iWant

WD VelociRaptor Duo: rychlé pevné disky s Thunderboltem

iWant

Renomovaná společnost Western Digital se připojila k hrstce výrobců, která nabízí externí disky s podporou Thunderboltu. Nový VelociRaptor Duo používá nejrychlejší disky světa a zároveň nejrychlejší konektor. Jak takové spojení vypadá v praxi?

Poslední dobou se výrobci počítačů v čele s Applem hromadně odklánějí od používání klasických pevných disků a sahají raději po rychlejším SSD. Flashová technologie je ovšem stále velmi nákladná, a proto se úložná kapacita většiny notebooků pohybuje kolem 128–256 GB, u těch nejdražších modelů je to pak maximálně 512–768 GB. Většina profesionálů, která pracuje s rozměrnými audiovizuálními soubory, se jistě shodne, že pro jejich práci takové kapacity zdaleka nestačí. I nejeden běžný uživatel ale může brzy zjistit, že se jeho filmová a hudební knihovna nevejde na interní disk. Po období, ve kterém kapacity pevných disků stále rostly a rostly, se v současnosti dostáváme zpět do dob, kdy je často nutné řešit ukládání větších souborů externě.

Běžným smrtelníkům možná jako slušné externí řešení postačí levné pevné disky, kterých je na trhu spousta, náročnější uživatelé a profesionálové se však s tímto řešením jen těžko spokojí. Tyto levnější disky jsou totiž často schopny vyvinout rychlost pouhých 5400 otáček za minutu. Snad ještě větší nevýhodou pak je jejich tragicky pomalý konektor. Nejrozšířenější přípojka USB 2 je totiž schopna přenést pouhých 60 MB za vteřinu. U nepříliš používané alternativy od Applu, FireWire 800, je to pak 100 MB za vteřinu. I kdyby tedy výrobci použili rychlejších disků alespoň o 7200 otáčkách, konektor by stále figuroval jakožto „bottleneck“ – nejslabší článek, který zpomaluje celý systém.

Tuto slabinu by měla odstranit třetí generace konektoru USB a také Thunderbolt, výsledek spolupráce společností Apple a Intel. USB 3.0 by měl teoreticky zvládnout přenést 640 MB za vteřinu, Thunderbolt pak až 2,5 GB za vteřinu. Obě řešení by proto měla plně postačovat i pro dnešní SSD disky, ty nejrychlejší se dnes pohybují okolo 550 MB/s. Výrobci, jako jsou LaCie, iOmega nebo Kingston, začali po krátké době nabízet právě externí SSD disky, které však sdílí stejné problémy s interními SSD, která jsou součástí řady dnešních notebooků. Bez značných investic nebo nepraktického řetězení není možné dosáhnout velkých kapacit, které jsou potřeba řekněme pro rozsáhlou knihovnu aplikace Aperture nebo HD video ke zpracování ve Final Cut Pro.

Společnost Western Digital se ubrala trochu jinou cestou. Vzala dva ultrarychlé pevné disky, vložila je do slušivého černého šasi a na zadní stranu umístila dva porty Thunderbolt. Výsledkem je externí úložiště, které by mělo v rámci třídy rozumně kombinovat kapacitu, rychlost a cenovou dostupnost – WD My Book VelociRaptor Duo.

Pojďme se nejdříve podívat, jak je samotný disk postaven. Zevnějšek vypadá jako klasický externí disk od Western Digital, jedná se o černý plastový box, který je jen o něco širší kvůli použití dvou pevných disků. Na přední straně je pouze jedna malá LED dioda, která funguje jako indikátor zapnutí a aktivity. Pod ní se pyšní lesklé logo WD. Na zadní straně najdeme přípojku do zásuvky, dva porty Thunderbolt a zabezpečovací Kingston zámek. Skrze otevírací vrchní stranu pak můžeme prozkoumat i vnitřnosti tohoto disku.

Skrývají se tam dva pevné disky z té vůbec nejvyšší řady WD. Jedná se dva terabajtové disky VelociRaptor. Z výroby jsou naformátovány na klasický macovský HFS+, takže je možné je ihned začít používat. Dle výchozího nastavení jsou disky nastaveny jako RAID0, takže jsou softwarově spojeny a dávají dohromady úložnou kapacitu 2 TB. Skrze speciální aplikaci (anebo vestavěnou Diskovou utilitu) pak lze disk přepnout do módu RAID1. V tom případě se kapacita sníží na polovinu a druhý disk bude fungovat jako záložní. Díky dvěma portům Thunderbolt je pak možné zapojit hned několik disků VelociRaptor za sebou a použít i vyšších nastavení RAID. Z podstaty Thunderboltu můžeme takto spojovat v podstatě jakákoliv zařízení, která konektorem disponují. Je tedy možné například k MacBooku Pro zapojit jeden disk VelociRaptor, do něj další a do toho pak nakonec Thunderbolt Display.

