Zavřít reklamu

Nedílnou součástí prakticky každého jablečného systému je speciální sekce Zpřístupnění, která se nachází v nastavení. V této sekci najdete různé funkce, které mají za úkol pomoci znevýhodněným uživatelům v tom, aby mohli konkrétní systém využívat bez omezení. Apple se totiž jako jeden z mála technologických gigantů vážně věnuje tomu, aby jeho operační systémy mohli využívat naprosto všichni. Možnosti v sekci Zpřístupnění se neustále rozšiřují a několika nových jsme se dočkali i v iOS 16. Pojďme se proto na ně společně podívat v tomto článku.

Rozpoznávání zvuku s vlastními zvuky

Součástí Zpřístupnění je již nějakou dobu funkce Rozpoznávání zvuku, díky které může iPhone neslyšící uživatele upozornit odezvou na nějaký zvuk – může se jednat třeba o zvuky poplachů, zvířat, domácnosti, lidí apod. Je ale nutné zmínit, že některé takové zvuky jsou velmi specifické a iPhone je jednoduše nemusí znát, což je problém. Naštěstí ale v iOS 16 přibyla funkce, díky které si uživatelé mohou do Rozpoznávání zvuku nahrát vlastní zvuky poplachů, spotřebičů a zvonků. To učiní v Nastavení → Zpřístupnění → Rozpoznávání zvuku, kde pak přejděte do Zvuky a klepněte na Vlastní poplach či níže Vlastní spotřebič nebo zvonek.

Uložení profilů v Lupě

Málo uživatelů ví o tom, že je součástí iOS skrytá aplikace Lupa, díky které lze v reálném čase cokoliv přiblížit, a to mnohonásobně více, než v aplikaci Fotoaparát. Aplikaci Lupa lze spustit třeba skrze Spotlight či knihovnu aplikací. Její součástí jsou pak také předvolby pro změnu jasu, kontrastu a další, což může v některých případech přijít vhod. Pokud Lupu využíváte a často nastavujete stejné hodnoty předvoleb, tak by se vám mohla hodit nová funkce, díky které si konkrétní nastavení můžete uložit do jakýchsi profilů. Stačí, abyste si Lupu prvně nastavili podle potřeby, a poté vlevo dole klepněte na ikonu ozubeného kola → Uložit jako novou aktivitu. Následně si zvolte název a klepněte na Hotovo. Skrze tohle menu je pak možné jednotlivé profily přepínat.

Zrcadlení Apple Watch

Na to, jak jsou Apple Watch malinké, tak toho umí opravdu hodně a jedná se to o velmi komplexní zařízení. Některé záležitosti se však prostě a jednoduše lépe vyřizují na větším displeji iPhonu, ne ve všech případech je to ale možné. V iOS 16 tak přibyla nová funkce, díky které můžete displej Apple Watch zrcadlit na obrazovku iPhonu, a poté hodinky ovládat odsud. Pro využití stačí, abyste přešli do Nastavení → Zpřístupnění, kde v kategorii Mobilita a motorika otevřete Zrcadlení Apple Watch. Je důležité zmínit, že pro využití funkce musí být samozřejmě Apple Watch v dosahu, zároveň je pak funkce k dispozici jen na Apple Watch Series 6 a novější.

Vzdálené ovládání ostatních zařízení

Kromě toho, že Apple do iOS 16 přidal funkci pro zrcadlení Apple Watch na obrazovku iPhone, tak je nově k dispozici také další funkce, díky které lze vzdáleně ovládat i ostatní zařízení, například iPad či další iPhone. V tomto případě ale nedochází ke zrcadlení obrazovky – namísto toho se vám zobrazí pouze pár ovládacích prvků, například ovládání hlasitosti a přehrávání, přechod na plochu apod. Pokud byste chtěli tuto možnost vyzkoušet, tak stačí přejít do Nastavení → Zpřístupnění, kde v kategorii Mobilita a motorika otevřete Ovládat zařízení v blízkosti. Pak už stačí vybrat zařízení v blízkosti.

Pozastavení Siri

Hlasová asistentka Siri prozatím bohužel stále není k dispozici v českém jazyce. Pravdou ale je, že to v dnešní době už tak velký problém není, jelikož anglicky umí opravdu kdekdo. Pokud se však zatím řadíte mezi začátečníky, tak na vás Siri zpočátku může být hodně rychlá. Nejen z tohoto důvodu tak Apple do iOS 16 přidal vychytávku, díky které je možné nechat Siri pozastavit po vyslovení požadavku. Pokud tedy nějaký požadavek vyslovíte, tak Siri nezačne okamžitě mluvit, ale chvíli vyčká, až se budete soustředit. Pro nastavení stačí přejít do Nastavení → Zpřístupnění → Siri, kde v kategorii Čas pozastavení Siri vyberte jednu z možností.

.