Zavřít reklamu

John Gruber, známý Apple evangelista, na svých stránkách Daring Fireball popisuje tiskovou konferenci, která byla uspořádána pouze pro něj. Mohl tak dříve než ostatní uživatelé nahlédnout pod pokličku chytaného OS X Mountain Lion.

„Začínáme dělat některé věci odlišně,“ řekl mi Phil Schiller.

Zhruba před týdnem jsme seděli v příjemném hotelovém apartmá na Manhattanu. Několik dní předtím jsem byl pozván oddělením pro vztahy s veřejností (PR) Applu na soukromý briefing ohledně nějakého produktu. Neměl jsem nejmenší tušení, o čem by tato schůzka měla být. Nikdy předtím jsem nic podobného nezažil a zřejmě ani v Applu takto nepostupují běžně.

Bylo mi jasné, že se nebudeme bavit o iPadu třetí generace – ten si svou premiéru zažije v Kalifornii pod dohledem stovek novinářů. Co třeba nové MacBooky s Retina displeji, pomyslel jsem si. To byl však jen můj tip, mimochodem špatný. Jednalo se o Mac OS X, nebo jak jej nyní Apple nazývá zkráceně – OS X. Průběh setkání byl velice podobný jakémukoli jinému představení produktu, avšak namísto obrovského pódia, hlediště a promítacího plátna byl v místnosti pouze gauč, židle, iMac a Apple TV zapojená do televize Sony. Stejně skromný byl také výčet přítomných osob – já, Phil Schiller a další dva pánové z Apple – Brian Croll z produktového marketingu a Bill Evans z PR. (Zvenčí, alespoň z mých zkušeností, jsou lidé z produktového marketingu a PR velice sehraní, a tak lze mezi nimi jen stěží spatřit rozpor.)

Podání rukou, pár formalit, dobrá káva, a pak… pak začala tiskovka pro jednoho člověka. Obrázky z prezentace by zajisté vypadaly úchvatně na velkém plátně v centrech Moscone West nebo Yerba Buena, avšak tentokrát byly zobrazeny na iMacu umístěném na konferenčním stolku před námi. Prezentace začala odhalením tématu („Pozvali jsme si vás, abychom si mohli popovídat o OS X.“) a dále shrnutím úspěchů počítačů Mac za posledních několik let (5,2 milionů jich bylo prodáno za poslední kvartál; 23 (brzy 24) po sobě jdoucích kvartálu jejich nárůst prodejů předčil nárůst celého trhu s PC; skvělý start Mac App Store a rychlý nástup Liona na jablečných počítačích).

A poté přišlo odhalení: Mac OS X – pardon, OS X – a jeho hlavní update bude vždy uvolňován ročně, stejně jako to známe z iOS. Letošní update je naplánován na léto. Vývojáři již mají možnost stáhnout si preview nové verze s názvem Mountain Lion.

Nová kočkovitá šelma přináší, jak mi bylo řečeno, mnoho nových funkcí a dnes se mi dostane popisu desíti z nich. Tohle je přesně jako událost Applu, stále si myslím. Stejně jako Lion, kráčí i Mountain Lion ve stopách iPadu. Avšak stejně jako tomu bylo před rokem s Lionem, jedná se pouze o přenesení myšlenky a konceptu iOS do OS X, nikoli jeho nahrazení. Slova jako „Windows“ nebo „Microsoft“ sice vyslovena nebyla, narážka na ně však byla zřejmá: Apple je schopen vidět základní podstatu a rozdíl mezi softwarem pro klávesnici s myší a mezi softwarem pro dotykovou obrazovku. Mountain Lion není krokem k sjednocení OS X a iOS do jednoho systému pro Mac i iPad, ale spíše jeden z mnoha budoucích kroků ke sblížení obou systému a jejich základních principů.