Skrze vrchní otevírání lze jednoduše a bez použití šroubováku disky vyndavat a měnit. Přestože se na dně boxu skrývá klasické připojení SATA, určitě nebudete chtít používat jiné disky, než výrobcem dodávané VelociRaptory. Nic lepšího totiž v současné době nenajdete, rychlost 10 000 otáček za minutu opravdu nabízí jen nejvyšší řada Western Digital. Použité disky navíc dále disponují velkou vyrovnávací pamětí o velikosti 64 MB a jsou navrženy pro neustálé nasazení.

Podle papírových specifikací tedy VelociRaptor Duo vypadá velice slibně, důležitější ovšem bude, jak si vede v reálné zátěži. Jedním z nejdůležitějších faktorů pro výběr disku je bezesporu jeho rychlost, a proto jsme ji sami důkladně otestovali. Pomocí několika speciálních aplikací jsme při přenosu velkých souborů (1–16 GB) dospěli k vynikající rychlosti kolem 360 MB/s při čtení i zápisu. U menších souborů může tato rychlost klesnout i pod 150 MB/s, což se ovšem vzhledem k podstatě pevných disků dalo předpokládat. Všechny pevné disky, ať už dosahují jakkoli vysokých otáček, si totiž vždy lépe poradí s většími soubory, a to kvůli obecně nižší přístupové rychlosti. V práci s menšími soubory ostatně dosahuje VelociRaptor přibližně stejných výsledků jako konkurenční zařízení značek LaCie, Promise nebo Elgato.

Ve srovnání s těmito konkurenty ale jinak dopadá velmi dobře. Řešení od firmy Elgato dosáhne na rychlost 260 MB/s, LaCie se pohybuje mezi 200–330 MB/s a řada Pegasus od firmy Promise pak dosahuje rychlostí i nad 400 MB/s, ovšem za výrazně vyšší cenu.

Když budeme mluvit prakticky, VelociRaptor Duo dokáže přečíst nebo zapsat 700MB CD během dvou vteřin, dvouvrstvé DVD během 20 vteřin a jednovrstvý Blu-ray za minutu a čtvrt. Je ovšem také nutné brát v potaz rychlost druhého média. Pokud budeme používat pomalé pevné disky řekněme v MacBooku Pro, pochopitelně na maximum VelociRaptoru nikdy nedosáhneme. Před nákupem je proto nejlepší použít např. volně dostupnou aplikaci BlackMagic, která nám pomůže určit rychlost disku v našem počítači. Pro představu – u MacBooku Air 2011 s rychlejšími disky Toshiba se dostaneme na 242 MB/s, a tak potenciálu thunderboltových disků využijeme jen omezeně. Oproti tomu letošní generace Airů již dostahuje rychlostí přes 360 MB/s, a tak nebude mít s VelociRaptorem problém.

Sečteno a podtrženo, VelociRaptor Duo je skvělým řešením pro ty, kteří hledají velké externí úložiště pro použití s nejnovějšími počítači Mac nebo PC s thunderboltovou základní deskou. Nejlépe ze všeho se hodí pro zálohování nebo ukládání pracovních souborů. Zejména profesionálům se bude hodit velmi vysoká přenosová rychlost, o které se jim u USB 2.0 ani nesnilo. Dalším plusem je vysoká životnost, kterou SSD nemohou nabídnout. Při práci s grafickými aplikacemi dochází k velmi častému přepisování dat, kterým se flashové disky nezanedbatelně ničí.

Pro koho by tento disk naopak nebyl vhodný? Zaprvé pro uživatele, kteří často pracují s množstvím malých souborů a vyžadují maximální výkon. V tom případě nemůže jakýkoliv pevný disk nabídnout lepší rychlost než v řádu desítek megabajtů za vteřinu a jediným řešením bude nákladné SSD. Zadruhé pak pro velmi náročné uživatele, kteří potřebují ještě více prostoru nebo kteří vyžadují vyšší konfigurace RAID. Některé také možná nepotěší absence jakékoliv jiné přípojky vyjma Thunderboltu. Pro všechny ostatní ale nelze WD My Book VelociRaptor Duo než doporučit. I přes jeho krkolomný název. V českých obchodech jej najdete za cenu kolem 19 000 Kč.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]
  • Rychlost přenosu
  • Design
  • Daisy Chaining díky dvěma Thunderbolt portům
[/checklist][/one_half] [one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]
  • Hlučnost
  • Chybí USB 3.0
  • Cena
[/badlist][/one_half]

Za zapůjčení disku VelociRaptor Duo děkujeme českému zastoupení Western Digital