Zavřít reklamu
beats-rdio

Ve spojení se streamingem hudby se v posledních měsících mluví především o Spotify a o teprve připravované hudební službě od Applu, která by se podle všeho měla jmenovat „Apple Music“. Opomíjen by ovšem neměl být ani konkurent Spotify s názvem Rdio. Tato služba má sice mnohem menší tržní podíl než právě Spotify, ale rozhodně má co nabídnout a situaci na trhu chce obrátit ve svůj prospěch. Pomoct mu k tomu má nové levné předplatné.

Magazín BuzzFeed informoval, že Rdio chce nalákat zájemce o streamování hudby na novou variantu předplatného s názvem Rdio Select, za kterou uživatel zaplatí příznivou cenu 3,99 dolaru (v přepočtu 100 korun) měsíčně. Za tuto cenu získá uživatel možnost poslouchat službou Rdio připravené playlisty bez reklam a bez omezení. Bude tedy moci například přeskakovat písně, jak se mu zlíbí. Vedle toho pak cena zahrnuje omezený počet 25 stažených písní dle vlastního výběru na den.

Výkonný ředitel společnosti Rdio Anthony Bay o novém předplatném prohlásil, že 25 písní na den je takový objem, který firmě umožní nabízet předplatné za cenu pod 4 dolary bez toho, aby prodělávala. Podle Baye je to navíc dostatečný objem hudby, protože většina uživatelů poslechne za den písní méně než právě pětadvacet.

Anthony Bay vedle toho také prozradil, že se Rdio nechystá vyrukovat s možností bezplatného poslechu hudby. Firma tedy nehodlá kráčet ve šlépějích Spotify a streamovat zdarma hudbu zatíženou reklamou. V tomto ohledu Bay vyjádřil souhlas se zpěvačkou Taylor Swift, která prohlásila, že poslech hudby, kterou si uživatel vybere, by neměl být zadarmo.

Levnější Rdio Select bude prozatím dostupné jen ve vybraných zemích, mezi kterými jsou Spojené státy, Kanada, Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika a Indie. V České republice si tak bohužel budeme muset vystačit s běžným předplatným Rdio Unlimited, za které si Rdio účtuje 165 korun měsíčně. K dispozici je pak také varianta Rdio Web omezená na webový prohlížeč. Za tu zaplatíte lehce přes 80 korun.

Ping je mrtev, jeho odkaz bude žít dál

Není to ale pouze Rdio, kdo podniká kroky s ambiciózním cílem zatraktivnit své služby a podrobit si hudební svět. Tvrdě pracují také v Applu. 9to5Mac přinesl další informace o připravované hudební službě vznikající v Cupertinu. Apple se údajně chystá „Apple Music“ ozvláštnit o sociální aspekt a navázat na své dřívější snahy o vytvoření hudební sociální sítě s označením Ping.

ping-itunes-2012

Podle informací poskytnutých „lidmi z blízkosti Applu“ by interpreti měli mít v rámci služby možnost spravovat vlastní stránku, kam budou moci nahrávat hudební ukázky, fotografie, videa či informace o koncertech. Umělci se vedle toho prý budou moci vzájemně podporovat a lákat na své stránce například na album spřáteleného interpreta.

Uživatelé služby budou moci díky svému účtu na iTunes komentovat a „lajkovat“ nejrůznější příspěvky, ale vlastní stránku mít k dispozici nebudou. V tomto ohledu se tedy vydá jinou cestou, než jakou se vydal se zrušeným Pingem.

Aktivita umělců má být jedním ze stěžejních aspektů Apple Music. Položka v Nastavení v poslední vývojářské betaverzi iOS 8.4 však napovídá, že tento prvek bude možné vypnout a Apple Music používat jako klasickou „holou“ hudební službu. Pro zájemce však bude sociální síť součástí Apple Music na iOS, Androidu i na Macu.

ios_8_4_leak

Obeznámené zdroje tvrdí, že nová hudební služba Applu bude v iOS 8.4 plně integrována do výrazně přepracované aplikace Hudba. Uživatelům existující služby Beats Music pak prý bude umožněno celou svou hudební sbírku si snadno přenést. Služby iTunes Match a iTunes Radio by pak měly být zachovány s cílem funkčně Apple Music doplňovat. iTunes Radio se kromě toho dočká vylepšení a mělo by se více zaměřit na lokálně cílenou nabídku.

Představení Apple Music bychom se měli dočkat na letošní vývojářské konferenci WWDC, která vypukne 8. června. Vedle nové hudební služby bude představena také nová verze iOS i OS X a očekává se rovněž nová generace Apple TV.

Zdroj: 9to5mac, buzzfeed
Foto: Joseph Thornton

 

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.