Zavřít reklamu

Nejnovější operační systémy – iOS a iPadOS 16, macOS 13 Ventura a watchOS 9 – představil Apple na letošní vývojářské konferenci před bezmála dvěma měsíci. Doposud jsou tyto systémy stále k dispozici v beta verzích především pro vývojáře a testery, i přesto si je ale instaluje mnoho obyčejných uživatelů, aby získali přístup k novinkám předem. Nových funkcí a možností je ve zmíněných systémech opravdu mnoho a v tomto článku se podíváme na 5 z nich v aplikaci Zprávy z macOS 13 Ventura. Vrhněme se přímo na věc.

Filtrování zpráv

Mnoho uživatelů si často stěžovalo na to, že zprávy není v nativní aplikaci Zprávy možné jakkoliv filtrovat. A to se mění s příchodem macOS 13 a dalších nových systémů, kde jsou konečně určité filtry k dispozici. Pokud byste tedy chtěli filtry aplikovat a zobrazit si pouze vybrané zprávy, tak stačí, abyste se přesunuli do aplikace Zprávy, kde pak v horní liště klepněte na záložku Zobrazení. Nakonec si klepnutím filtr vyberte.

zprávy macos 13 novinky

Nedávno smazané

Pokud na Apple zařízení smažete fotku, přesune se do sekce Nedávno smazané, odkud ji můžete po dobu 30 dní obnovit. Tato funkce by přišla vhod i v rámci aplikace Zprávy, každopádně jsme si museli počkat a dočkali jsme se až v macOS 13 a dalších nových systémech. Pokud tedy nově smažete zprávu či konverzaci, tak ji po dobu 30 dní bude možné jednoduše obnovit. Stačí, abyste se přesunuli do aplikace Zprávy, kde v horní liště klepněte na Zobrazení, a poté vyberte Nedávno smazané. Zde už je možné zprávy obnovit či naopak rovnou smazat.

Upravení zprávy

Mezi jednu z vymodlených funkcí, po které mnoho uživatelů jablečných produktů a služby iMessage volalo, je možnost upravení odeslané zprávy. Doposud nic takového nebylo možné, v macOS 13 však Apple přišel s vylepšením a s možností upravit odeslanou zprávu přišel, a to do 15 minut. Pro úpravu na odeslanou zprávu klepněte pravým tlačítkem, klepněte na Upravit, následně proveďte změny a nakonec stiskněte fajfku pro potvrzení.

Smazání zprávy

Kromě toho, že je v nových systémech možné zprávy upravovat, tak je můžeme konečně i mazat, a to opět do 15 minut od odeslání, což určitě přijde vhod. Pro odstranění odeslané zprávy stačí, abyste na ni klepnuli pravým tlačítkem, a poté jednoduše stisknuli možnost Zrušit odeslání. Tímto zpráva jednoduše zmizí. Nutno ale zmínit, že jak upravení zprávy, tak i smazání je oboustranně funkční jen v nejnovějších systémech, v těch aktuálních určených pro veřejnost se změny či smazání neprojeví.

Označení konverzace jako nepřečtené

Dost možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste omylem rozkliknuli nějakou konverzaci v době, kdy jste zrovna neměli čas na to odepsat či nějakou věc řešit. Problém byl ale v tom, že po otevření konverzace už vám u ní nesvítí upozornění, takže na ni jednoduše zapomenete. I na tohle Apple myslel a v macOS 13 a dalších nových systémech přišel s možností pro označení konverzace opětovně jako nepřečtené. Stačí, abyste na ni klepnuli pravým tlačítkem a zvolili Označit jako nepřečtené.

zprávy macos 13 novinky

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.