V USA stojí iPhone 7 jen pár šupů, ale za data se tu nedoplatíte. Jak jsou na tom ostatní země světa?  

Bearded Hipster Man Using Modern Smartphone Hand.Teamwork Young Business People Gathered Together Discussing Creative Idea.Coworker Friend Brainstorm Meeting Discussion Working Office Startup Concept

PR. Doposud jste závistivě šilhali za hranice a žasli nad nespravedlností světa, neboť naši sousedé si to či ono mohou pořídit za pár kaček a u nás vám ceny přijdou kapánek přemrštěné? Naše srovnání vám možná vyrazí dech. Ono to totiž není až tak horké.

Zjistili jsme, kolik stojí nový přírůstek rodinky Apple v jednotlivých státech světa a porovnali výsledky s místní průměrnou mzdou a cenou za 1 GB dat. Bez nich si totiž iPhone 7 můžete maximálně tak vystavit doma na poličku. Výsledek? Ne vždy znamená nejmenší pořizovací cena výhru. Například v USA by mohli vyprávět. Oproti nám sice ušetří na oblíbeném telefonu s logem nakousnutého jablka 5 639 korun, ale za data, aby mohli mobilní majstrštyk naplno využívat, zaplatí v průměru 8x víc.

Stejný problém trápí i Kanaďany. Ti za 1 GB zaplatí dokonce 890 Kč a jejich průměrná mzda je přitom o celých 82 Kč za hodinu nižší než v USA. To je skoro do nebe volající. Ještě když k tomu přidáme, že datové tarify neplatí v celé zemi. Pokud například pojedete do jiné provincie, než v které jste si tarif zařídili, může se vám stát, že v další už zaplacená data nebudete moct využívat.

srovnani-cen-iphone-7-a-7-plus-s-mobilnim-internetem-a-mzdou

Kdo si naopak může pískat, jsou Švýcaři. S jejich záviděníhodnou průměrnou mzdou okolo tisícovky na hodinu, je 454 Kč za 1 GB dat vůbec nevytrhne. Navíc u nich seženete geniální mobilní přístroj Steva Jobse nejlevněji v celé Evropě. Ptáte se, co my? Držíme basu s Itálií, Švédskem, Norskem a Dánskem a prodáváme iPhone 7 okolo 21 tisíc. Což zní vcelku dobře, dokud si to tedy ještě neporovnáte s průměrnou mzdou. Pak už to tak fanfárové není.

Zajímá vás, proč se v jednotlivých zemích ceny za gigabajty i zboží tak drasticky liší? Odborníci říkají, že je to trhem. Každý je jiný stejně jako ekonomika státu. U gigabajtů pak hraje velkou roli i to, že jejich nákladovou cenu nelze předem určit a to ani s křišťálovou koulí. Počítá se jen s cenami infrastruktury a zbytek je tak trochu alchymie. Prostě mícháte a modlíte se, aby to vydělávalo. Operátoři si tak zpravidla účtují, co jim trh dovolí.

Známe ale nějaké fígle, jak si u nás alespoň trochu polepšit a ulovit data za výhodnější ceny. Vsaďte například na srovnání cen mobilního internetu. Srovnávače mají většinou pod palcem téměř celý trh, a snadno tak najdete nejvýhodnější nabídku. Navíc výměnou za vaše telefonní číslo a pár minut na drátě s operátorem call centra můžete získat nějakou vymazlenou podpultovku, kterou by vám operátor normálně nenabídl. Je to jednoduché, stačí jen vyplnit kalkulačku mobilního internetu.

Za zmínku určitě stojí i rodinné tarify, firemní tarify a možnost spojit do jedné faktury například televizi s internetem do tabletu a mobilu, a platit tak méně. To jsou asi nejlepší aktuálně dostupná řešení. Pro ty, kdo chtějí uškudlit i na elektronické hračce od Applu, se nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, naplánovat si dovolenou třeba ve Švýcarsku či Anglii a tam si ji za levnější peníz pořídit.

Toto je komerční sdělení, Jablíčkář.cz není autorem textu a nezodpovídá za jeho obsah.

 • [email protected]

  A Maďaři mají 1GB za 1/4 toho co my ;-)

 • GA

  Já hlavně nechápu, proč to prostě někde jde a někde ne… Proč to třeba na slovensku je OK?

 • Mirec

  Neviem, kto pisal tento clanok, ale mne sa teda nezda, ze by som sa v USA za data nedoplatil, za 30$ som mal tisic minut, tisic sms a 2GB dat. Rocny plat normalne pracujuceho Americana 50-70tis $, bezny plat Slovaka 600-700€ mesacne, samozrejme platy su v hrubom, ale za 30€ pausal ziskam neobmedzene volania, sms ziadne a 500MB dat.
  Dalsie pausaly sa mozte pozriet na http://cellphoneplans.androidauthority.com/CellPhones

 • Jirka

  Já mám v Dánsku za zhruba 360Kč 35GB dat, 10h volání po světě a nemeozený smsky v Dánsku. Bez závazku.

 • Petr Zach

  Mě se to tedy také moc nelíbí. Do států létáme pravidelně, naposledy jsme tam byli v létě. Předplacenou kartu AT&T jsme nabili na 50 dolarů, zprovoznili si neomezený tarif na měsíc, a za tuto částku jsme měli neomezené volání a sms po celém území USA, a 20GB rychlého internetu. Celý měsíc jsme tam plně využívali navigaci, maily, youtube a apple music. Naprosto bez problémů, data nám došla až předposlední den a to se pouze zpomalilo připojení. Při kurzu 24,5 Kč za dolar = 1225 Kč. Mě to zase tak hrozné nepřijde, vzhledem k tomu, jaká je průměrná mzda v Californii, kde jsme tedy pobývali.

 • Host

  Řešíte to tu úplně zbytečně, protože tohle je PR článek, tj. vypovídací hodnota nulová, pouze se vás snaží něčím zaujmout a na něco zaměřit. Nečekejte tady pravdivé a na rovinu podané informace.

  • Bouce

   To je tady PR jak vysite. Jsem ovlivnen, jen nevim cim. Jdu si hned neco koupit, jen nevim co. Jestli tu nulovou hidnotu nema spis vas prispevek

   • fx

    Ale vždyť má pravdu. Ten článek ja nahoře jako PR označený.

   • Lukáš

    Tak to jsi asi jako jediný nepochopil, že to je PR webu usetreno.cz a chtějí tě dostat na jejich stránky se srovnávačm cen.e