Hlavní novinky

 • Při prvním spuštění systému budete vyzváni k vytvoření iCloud účtu nebo k přihlášení na něj pro automatické nastavení e-mailu, kalendářů a kontaktů.
 • iCloud úložiště a největší změna dialogů Otevřít a Uložit za 28 letou historii od uvedení prvního Macu. Aplikace z Mac App Store mají dva způsoby otvírání a ukládání dokumentů – do iCloudu nebo klasicky do adresářové struktury. Klasický způsob ukládání na místní disk nebyl v podstatě (oproti Lionu a vlastně všech ostatních předchůdců) změněn. Správa dokumentů přes iCloud je pro oko více lahodící. Připomíná domovskou obrazovku iPadu se lněnou texturou, kde jsou dokumenty rozmístěny plošně, případně ve „složkách“ podobným těm z iOS. Nejedná se o náhradu tradiční správy a organizace souborů, ale o radikálně zjednodušenou alternativu.
 • Přejmenování a přidání aplikací. Aby Apple zajistil jistou konzistenci mezi iOS a OS X, přejmenoval své aplikace. iCal byl přejmenován na Kalendář, iChat na Zprávy a Adresář na Kontakty. Doplněny byly populární aplikace z iOS – Připomínky, které byly až doteď součástí iCalu, a Poznámky, jež byly pro změnu integrovány v Mailu.

Navazující téma: Apple zápolí s nadbytečnými zdrojovými kódy aplikací – během mnoha let se objevily nekonzistentní prvky a jiné zvláštnosti, které mohly mít kdysi své opodstatnění, ale v současnosti nikoli. Například správa úkolů (připomínek) v iCal (protože pro jejich synchronizaci se serverem byl použit CalDAV) nebo poznámky v Mailu (protože pro jejich synchronizaci byl tentokrát použit IMAP). Z těchto důvodů jsou chystané změny v Mountain Lionu jistě krokem správným směrem k vytvoření konzistence – zjednodušování věcí se totiž blíží tomu, jak by aplikace měly vypadat, než postoji „takhle to vždy prostě bylo“.

Schiller neměl žádné poznámky. Každé slovo artikuluje tak precizně a nacvičeně, jako by stál na pódiu při novinářské události. Ví jak na to. Já, jako člověk zvyklý mluvit před tisíci lidmi, jsem nikdy nebyl připraven tak jako on na prezentaci pro jedinou osobu, za což má můj obdiv. (Poznámka pro mě: měl bych se více věnovat přípravě.)

Zdá se to být až šílené množství úsilí jen, teď jde jen o můj tip, kvůli několika novinářům a redaktorům. Vždyť je to Phil Schiller, trávící celý týden na východním pobřeží, opakující stále dokola tutéž prezentaci obecenstvu o počtu hlav rovnému jedné. Není zde vidět rozdíl mezi úsilím vydaným na přípravu na tento meeting a úsilím potřebným k přípravě keynote na WWDC.

Schiller se mě průběžně ptá, co si myslím. Všechno mi připadá zřejmé. Navíc teď, když jsem vše viděl na vlastní oči – s tím zřejmě to myslím dobře. Zůstávám v přesvědčení, že iCloud je přesně služba, kterou Steve Jobs představil: základní pilíř všeho, co Apple hodlá uskutečnit v příští dekádě. Integrace iCloudu do Maců pak dává velice dobrý smysl. Zjednodušené datové úložiště, Zprávy, Oznamovací centrum, synchronizované Poznámky a Připomínky – to všechno jako součást iCloudu. Každý Mac se tak stane jednoduše další zařízení propojené s vašim iCloud účtem. Podívejte se na svůj iPad a zamyslete se, které funkce byste také rádi využili na svém Macu. Přesně toto je Mountain Lion – zároveň nám dává možnost nahlédnout do budoucnosti, jak se bude dále vyvíjet vzájemná symbióza iOS a OS X.

