Zavřít reklamu

Soukromí, jeho ochrana a zachování je důležité nejen pro samotné uživatele, ale také pro společnost Apple. Proto firma v rámci svých operačních systémů nabízí poměrně dost nástrojů, které vám mají pomoci s bezpečností a ochranou vašeho soukromí. Jakým způsobem můžete ochránit vaše soukromí na Macu?

Blokace sledování napříč stránkami v Safari

Pokud opravdu nestojíte o to, aby si provozovatelé jednotlivých webových stránek mezi sebou předávali informace o vašem chování na internetu, můžete v prohlížeči Safari na Macu snadno a rychle zablokovat sledování napříč stránkami. Spusťte Safari a poté na liště v horní části obrazovky klikněte na Safari -> Předvolby. V okně, které se vám zobrazí, klikněte na Soukromí a aktivujte položku Bránit ve sledování napříč stránkami.

Kontrola přístupu aplikací

Aplikace, které máte nainstalované na vašem Macu, často vyžadují přístup například k vašim kontaktům, webové kameře, mikrofonu nebo třeba k obsahu vašeho disku. Ne vždy je ale povolení tohoto přístupu u některých aplikací nezbytně nutné. Pokud potřebujete zkontrolovat a případně upravit to, k jakým částem systému mají přístup některé z aplikací na vašem Macu, klikněte v levém horním rohu obrazovky na  menu -> Předvolby systému. Zvolte Zabezpečení a soukromí, klikněte na kartu Soukromí a v panelu na levé straně můžete začít kontrolovat jednotlivé položky, zatímco v hlavním okně zakážete nebo povolíte přístup aplikací k těmto položkám.

FileVault

Na vašem Macu byste měli mít také aktivované šifrování prostřednictvím FileVault. Díky zapnutému FileVaultu máte jistotu, že jsou vaše data šifrovaná a v bezpečí, a přístup k nim získáte pouze vy díky vlastnictví specifického záchranného klíče. Pokud chcete zapnout FileVault na vašem Macu, klikněte v levém horním rohu na  menu -> Předvolby systému. Zvolte Zabezpečení a soukromí, v horní části okna klikněte na kartu FileVault, spusťte aktivaci a postupujte podle instrukcí na obrazovce.

Zákaz odesílání dat Siri

Siri umí být v mnoha případech užitečnou virtuální asistentkou. Řada uživatelů ale z důvodu obav o své soukromí odmítá sdílet se společností Apple data, týkající se jejich interakce se Siri. Pokud i vy chcete sdílení těchto data pro jistotu deaktivovat, klikněte v levém horním rohu na  menu -> Předvolby systému -> Zabezpečení a soukromí -> Soukromí -> Analýza a vylepšování, a deaktivujte položku Vylepšování Siri a diktování.

Sdílení dat s vývojáři

Podobně jako v případě sdílení dat Siri můžete na Macu deaktivovat také data analýzy Macu a sdílení dat s vývojáři aplikací. Jedná se o analytická data, jejichž sdílení slouží především k vylepšování systému a aplikací, pokud je ale s vývojáři a Applem sdílet nechcete, můžete toto sdílení snadno zakázat. V levém horním rohu obrazovky Macu klikněte na  menu -> Předvolby systému -> Zabezpečení a soukromí -> Soukromí -> Analýza a vylepšování. V levém dolním rohu klikněte na zámeček, potvrďte svou identitu a deaktivujte položky Sdílet data analýzy Macu a Sdílet data s vývojáři aplikací.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.