iWant

V Apple Music se objevil první celovečerní dokument 808: The Movie

iWant

Předplatitelé Apple Music mají důvod k radosti. Na svých zařízeních totiž mohou zhlédnout exkluzivní celovečerní dokument 808: The Movie, který pojednává o vlivu japonského bicího automatu Roland TR-808 na vznik moderní elektronické hudby. Bez této kultovní bicí mašiny by možná nikdy nevznikl hip hop, rap, funk, acid, drum and bass, jungle či techno. Dokument 808 je režijním debutem Alexe Dunna a z Applu se na něm podílel moderátor stanice Beats 1 Zane Lowe.

Legendární bicí automat byl v japonské Ósace ve firmě Roland vyráběn v letech 1980 až 1984. Firmu vyrábějící hudební nástroje založil Ikutaro Kakehaši, který byl sám velmi překvapený, jaký dopad měla jeho „osmsetosmička“. Ta obsahovala sadu zvuků reprezentující bicí nástroje, například basový buben, malý buben konga, činely, perkuse a mnoho dalších.

Vtip byl v tom, že hudebníci si je mohli uspořádat do rytmických celků a jednotlivé zvuky dále modifikovat. Díky tomu bylo možné dosáhnout extrémně nízkofrekvenčních zvuků a vytvořit tak unikátní hluboké basy a plechové údery.

„Bez 808 bych nedokázal vytvořit hudební atmosféru v singlu Another Day In Paradise,“ svěřuje se v dokumentu Phil Collins. Podobný názor sdílí i řada dalších zpěváků a producentů, kteří se v dokumentu objevují. Je jisté, že bez tohoto bicího nástroje by například nikdy nevznikla kultovní písnička Planet Rock od Afrika Baambaataa. Ta následně ovlivnila americké skupiny Public Enemy či Beastie Boys a vznikl hip hop.

Zajímavé je také sledovat, jak se Roland TR-808 šířil po celém světě. Mekkou byl New York, následně Německo a zbytek světa. Nástroj mimo jiné ovlivnil kapely Kraftwerk, Ushera, Shannon, Davida Guettu, Pharrella Williamse či rappera Jay-Z. Lidé tento stroj používali jako svůj hlavní nástroj, jako by to byla kytara nebo piano.

Hodinu a půl trvající dokument 808 tak rozhodně stojí za zhlédnutí. Myslím si, že potěší nejen fanoušky elektronické hudby, ale i ostatní, kteří chtějí nahlédnout pod pokličku vzniku moderní hudby v osmdesátých letech. Je neuvěřitelné, co dokázal jeden obyčejný tranzistorový stroj. „Roland 808 byl náš denních chléb,“ konstatují v dokumentu členové kapely Beastie Boys.

Není se tedy čemu divit, že firma Roland se již před dvěma lety rozhodla svoji chloubu znovu vzkřísit a vylepšit pro požadavky dnešních interpretů a producentů. V Apple Music lze také nalézt tématický playlist k tomuto filmu.

Snímek 808: The Movie vznikl už v roce 2014 a po premiéře na festivalu SXSW v roce 2015 se měl objevit v kinech, ale až dosud se vydání pro širokou veřejnost nedočkal. Pokud nejste předplatitelé Apple Music, můžete počkat do 16. prosince, kdy se dokument objeví také v iTunes Storu. Aktuálně tam lze 808: The Movie předobjednat za 16 eur (440 korun).