iWant

5 skvělých utilit pro Mac zdarma

iWant

Po delší době tu máme opět další díl seriálu utilit, tentokrát ovšem netradiční díl s aplikacemi pro Mac OS X. Ukážeme vám několik bezplatných, ale užitečných aplikací pro váš Mac, které vám můžou zpříjemnit a usnadnit práci na vašem stroji.

Onyx

Onyx je velmi komplexní nástroj, který umí spoustu zajímavých věcí. Jeho oblast působiště se dá rozdělit na 5 částí. Část první se zabývá kontrolou systému, tedy především disku. Je schopný zkontrolovat S.M.A.R.T. status, ale dá Vám vědět pouze stylem ano, ne, čili je to jen pro informaci. Dále kontroluje strukturu souborů na disku a jestli jsou v pořádku konfigurační soubory.

Druhá část se zabývá opravou oprávnění. Mac OS také pouští sled udržovacích skriptů, které jsou rozplánovány na denní běh, týdenní běh a měsíční běh. Dále se zde dají regenerovat jednotlivé „cache“ systému, takže můžete spustit novou indexaci spotlightu, nechat nastavit iniciální spouštěcí aplikace pro jednotlivé typy souborů nebo promazat .DS_Store soubory, které v sobě mají uloženy informace o složce a další věci.

Třetí část se týká mazání. Vymažeme zde veškeré další cache, které jsou v systému, ať už systémové, které se vyplatí jednou za čas nechat vymazat, tak uživatelské. Čtvrtá část jsou utilitky, jako například přehled manuálových stránek pro jednotlivé příkazy systému (dostupné přes man <příkaz>), lze zde vygenerovat locate databázi, skrýt jednotlivé diskové oddíly pro uživatele a další.

Poslední část umožňuje implementovat mnoho tweaků pro systém, které jsou běžně skryté. Zde si můžete nechat například zobrazit ve Finderu skryté soubory, nebo třeba nastavit formát a místo uložení pro pořízené screenshoty. Jak vidno, Onyx toho zvládne opravdu hodně a neměl by ve vašem systému chybět.

Onyx - link ke stažení

BetterTouchTool

BetterTouchTool je takřka povinnost pro všechny vlastníky Macbooků, Magic Mouse nebo Magic Trackpadů. Tato aplikace z nich totiž vytříská naprosté maximum. Ačkoliv systém nabízí poměrně slušné množství gest pro multidotekový touchpad, ve skutečnosti tato plocha dokáže rozeznat až násobně více gest, než Apple standardně umožňuje.

V aplikaci jich totiž můžete nastavit až neuvěřitelných 60 pro Touchpad a Magic Trackpad, Magic Mouse jich pak má o něco méně. Jedná se o dotyk na různé části plochy, swipy a doteky až pěti prsty, prostě vše, co by vás napadlo na velké dotekové ploše rukou vyvádět. Jednotlivá gesta pak mohou fungovat globálně, tedy v kterékoliv aplikaci, nebo mohou být omezená na jednu konkrétní. Jedno gesto tak může dělat v různých aplikacích různou akci.

K jednotlivým gestům pak můžete přiřadit libovolné klávesové zkratky, které mohou v aplikacích spouštět různé akce, dále lze emulovat stisknutí myši v kombinaci s klávesou CMD, ALT, CTRL nebo SHIFT, případně můžete gestu přiřadit i konkrétní systémovou akci. Těch aplikace nabízí velké množství, od ovládání Exposé a Spaces, přes ovládání iTunes, až po změnu pozice a velikosti oken aplikací.

BetterTouchTool - link ke stažení

jDownloader

jDownloader je program sloužící pro stahování souborů z hostingových serverů, jako jsou Rapidshare nebo Hotfile, ale poradí si třeba i s videi z YouTube. Ačkoliv program sice nevypadá nijak vábně a jeho uživatelské prostředí je jiné, než na co jsme zvyklí, tento handicap je schopen dohnat svými funkcemi.

Pokud například v nastavení zadáte přihlašovací údaje na hostingový server, který máte předplacený, automaticky začne soubory, i hromadně, po vložení linků stahovat. Poradí si i s video servery s tím, že v mnoha případech nemá problém s obcházením tzv. captcha systému, který vás nepustí dál, pokud neopíšete příslušná písmenka z obrázku. Nejen, že se pokusí ho přečíst, ale pokud se mu to povede, už Vás neobtěžuje a nemusíte se o něj starat. Pokud se přece jen stane, že nerozpozná daná písmenka, ukáže Vám obrázek a požádá Vás o spolupráci. Captcha se neustále “zlepšuje” a tak občas má problém tento kód opsat i samotný člověk, avšak na tomto programu pracuje docela intenzivně několik lidí a neustále vylepšují pluginy pro jednotlivé služby, takže se nemusíte bát, že by byl problém. Pokud nastane, je velmi rychle opraven aktualizací.

Mezi další funkcionality patří například automatické rozbalení souborů po stažení, spojení souborů do jednoho, pokud je tento rozdělený a stahujete ho po částech. Potěší i možnost automatického vypnutí počítače po ukončení stahování. Nastavení času, kdy se může stahovat je už jen třešnička na dortu.

jDownloader - link ke stažení

StuffIt Expander

Ačkoliv Mac OS X nabízí vlastní archivační program, jeho možnosti jsou velice omezené a dává tak možnost alternativním programům, jako je například Expander od společnosti StuffIt. Expander si poradí s prakticky každým archivačním formátem, od ZIP a RAR po BIN, BZ2 nebo MIME. Problém mu nedělají ani archivy rozdělených do více částí nebo archivy opatřené heslem. Jediné, s čím si neporadí, jsou zaheslované ZIPy.

Expander umí samozřejmě i vytvářet vlastní archivy metodou drag & drop přes ikonu v Docku. Stačí na ní pouze přesunout soubory a Expander z nich automaticky vytvoří archiv. Aplikace dokáže pracovat s více jak 30 různými formáty a nezastaví ji ani silné 512-bit a AES 256-bit šifrování.

StuffIt Expander - link ke stažení (Mac App Store)

Spark

Spark je velice prostá a jednoúčelová utilita, která vám umožní vytvářet klávesové zkratky pro spuštění aplikací nebo dalších akcí. Ačkoliv by člověk očekával tuto funkci již implementovanou v systému (jako třeba ve Windows), je k tomu zapotřebí aplikace třetí strany. Jednou z nich je právě Spark.

Kromě spouštění aplikací zvládne Spark například otevírat soubory či složky, provádět různé akce v iTunes, spouštět AppleScripty nebo konkrétní systémové funkce. Ke každé této akci si pak jen stačí zvolit klávesovou zkratku dle vašeho přání. Díky daemonu, který běží na pozadí, není třeba mít aplikaci vůbec otevřenou, aby vaše zkratky fungovaly.

Spark - link ke stažení

Autoři: Michal Žďánský, Petr Šourek