iWant

WWDC 2013 – jaké produkty Apple představí?

iWant

Už za týden náš čeká každoroční konference WWDC, kde Apple představí některé své zejména softwarové produkty. Skladba produktů se na WWDC často mění, dříve zde Apple společně s iOS představoval nový iPhone, v posledních letech se však keynote k uvedení telefonu přesunul na termín září-říjen a konference tak slouží zejména k představení nových verzí operačních systémů, některého hardware z řady osobních počítačů a také některých služeb.

wwdc 2013 produkty

Už předem prakticky lze vyloučit tedy představení iPhone a iPadu, na které přijde řada patrně až na podzim. Stejně tak neočekáváme představení zcela nového zařízení, jako by byly například chytré hodinky. Čeho se tedy můžeme na WWDC reálně dočkat?

Software

iOS 7

Pokud se dá s něčím na WWDC skutečně počítat, pak je to nová verze operačního systému iOS. Bude to první verze, na které se nepodílel Scott Forstall, jež Apple v loňském roce opustil a jeho kompetence byly přerozděleny mezi Jonyho Iva, Greiga Federighiho a Eddiho Cua. Právě sir Jony Ive by měl mít zásadní vliv na změny v designu systému. Podle některých zdrojů má být UI výrazně plošší v kontrastu ke skeuomorphismu, který prosazoval Forstall.

Kromě změny designu se očekávají další vylepšení, zejména v oblasti notifikací, podle nejnovějších rumorů by se mělo objevit i sdílení souborů prostřednictvím AirDrop nebo integrace služeb Vimeo a Flickr. Více o údajných změnách v iOS 7 se můžete dočíst zde:

[related-posts]

OS X 10.9

Po vzoru loňského představení OS X Mountain Lion, které následovalo rok po 10.7, bychom se mohli dočkat i nadcházejícího operačního systému pro Mac. O něm se zatím příliš neví. Podle zahraničních zdrojů by se měla zlepšit zejména podpora více monitorů a Finder by se měl dočkat mírného přepracování ve stylu Total Finder. Přibýt by měla zejména panely oken. Spekuluje se též o podpoře Siri.

Návštěvy z OS X 10.9 zaznamenalo mnoho serverů včetně našeho, nicméně to zatím nevypovídá o tom, že by mohl být představen už na WWDC. Apple údajně stáhl lidi z vývoje OS X pro práci na iOS 7, které má pro Apple větší prioritu. Zatím ani netušíme, po jaké kočce se bude nová verze operačního systému jmenovat. Nejžhavějšími kandidáty však jsou Cougar a Lynx.

iCloud a iTunes

Co se týče samotného iCloud, nečeká se od Applu nic převratného, spíše oprava stávajících problémů, zvlášť v případě synchronizace databází (Core Data). Velká očekávání jsou však vkládána do připravované služby přezdívané „iRadio“, která má po vzoru služeb Pandora a Spotify nabídnout neomezený přístup k veškeré hudbě v iTunes pro streamování za měsíční poplatek.

Podle posledních zpráv službu zatím brzdí vyjednávání s nahrávacími studii, nicméně o víkendu měl Apple konečně vyjednat podmínky s Warner Music. Klíčové tak bude jednání se Sony Music, které se aktuálně nelíbí výše poplatku za přeskočené skladby. Bude to patrně právě Sony Music, na kom bude záležet, zda Apple stihne iRadio na WWDC představit. Google již podobnou službu (All Access) uvedl, Apple by tak neměl příliš otálet s odpovědí, zvlášť pokud je iRadio na spadnutí.

Apple iRadio

iWork ’13

Na novou verzi kancelářského balíku iWork se čeká už několik dlouhých let, až má člověk pocit, že i Godot přijde dřív. Zatímco iWork pro iOS zaznamenal za poslední roky poměrně rapidní vývoj, Mac verze zůstala pozadu a kromě několika drobných aktualizací, které přinesly integrací nových funkcí v OS X se toho moc kolem Pages, Numbers a Keynote nestalo.

Nabídka práce na stránkách Applu však naznačuje, že společnost na svůj desktopový kancelářský balíček ještě nezanevřela a že se možná dočkáme nové verze, která by se mohla postavit bok po boku s Microsoft Office. Těžko říct, zda se toho dočkáme už na WWDC, ale už loni bylo pozdě. I další balíček aplikací, iLife, se nedočkal velké aktualizace po tři roky.

iWork-iLife

Logic Pro X

Zatímco Final Cut už se dočkal své zcela přepracované, byť značně kritizované verze, nahrávací software Logic na svoje přepracování stále čeká. Stále se sice jedná o solidní software, který Apple navíc nabídl v Mac App Store za výrazně sníženou cenu oproti původní krabicové verzi a přidal aplikaci MainStage za 30 dolarů. Přesto by si Logic Pro zasloužil modernější uživatelské rozhraní a další funkce, aby mohl nadále konkurovat produktům jako Cubase nebo Adobe Audition.

Hardware

Nové MacBooky

Stejně jako minulý rok by Apple měl představit aktualizované MacBooky, a to pravděpodobně u všech řad, tedy MacBook Air, MacBook Pro a MacBook Pro s Retina displejem. Nejvíce očekávaná je nová generace procesorů Intel Haswell, která má přinést zhruba 50% nárůst výpočetního i grafického výkonu. Zatímco 13″ verze MacBooků Pro a Air se pravděpodobně dočkají integrované grafické karty Intel HD 5000, MacBook s retinou by mohl využít výkonnější HD 5100, která by mohla vyřešit nedostatky po stránce grafického výkonu první třináctipalcové verze. Procesory Haswell má Intel oficiálně představit až zítra, nicméně spolupráce společnosti s Applem je nadstandardní a nebylo by se čemu divit, kdyby nové procesory poskytl Cupertinu s předstihem.

Další novinkou u nově představených notebooků by mohla být podpora Wi-Fi protokolu 802.11ac, který nabídne výrazně vyšší dosah i rychlost přenosu. Apple by se mohl u nových MacBooků Pro také zbavit DVD mechaniky, výměnou za nižší hmotnost a menší rozměry.

new-macbook-pro-retina-display

Mac Pro

Poslední velké aktualizace se nejdražší Mac určený pro profesionály dočkal v roce 2010, od té doby Apple pouze před rokem navýšil takt procesoru, nicméně Mac Pro jako jediný Macintosh v nabídce Apple postrádá některé moderní periferie, například USB 3.0 nebo Thunderbolt. I obsažená grafická karta patří dnes spíše k průměru a mnohým se zdá, že Apple svůj nejvýkonnější počítač zcela pohřbil.

Naděje svitla až v minulém roce, kdy Tim Cook v reakci na e-mail jednoho ze zákazníků nepřímo přislíbil, že bychom se mohli dočkat velké aktualizace alespoň tento rok. Rozhodně je co vylepšovat, ať už jde o novou generaci procesorů Xeon, grafické karty (nadějným kandidátem je představená Sapphire Radeon HD 7950 od AMD), Fusion Drive nebo zmíněné USB 3.0 s Thunderboltem.

A jaké novinky očekáváte na WWDC 2013 vy? Podělte se s ostatními v komentářích.