Zavřít reklamu

Několik měsíců před pondělním představením přepracovaných MacBooků Pro se hovořilo o návratu starého dobrého MagSafe konektoru pro napájení. Ten se nově vrátil v podobě nové generace, tentokrát již třetí, čímž Apple bezesporu dokázal potěšit širokou skupinu jablíčkářů. Zajímavostí také je, že 16″ modely již v základu nabízejí 140W napájecí USB-C adaptér, u kterého cupertinský gigant vůbec poprvé vsadil na technologii známou jako GaN. Co ale vlastně GaN znamená, čím se technologie liší od dřívějších adaptérů a proč se vůbec Apple rozhodl pro tuto obměnu?

Jaké benefity GaN přináší

Dřívější napájecí adaptéry od Applu se spoléhaly na takzvaný silicon neboli křemík a dokázaly poměrně spolehlivě a bezpečně nabíjet jablečné produkty. Adaptéry založené na technologii GaN (Gallium Nitride) však tento křemík nahrazují nitridem galia, což s sebou přináší řadu parádních benefitů. Díky tomu totiž mohou být nabíječky nejen menší a lehčí, ale také výrazně efektivnější. Do menších rozměrů navíc dokážou dát více síly. Přesně tohle je i případ nového 140W USB-C adaptéru, který je vůbec prvním počinem od Applu založeným na této technologii. Lze také s jistotou říci, že pokud by gigant k podobné změně nepřistoupil, a spoléhal se znovu na křemík, tak by právě tento adaptér byl podstatně větší.

Přechod na technologii GaN už delší dobu můžeme vidět i u ostatních výrobců jako Anker či Belkin, kteří poslední roky takovéto adaptéry pro Apple produkty nabízejí. Další výhodou pak také je, že se ani tolik nezahřívají a jsou tedy také o něco bezpečnější. Je tady navíc ještě jedna zajímavost. Už v lednu letošního roku začaly internetem kolovat spekulace o použití technologie GaN v případě adaptérů pro budoucí Apple produkty.

Rychlejší nabíjení pouze přes MagSafe

Jak je tomu navíc zvykem, po samotném představení nových MacBooků Pro teprve začínáme zjišťovat menší detaily, které při samotné prezentaci nebyly zmíněny. Během včerejšího Apple Eventu sice cupertinský gigant oznámil, že nové laptopy bude možné rychle nabíjet a z 0 % je na 50 % dostat za pouhých 30 minut, avšak zapomněl zmínit, že v případě 16″ MacBooků Pro to má menší háček. Ten se opět týká zmiňovaného 140W USB-C adaptéru. Adaptér totiž podporuje standard USB-C Power Delivery 3.1, tudíž je možné pro napájení zařízení použít i kompatibilní adaptéry od ostatních výrobců.

mpv-shot0183

Vraťme se ale k rychlonabíjení. Zatímco v případě 14″ modelů lze rychlonabíjet prostřednictvím MagSafe či Thunderbolt 4 konektorů, tak u 16″ verzí se jablíčkáři musí spolehnout pouze na MagSafe. To naštěstí nepředstavuje žádný problém. Adaptér je navíc již součástí balení a lze jej také pořídit za 2 890 korun.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.