iWant

Zkušenosti s obnovou ze zálohy iCloud

iWant

iOS 5 přineslo skvělý způsob zálohování do iCloud, které se děje na pozadí a vy tak nemusíte pravidelně provádět zálohy na počítači. I já byl nedávno nucen tuto proceduru podstoupit a můžu tak podat zprávu, jak to vše probíhalo.

Jak to celé začalo

Vždy jsem se děsil dne, kdy se něco pokazí a já přijdu o všechna data na některém z iOS zařízení. Nejhorší, co se může stát, je samozřejmě krádež, naštěstí tato pohroma mne ještě nepotkala. Místo toho si na mě došláply iTunes. Za dobu, co iTunes existují, se z něj stal neustálým nabalováním funkcí neuvěřitelný moloch se vším dobrým i zlým. Synchronizace byl pro mnohé kámen úrazu, zvlášť pokud jste měli více počítačů.

Dalším možným problémem je výchozí nastavení automatické synchronizace. Zatímco jsem celou dobu žil v domnění, že se aplikace v iPadu synchronizují s mým PC, z neznámého důvodu byla tato možnost zaškrtnutá na mém MacBooku. Když jsem tedy iPad připojil, iTunes začaly synchronizovat a k mojí hrůze mi začaly mizet aplikace na iPadu před očima. Za několik vteřin, než jsem stihl reagovat a kabel vypojit, mi zmizela půlka aplikací, přibližně 10 GB.

V tu chvíli jsem byl zoufalý. iPad jsem s PC nesynchronizoval mnoho měsíců. Neměl jsem potřebu, navíc v PC ani aplikace synchronizovat nešly. Zde je totiž další nástraha iTunes – z dalšího neznámého důvodu se mi totiž odškrtla volba, že chci aplikace synchronizovat. Ve chvíli, kdy tuto možnost zpětně zaškrtnu, na mě opět vyskočí hláška, že budou všechny moje aplikace a jejich data smazány a nahrazeny. Navíc při zaškrtnutí zůstanou vybrané jen některé aplikace a podle náhledu v iTunes se uspořádání ikon na ploše zcela rozhodí. iTunes si neumí z iPadu vytáhnout aktuální uspořádání, i kdybych zaškrtl shodné aplikace, které na iPadu jsou.

Tento problém jsem se snažil vyřešit tak, že jsem zálohoval do počítače, dal sesynchronizovat aplikace a ze zálohy obnovil. Ale skončil jsem opět s nezaškrtnutou volbou synchronizace aplikací jako v době vytvoření zálohy. Pokud náhodou víte, jak tento problém vyřešit, podělte se prosím v komentářích.

Obnovujeme ze zálohy

Nicméně nezbývalo, než se obrátit na iCloud. Zálohování do cloudu je v případě Applu velice šikovně vyřešené. Provádí se téměř každý den a každá nová záloha nahraje do iCloudu pouze změny. Nemáte tak několik téměř identických záloh, ale funguje to podobně jako v Time Machine. Do iCloudu se navíc ukládají pouze data z aplikací, fotografie a nastavení, aplikace si zařízení stáhne z App Store a hudbu můžete opět sychronizovat z počítače. Pro obnovení ze zálohy nejprve potřebujete iZařízení vrátit do továrního nastavení. Tuto volbu najdete v Nastavení -> Obecné -> Obnovit -> Smazat data a nastavení.

Jakmile se zařízení obnoví do stavu, v jakém ho najdete při koupi, spustí se průvodce. V něm nastavíte jazyk, WiFi a poslední na vás čeká dotaz, zda chcete zařízení nastavit jako nové nebo vyvolat zálohu z iTunes nebo z iCloudu. Poté vás vyzve k zadání všeho Apple ID a hesla. Následně vám průvodce ukáže tři poslední zálohy, zpravidla v rozmezí tří dnů, ze kterých si můžete vybrat.

iPad nastartuje na hlavní obrazovku a vyzve vás k zadání všech účtů na iTunes, pokud jich tedy používáte více. V mém případě to byly hned tři (český, americký a redakční). Jakmile zadáte všechnyúdaje, stačí odklepnout oznámení, že všechny aplikace budou staženy z App Store. Stahování aplikací je tou nejzdlouhavější částí procesu obnovy. Všechny totiž byly vymazány během obnovení, a tak se připravte na několikahodinové stahování až desítek gigabajtů dat přes WiFi síť. S aplikacemi se zároveň stáhnou i data uložená v iCloudu, takže po jejich spuštění budou ve stejném stavu jako v den zálohy.