Ale tohle všechno mi připadá trošku zvláštní. Jsem účastníkem prezentace Applu k oznámení události bez události. Bylo mi již řečeno, že si s sebou domů odnesu developer preview Mountain Liona. Nikdy jsem nebyl na schůzce jako tato, nikdy jsem neslyšel o poskytnutí vývojářské verze ještě neoznámeného produktu redaktorům, i když se jednalo pouze o týdenní předstih. Proč v Apple neuspořádali akci oznamující Mountain Lion nebo alespoň nevyvěsili na svých stránkách oznámení, než si nás pozvali k sobě?

Zřejmě se jedná o to, že v Apple od teď dělají některé věci jinak, jak mi řekl Phil Schiller.

Okamžitě mě zajímalo, co ono „teď“ znamená. Avšak na odpověď nespěchám, protože jakmile se mi tato otázka objevila v hlavě, začala být docela dotěrná. Některé věci zůstávají při starém: vedení společnosti objasňuje, co objasnit chce, nic víc.

Můj vnitřní pocit je takový: Apple nechce uspořádat novinářskou událost kvůli oznámení Mountain Lionu, protože všechny tyto akce jsou vyumělkované a tudíž drahé. Právě se konal jeden kvůli iBooks a věcmi spojenými se vzděláním, další událost je na spadnutí – oznámení nového iPadu. V Applu nechtějí čekat na vypuštění developer preview Mountain Lionu, protože chtějí poskytnot vývojářům několik měsíců, aby si osahali nové API a pomohli Applu vychytat mouchy. Je to oznámení bez události. Zároveň chtějí, aby byl Mountain Lion známý veřejnosti. Jsou si moc dobře vědomi toho, že se mnozí obávají úpadku Maců na úkor iPadu, který se momentálně veze na vítězné vlně.

Nuže, to bychom měli tyto soukromé schůzky. Bylo na nich jasně vidět, co je Mountain Lion zač – stejně dobře by posloužila i webová stránka nebo průvodce v PDF. Avšak v Applu nám chtějí sdělit něco jiného – Mac a OS X jsou pro společnost stále velice důležité produkty. Uchýlení se k ročním updatům OS X je, podle mne, pokus dokázat si schopnost pracovat na více věcech paralelně. Stejně tak tomu bylo i před pěti lety při uvedení prvního iPhonu a OS X Leopard v tentýž rok.

iPhone již nyní prošel několika povinnými certifikačními testy a jeho prodej naplánován na konec června. Nemůžeme se dočkat, až se dostane zákazníkům do jejich rukou (a pod prsty) a budou moci zažít, o jak revoluční produkt se jedná. iPhone obsahuje ten nejsofistikovanější software, jaký byl kdy v mobilním zařízení dodán. Jeho včasné dokončení si však vyžádalo jistou cenu – museli jsme si vypůjčit z Mac OS X týmu několik klíčových softwarových inženýrů a lidí z QA, kvůli čemuž nebudeme schopni vydat Leoparda na začátku června při konání WWDC, jak bylo původně plánováno. Ačkoliv budou všechny funkce Leoparda hotovy, nebudeme moci dokončit finální verzi s odpovídající kvalitou, kterou od nás zákaznicí vyžadují. Na konferenci plánujeme vývojářům poskytnout betaverzi, kterou si mohou vzít domů a začít s finálním testováním. Leopard vyjde v říjnu a myslíme si, že se čekání na něj opravdu vyplatí. Život často přináší situace, ve kterých je nutno zaměnit prioritu některých věcí. V tomto případě si myslíme, že jsme udělali správné rozhodnutí.

Zavedení ročních updatů iOS i OS X je znamení, že Apple již nepotřebuje přetahovat programátory a jiné pracovní síly na úkor jednoho ze systémů. A zde se dostáváme k onu „teď“ – změny je potřeba provádět, společnost se musí adaptovat – což souvisí s tím, jak velkou a úspěšnou se společnost stala. Apple se nyní nachází v neprobádaném území. Jsou si moc dobře vědomi toho, že Apple dávno není nová, do výšin vystřelená společnost, proto se musí měnit adekvátně ke své pozici.

