iWant

V USA stojí iPhone 7 jen pár šupů, ale za data se tu nedoplatíte. Jak jsou na tom ostatní země světa?  

iWant

PR. Doposud jste závistivě šilhali za hranice a žasli nad nespravedlností světa, neboť naši sousedé si to či ono mohou pořídit za pár kaček a u nás vám ceny přijdou kapánek přemrštěné? Naše srovnání vám možná vyrazí dech. Ono to totiž není až tak horké.

Zjistili jsme, kolik stojí nový přírůstek rodinky Apple v jednotlivých státech světa a porovnali výsledky s místní průměrnou mzdou a cenou za 1 GB dat. Bez nich si totiž iPhone 7 můžete maximálně tak vystavit doma na poličku. Výsledek? Ne vždy znamená nejmenší pořizovací cena výhru. Například v USA by mohli vyprávět. Oproti nám sice ušetří na oblíbeném telefonu s logem nakousnutého jablka 5 639 korun, ale za data, aby mohli mobilní majstrštyk naplno využívat, zaplatí v průměru 8x víc.

Stejný problém trápí i Kanaďany. Ti za 1 GB zaplatí dokonce 890 Kč a jejich průměrná mzda je přitom o celých 82 Kč za hodinu nižší než v USA. To je skoro do nebe volající. Ještě když k tomu přidáme, že datové tarify neplatí v celé zemi. Pokud například pojedete do jiné provincie, než v které jste si tarif zařídili, může se vám stát, že v další už zaplacená data nebudete moct využívat.

srovnani-cen-iphone-7-a-7-plus-s-mobilnim-internetem-a-mzdou

Kdo si naopak může pískat, jsou Švýcaři. S jejich záviděníhodnou průměrnou mzdou okolo tisícovky na hodinu, je 454 Kč za 1 GB dat vůbec nevytrhne. Navíc u nich seženete geniální mobilní přístroj Steva Jobse nejlevněji v celé Evropě. Ptáte se, co my? Držíme basu s Itálií, Švédskem, Norskem a Dánskem a prodáváme iPhone 7 okolo 21 tisíc. Což zní vcelku dobře, dokud si to tedy ještě neporovnáte s průměrnou mzdou. Pak už to tak fanfárové není.

Zajímá vás, proč se v jednotlivých zemích ceny za gigabajty i zboží tak drasticky liší? Odborníci říkají, že je to trhem. Každý je jiný stejně jako ekonomika státu. U gigabajtů pak hraje velkou roli i to, že jejich nákladovou cenu nelze předem určit a to ani s křišťálovou koulí. Počítá se jen s cenami infrastruktury a zbytek je tak trochu alchymie. Prostě mícháte a modlíte se, aby to vydělávalo. Operátoři si tak zpravidla účtují, co jim trh dovolí.

Známe ale nějaké fígle, jak si u nás alespoň trochu polepšit a ulovit data za výhodnější ceny. Vsaďte například na srovnání cen mobilního internetu. Srovnávače mají většinou pod palcem téměř celý trh, a snadno tak najdete nejvýhodnější nabídku. Navíc výměnou za vaše telefonní číslo a pár minut na drátě s operátorem call centra můžete získat nějakou vymazlenou podpultovku, kterou by vám operátor normálně nenabídl. Je to jednoduché, stačí jen vyplnit kalkulačku mobilního internetu.

Za zmínku určitě stojí i rodinné tarify, firemní tarify a možnost spojit do jedné faktury například televizi s internetem do tabletu a mobilu, a platit tak méně. To jsou asi nejlepší aktuálně dostupná řešení. Pro ty, kdo chtějí uškudlit i na elektronické hračce od Applu, se nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, naplánovat si dovolenou třeba ve Švýcarsku či Anglii a tam si ji za levnější peníz pořídit.

Toto je komerční sdělení, Jablíčkář.cz není autorem textu a nezodpovídá za jeho obsah.

 • x@x.de

  A Maďaři mají 1GB za 1/4 toho co my ;-)

 • GA

  Já hlavně nechápu, proč to prostě někde jde a někde ne… Proč to třeba na slovensku je OK?

 • Mirec

  Neviem, kto pisal tento clanok, ale mne sa teda nezda, ze by som sa v USA za data nedoplatil, za 30$ som mal tisic minut, tisic sms a 2GB dat. Rocny plat normalne pracujuceho Americana 50-70tis $, bezny plat Slovaka 600-700€ mesacne, samozrejme platy su v hrubom, ale za 30€ pausal ziskam neobmedzene volania, sms ziadne a 500MB dat.
  Dalsie pausaly sa mozte pozriet na http://cellphoneplans.androidauthority.com/CellPhones

 • Jirka

  Já mám v Dánsku za zhruba 360Kč 35GB dat, 10h volání po světě a nemeozený smsky v Dánsku. Bez závazku.

 • Petr Zach

  Mě se to tedy také moc nelíbí. Do států létáme pravidelně, naposledy jsme tam byli v létě. Předplacenou kartu AT&T jsme nabili na 50 dolarů, zprovoznili si neomezený tarif na měsíc, a za tuto částku jsme měli neomezené volání a sms po celém území USA, a 20GB rychlého internetu. Celý měsíc jsme tam plně využívali navigaci, maily, youtube a apple music. Naprosto bez problémů, data nám došla až předposlední den a to se pouze zpomalilo připojení. Při kurzu 24,5 Kč za dolar = 1225 Kč. Mě to zase tak hrozné nepřijde, vzhledem k tomu, jaká je průměrná mzda v Californii, kde jsme tedy pobývali.

 • Host

  Řešíte to tu úplně zbytečně, protože tohle je PR článek, tj. vypovídací hodnota nulová, pouze se vás snaží něčím zaujmout a na něco zaměřit. Nečekejte tady pravdivé a na rovinu podané informace.

  • Bouce

   To je tady PR jak vysite. Jsem ovlivnen, jen nevim cim. Jdu si hned neco koupit, jen nevim co. Jestli tu nulovou hidnotu nema spis vas prispevek

   • fx

    Ale vždyť má pravdu. Ten článek ja nahoře jako PR označený.

   • Lukáš

    Tak to jsi asi jako jediný nepochopil, že to je PR webu usetreno.cz a chtějí tě dostat na jejich stránky se srovnávačm cen.e