Po několika dlouhých hodinách stahování bude iZařízení ve stavu, v jakém jste ho před katastrofou měli. Když si uvědomím, kolik času bych strávil s návratem do stejného stavu s několik měsíců starou zálohou v iTunes, přijde mi iCloud doslova jako zázrak z nebes. Pokud ještě nemáte zálohování zapnuté, rozhodně to hned udělejte. Jednou může přijít chvíle, kdy pro vás bude mít cenu zlata.

Poznámka: Pokud chcete při procesu stahování aplikací z App Store stáhnout některou přednostně, protože ji třeba chcete použít, zatímco se budou ostatní stahovat, klepněte na její ikonku, bude pak stažena prioritně.

Obnova iCloud řeší problém se synchronizací aplikací

Jak jsem výše zmínil, v MacBooku mám stále zaškrtnutou možnost synchronizace aplikací, což nechci, jelikož mám knihovnu s aplikacemi na jiném počítači. Pokud bych ji však chtěl odškrtnout, iTunes vymaže všechny aplikace v iPadu včetně dat v nich. Pokud se tedy chcete zbavit onoho zaškrtnutí, musíte nejdříve začít obnovu ze zálohy v iCloud.

Jakmile iOS nastartuje a začne si z App Store stahovat všechny aplikace, v tu chvíli odškrtněte možnost synchronizace a změnu potvrďte. Pokud jste byli dostatečně rychlí, iTunes žádnou aplikaci nevymaže. V přístroji totiž v danou chvíli žádná aplikace nainstalovaná nebyla. Ty, které se stahují, nebo jsou ve frontě na stahování, iTunes nevidí, tudíž nemá co vymazat. Pokud jste dostatečně rychlí nebyli, přijdete cca o 1-2 aplikace, což není žádný velký problém.


Máte také problém k řešení? Potřebujete poradit nebo třeba najít tu správnou aplikaci? Neváhejte a kontaktujte nás přes formulář v sekci Poradna, příště zodpovíme třeba právě váš dotaz.

iCloud icon
 • Danny

  Nejjednoduss je prevest nakupy do itunes tim se zamezi jakemukoli smazani a pak pri synchronizaci uz je jedno co s tim budes delat ;) 

  • Muke

   LOL. A zkousel jste to? TO, ze vam to rozhodi aplikace na plose, zrusi slozky atd. vas netrapi, co?

 • Hostik

  Chybí mi tam informace, že celé to stahování chcípne, pokud některá ze zálohovaných aplikací již v AppStore není. Nevím, zda to již opravili…

 • kliknes v itunes pravym na iphone/ipad a das prenest nakupy do itunes, vsechno se ti z ios zarizeni pososa a mas po starostech…

 • Tony Golec

  Zdravím. S iCloud nemám žádné zkušenosti a nějak jsem to zatím nevyhledával i přes to, že mám MB ( nebo jeho předchůdce ) přes 8 let, protože nevlastním iOS zařízení. Plánuji si ho pořidít až tento rok nebo příští a tak bych se chtěl zeptat, kolik ten iCloud vlastně stojí ročně. Díky…

  • Základní verze (5 GB) je zdarma, v případě potřeby si můžete dokoupit více místa pro zálohy, ale se základním si většinou vystačíte.