Zdá se důležité, že Apple nevnímá Mac v porovnání s iPadem jen jako druhořadý produkt. Možná ještě důležitější je zjištění, že Apple ani nezvažuje odsunout Mac na druhou kolej.

Mountain Liona nyní používám týden na MacBooku Air, který mi byl zapůjčen Applem. Mám k němu pár slov: líbí se mi a těším se, až si nainstaluji developer preview na svůj Air. Jedná se o preview, nedodělaný produkt s mouchami, ale běží solidně, stejně jako Lion před rokem ve stejné vývojové fázi.

Jsem zvědav, jak se vývojáři postaví k vymoženostem, které budou přístupny pouze aplikacím z Mac App Store. A nejde o žádné maličkosti, ale zásadní novinky – úložiště dokumentů do iCloudu a notifikační centrum. Dnes se můžeme setkat s mnoha vývojáři, kteří své starší verze aplikací poskytují mimo Mac App Store. Pokud budou v tomto pokračovat i nadále, ztratí verze mimo Mac App Store podstatnou část své funkcionality. Apple však nikoho nenutí k distribuci svých aplikací přes Mac App Store jako v iOS, avšak nenápadně všechny developery tímto směrem popostrkuje kvůli podpoře iCloudu. Zároveň si pak bude moci tyto aplikace „osahat“ a až poté schválit.

Mojí oblíbenou funkcí v Mountain Lionu je kupodivu ta, kterou můžete jen těžko spatřit v uživatelském rozhraní. Apple ji pojmenoval Gatekeeper. Jedná se o systém, ve kterém si každý vývojář může zdarma zažádat o své ID, se kterým může za pomoci kryptografie podepisovat své aplikace. Pokud je tato aplikace detekována jako malware, Apple vývojáři jeho certifikát odstraní a všechny jeho aplikace na všech počítačích Mac budou považovány za nepodepsané. Uživatel má na výběr spouštět aplikace z

 • Mac App Store
 • Mac App Store a od známých vývojářů (s certifikátem)
 • libovolného zdroje

Implicitní volba pro toto nastavení je přesně ta prostřední, znemožňující běh nepodepsané aplikace. Z této konfigurace Gatekeeperu těží uživatelé, kteří budou mít jistotu, že spustí jen bezpečné aplikace, a vývojáři, kteří chtějí vyvíjet aplikace pro OS X, ale bez schvalovacího procesu v Mac App Store.

Říkejte mi blázen, ale u téhle jediné „fíčury“ doufám, že časem půjde přesně opačným směrem – z OS X do iOS.

zdroj: DaringFireball.net

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku


  z OS X do iOS. “

  No tak to doufam, ze ne. iOS v soucasne podobe je pro seriozni praci absolutne nepouzitelny. Uz jenom to, ze chybi „jednotne uloziste“ mluvi samo za sebe vice nez dostatecne. Hodne to vadi na iPADU, co teprve na dektopu?

  Zkuste si dva poslední odstavce přečíst ještě jednou, raději však 2x a pomááálu. Nepíše se tam náhodou, že by iOS mělo také přejímat některé věci z OS X? Myšlenka je vztažena na aplikace…

  Asi máte k dispozici jinou verzi textu, ale ani CMD-F nenašlo zmínku o technických detailech toho sdíleného úložiště. Jestli k němu budou mít v budoucnu přístup jen aplikace z AppStore, tak je to sice vysoce bezpečné řešení, ale jinak dost v prdeli pro normální práci.

  psolední část textu je míněna takto: „doufám že bude možné i na iOS dostat aplikace mimo Apple schvalovací process tak jako tomu bude z developer ID na Macu“. „poňemáješ?“

  Přeložit „comfortable hotel suit“ jako „pohodlné obleky“, to chce skutečně koule. A přeložit „event“ jako „event“, to už je nejvíc.

celý text

Čtěte více.