Zavřít reklamu

Jak Apple předeslal během posledního oznámení finančních výsledků v dubnu, rozdělil veškeré své akcie v poměru 7 ku 1. Pro investory to znamená, že jedna akcie má aktuálně sedmkrát nižší hodnotu a za každou jednu vlastněnou akcii získají dalších šest. Cena akcie po rozdělení je odvozena od páteční hodnoty při uzavření akciového trhu. Nová hodnota jedné akcie je tak něco přes 92 dolarů, zhruba přes osm dolarů méně, než by měly akcie hodnotu ve svém dosavadním vrcholu. Tehdy se jejich hodnota vyšplhala na 705 dolarů, neboli 100,72 dolaru po rozdělení.

Apple akcie 7-1

Rozdělení akcií není pro Apple nic nového, akcie dělil již třikrát v letech 1987, 2000 a 2005, pokaždé v poměru 2 ku 1. Důvodem pro rozdělení akcií je podle Applu větší přístupnost pro menší investory, dalším nevyřčeným důvodem by mohla být také snaha o zahrnutí do indexu Dow Jones Industrial Average, který vychází z ceny akcií velkých technologických společností, najdeme zde například IBM, Intel, Microsoft, Cisco, AT&T či Verizon. Předchozí hodnota akcií by index příliš vychýlila, nyní je pro zahrnutí mnohem vhodnější.

Apple si stále drží místo nejhodnotnější společnosti na světě s kapitalizací 557 miliard dolarů, nad druhým Exxon Mobil si drží náskok 120 miliard. V posledním roce byl pohyb hodnoty akcií Applu vcelku divoký, nicméně pomalu se navrací k nejvyšší hladině, kterou dosáhla v září 2012.

Zdroj: MacRumors

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.