 • Hangarek

  Zdarec, identický problém… jako pisatel článku přenesením nákupu do frtunes se nic nevyřešilo při dalším připojení se appky opět mazaly… ipad je bez macu už dlouho a to z důvodu plánu koupě ip4S kde chci využít i cloud naplno a nemít tam ipad…
  Zajímá mě jedno kolik si odhadem ukradnou z icloudu 20gb applikací a možná 300 foto z ipadu 2? tuší někdo odhadem nebo alespon své číslo.. je to pro mě stěžejní…

  • U těch aplikací to záleží, kolik zabírají data. Navíc v Nastavení si lze nastavit, jaká data se budou zálohovat. 300 fotek nebude zabírat více jak 300 MB. Pro představu moje zálohy z iPadu (32 GB verze) zabírají zhruba 1,1 GB i s fotkami

 • Vojta

  S i Cloudem jsem plně spokojen, mám MacBooka, iPad i iPhone. Mám zavedený 2mailové adresy a při spuštení iCloudu jsem si ještě pořídil jednu s koncovkou „me.com“ Tuto adresu mám nainstalovanou v Mac Booku, ale nejde mi nainstalovat do iPhonu ani do iPadu. Když jsem se snažil nový mail nainstalovat vždy mě to vrátilo na moji firemní mailovou adresu (je rovněž přihlašovací do App store. Můžete mi poradit? Děkuji

 • SteveJSF

  Nechapu, jak ze zalohovani do iCloudu muze byt nekdo az tak nadseny. Ne ze by to byla spatna vec, ale ta kompletni obnova je neuveritelne zdlouhava zalezitost. Tady se pise o zdlouhavych hodinach, ale uz jsem slysel i o desitkach hodin a to rozhodne podstupovat nehodlam. Zalohuju proste do pocitace a je to naprosto bez problemu. Kdyz jsem koupil iPhone 4S jako nahradu za ctyrku, byla obnova ze zalohy do hodiny hotova a novy iPhone byl v naprosto stejnem stavu jako ten stary. Pocitac pak zalohuju pres Time Machine.

 • kvidostrelec

     Zhruba před týdnem jsem byl také donucen nahrát vše z iCloudu do iPH4. Od té doby mne několikrát denně pronásleduje výzva k zadání hesla Apple ID, a to jak jména, tak hesla. (Standardně je mým iPH vyžadováno jen heslo, jméno je neaktivní.)
     Jméno je v této hlášce předvyplněno takto : jo2k12@hotmail.co.uk, což však není má adresa, natožpak adresa, kterou bych byl registrován v iTunes.
     Požaduji-li upgrade či stahuji-li novou app, objeví se hláška standardní (pasivní jméno) a po zadání mého hesla vše funguje.
     Znovu jsem vše obnovil, problém však přetrvává a už nemám další nápad, jak se s tím vypořádat. Nevíte co s tím ?

  • davidhavir

   standartně toto dělalo uživatelům v případě jailbreaknutého telefonu a stažených aplikací nelegálně, tedy pravděpodobně vyžaduje email a heslo toho kdo ji „cracknul“… pokud toto není Váš případ, pak netuším, kde by mohl být problém

   • kvidostrelec

    Bohužel to můj případ skutečně není, k jailbreaku jsem doposud nenalezl důvod. Dodatečně jsem si uvědomil, že problém vznikl ihned
    po nainstalování nového/posledního iOS.
    Za Váš zájem děkuji.
    Klecanda

 • Ja mám zase skúsenosť že som zálohoval na iCloud ale po obnove sa mi nevrátili nastavenia hier a aplikácií. Inak ak je dobrý net tak záloha netrvá viac ako hodinku a to záloha mala možno aj cez 3GB.

 • Toby Wong

  Nezapomeňte, že se do toho nezapočítávají aplikace a všechen obsah z iTunes Store, ale pouze data aplikací v řádu KB(nastavení, dokumenty) i desítek MB až několik GB(obrázky, videa).

 • Mirek

  připojil jsem po dovolené iPhone k počítači a najednou se mi otevře iTunes a automaticky iPhone obnovuje… nic s tím nešlo dělat.. tak sem počkal až se to obnoví a najednou všechno co sem měl v iPhonu bylo pryč.. nejde to nějak dát zpět? zálohu sem na dovolené nemohl udělat.. takže co s tím?

  • Svetlana

   Jak jste si poradil s Vašim problemem?Mě se stalo to same :-(((((….

   • Mirek P

    Nic :( bohužel jsem se s tím musel smířit :/

 • Chic

  Pri Obnovení zálohy sa mi obnovy aj povôdný (starší) iOS? alebo iOS ostáva a obnovia sa iba nadstavenia? dik