil.

iMovie na OS X opravuje chybu s nahráváním na YouTube

Aktualizace se dočkala také aplikace iMovie pro Mac od Applu. Ta přinesla opravy řady chyb, z nichž nejpalčivější se týkala nahrávání videí na YouTube. Této chybě čelili někteří uživatelé využívající větší počet Google účtů. Nyní je již tedy chyba opravena.


Dále ze světa aplikací:

Slevy

Aktuální slevy vždy naleznete v pravém bočním panelu a na našem speciálním Twitter kanálu @JablickarSlevy.

Autoři: Michal Marek, Filip Brož