Zavřít reklamu

Představení nejnovějšího operačního systému pro jablečné počítače v podobě macOS Monterey jsme se dočkali již před několika dlouhými měsíci. Na našem magazínu se od té doby objevují různé články a návody, ve kterých se společně díváme na zoubek nových funkcí. Většinu pozornosti si samozřejmě na sebe strhly největší funkce, což je zcela pochopitelné. Apple však přišel s mnoha dalšími funkcemi, které jsou svým způsobem skryté, jelikož o nich nikdo nemluví. Pojďme se proto společně v tomto článku podívat na skrytých 5 funkcí v macOS Monterey, které by se vám mohly hodit.

Složka s hrami v Launchpadu

Kdo říká, že Mac není určen ke hraní her, tak žije několik dlouhých let v minulosti. Novější jablečné počítače už totiž mají výkonu na rozdávání, což znamená, že si na nich bez problémů zahrajete i ty nejnovější hry. I díky této skutečnosti lze v budoucnu očekávat, že se dostupnost her na macOS o dost zlepší. Pokud si na váš Mac nainstalujete nějakou hru, tak ji samozřejmě najdete v Aplikacích, což znamená, že ji můžete spustit z této složky, popřípadě třeba pomocí Spotlightu. Novinkou je, že v Launchpadu, který taktéž slouží k otevíraní aplikací, jsou nově všechny hry umístěny automaticky do složky Hry, takže nebude nutné je zdlouhavě vyhledávat. Navíc k tomu k nim budete schopni jednoduše přistupovat pomocí herního ovladače.

launchpad složka hry macos monterey

Spořič obrazovky Ahoj

Jak jistě většina z vás ví, tak Apple před nějakou dobou představil zbrusu nový a přepracovaný 24″ iMac s čipem M1. Tento iMac se oproti svým předchůdcům dočkal nového designu, který je modernější a jednodušší. Kromě toho však přichází s novými barvami, kterých je k dispozici hned několik. Vzhledem k barvám se Apple svým způsobem vrátil do roku 1998, kdy došlo k představení barevného iMacu G3. Pro tento iMac je taktéž ikonické slovíčko Hello, jež Apple opětovně vzkřísil právě s představením 24″ iMacu. V macOS Monterey je pak k dispozici spořič obrazovky Hello, potažmo Ahoj, po jehož nastavení a aktivaci se začnou na obrazovku promítat pozdravy v různých jazycích. Pro nastavení tohoto spoříče stačí přejít do Předvolby systému -> Plocha a spořič -> Spořič obrazovky, kde v seznamu nalevo najděte spořič Ahoj, na který klepněte.

Živý text na Macu

Součástí operačního systému iOS 15, který vyšel ještě pár týdnů před macOS Monterey, je funkce Live Text – tedy pokud vlastníte iPhone XS a novější, potažmo zařízení s čipem A12 Bionic a novějším. S pomocí této funkce je možné převést text, který se nachází na fotce či obrázku, do podoby, ve které se s ním dá jednoduše pracovat. Díky Live Textu si tedy můžete z fotek a obrázků „vytáhnout“ jakýkoliv text, který potřebujete, společně s odkazy. Mnoho lidí nemá ani nejmenší tušení, že je Live Text k dispozici i v macOS Monterey. Pouze je nutné, aby došlo k jeho aktivaci, a to v Předvolby systému -> Jazyk a oblast, kde jednoduše zaškrtněte možnost Vybírat text v obrázcích.

Obsah na Mac přes AirPlay

Pokud vlastníte chytrou televizi či Apple TV, tak určitě víte, že můžete využít AirPlay. Díky funkce AirPlay je možné jednoduše sdílet jakýkoliv obsah z iPhonu, iPadu či Macu na podporovanou obrazovku, popřípadě přímo do Apple TV. V určitých případech totiž není úplně ideální sledovat obsah na malé obrazovce iPhonu či iPadu. V takovém případě stačí využít AirPlay a obsah si přenést na větší obrazovku. Pokud ale doma nemáte ani podporovanou chytrou televizi, ani Apple TV, tak jste až doposud měli smůlu. S příchodem macOS Monterey však Apple zpřístupnil AirPlay na Mac, tedy že z obrazovky iPhonu či iPadu můžete obsah promítat i na obrazovku Macu. Pokud chcete promítat přehrávaný obsah, tak otevřete ovládací centrum, poté v pravé části dlaždice s přehrávačem klepněte na ikonu AirPlay a následně ve spodní části zvolte váš Mac či MacBook. U ostatních aplikací, například u Fotek, je nutné najít tlačítko sdílení, následně klepnout na možnost AirPlay a ze seznamu zařízení vybrat právě Mac či MacBook.

Automatické přepnutí na HTTPS

V současné době už většina webů používá protokol HTTPS, který v informatice umožňuje zabezpečenou komunikaci v počítačové síti. Svým způsobem se dá říct, že už se jedná o standard, každopádně je nutné zmínit, že některé weby stále fungují na klasickém HTTP. Safari v macOS Monterey každopádně nově umí uživatele po přechodu na HTTP stránku automaticky přepnout na HTTPS verzi stránky, tedy pokud to konkrétní stránka podporuje, což se rozhodně hodí – tedy pokud se na internetu chcete cítit ještě bezpečněji. Protokol HTTPS zajišťuje autentizaci, důvěrnost přenášených dat a jejich integritu. V tomto případě se není nutné o nic starat, Safari vše udělá za vás.

.