iWant

Zkušenosti s obnovou ze zálohy iCloud

iWant

iOS 5 přineslo skvělý způsob zálohování do iCloud, které se děje na pozadí a vy tak nemusíte pravidelně provádět zálohy na počítači. I já byl nedávno nucen tuto proceduru podstoupit a můžu tak podat zprávu, jak to vše probíhalo.

Jak to celé začalo

Vždy jsem se děsil dne, kdy se něco pokazí a já přijdu o všechna data na některém z iOS zařízení. Nejhorší, co se může stát, je samozřejmě krádež, naštěstí tato pohroma mne ještě nepotkala. Místo toho si na mě došláply iTunes. Za dobu, co iTunes existují, se z něj stal neustálým nabalováním funkcí neuvěřitelný moloch se vším dobrým i zlým. Synchronizace byl pro mnohé kámen úrazu, zvlášť pokud jste měli více počítačů.

Dalším možným problémem je výchozí nastavení automatické synchronizace. Zatímco jsem celou dobu žil v domnění, že se aplikace v iPadu synchronizují s mým PC, z neznámého důvodu byla tato možnost zaškrtnutá na mém MacBooku. Když jsem tedy iPad připojil, iTunes začaly synchronizovat a k mojí hrůze mi začaly mizet aplikace na iPadu před očima. Za několik vteřin, než jsem stihl reagovat a kabel vypojit, mi zmizela půlka aplikací, přibližně 10 GB.

V tu chvíli jsem byl zoufalý. iPad jsem s PC nesynchronizoval mnoho měsíců. Neměl jsem potřebu, navíc v PC ani aplikace synchronizovat nešly. Zde je totiž další nástraha iTunes – z dalšího neznámého důvodu se mi totiž odškrtla volba, že chci aplikace synchronizovat. Ve chvíli, kdy tuto možnost zpětně zaškrtnu, na mě opět vyskočí hláška, že budou všechny moje aplikace a jejich data smazány a nahrazeny. Navíc při zaškrtnutí zůstanou vybrané jen některé aplikace a podle náhledu v iTunes se uspořádání ikon na ploše zcela rozhodí. iTunes si neumí z iPadu vytáhnout aktuální uspořádání, i kdybych zaškrtl shodné aplikace, které na iPadu jsou.

Tento problém jsem se snažil vyřešit tak, že jsem zálohoval do počítače, dal sesynchronizovat aplikace a ze zálohy obnovil. Ale skončil jsem opět s nezaškrtnutou volbou synchronizace aplikací jako v době vytvoření zálohy. Pokud náhodou víte, jak tento problém vyřešit, podělte se prosím v komentářích.

Obnovujeme ze zálohy

Nicméně nezbývalo, než se obrátit na iCloud. Zálohování do cloudu je v případě Applu velice šikovně vyřešené. Provádí se téměř každý den a každá nová záloha nahraje do iCloudu pouze změny. Nemáte tak několik téměř identických záloh, ale funguje to podobně jako v Time Machine. Do iCloudu se navíc ukládají pouze data z aplikací, fotografie a nastavení, aplikace si zařízení stáhne z App Store a hudbu můžete opět sychronizovat z počítače. Pro obnovení ze zálohy nejprve potřebujete iZařízení vrátit do továrního nastavení. Tuto volbu najdete v Nastavení -> Obecné -> Obnovit -> Smazat data a nastavení.

Jakmile se zařízení obnoví do stavu, v jakém ho najdete při koupi, spustí se průvodce. V něm nastavíte jazyk, WiFi a poslední na vás čeká dotaz, zda chcete zařízení nastavit jako nové nebo vyvolat zálohu z iTunes nebo z iCloudu. Poté vás vyzve k zadání všeho Apple ID a hesla. Následně vám průvodce ukáže tři poslední zálohy, zpravidla v rozmezí tří dnů, ze kterých si můžete vybrat.

iPad nastartuje na hlavní obrazovku a vyzve vás k zadání všech účtů na iTunes, pokud jich tedy používáte více. V mém případě to byly hned tři (český, americký a redakční). Jakmile zadáte všechnyúdaje, stačí odklepnout oznámení, že všechny aplikace budou staženy z App Store. Stahování aplikací je tou nejzdlouhavější částí procesu obnovy. Všechny totiž byly vymazány během obnovení, a tak se připravte na několikahodinové stahování až desítek gigabajtů dat přes WiFi síť. S aplikacemi se zároveň stáhnou i data uložená v iCloudu, takže po jejich spuštění budou ve stejném stavu jako v den zálohy.

Po několika dlouhých hodinách stahování bude iZařízení ve stavu, v jakém jste ho před katastrofou měli. Když si uvědomím, kolik času bych strávil s návratem do stejného stavu s několik měsíců starou zálohou v iTunes, přijde mi iCloud doslova jako zázrak z nebes. Pokud ještě nemáte zálohování zapnuté, rozhodně to hned udělejte. Jednou může přijít chvíle, kdy pro vás bude mít cenu zlata.

Poznámka: Pokud chcete při procesu stahování aplikací z App Store stáhnout některou přednostně, protože ji třeba chcete použít, zatímco se budou ostatní stahovat, klepněte na její ikonku, bude pak stažena prioritně.

Obnova iCloud řeší problém se synchronizací aplikací

Jak jsem výše zmínil, v MacBooku mám stále zaškrtnutou možnost synchronizace aplikací, což nechci, jelikož mám knihovnu s aplikacemi na jiném počítači. Pokud bych ji však chtěl odškrtnout, iTunes vymaže všechny aplikace v iPadu včetně dat v nich. Pokud se tedy chcete zbavit onoho zaškrtnutí, musíte nejdříve začít obnovu ze zálohy v iCloud.

Jakmile iOS nastartuje a začne si z App Store stahovat všechny aplikace, v tu chvíli odškrtněte možnost synchronizace a změnu potvrďte. Pokud jste byli dostatečně rychlí, iTunes žádnou aplikaci nevymaže. V přístroji totiž v danou chvíli žádná aplikace nainstalovaná nebyla. Ty, které se stahují, nebo jsou ve frontě na stahování, iTunes nevidí, tudíž nemá co vymazat. Pokud jste dostatečně rychlí nebyli, přijdete cca o 1-2 aplikace, což není žádný velký problém.


Máte také problém k řešení? Potřebujete poradit nebo třeba najít tu správnou aplikaci? Neváhejte a kontaktujte nás přes formulář v sekci Poradna, příště zodpovíme třeba právě váš dotaz.

iCloud icon